Jump to content
IGNORED

Buy*ology


Zoe

Recommended Posts

Vidim neki moralni sud u ovome, pa bih opet podsetio da mi svi to radimo. Onaj vic u kome tip udje u restoran naduvanih prsiju pa pita kelnera brzo "Ima li ovde zena?" i onda relaksirano odahne i ispusti stomacinu, kad ovaj kaze da nema zena - nije vic. To je istina, svi to radimo i svuda, a posebno zene (svako jutro, ispred ogledala). Sto je to bolje od ovog sto je Amelija opisala?
Зато што тип није увукао стомак са намером да преотме део зараде другим дебосима, а коју би ови стекли уваљујући присутном женскињу своју непотребну робу.Сличност између међуљудског саморекламерства и купологије је у томе што су и једно и друго некакви облици рекламе. Као што су и гаће и шал облици одеће.Разлика између тог позирања и оне тзв. науке плаћене да гађа муштерију потрошача у мали мозак да би му узела паре је у парама, те у величини улагања у предумишљај. Али то је само сличност - суштински, оно прво је скоро спонтано, уме да се ради чак и несвесно, и одвија се на релацији појединац-околина. Оно друго је читав пројекат, а релација је корпорација-масе.
Link to comment
  • Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zoe

    42

  • Indy

    39

  • расејан

    36

  • leto je

    24

Top Posters In This Topic

Ja sam na mukama, treba da kupim veš mašinu novu. Osećam se plenom kupologa... u radnji sa zbunjenim prodavcima kao jagnje na klanju. Oni su zbunjeni isto kao i ja. Natrpane desetine veš mašina najrazličitijih proizvođača i cena, ne pomaže mi ni logika ni razum. Dok ja biram, čovek dođe i traži da kupi najjefiniju, zadovoljan k`o dete.Ako ću po nekim predubeđenjima i predrasudama, uzeo bih "Švabe", zapadne firme, Candy, Bosch, šta već, a znam da je bolje kupiti neuglednog kineza ili korejanca, jer lopovi rebadge-uju sve.Kad bih mogao da nateram prodavce da mi pootvaraju da zavirim unutra, samo na izgled da vidim našta to liči... da li su jaki amortizeri, da li je kaiš širok i osovina ok (video sam na Candy zarđalu), da li je motor zavaren (spot weld)"planned obsolescence" ili na šrafove, da li je ležaj uliven ili može da se skine i promeni, itd.Ranije jbg Gorenje veš mašina koštala je 1000 marka za te pare danas mogu da se kupe isto super mašine (Video sam Gorenje aluminijumsko kućište, motor bez kolektora (asinhroni oldschool), inox, aquastop da ne poplavi, ima čak i sijalice u bubnju da vidiš šta se dešava)Tehnologija napreduje u LG-u. Imaju jeftine Direct Drive mašine (bez kaiša), skuplje sa parnim pranjem. Ostali detekcija prevelike pene i varijabilno obrtanje, razne programe, zbog manjim motora manje kontrategove i elektronsku kontrolu vibracija.plašim se buyer's remorse-a, ali nekako bilo šta da kupim neću se osećati prevareno. Kolko para tolko muzike...

Link to comment
pogledaj na elitsecurity forumu, imas odlican topik o ves masinama
Njihovi topici su ogromni, mogu još više da zbune zalaženjem u sitna crevca, osobu poput mene :blink: . Pošto vidim da Utvara zna šta hoće onda je možda dobro da prekrši Prvu PPP zapovest :Ja sam Forum tvoj, nemoj imati drugih Foruma osim mene. Kupovala sam mašinu pre 4 godine, kako mi je trebala plitka dužina 40 cm priđem liku za koga sam mislila da je prodavac i pitam ga da mi preporuči neki model, od 5-6 ponuđenih. On mi nahvali gorenje, pitam ja za druge, ne, ne isključivo gorenje, ova je loša zbog toga, ova druga zbog toga... Ajde dođem sutra, drugi prodavac, na kraju se ispostavi da nisu prodavci nego promoteri, svako hvali svog konja mašinu, ovaj je bio za candy :isuse: .Na kraju kupim gorenje, da mi je prišao taj iz candy-a prvog dana, verovatno bih bila ponosita vlasnica candy mašine.Mesto radnje : Eurosalon kod Sajma, kapiram da u većim trgovinskim lancima imaju promotere, pa pitaš svakog.EDIT:Moja nema sijalicu :( . Edited by Krotka
Link to comment
Danas svi tvrde da koriste naucne metode, nema oblasti ljudske delatnosti bez toga, mislim da su poceli i u umetnosti to da rade (barem vidju neke PhD iz umetnosti). Ali, OK, ja sam vrlo tolerantan u tom pogledu.
pa ja ove eksperimentalne metode vidim kao pokradeno od psihologije jer se ispituju stavovi i ponasanje pod razlicitim uslovima. posle porade neku mulitvariacionu analizu na svemu tome u cilju dobijanja znacajnih rezultata.ovi drugi su pocistili za nama ekonomistima. :D
Link to comment
Njihovi topici su ogromni, mogu još više da zbune zalaženjem u sitna crevca, osobu poput mene :blink: . Pošto vidim da Utvara zna šta hoće onda je možda dobro da prekrši Prvu PPP zapovest :Ja sam Forum tvoj, nemoj imati drugih Foruma osim mene. Kupovala sam mašinu pre 4 godine, kako mi je trebala plitka dužina 40 cm priđem liku za koga sam mislila da je prodavac i pitam ga da mi preporuči neki model, od 5-6 ponuđenih. On mi nahvali gorenje, pitam ja za druge, ne, ne isključivo gorenje, ova je loša zbog toga, ova druga zbog toga... Ajde dođem sutra, drugi prodavac, na kraju se ispostavi da nisu prodavci nego promoteri, svako hvali svog konja mašinu, ovaj je bio za candy :isuse: .Na kraju kupim gorenje, da mi je prišao taj iz candy-a prvog dana, verovatno bih bila ponosita vlasnica candy mašine.Mesto radnje : Eurosalon kod Sajma, kapiram da u većim trgovinskim lancima imaju promotere, pa pitaš svakog.EDIT:Moja nema sijalicu :( .
Sa elitesecurity-ja sam i pokupio termine :DMa nemam ja pojma šta hoću. Mala mašina, velika mašina, skupa, jeftina, toploader... Oči mi gladne. Uzeću najmanji i najsocijalniji Bosch na sniženju, ima 5 godina garancije pa šta Bog da. Ne mora da kuva kafu...
Link to comment

reklame prodaju uvek jedno te isto: iluziju o poboljsanoj verziji nasih zivota i nas samih - ako kupimo to i to...a tome se tesko (nikako?) odoleva.edit: reklamama sam u poslednjih nekoliko godina izlozena pre svega u bioskopima i na licu mesta - u samoj prodavnici u koju sam dosla s namerom da kupim A, pa mi ponude i B... ostalo - slabo.

Edited by PointTaken
Link to comment

psiholoskim istrazivanjima se dopunjuju demografska. u marketingu nema pretenzija da se narocito ulazi u dubinu psihologije. to bi bio visak koji kosta a ne doprinosi.mislim da je to psihologiziranje u marketingu dosta pitanje hajpa i mistifikacije profesije. mada cujem da su bgd advertajzing agencije bile sklone da zaposle psihologe prije no neke druge, etnografi bi bili mozda i bolji izbor, mada je to vjerovatno u nekoj mjeri i pitanje trenda (multikulti ipak ide u prilog etnografiji)tehnicka roba kao sto su gorepomenute ves masine nije nesto sto prosjecan kupac poznaje, taman da mu proizvodjac i izdeklamuje detaljno njene karakteristike, a ni cijena joj nije mala, pa ce se, iz ta dva razloga, vecina dobro raspitati sta kupuje, a nece se osloniti samo na reklamu. ni inace kupci nisu retardirani, ili jesu svi, sem nas na ovom topiku koji kazemo da nismo. ali se u kupovinu, naravno, ne ulazi uvijek racionalno. pretpostavka o racionalnosti je korisna na nekom nivou agregiranja, tj za kupce zbirno (pa uprosjeceno)edit: u vezi neurtomarketinga, sumnjam da u bas mnogo firmi na zidu visi portret i anfas mozga potrosaca. i to je hajp.i da. retardirani kupca bi u globalnoj ekonomskoj krizi zavrsio prekopavajuci kontejnere. no je poslije perioda prilagodjavanja ipak odredio prioritete, odbacio ostalo, upkos bombardovanju reklamama.a sta je buyology iz naslova topika, bihejvioralna ekonomika?

Edited by morgana
Link to comment
u marketingu nema pretenzija da se narocito ulazi u dubinu psihologije. to bi bio visak koji kosta a ne doprinosi.
Meni je buyer behaviour bio mozda najzanimljiviji deo, posebno post-purchase evaluation i griza savesti koja sa tim dolazi. ;-)
sad si me strecnuo... moze ovo malo detaljnije, sto je to problem?
To je pomalo komplikovano (za forumsko pisanje, nije komplikovano samo po sebi). Ima onaj film Liar Liar kad Jim Carrey odjednom vise ne moze da laze (ni malo). Tu mozes da vidis jedan primer. A drugi, mozda i bolji, je onaj film sa Sean Pennom, The Assassination of Richard Nixon, gde Penn prolazi kroz raznorazne peripetije zbog svoje (reklo bi se) potpune nesposbnosti da se i najmanje folira. Mozda je bolje navesti ove filmove nego da sad ja tupim o neophodnosti (odredjene mere) foliranja za sve, pocev od razmnozavanja do dobijanja radnog mesta. A malo mi je cudno da ima neko ko to ne zna, osim onih koji zive na tudjem na racunu (ceo zivot). :D
Link to comment
edit: u vezi neurtomarketinga, sumnjam da u bas mnogo firmi na zidu visi portret i anfas mozga potrosaca. i to je hajp.
firme se ne bave neuropsiholoskim marketing istrazivanjima. time se uglavnom bave instituti i profesori i istrazivaci na poslovnim skolama. lepota neuroscience (u okviru psihologije, ekonomije, marketinga) je sto se poboljsava validnost istrazivackih rezultata. kod klasicnih eksperimenata koji se zasnivaju na upitnicima postoji veliki broj faktora koje ne mozes da kontrolises, ali koje barem drzis na podjednakom nivou kod svih ispitanika putem slucajnog uzorka. to naravno ako se razumes u prirodu svih potencijalnih faktora koji uticu na stavove i ponasanje pa ti se ne potkradu nekakve korelacije koje mogu da ti srozaju tacnost dobijenih rezultata. s druge strane, kada se mere nekakvi mozdani impulsi i aktivnost, to je mnogo cistije i egzaktnije i zbog toga je sve popularnije u nauci.dakle, sva ova istrazivanja se rade u naucnim ustanovama kako bi se stekao uvid u uzrocno-posledicne veze. research departments jako velikih firmi takodje imaju sredstva da unajme istrazivace iz akademskih krugova koji bi primenili neki od ovih metoda. obicne firme na mikro nivou koriste ove rezultate o uticaju karakteristika potrosaca i okruzenja na ishod tako sto idu i mere koji je nivo i intenzitet ovih faktora kako bi predvideli ponasanje i izasli u susret potrebama potrosaca na odredjenom podrucju.
Link to comment

pa znam jebiga mejdej, firme nemaju skenere izmedju ostalog. sasvim nepotrebno reci.trudicu se ipak da se ne koristim metaforama.no se rijetko ko odlucuje da placa za ono sto moze da zna i bez skenera.nije neuromarketing tako in kao sto se cini.

Edited by morgana
Link to comment

a pa to je druga prica. mislim, to sto ja intimno mislim o marketingu. :Dovo je veliki ustupak svetu sto ovako blagonaklono pisem.da ne pocinjem koliko mi je besmisleno tek istrazivanje u oblasti preduzetnistva.mada opet, placaju kompanije debelo za svo to planinarenje..

Link to comment

najvise mi zao zbog mojih metafora :Dmeni je trenutno interesantan tviter-hajp. mnogo se vodi racuna o tviteru, prati se sta se pozitivno a sta negativno tvituje, a onda ispadne da, kao sto se od ranije i znalo, svako deklarisanje za ili protiv nije ni 'a' od akcije, tj ne dovodi nuzno do kupovanja proizvoda.film skot pilgrim je valjda imao nevjerovatno velik broj pozitivnih tvitova, i krs (ili bar daleko od ocekivanja) od prve sedmice prikazivanja(u tviter jesu polagane nade kao suplement/supstitut za oflajn istrazivanja kojima se ulazi u trag preferencijama i procesima odlucivanja kupaca, no ga je tesko tumaciti upravo zbog nepodnosljive lakoce retvitovanja)

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...