Jump to content
IGNORED

Fizika u dodatnim dimenzijama


Lucia

Recommended Posts

i meni je promaklo, hvala na linku :).želim im uspeh naročito za tamnu materiju i neutraline.

naslov iz prvog linka je bombastičan, pošto nije cilj misije potraga za paralelnim univerzumima, nego da proba da odgovori na neka od glavnih nerešanih pitanja u ovom našem univerzumu. ali o.k., pošto naslov privlači pažnju za dalje čitanje. :)

traganje za anihilacionim signalom neutralina, koju su za sada favorizovani kandidati za tamnu materiju je meni mnogo zanimljivo. jedan od anihilacionih signala su veoma energetski gama zraci (najverovatnije od 50 GeV do 10 TeV) koji se mogu detektovati tzv. Čerenkovljevim teleskopima na zemlji. uopšteno, što se tiče tamne materije, biće potrebno otkriće iz najmanje dva nezavisna eksperimenta, koji koriste različite metode. recimo, kombinacija rezultata iz LHC i nekog od astro eksperimenata (ovaj spektrometar ili neki od Čerenkovljevih teleskopa: VERITAS, MAGIC, H.E.S.S. i budući CTA).

Link to comment

da. kada gama zrak visoke energije (desetine GeV i naviše) interaguje sa česticom u gornjoj atmosferi, stvara se air-shower (ne znam stručni prevod na srpski :isuse:->za mene). relativističke čestice koje se pri tome kreiraju zrače čerenkovljenvo zračenje, pa se formira tzv. lightpool fotona (u ultravioletnom opsegu) na zemlji u radijusu oko 130 m. ako se teleskop reflektor nalazi u zoni zračenja na zemlji, eto detekcije. fora je rekonstruisati odakle je početno zračenje došlo, što je najlakše korišćenjem više teleskopa. na svakom teleskopu se u fokalnoj ravni* formira elipsa, čija velika osa pokazuje na pravac izvora. ako ima 2 i 2+ teleskopa, iz preseka veilikih osa se dobija izvor zračenja. ugaona rezolucija je oko 0.1 stepen za VERITAS, slična je i na ostalim eksperimentima. p.s. moram da spavam :(, izivinjavam se ako je ovo gore nečitko, srediću misli drugi put.*u fokalnoj ravni su photomultiplikatori osetljivi na ultravioletno zračenje tj. kamere sastavljene od njih.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Delovalo mi da je ovo najpribliznija tema, pa evo vesti:http://www.reuters.com/article/2011/09/22/us-science-light-idUSTRE78L4FH20110922An international team of scientists said on Thursday they had recorded sub-atomic particles traveling faster than light -- a finding that could overturn one of Einstein's long-accepted fundamental laws of the universe.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Imam apsolutno moronsko pitanje za Mei, ali o tome razmišljam već nekih 25 godina, i do sada se nisam usudio da pitam nikoga. Naime, ja mislim da sam pronašao sistem za komuniciranje koji je brži od svetlosti.Evo kako se to radi. Napravi se šipka dužine 5 svetlosnih godina (ili koliko već ima do vanzemaljaca sa kojima želimo komunicirati, ili do ljudske kolonije). Šipka se prebaci između Zemlje i tog željenog mesta. Kada vrtiš tu šipku, vrćenje se registruje na dalekoj planeti istovremeno kada i na Zemlji, i tako će čovek moći da komunicira brže od svetla.Mene zanima sledeće: da li bi se okretanje šipke na dalekoj planeti dogodilo za 5 godina u odnosu na naše vreme, ili odmah, i zašto?Molim za ozbiljan odgovor, iako se šalim, mene ovo zaista zanima.

Link to comment
Imam apsolutno moronsko pitanje za Mei, ali o tome razmišljam već nekih 25 godina, i do sada se nisam usudio da pitam nikoga. Naime, ja mislim da sam pronašao sistem za komuniciranje koji je brži od svetlosti.Evo kako se to radi. Napravi se šipka dužine 5 svetlosnih godina (ili koliko već ima do vanzemaljaca sa kojima želimo komunicirati, ili do ljudske kolonije). Šipka se prebaci između Zemlje i tog željenog mesta. Kada vrtiš tu šipku, vrćenje se registruje na dalekoj planeti istovremeno kada i na Zemlji, i tako će čovek moći da komunicira brže od svetla.Mene zanima sledeće: da li bi se okretanje šipke na dalekoj planeti dogodilo za 5 godina u odnosu na naše vreme, ili odmah, i zašto?Molim za ozbiljan odgovor, iako se šalim, mene ovo zaista zanima.
Pitanje je odlicno ali moras biti malo preciziji. O kakvoj sipci se radi? Od kojeg materijala? Gde prizvedena? U kojem sistemu ovi tvoji vanzemaljci staniju? Na koju stranu zavrcemo sipku? Je li cela sipla izolovana ili samo rucka?
Link to comment
Evo kako se to radi. Napravi se šipka dužine 5 svetlosnih godina (ili koliko već ima do vanzemaljaca sa kojima želimo komunicirati, ili do ljudske kolonije). Šipka se prebaci između Zemlje i tog željenog mesta. Kada vrtiš tu šipku, vrćenje se registruje na dalekoj planeti istovremeno kada i na Zemlji, i tako će čovek moći da komunicira brže od svetla.Mene zanima sledeće: da li bi se okretanje šipke na dalekoj planeti dogodilo za 5 godina u odnosu na naše vreme, ili odmah, i zašto?
kada mi zavrtimo tu šipku na zemlji, potrebno je vreme da se efekat sile koju smo primenili da zavrtimo donji kraj prebaci do kraja te šipke. sad nagađam kojom brzinom, verovatno brzinom prostiranja zvučnih talasa kroz čvrsto telo. kroz čvrsto telo se informacija ne može preneti brže od brzine svetlost, tako da kad bi imali hipotetičku šipku od materijala kroz koju talasi propagiraju brzinom svetlosti, u tom slučaju hipotetički minimum vremena za komunikaciju putem vrćenja šipke bi bio 5 godina. za komunikaciju sa šipkama od realnih materijala bi nam trebalo mnogo više vremena.
Link to comment
kada mi zavrtimo tu šipku na zemlji, potrebno je vreme da se efekat sile koju smo primenili da zavrtimo donji kraj prebaci do kraja te šipke. sad nagađam kojom brzinom, verovatno brzinom prostiranja zvučnih talasa kroz čvrsto telo. kroz čvrsto telo se informacija ne može preneti brže od brzine svetlost, tako da kad bi imali hipotetičku šipku od materijala kroz koju talasi propagiraju brzinom svetlosti, u tom slučaju hipotetički minimum vremena za komunikaciju putem vrćenja šipke bi bio 5 godina. za komunikaciju sa šipkama od realnih materijala bi nam trebalo mnogo više vremena.
OK mislim da necu bas danas patentirati svoj sistem za komunikaciju brzu od svetlosti.Hvala puno, ovo me je zaista zanimalo, iako zvuci blesavo.
Link to comment
  • 11 months later...

Cram Session: Parallel Universes in 200 WordsBy: Natalie Wolchover, Life's Little Mysteries Staff WriterDate: 26 April 2012 Time: 11:31 AM EThttp://www.lifeslittlemysteries.com/2394-parallel-universes-explained.html

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...