Jump to content
IGNORED

Fizika u dodatnim dimenzijama


Lucia

Recommended Posts

koji je to četvrti pravac slobode kretanja?
zavisi kakva nam je četvrta dimenzija. ako je velika i beskonačna, predlažem da ga zovemo kabranski i odbranski (može i kanamaniotkuda i odnaskanigde). ako je kompaktna, neka bude kružni pravac. :)
Link to comment
zavisi kakva nam je četvrta dimenzija. ako je velika i beskonačna, predlažem da ga zovemo kabranski i odbranski (može i kanamaniotkuda i odnaskanigde). ako je kompaktna, neka bude kružni pravac. :)
ta "četvrta" treba biti ravnoprvana ostalim trima, XYZ, ortogonalna beskonačna prava. o tome pričamo. a to to nije kružni pravac. Edited by billadni
Link to comment
prostor ima samo tri.
Prostor tako rigidno shvaćen sve više prestaje da postoji.Uzgred, jasan mi je koncept tesseract-a, ali čak i kad gledam animaciju moj 3D um se buni i ograničava...8-cell-simple.gif
Link to comment
Prostor tako rigidno shvaćen sve više prestaje da postoji.
:blink:
Uzgred, jasan mi je koncept tesseract-a, ali čak i kad gledam animaciju moj 3D um se buni i ograničava...
dajem podršku tvom umu. on ne pozna više od tri ortigonalna pravca kontinualnog kretanja (vx,vy i vz) tela za koje je zadužen. ta rigidnost potiče od nemogućnosti. nešto, kao što 2+2 ne može biti, a može se napisarti 2+2=5. to što gledaš je promena inteziteta piksela u 2D ravni. e sad kad smo kod preslikavanja. kako bi tvoj um ceo svemir prikazao kao neprekidan jednodimenzioni niz?
Link to comment
Prostor tako rigidno shvaćen sve više prestaje da postoji.
:blink:
Naše poimanje prostora se menja, na to sam mislio. Možda najviše u pravcu da za sebe tako nešto ne postoji. Recimo, dugo vremena već se zna za neraskidivu vezu prostora i vremena. U kakvom su međusobnom odnosu potencijalne druge dimenzije i drugi univerzumi sa nama će tek biti ekstremno zanimljivo videti. Bilo kakvim učaurenjem u 3D priču se to sigurno neće desiti.
dajem podršku tvom umu. on ne pozna više od tri ortigonalna pravca kontinualnog kretanja (vx,vy i vz) tela za koje je zadužen. ta rigidnost potiče od nemogućnosti. nešto, kao što 2+2 ne može biti, a može se napisarti 2+2=5.
Um je ograničen percepcijom, ne treba mu podilaziti, bar ne uvek. Pogotovu ako se ta percepcija kasnije osloni na linearnu, aristotelovsku logiku koja u ovakvim promišljanjima obavezno na kraju udari u zid. Danas se pokušavaju promišljati (i koliko je moguće spoznati) paralelni univerzumi u kojima je možda 2+2=5. To je potpuno van našeg iskustva, što ne znači da ne postoji i, što je još daleko važnije, nema nekog uticaja na naš univerzum. Verujem da bi muku mučio da hipotetičkom biću koje živi u 2D univerzumu objasniš treću dimenziju. Baš onoliko koliko bi bilo, opet, nekom hipotetičkom biću koje živi u 4D univezumu da nama objasni svoj svet. Kao slepcu da probaš da objasniš boje. Naše iskustvo stvara konvencije, ali naše iskustvo je daleko od savršenog. Ko zna, možda postoji samo jedna dimenzija koju mi pokušavamo da sebi objasnimo na 10+1 načina. :) Nemoj ovu moju priču bukvalno da shvataš, sve što želim je da predložim opušteniji pristup. Pusti 2+2=4, to je korisno za pijacu i školu ali ovde ne mora da bude. Izbegavam brojeve i formule namerno, taj strogi naučni princip, jer je ovo po meni dobrim delom i filozofsko pitanje.Ne želim da negiram ono o čemu ti pišeš, naprotiv. Ne dovodim u pitanje rezultate takvog mišljenja već mišljenje samo. Za ove stvari se takav pristup nekako čini nedovoljnim.Opet, ostavljam mogućnost da sam te pogrešno razumeo... U tom slučaju si zamoljen da me ispraviš.
Link to comment
Opet, ostavljam mogućnost da sam te pogrešno razumeo...
napisa ti puno. a ne odgovori ti kako bi cio svemir predstavio bez prekidanja (od tačke do tačke) kao jednodimenzioni niz.
U tom slučaju si zamoljen da me ispraviš.
posmatraj ovako.materijalna tačka se može kretati paralelno osi X. brzinom vx. to je jedan stepen slobode. jedna nezavisna promenljiva.može se kretati i paralelno osi Y ne menjajući kotu X. brzinom vy. to je drugi stepen slobode. druga nezavisna.X i Y određuju ravan XY.i može se kretati paralelno osi Z, ne menjajuči kote X i Y. brzinom vz. to je treći stepen slobode. treća nezavisna.nađosmo tri ortogonalna pravca kretanja (ose, orijentisane prave). gde bi ti maknuo jednu materijalnu tačku a da zadržiš njene kote X,Y,Z? gde je osa/pravac četvrtog nezavisnog stepena slobode? ako bi ti pomerio tačku po tom W pravcu da li bi ta tačka iščezla iz ovoga sveta? šta bi bilo sa energijom tačke?što se tiče "algebre" u kojoj je 2+2=5. ne moramo putovati u paraleni svemir da bi smo videli mnoge njene "prednosti". neka ista važi medju nama dvojicom. ja ću tebi hiljadu puta dati na zajam dva + dva evra. a ti meni svaki put vrati pet. Edited by billadni
Link to comment
ako bi ti pomerio tačku po tom W pravcu da li bi ta tačka iščezla iz ovoga sveta?
iščezla bi, pod uslovom da se čitav naš svet nije pomerio u W pravcu zajedno sa tom tačkom. recimo da postoji velika četvrta dimenzija, koju mi ne vidimo zato što smo zarobljeni u trodimenzionalnom prostoru i da živimo na tzv. brani. zarobljeni smo na 3-D ravni koja je zaronjena u višedimenzionalni svet. ako nešto pobegne sa te naše 3-D opne, postaje nevidljivo za nas.edit: energija bi nestala u odnosu na nas. missing energy. Edited by mei
Link to comment
iščezla bi, pod uslovom da se čitav naš svet nije pomerio u W pravcu zajedno sa tom tačkom. recimo da postoji velika četvrta dimenzija, koju mi ne vidimo zato što smo zarobljeni u trodimenzionalnom prostoru i da živimo na tzv. brani. zarobljeni smo na 3-D ravni koja je zaronjena u višedimenzionalni svet. ako nešto pobegne sa te naše 3-D opne, postaje nevidljivo za nas.edit: energija bi nestala u odnosu na nas. missing energy.
pa bi. a to još niko ne primeti? Jolly Roger, vidi vako.1. svemir A je prava X. a materijalna tačka se kreće samo po njoj. imamo jedan stepen slobode. "stanovnici" tog svemira zamjećuju samo ono što je na toj pravoj. 2. svemir B je ravan XY. materiajna tačka se nalazi na X osi. dok se kreće po osi X vidljiva je i svemiru A i "stanovnicima" svemira B. a ako se pomeri po Y osi iščeznuće iz svemira A. 3. svemir C je zapremina XYZ. materijalna tačka se nalazi u ravni XY. tada je vidljiva i onima iz svemira B i onima svemira C. ako se pomeri po Z osi iščezava iz svemira B.4. svemir D je "strunoid" XYZW. materijalna tačka se nalazi u volumenu XYZ. i tada je vidljiva i onima iz svemira C i onima svemira D. ako se pomeri po W osi iščezava iz volumena XYZ.
Link to comment
a to još niko ne primeti?
tačno, još uvek nije primećeno. što verovatno znači da ne možemo hipotezirati bilo kakve dodatne dimenzije, tako da tu sad sledi twist sa modelima koji ograničavaju šta može da pobegne u dodatnu dimenziju. neki modeli kažu kako samo gravitoni žive tamo. a gravitone možemo da proizvedemo na energijama gde kvanta gravitacija počinje da radi. ako je to na plankovoj energiji, onda nema nade da ćemo posmatrati efekat gubitka energije u akceleratorima usled bežanja gravitona u dodatnu dimenziju. ukoliko je gravitacija kvantovana na nižim energijama, LHC bi mogao da posmatra gubitak energije kada rekonstruiše produkte sudarnih reakcija. ako ne posmatra, to će opovrgnuti neke modele sa dodatnim dimenzijama.
Link to comment
što verovatno znači da ne možemo hipotezirati bilo kakve dodatne dimenzije, tako da tu sad sledi twist sa modelima koji ograničavaju šta može da pobegne u dodatnu dimenziju.
naravano da možemo. jedan pravi 4 dimenzoni prostor bi bio onaj koji bi obuhvatio sva stanja našeg svemira od "stvaranja" do "smaka", sa slobodom kretanja i po bivšem t. a petodimenzioni, pak, onaj koji bi obuhvatio barem sve događaje u tom 4 dimenzionom tokom njegovog života....tako redom, šestodimenzioni, sedmodimenzioni,,,... ali, svemire koji su malo trodimenzionalni, a malo četvroodimenzioni bih zaobišao.o tome kako izgleda 4-dimenzion, pa i n-dimenzioni, Euklidski prostor matematika ima predstavu. znaju se, u njima, jednačine tačke, pravih, krivih, ravni, površi...koja bi bila jednačina lopte u X,Y,Z,W prostoru sa centrom u (0,0,0,0) ? šta bi video onaj u volumenu X,Y,Z pri pomeranju te lopte po W? kako bi tamo izgledala propagacija talasa brzinom c? kako bi tu opadao intezitet polja za isti fluks ?da li je u njemu moguća invarijantnost rešenja talasnih jednačina (talasnih paketa) na rotaciju i translaciju?( tj. stepeni slobode (o)kretanja, tj. da zaokreneš 4-dimenziono telo oko bilo koje od 4 ose i pomeriš po bilo kom od 4 pravca, a da se o ne odrazi na njegov energetski bilans i oblik? ) Edited by billadni
Link to comment
naravano da možemo.
ili nisi razumeo šta sam napisala, ili tvrdiš da bilo kakva konfiguracija dodatnih dimenzija može da opiše naš univerzum, što nije tačno.
jedan pravi 4 dimenzoni prostor bi bio onaj koji bi obuhvatio sva stanja našeg svemira od "stvaranja" do "smaka". a petodimenzioni, pak, onaj koji bi obuhvatio barem sve događaje u tom 4 dimenzionom tokom njegovog života....tako redom, šestodimenzioni, sedmodimenzioni,,,... ali, svemire koji su malo trodimenzionalni, a malo četvroodimenzioni bih zaobišao.
ne razumem tvoj model u potpunosti, a ni svemire koji su malo trodimenzionalni, a malo četvorodimenzionalni.
o tome kako izgleda 4-dimenzion, pa i n-dimenzioni, Euklidski prostor matematika ima predstavu. znaju se, u njemu, jednačine tačke, pravih, krivih, ravni, površi..........
prostor ne mora biti Euklidski, dimenzije ne moraju biti beskonačne.
koja bi bila jednačina lopte u X,Y,Z,W prostoru sa centrom u (0,0,0,0) ?
slično kao u 3D. 3D članovi + novi član za dodatnu koordinatu.
šta bi video onaj u volumenu X,Y,Z pri pomeranju te lopte po W?
video bi kako se menja volumen objekta koji posmatra.
kako bi tamo izgledala propagacija talasa brzinom c? kako bi opadao intezitet nekog polja za isti fluks?da li je u njemu moguća invarijantnost rešenja talasnih jednačina (talasnih paketa) na rotaciju i translaciju?( tj. stepeni slobode (o)kretanja, tj. da zaokreneš 4-dimenziono telo oko bilo koje od 4 ose i pomeriš po bilo kom od 4 pravca, a da se o ne odrazi na njegov energetski bilans i oblik? )
posmatrač kome je dodatna dimenzija skrivena bi video neodržanje energije, nestajanje čestica i pojavljivanje čestica. to smo već ranije utvrdili, zašto se ponavljamo? u 4D samo dodaj jednu koordinatu, i u koliko ne postoji još koja dodatna dimenzija, svi zakoni održanja bi važili u odnosu na sve simetrije koje važe u novom 4D svetu.
Link to comment
ili nisi razumeo šta sam napisala, ili tvrdiš da bilo kakva konfiguracija dodatnih dimenzija može da opiše naš univerzum, što nije tačno.
samo sam nabacio o mogućim svemirima sa stepenima slobode kretanja materijalnog tela većim od 3. naprimer, tako što bi vreme postalo reverzibilno - nova četvrta.naš je očito sa 3 stepena slobode kretanja materijalnog tela. ostale veličine i parametri u matematički modelima su drugi pojam.
ne razumem tvoj model u potpunosti, a ni svemire koji su malo trodimenzionalni, a malo četvorodimenzionalni.
to je aluzija na to da jedne čestice (gravitoni) mogli pobeći u neki drugi prostor (dodatne dimenzije). pa se onda pojaviti u nekoj trećoj tački ovog sveta?
slično kao u 3D. 3D članovi + novi član za dodatnu koordinatu.video bi kako se menja volumen objekta koji posmatra.
onaj u X,Y,Z bi video kako lopta nastaje iz ničega, raste, dostiže R iz onog sveta (X,Y,Z,W), umanjuje se i iščezava,
prostor ne mora biti Euklidski, dimenzije ne moraju biti beskonačne.
to bi bio neki subprostor. logički prostor je beskonačan. Edited by billadni
Link to comment
kako bi tamo izgledala propagacija talasa brzinom c? kako bi tu opadao intezitet polja za isti fluks ?da li je u njemu moguća invarijantnost rešenja talasnih jednačina (talasnih paketa) na rotaciju i translaciju?( tj. stepeni slobode (o)kretanja, tj. da zaokreneš 4-dimenziono telo oko bilo koje od 4 ose i pomeriš po bilo kom od 4 pravca, a da se o ne odrazi na njegov energetski bilans i oblik? )
posmatrač kome je dodatna dimenzija skrivena bi video neodržanje energije, nestajanje čestica i pojavljivanje čestica. to smo već ranije utvrdili, zašto se ponavljamo? u 4D samo dodaj jednu koordinatu, i u koliko ne postoji još koja dodatna dimenzija, svi zakoni održanja bi važili u odnosu na sve simetrije koje važe u novom 4D svetu.
čini mi se da tu ima odstupanja.pa pitam kako izgleda polje u funkciji rastojanja r u 4D.
Link to comment
samo sam nabacio o mogućim svemirima sa stepenima slobode kretanja materijalnog tela većim od 3. naprimer, tako što bi vreme postalo reverzibilno - nova četvrta.naš je očito sa 3 stepena slobode kretanja materijalnog tela. ostale veličine i parametri u matematički modelima su drugi pojam.
to je o.k. što si nabacio sada, ali mi nije jasno zašto si onda citirao moje "ne možemo" koje se odnosilo na hipoteziranje proizvoljnih dodatnih dimenzija koje bi opisale jedan partikularni univerzum - naš, odgovorivši sa "možemo" koje se odnosi na uopštene modele koji mogu opisivati drugačije univerzume (sa čime se slažem). zato mi izgleda da nisi razumeo šta sam rekla, jer je ispalo da protivrečiš nečemu što ja ne tvrdim, a sve to kao repliku meni.
to je aluzija na to da jedne čestice (gravitoni) mogli pobeći u neki drugi prostor (dodatne dimenzije). pa se onda pojaviti u nekoj trećoj tački ovog sveta?
pa mogu se pojavljivati ukoliko postoje mehanizmi lokalizacije svega ostalog na 3D prostor, gde su jedino gravitoni sterilni na taj potencijal lokalizacije, te se slobodno kreću kroz sve dimenzije. disclaimer: ne govorim o našem univerzumu, nego uopšteno kako je moguce imati takav višedimenzionalni svet.
onaj u X,Y,Z bi video kako lopta nastaje iz ničega, raste, dostiže R iz onog sveta (X,Y,Z,W), umanjuje se i iščezava, to bi bio neki subprostor. logički prostor je beskonačan.
bar smo se u ovom složili.:D
čini mi se da tu ima odstupanja.pa pitam kako izgleda polje u funkciji rastojanja r u 4D.
da zanemarimo spin i masu, moglo bi da izgleda kao exp(ip_{μ}x^{μ}) gde je p - petomomentum (izvinjavam se, izmišljam termine pošto se ne bavim extra-D teorijom), x - vremensko-prostorna koordinata, a μ je indeks od 0 do 4 za 5 dimezija. Edited by mei
Link to comment
to je aluzija na to da jedne čestice (gravitoni) mogli pobeći u neki drugi prostor (dodatne dimenzije). pa se onda pojaviti u nekoj trećoj tački ovog sveta?
pa mogu se pojavljivati ukoliko postoje mehanizmi lokalizacije svega ostalog na 3D prostor, gde su jedino gravitoni sterilni na taj potencijal lokalizacije, te se slobodno kreću kroz sve dimenzije. disclaimer: ne govorim o našem univerzumu, nego uopšteno kako je moguce imati takav višedimenzionalni svet.
aluzijom sam hteo izraziti očekivanja da ista prostorna zakonomernost (prezentacija, logika) mora važiti i za "graviton" i za elektron. a ne da se koristi čas jedan čas drugi model. stoga, onaj, koji tvrdi da graviton ima stepen slobode više od elektrona (u euklidskim prostorima), mora objasniti zašto. ovako mi deluje, da fizičari, iz korpe matematičara stalno kradu nove puškice i poturaju bankarima pod nos.teorija (objašnjenje) mora biti konzistentna. čak, i kada bi pravila ustrojstva sveta bila promenljiva. već znamo, da je sposobmost generisanja nekonzistentnog iskaza, jedno od svojstava uma.
pa mogu se pojavljivati ukoliko postoje mehanizmi lokalizacije svega ostalog na 3D prostor, gde su jedino gravitoni sterilni na taj potencijal lokalizacije
što se gravitacije tiče. raspravljasmo.onomad o OTR i talasnim jednačinama. pojmu prostora i vremena. počev od strane 3 ovog topika. pročitala si moju opciju, da, kod objašnjanjavanja gravitacije, nema potrebe za nekim gravitonima. slično, kao što talasne jednačine (maksvelove, de broljeva,dirakova, klein gordonova,,,) nemaju (u startu) potrebe za pozivanjem na teoriju relativnosti. jer su i same invarijantne na lorencove transformacije.znamo, da linearne talasne jednačine daju odgovor na neka pitanje talasa. kažu lepo da se talasi mogu superponirati . tj. da dva intefezimalna talasa mogu biti na jednome mestu. te da se talasi prostiru konstantnom brzinom koja ovisi o mediju...ali ne daju odgovor (ili ne, jedinstven) na interakciju. na pitanje sile. to nije slučaj sa nelinearnim jednačinama invarijantnim na lorencove transformacije. njihovo rešavanje kaže, da, dva tela našavši u istom prostoru stvaraju/indukuju treće, -polje. Edited by billadni
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...