Jump to content
IGNORED

SFRJ


bracad

Recommended Posts

a dodao bih i to da nasa politicka nesloboda, bez obzira sto nije bila zanemarljiva, ipak nije bila drasticna. cak nisam siguran koliko je bila restriktivnija od ekonomske neslobode nekih zapadnih drustava toga doba.
Moralno politicko profilisanje je realno moglo da smeta samo ljudima koji su do negde prve polovine 80-tih imali nameru da ostvaruju 1 ozbiljnu karijeru u granicama zemlje - sumnjam da ima takvih na ovom forumu. Mladji mogu nonsalantno da to odbace kao "zanemarljivu" smetnju, medjutim mislim da je to 1 slucaj mlacenja gloginja tudjim aparatom. Imali smo situaciju gde su po firmama referenti za ONO i DSZ i njima slicni kapaciteti sa IQ-om direka odlucivali o tehnickim pitanjima koja su neretko odlucivala o ne/uspehu citavih projekata. To i jeste 1 od razloga za ultimativnu neuspesnost zemlje koja je mogla da bude uspesna, ali je to zahtevalo redukciju ideoloske kontrole u osnovnim jedinicama poslovanja (a to se nije moglo dopustiti). Sad, sve zavisi sa kim pricas. Tih referntcica za ONO i DSZ i njima slicne boranije je bilo jedno meleon (ukljucujuci i nj. porodice) i njima sigurno da je gubitak tog sistema nenadoknadiv. Sto rek'o jedan takav moj kolega "mene socijalizam bio dobar". S druge strane, tehnicka inteligencija koja je morala da trpi to profilisanje je moguce prodisala punim plucima od onda, makar u inostranstvu. Posto se u odredjenim sektorima (konkretno na BU) u stvari savrseno nista nije promenilo... Ali to nikako nije + za bivsi sistem, dapace.
Link to comment
  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    23

  • bus

    19

  • Dankan Ajdaho

    11

  • slepa živana

    11

ja znam samo da je dvoriste obdanista pored moje zgrade imalo malu ogradu, bilo je uvek otkljucano, i uvek smo picili tamo kad god smo hteli, jer su imali one strava gvozdene lokomotive sa volanima i ljuljaske... danas je ograda duplo visa, samo jos fale siljci i struja, a kapija je zakljucana i dok obdaniste radi, dok se okolo muvaju neke gorile iz raznih kvazicuvarskih firmi + se sve to danas zove "prvi ekoloski vrtic u srbiji"

Link to comment

Da li nam je bilo lepo - bilo je.Hajd da zanemarim subjektivni uticaj toga što smo bili mlađi i lepši i što su ratovi bili daleki.Mnoge stvari za kojima žalimo bi se ionako vremeno izmenile i nestale, nevezano za detalje razvoja našeg društveno-političkog uređenja.Da li je u globalu bilo objektivno bolje - jednostavno ne želim da verujem u to.Sistem u kome nema slobode odlučivanja i odgovornosti koja ide uz to, ne može nikada biti dobar.Ne može biti dobro ako neko drugi misli umesto tebe, i preuzima odgovornost umesto tebe.Nikako nije dobro ako živiš na kredit, jer potrošeno a neplaćeno platiš kad-tad, ma i ne znaš da si platio, ali platiš. A država je živela na kredit, gubitašilo se samo tako i naizgled nikom ništa.Da li je sada bolje - teško pitanje, biće da smo se zaglibili u još veća govna, ali ovaj put ma kako okolišan bio je jedini kojim se može ići.

Link to comment
Posto se u odredjenim sektorima (konkretno na BU) u stvari savrseno nista nije promenilo...
Tačno. Slušam insajderske priče s moje bivše katedre i u stvari mi je najteže da poverujem da je baš sve isto (osim po pitanjima bolonjske kozmetike). Čak i neki stari dinosaurusi još obitavaju tamo. Uklanjaju se jedino kad umru. Ali nova generacija (uglavnom njihovi mučeni bivši večiti doktoranti) sad samo perpetuiraju stare obrasce ponašanja i nerada. Najviše se plaše istraživačkog rada, tibokca. Više nego samog đavla.
Link to comment
...ali ovaj put ma kako okolišan bio je jedini kojim se može ići.
A ne, nikako. Pričao sam 2000-te sa kolegom i još tokom prethodne decenije par puta, i uvek gubio, nisam uspevao da dokažem, ali daj ponovo da kažem. Nije to jedini put, ne postoji samo jedan pravi i ispravni put, postoji nebrojeno mnogo puteva, neki vode nazad ali na kraju daju "pozitivan" ishod, neki su brzi ali i rizični neki dugi i dosadni a najgori su oni koji se vrte i upliću, koji utiču sami u sebe i prave petlje, biranje svakog skretanja je jednako bitno, svaki dan donosimo, kao društo ali i pojedinačno odluku gde idemo, i koliko brzo, svaki dan. Reći da je ovo jedino bilo moguće je, u najmanju ruku, greška, direktan oprost za sva pogrešna skretanja. Nego, setio sam se nečega što je skoro jednako loše sada kao i u SFRJ, praktična nesmenjivost vlasti na svakom nivou, koja je to poluga koju građani mogu lako povući da smene vlast? Zar moraš biti zarobljen 4 godine sa skotovima?
Link to comment
Nego, setio sam se nečega što je skoro jednako loše sada kao i u SFRJ, praktična nesmenjivost vlasti na svakom nivou, koja je to poluga koju građani mogu lako povući da smene vlast? Zar moraš biti zarobljen 4 godine sa skotovima?
Što je, naravno, mnogo gore nego nekad kad stranku na vlasti nisi mogao da smeniš 40 godina. Ko će izdržati (možda i manje od)4 godine ovakve tiranije i strahovlade...
Link to comment

Ta i u Kanadi je gotovo pa nemoguće otarasiti se loše vlasti u periodu između izbora, posebno zbog većinskog sistema, koji favorizuje iskrivljenu predstavljenost u parlamentu i poguban je za male partije. Generalni guverner, koji mu dođe kao kraljica umesto kraljice, je bukvalno pijun u rukama premijera i mora da radi kako mu ili joj se kaže. Recimo, prošle zime, kad se našem makijavelističkom i ljigavom premijeru (o kako ga mrzim) zaljuljala fotelja, on je samo otišao kod Generalne guvernerke da joj zavrne ruku, a ona je morala da zakatanči parlament na skoro dva meseca, dok bura ne prođe, da bi Stephen Harper ostao na vlasti. Praktično, kako neko reče o kanadskom (u suštini vestminsterskom) sistemu, mi živimo u periodima četvorogodišnje diktature premijera. Parlament je slabašan, a javnost, kao i u nekim drugim (severnim) zapadnim demokratijama, nezainteresovana, pod anestezijom, smorena od udobnog života. Demokratija. Može se marginalno još baždariti da bude bolja, ali sve ostale alternative su upravo pogubne. I ovakva ćopava kakva jeste, (recimo, premijeri uvek sazivaju izbore onda kad njima najviše odgovara), kanadska demokratija već nekako uspeva da funkcioniše. Funkcionisaće i srpska. Posebno se nadam da će, kao što M16 piše na onoj drugoj temi, promene koje su se izdešavale postati ireverzibilne, te da više ni jedan ludi pojedinac ili kriminalna grupa neće moći ni da se usudi da pomisli da pogazi demokratiju. Gledajte samo gde su bile Grčka i Španija u suton Tita, a gle gde su sada.

Edited by bus
Link to comment
Moralno politicko profilisanje je realno moglo da smeta samo ljudima koji su do negde prve polovine 80-tih imali nameru da ostvaruju 1 ozbiljnu karijeru u granicama zemlje - sumnjam da ima takvih na ovom forumu. Mladji mogu nonsalantno da to odbace kao "zanemarljivu" smetnju, medjutim mislim da je to 1 slucaj mlacenja gloginja tudjim aparatom. Imali smo situaciju gde su po firmama referenti za ONO i DSZ i njima slicni kapaciteti sa IQ-om direka odlucivali o tehnickim pitanjima koja su neretko odlucivala o ne/uspehu citavih projekata. To i jeste 1 od razloga za ultimativnu neuspesnost zemlje koja je mogla da bude uspesna, ali je to zahtevalo redukciju ideoloske kontrole u osnovnim jedinicama poslovanja (a to se nije moglo dopustiti). Sad, sve zavisi sa kim pricas. Tih referntcica za ONO i DSZ i njima slicne boranije je bilo jedno meleon (ukljucujuci i nj. porodice) i njima sigurno da je gubitak tog sistema nenadoknadiv. Sto rek'o jedan takav moj kolega "mene socijalizam bio dobar". S druge strane, tehnicka inteligencija koja je morala da trpi to profilisanje je moguce prodisala punim plucima od onda, makar u inostranstvu. Posto se u odredjenim sektorima (konkretno na BU) u stvari savrseno nista nije promenilo... Ali to nikako nije + za bivsi sistem, dapace.
potpuno si u pravu, to je jedan od bitnih uzroka dugurocne propasti zemlje. jos kad tome dodas i to da se diktatori (nije bitno dal meki ili tvrdi) po definiciji okruze mediokritetima jer su im sposobni pretnja eto jos vece frke. cim diktator umre/zglajza zemlju preuzmu oni i jos je vise urnisu. samo, kod nas se to uopste nije promenilo. partijski ljudi i dalje sve vode nezavisno od strucnosti a strucnjaci gledaju da pobegnu u inostranstvo ili da rade za strance. ako opstinu drzi ds kadar, direktori i rukovodeci ljudi svih ustanova u toj opstini su ds kadar. direktor doma zdravlja je geograf, direktor osnovne skole je bibliotekar, nastavnik fizickog sef poste i tako dalje. a pri tom se jos odradio dobar deo pljacke (takozvana privatizacija) sto znaci da mnogo manje ljudi radi za drzavu a nas lumper-kapitalizam maksimalno cedi radnika. ne radi se samo o tome da neko ima ili nema siguran posao vec o tome da ljudi rade neprijavljeni, da im se ne uplacuje staz, penziono, zdravstveno, da radno vreme ne postoji, godisnji se prekida na mig i slicno. ne fale samo sposobni strucnjaci, fali i pristojna zastita radnika a to smo nekad imali.
Link to comment
moji roditelji su radili osam sati dnevno. od 7 do 3. iz kuce su izlazili u dvadeset do sedam a kuci se vracali u tri i dvadeset. sednu, picence, rucak, to se obavi do negde oko pola pet. zatim kunt. oko sest, pola sedam se ustaje, pije kafa i razmislja gde ce se ici, s kim ce se druziti, ko dolazi, sta gledati na tv-u... i tako svaki dan. sitnih briga je bilo dovoljno ali ne mnogo krupnih. posao siguran, gajba sigurna, bolnica se ne placa, skolarine se ne placaju... tako je dobar deo ljudi u toj zemlji ziveo. moze sad neko reci - zivelo se na kredit, od tudje kinte, to nije zaradjeno ali ja i sad zivim manje-vise na kredit samo je taj kredit na moje a ne na drzavno ime. otplacujem kucu, otplacujem novi kauc, otplacujem kartice - a imam i sve one brige koje sam gore nabrojao. naravno, o osmocasovnom radnom vremenu mogu da sanjam, bas kao i bilo ko ko je odgovoran za projekte bilo koje vrste. a dodao bih i to da nasa politicka nesloboda, bez obzira sto nije bila zanemarljiva, ipak nije bila drasticna. cak nisam siguran koliko je bila restriktivnija od ekonomske neslobode nekih zapadnih drustava toga doba. naravno, i ja sam bio kivan sto se nije kojesta moglo reci, bio sam kivan sto nema sarenila, pristojne garderobe, tehnicke robe, stranih pica, sto su nas u skoli terali da se sisamo i nosimo radne bluze, sto su nas panduri ubacivali u haustore, legitimisali, praznili dzepove, zavrtali rukave da pregledaju vene, sto stranci nisu svirali kod nas... ali opet ne mogu a da ne pomislim da su ljudi koji su najveci deo zivota ziveli u toj zemlji, gajili i odgajili decu u toj zemlji, ipak bili na dobitku. zato me i ne cudi sto se to vreme idealizuje.
Bash si to lepo artikulisao.Ne bih menjao zhivot u bivshoj drzhavi za sedam danashnjih. Daj da vidimo shta to imamo danas od toga da mozhemo da psujemo vlast ... pa Slobu smo psovali na sva usta i shta? ... bilo nam bolje. Tko je danas bolje zashticen od jednoga Velje Selje ili navijacha ... sve se okrenulo, i to naopako ... zlo i naopako. Tadashnje drustvo se vec pochelo otvarati, a danas imamo punih 10 godina reformi ... gde si bio, nigde, shta si radio, nishta ...Onome sistemu je falila adekvatnija zastupljenost kvaliteta i struke na za to predvidjenim pozicijama ... no, evo, vec je i adam primetio da i danas, gde god da se okrenesh, imamo pun eshalon mediokriteta i nestruchnih kadrova.Muzika, tehnika, informacije ... teleportujmo SFRJ u danashnje vreme ... teshko da mozhe da se kazhe da bi imali neki znachajan zaostatak u odnosu na danashnju drzhavu. Tko zna SBBKBB sa onom drzhavom da smo je znali/hteli sachuvati i da nismo tako revnosno uleteli grlom u jagode ... jbg nikada necemo saznati.To bi, uglavnom, bile prednosti danashnjice nad proshloshcu koje su navedene na prethodnih par strana ... ako i nisu, to je sve manje vazhno ... mnogo je vazhnija perspektiva koju je imala ta drzhava od one koju imaju danashnje drzhavice ... Mnogo je vazhnija polazna tachka one drzhave i pepeo iz kojega je nastala (1945) i ove danashnje (uzmite koju god godinu zhelite za svaku drzhavu ponaosob iz bivshe Jugoslavije) ... i ne, neka mi nitko ne replicira sa Nemachkom i Japanom, jer mi imamo tako malo zajednichkog sa tim dvema drzhavama, ako se uzmu u obzir radne navike, disciplina, ...Danas perspektiva jednostavno ne postoji ... nada ... ona se i onako poslednja gasi ... Edited by cedo
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...