Jump to content
IGNORED

SFRJ


bracad

Recommended Posts

Omašio si poentu. Nije suština u što sad klinci piče u igraonice, već u tome što se nije postavljalo pitanje sigurnosti. Pa da mi dete od 8 godina sada bude čitav dan napolju a da ne znam u svakom momentu gde je i skim je, pa govno bi mi se smrzlo trenutno. Tada nije postojala ta svest o ugroženosti (u ovom slučaju u odnosu na decu), jer je čitavo društvo generalno bilo sigurno. Najdalje do čega se išlo je bilo plašenje "ukrašće te Cigani".
ako uporedjujes osecaj sigurnosti koje ima dete od 8 godina sa osecajem sigurnosti roditelja tog istog deteta onda ti ne treba da to stavljas u vremenski kontekst. to ne govori nista.
Link to comment
  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    23

  • bus

    19

  • Dankan Ajdaho

    11

  • slepa živana

    11

sve ti je to subjektivna stvar.kad smo u srbiji ja nemam nikakav problem da moja cerka ide sa njenom 10-godisnjom sestrom od tetke na ovo ili ono igraliste ili kod druge dece.ovde u minhenu bi to bilo nezamislivo kad svaki cas vidis po novinama kako je nestao mali lukas ili pronadjeno telo male silvije. ako mi ne mozemo ici sa njom, nece ni ona ici.tesko da nam to daje dokaz da je srbija sigurnija od nemacke. ali je takav moj osecaj.

Link to comment

Kao i što se u Japanu objektivno živelo bolje 80ih nego devedesetih, i što se živi sve gore iako imaju sva tehnička pomagala na svetu, tako je bilo i u SFRJotu.Svetska ekonomija nastavila je da raste, šokovi su se dešavali i u Americi i Japanu, nije to ništa čudno to se ne zove ni kapitalizam ni socijalizam nego ekonomija. Švedska je doživela bankarski meltdowon 1990ih.Standard nam je dobacio dotle, i to je to. I nikakvi libertarijanci ne mogu da tvrde da je sloboda bolja od gladi. Jer ni sada nema baš mnogo slobode.A sad šta nije valjalo: kontroli cena da ne pričam. Gorenje veš mašina koštala je 1000DM i cena se formirala prema tržišnim principima, država je čuvala svoju proizvodnju nije uvozila artikle iz inostranstva, a Slovenci nisu sedeli na bulji k`o Obodin, nego su konstantno unapređivali kvalitet svojih aparata i pratili sve živo. Moja vešmašina ima 3 elektroventila koji do dan danas nisu crkli, k`o Miele radi 30 godina. Ali si imao pare da platiš 1000DM! To je bilo realno! Kola smo pravili ovde, Reno4 s pravio u Sloveniji, Golf u Sarajevu imao bolji kvalitet nego švapski, doduše sve je to bilo za domaću tražnju a ne na tržišnim principima... Kad je puklo otišla i autoindustrija osim Slovenije i Zastave.Vojna industrija i namenska je bila ogromne veličine, i pravila je višak i izvoz ali koliko je realna? Sa propašću države i ona je potpuno skresana i videlo se da je mnogo toga pravljeno uludo, remnotni zavodi koji nikada nisu napravili profit samo radili za državu da im prođe vreme.I taj standard je bio nasviran, i nesloboda i etnička trvenja su bacana pod tepih, nisu rešavana zadovoljavajuće, sistem je imao šansu da se adaptira i zadovolji potrebe svojih podanika za slobodom i blagostanjem, ali nije, došli su na vlast neki sasvim drugi ljudi i stvar je propala.

Link to comment
Omašio si poentu. Nije suština u što sad klinci piče u igraonice, već u tome što se nije postavljalo pitanje sigurnosti. Pa da mi dete od 8 godina sada bude čitav dan napolju a da ne znam u svakom momentu gde je i skim je, pa govno bi mi se smrzlo trenutno. Tada nije postojala ta svest o ugroženosti (u ovom slučaju u odnosu na decu), jer je čitavo društvo generalno bilo sigurno. Najdalje do čega se išlo je bilo plašenje "ukrašće te Cigani".
+1
Link to comment

evo i sta kaze narod -

Bolji život u socijalizmu nego sada17. oktobar 2010. | 14:20 | Izvor: FoNet, BlicBeograd -- Građani Srbije životni standard u vreme socijalizma ocenjuju četvorkom, a vreme Slobodana Miloševića i današnje vreme, dvojkom, pokazuje istraživanje.Istraživanje su sproveli Fondacija „Fridrih Ebert“, Centar za slobodne izbore i demokratiju i Centar za studije socijalne demokratije, a prenosi Blic.Njime su obuhvaćeni ispitanici uzrasta od 16 do preko 70 godina, različitih obrazovnih nivoa i iz svih socijalnih slojeva, koji su odgovarali na ukupno 109 pitanja.U obrazloženju rezultata istraživanja, Srećko Mihailović, vođa istraživačkog tima, napominje da su mišljenja i stavovi građana jedan od veoma važnih kriterijuma za realnu procenu uspešnosti tranzicije.Zaključak je da su oni koji nisu primereno predstavljeni u vlasti i institucijama, koji nisu uključeni u odlučivanje ni na najnižem lokalnom nivou, najviše razočarani, rekao je Mihailović. Jedan od zaključaka istraživanja je da je socijalizam bio najbolji, osim po političkim slobodama.Mihailović je rekao da je, kada su političke slobode u pitanju, danas najbolje. Po dva parametra, političkim slobodama i sistemu, najgore nam je bilo u vreme Miloševića – ratovi, nacionalizam, hiperinflacije, međunarodna izolacija, bombardovanje, rekao je on.Građani se plaše gladiKrajnje poražavajuće je da čak 70 odsto građana koji su prošli hiperinflaciju, nestašice osnovnih namirnica, dominaciju crnog tržišta, masovne odlaske na prinudne odmore... izjavljuje da je zabrinuto i uplašeno zbog moguće gladi, pokazuje istraživanje.Danas nam je, pak, najgore na planu životnog standarda i na planu privrede. Kada se sve sabere, građani Srbije procenjuju da nam je najbolje bilo u socijalizmu (s prosečnom ocenom 3,6), a da je danas nešto bolje (2,5) nego što je bilo u vreme Miloševića, objašnjava Mihailović.On dodaje da "danas 23 odsto građana misli da Srbijom vladaju kriminalci, 18 odsto misli da vladaju predsednik Srbije, Vlada, Skupština i predsednik vlade. Takođe 18 odsto misli da su na vlasti vlasnici velikih preduzeća, vlast političkih stranaka vidi 14 odsto ispitanika, međunarodne zajednice 12 odsto, dok 15 odsto kaže da ne zna ko danas vlada Srbijom"."Najveći broj građana je iskusio privatizaciju, pa stoga 44 odsto misli da je to 'čista pljačka', 27 odsto da je 'nužna, ali da se sprovodi na pogrešan način', 26 odsto ne zna da je oceni, a ovakvu kakva jeste podržava je tek tri odsto građana Srbije", navodi Mihailović.Jedan od mogućih uzroka do sada najkritičkijeg stava prema vremenu posle 2000. godine nesumnjivo leži i u činjenici da se uporedo s ekonomskom krizom u Srbiji odvija i “ubrzana tranzicija”, što je dovelo do porasta nezaposlenosti, samim tim i siromaštva u poslednje dve godine.Ako se tome doda i globalno prožimajuća depresija, jer vesti o blagim nagoveštajima izlaska iz krize prate i upozorenja da nas možda vreba i drugi talas udara svetske ekonomske krize, ne bi bilo neobično da i među imućnijima prevlada stav da je život jedva podnošljiv.
za mene je naravno
dostupnos sarenih dzidza-bidza u prodavnicama
sada i oduvek jedan i jedini parametar blazenstva blagostanja -_-
Link to comment
Braca (i sestre :wub:) Slovenci su znali da ga zasarene po Europski...
Imao sam neko teget nalivpero na srebrne zvezde. :wub: Ali to i dalje nije moglo da nadjebe sve one mirišljave gumice u obliku knjige i pernice na dugme (:lolol:) koje smo vukli iz Grčke. E da, i rolšue sam kupio u Solunu. U zemlji bile tri vrste. Neke grozne ruske koje su vrištale dok ih voziš, zvali smo ih tanjirače, one s crvenim kožnim kaišićima koje su svi imali (ali bila nestašica kad su meni trebale :() i još neke sa širokim točkovima.
(сами мрвили, није било да се купи), штампали себи мајице ручно бојеним папиром за препеглавање
I ne samo da nije bilo stiropora za beanbag. Pošto smo već evocirali nedostatke osnovnih životnih potrepština (te bonovi za benzin, te bonovi za ulje, te isključenja struje, vode, grejanja, te zamena za kafu), da probam off the top of my head da se setim stvari koje je naše kućanstvo kupovalo po Trstovima: cipele, radio, kasetofon, igračke (Masters of the Universe, Playmobile, modeli vozova, oni autići na trkanje), Komodor 64, video igre, odeća, makete aviona na sklapanje, avioni od balze koji lete, zmajevi, već pomenute rolšue, razne vrste knjiga, slatkiši, alkoholna pića, aparati za pokućstvo, sudovi, razne drangulije za kuhinju, razni delovi za auto, već famozne kerefeke koje ni jednom školarcu nisu trebale, a činile su da mu zavidi ceo razred, alat... Treba li da nastavljam? Smatram da je sasvim neprihvatljivo da sve ove stvari (i to da imam da biram da li hoću svetlo ili tamno crveni sekač za picu angry.gif ) ne mogu da nađem u radijusu od nekoliko kilometara od moje kuće.Sigurno da je standard u SFRJ bio bolji nego u Čehoslovačkoj (bio, video) ili SSSR (da ne pričamo o zemljama trećeg sveta), ali meni su zemlje kao Austrija, Engleska, Italija i Grčka osamdesetih bile šarena mesta puna svega iz kojih sam morao da se vratim u sivilo. Pozitivna strana te patnje prilikom povrataka? Vrlo rano sam shvatio da nešto tu debelo ne valja. A, inače, što reče M16 za ono izbacivanje sa časa, mene su deca u razredu jednom tužila učiteljici što sam rekao da više volim mamu nego Tita (:lol:) (ova se samo smorila i otkačila ih), indoktrinacija se dešavala na svakom jebenom koraku, a u petom ili šestom razredu se sećam jedne prilike kad je neka komunjara na času biologije šikanirala deset minuta jednu devojčicu iz razreda zato što je imala mindjuše u obliku krsta. Toliko da se ova na kraju rasplakala i morala da ode sa časa.
I postojao je utisak uređenog društva. Teško mi je to da artikulišem, ali to je nešto što se oseća, doživljava, a što teško može da se kvantifikuje.
Pa sad stvarno zavisi sa čime porediš. Ja sam stalno bio u prilici da poredim sa zemljama Zapada i nisam baš sticao taj utisak. Moram da priznam da me je i roditeljski uticaj pogurao u pravcu da ne vidim ono kao uređeno, već kao lopovsko, javašlijsko, neslobodno, i nepravedno društvo....Znam ja da je u Srbiji grozno (zato i ne živim tamo, kao što već reče Indy). Ne čudi me što nostalgija i muka ljude teraju da beže u prošlost i tvrde da je u doba komunizma bilo bolje (na šta se ja samo stresem), ali se uvek potpuno zabezeknem kad čujem ljude (a čuo sam dosta puta, verujte) kako kažu da "su ovi gori i od Slobe". Alo bre. Kao da svi imaju memoriju morskog krastavca. :blink: Edited by bus
Link to comment
A, inače, što reče M16 za ono izbacivanje sa časa, mene su deca u razredu jednom tužila učiteljici što sam rekao da više volim mamu nego Tita (:lol:) (ova se samo smorila i otkačila ih), indoktrinacija se dešavala na svakom jebenom koraku, a u petom ili šestom razredu se sećam jedne prilike kad je neka komunjara na času biologije šikanirala deset minuta jednu devojčicu iz razreda zato što je imala mindjuše u obliku krsta. Toliko da se ova na kraju rasplakala i morala da ode sa časa.
Eeee, kad ovo pomenu. U srednjoj školi, 1991. godine(!!!), ova iz fizičkog pokaže nešto što kao iz gimnastike treba da uradimo, i ja se prekrstim i kažem "o bože", van ikakve, ali ikakve verske konotacije, samo mi nije bilo jasno kako može od nas da traži da se tako lomatamo. Reakcija: "kako smeš da se krstiš i da prizivaš nekakvog boga, jel ti znaš da je ovo državna škola(ja-????), napolje sa časa, dobićeš neopravdani"... Mislim, iskreno, jebe mi se za takvu zemlju, čak i da je vladalo ekonomsko blagostanje sve vreme, a daleko od toga da je vladalo. A da, posle sam čuo da se ova odselila kod ćerke u Kanadu :lol:
Link to comment
odselila kod ćerke u Kanadu
Jašta. I Kanada i Amerika su super apsorbovale i četnike i decu Titovih generala ^_^.A vala i mnogog prosvetnog zlikovca. Pre nekoliko godina sam dve godine za redom u Torontu na ulici naleteo na moju bivšu profesorku srpskog iz gimnazije, a ta je bila negativac u rangu Dr. Evila. I nije mogla da me smisli. Ali ovde je bila u fazonu, "Juhu, Busiću, pa dođi da se zagrlimo, ja došla u posetu ćerki, a otkud ti ovde?" Na kraju me pozvala i na kafu, ali nije bilo suđeno. Edited by bus
Link to comment

Moram samo kratko da napomenem za neke od razlicitih reakcija na tekst Z.B. da dolaze od razlicite percepcije aspiracija samog teksta. Po mom misljenju, to nije titoizam vs tadicizam, vec je to prosto onda vs sada. Kljucna rec nije ideologija, vec 'stumbling on happiness'.

Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...