Jump to content
IGNORED

Realna Ekologija


Caligula

Recommended Posts

Nije entirely on topic, al neverovatno kakve gluposti on sebi dopusta u zelji za provokativnoscu:http://www.jutarnji.hr/prestanite-im-vjerovati--ozonsku-rupu-vide-samo-znanstvenici/736621/

Link to comment

Zizek jeste "popularni filozof" ali ovo sto je rekao u linkovanom u-tubeu je poprilicno tacno. Znam, nije tesko biti razotkrivac licemerja danasnjeg sveta - ali je cinjenica da na isto sve cesce zaboravljamo. Valjda zato sto smo logiku (ekonomsku, ekolosku, politicku etc) zategli do apsurda.

Link to comment

Ne pazi, ja sam theory geek i naravno da mi je bio odlican klip, kao sto mi je i odlican bio deo gde iznosi optuzuje za ekspertokratiju, al je ovaj media circus koji je napravio isao isuvise na vodenicu raznoraznih teoreticara zavere globalnog zagrevanja.Pritom stavovi izneti u onom klipu direktno proizilaze iz stare ?marksisticke/komunisticke? percepcije covekovog prirodnog habitata kao nekakve divlje zver koju treba ukrotiti orudjem, masinama i fabrikama. Nemam problem s tim u smislu stava, vec samo mi ne zvuci bog-zna-kolko progresivno.

Link to comment
  • 1 year later...

we should become more artificialpa na dobrom smo putuzizek protivu ljubavi (

:] ) a sad prirodu ponistava kao neophodan korak u procesu prihvatanja realnog stanja, sagledavanja svih opcija i delanja?stvarno ne postoji svest iako je doktori lece organik pijavicama.inace, cim progovori, obozavam ga.
Link to comment

Ja uzivam u njegovim nastupima (nedavno je bio u Australiji). Ne slazem se skoro nista sa onim sto ima da kaze (mada, kako rekoh, ovaj konkretni video nije cak ni pogresan), a ponekad mi se cini da je borderline sarlatan. No, svejedno je izuzetno zanimljiva pojava, ali vise u nekom estradnom smislu.

Link to comment
Nije entirely on topic, al neverovatno kakve gluposti on sebi dopusta u zelji za provokativnoscu:http://www.jutarnji.hr/prestanite-im-vjerovati--ozonsku-rupu-vide-samo-znanstvenici/736621/
Deluje mi ko se da Zizek nije ovo napisao. Uopste ne lici na njegov nacin objasnjavanja nekog problema.
Link to comment

Kazu ljudi "It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends upon his not understanding it." Zizek je obratni primer, primer neodgovornog bulaznjenja osobe kojoj ni od cega sto kaze ne zavisi primanje plate. EDIT. Uostalom, kao mnogi ekonomisti i njihova sposobnost predvidjanja... koliko ih je otpusteno zbog toga? Kada bi se ista pravila primenjvala na pilote i hirurge, pola clanova foruma bi verovatno vec bilo na onome svetu.

Edited by Indy
Link to comment
Deluje mi ko se da Zizek nije ovo napisao. Uopste ne lici na njegov nacin objasnjavanja nekog problema.
zasto? jutarnji je jednostavno iskrenuo naziv teksta. procitaj poslednji pasus. niko ne dovodi u pitanje postojanje ozonske rupe vec samo kaze da nauka nije dostatna da odgovori na taj problem. ona ga moze postaviti (gle, rupa) sta cemo raditi sa njom je vec nas problem i problem mobilizacije masa odnosno politike.zar kjoto i svi ekoloski politicki dogovori ne propadaju bas zato sto neke drzave ne zele nista platiti a druge ne dopustaju da im se zadre u nacionalni suverenitet.btw, tekst je rogobatno preveden.edit: hvala toni na pravovremenom objavljivanju ovog linka. Edited by kim_philby
Link to comment
niko ne dovodi u pitanje postojanje ozonske rupe vec samo kaze da nauka nije dostatna da odgovori na taj problem. ona ga moze postaviti (gle, rupa) sta cemo raditi sa njom je vec nas problem i problem mobilizacije masa odnosno politike.
je l ovo nespretno sroceno ili ti stvarno ovo mislis? sutiacije je ustvari potpuno drugacija - jedino je nauka u mogucnosti da ponudi odgovor i stavi ga kao izbor pred nas, mase i politiku a mi onda mozemo da odlucimo da delujemo ili ne (sve sa odgovarajucim posledicama). ali odgovor/resenje nema ko drugi da ponudi (sem ako pod odgovorm ne smatramo i "moli se svako vece pred spavanje da ne dobijes melanom" ali ja ne bih volela da zivim u civilizaciji koja probleme resava na taj nacin).
Link to comment
je l ovo nespretno sroceno ili ti stvarno ovo mislis? sutiacije je ustvari potpuno drugacija - jedino je nauka u mogucnosti da ponudi odgovor i stavi ga kao izbor pred nas, mase i politiku a mi onda mozemo da odlucimo da delujemo ili ne (sve sa odgovarajucim posledicama). ali odgovor/resenje nema ko drugi da ponudi (sem ako pod odgovorm ne smatramo i "moli se svako vece pred spavanje da ne dobijes melanom" ali ja ne bih volela da zivim u civilizaciji koja probleme resava na taj nacin).
ovo mislim. ocu da kazem nauka moze da da set resenja ali kako cemo ta resenja primeniti, sta je drustveno pozeljno i ko placa cenu ne moze da bude odluceno od neke tehnokratske elite. to je sustina i zizekovog teksta.mislim, ja sam prejudicirao da ne mozemo nista da uradimo sa ozonskom rupom osim da odlucimo kako cemo ziveti pod njom :Pedit: ili bolje ovako. u moj pogled na svet molitva kao 'resenje' ni ne ulazi ali ulazi propitivanje veze izmedju nauke i ideologije. kako, zasto i za koga. Edited by kim_philby
Link to comment
edit: ili bolje ovako. u moj pogled na svet molitva kao 'resenje' ni ne ulazi ali ulazi propitivanje veze izmedju nauke i ideologije. kako, zasto i za koga.
Ovo pitanje se bas cesto pojavljuje u poslednje vreme na raznim topicima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...