Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    523

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

glimerica, a ne glinerica

dolazi od nemačke reči  glimmlampe

 

Inače, ako znaš (bar približno) koliko jedna tanka bakarna žičica iliti licna može da izdrži ampera možeš sa njom da "popraviš" keramičku patronu osigurača.

Naravno da licna nema jedinstven prečnik, imam parče nekog starog licnastog kabla od koga već par decenija vadim licne, a kome sam davno izmerio pouzdanim ampermetrom da se jedna licna topi pri struji između 6 i 7 ampera pri 220v. Kada postavim licnu (ili dve ako mi treba više od 10A, a kad zavarujem stavim 4) u "cev" keramičke patrone, vratim predhodno sačuvan kvarcni pesak, dopunim ako nedostaje iz drugih oštećenih patrona i vratim obe metalne kapice. Dakle, licna nije spolja, već unutar osigurača.

 

Napomena: Svakom ko retko "čeprka" ili menja električne komponente ovo gore ne preporučujem, već neka nabavi odgovarajuću keramičku patronu osigurača.

 

svako dobro :happy:

 

 

  • +1 5
Link to comment
16 hours ago, Filozof manijak said:

Umem da zamenim sijalicu, licnu na osiguraču i hidrostatni prekidač na EI Niš veš mašini.

Od koga, dosta je.:sad:

Moraš pod hitno da naučiš još nešto da popravljaš po kući.

 

Kako misliš da te ženimo? Kako?

 

Obećao si Roksandine haljine za nas sa tvoje strane i sad vidi šta ćeš.

Link to comment

Aj da ne ostanem dužan...onako baš baš  uprošteno...

Fid sklopka praktično meri razliku u "količini struje" koja ulazi i izlazi iz nje.

Ona mora uvek da bude ista. E sad, ako dođe do proboja na nekom od uređaja a ti ga dodirneš, odvući ćeš deo struje na sebe i tu je problem za tebe ali ne i za instalaciju, tada klasični topljivi ili automatski osigurači ne reaguju i ti si cvrc. Ali zato je tu fidovka koja snimi tu razliku između ulazne i izlazne struje i kaže..."neko je u kolu i odvlači struju...obaraj".

Ostali, obični osigurači to ne prepoznaju i u glavnom ćute i dalje, jer su zaduženi da štite samu instalaciju od npr kratkog spoja na uređajima ali i ostalih prekostrujnih dešavanja...

Tako da fid....obavezna ugradnja i svi zadovoljni.

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

Ja sam testirao dečije društvo... 3/5 ne zna da kresne upaljač a da se ne opeče. 

Šibice im ne bih dao ni u ludilu. 

Možda me levate da ne provalim da duvaju... Mada jedan me na poslu pitao može li da pusti PoE po optici. :huh:

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...