Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

1 hour ago, vathra said:

Ma zarđa glava pa ne možeš da ga odšrafiš. A iznutra je i dalje ko nov i dobro drži.

pre mesečak dana intervenisao sam nešto na fasadi uradjenoj u prošlom veku

 

vijci kao da su juče montirani

 

dakle, vrsta šrafa, crni gipsarski satrunu, oni za drvo baš zardjaju, itd

 

 

Link to comment
On 21.4.2019. at 0:50, Bujodrag said:

S druge strane, ako planira da ručno zakucava eksere u staro i osušeno drvo, nek vrh eksera zatupi čekićem jer će ekser inače cepati letvu na dvoje.

Ovo sam čuo više puta iz različitih izvora, i verujem da je tacno. Al zna li neko da objasni zašto je to tako?

 

Edit: a za šraf VS ekser VS ekser s rupom diskusiju: pa nek proba čovek ekserima ručno pa ako ne ide nek se igra drugim varijantama. I nek javi sta je radio na kraju :) 

Edited by Zverilla
Link to comment
7 hours ago, Zverilla said:

Ovo sam čuo više puta iz različitih izvora, i verujem da je tacno. Al zna li neko da objasni zašto je to tako?

 

 

 

Zato što oštar vrh eksera razdvaja vlakna drveta pa se cela daska razdvoji na tom mestu. Najčešće je primetno kod jeftinijeg drveta, jelovina i slično, koja imaju izrazita uzdužna vlakna. Ja sam to otkrio praveći kojekakve kutijice od jeftinog materijala, jedno vreme sam za pirografiju koristio ono jeftino drvo od kojeg se prave gajbice jer je mekano i dobije lepu boju. A na nekom stolarskom forumu sam i naleteo na takav savet.

A tup vrh eksera kida vlakna na mestu ukucavanja  pa ne razdvaja celu dasku.

Link to comment

Pričali mi matorci da sam otkrio eksere i čekić još pre nego što sam krenuo u osnovnu školu. Pa sam ih zakucavao svuda po kući, uglavnom u zidove jer je kuća imala starinske mekane zidove. A onda sam otkrio da čistači parka ostavljaju metle u nekom velikom žbunju  na Kalvariji pa sam ih krao i kuhinjskim nožem deljkao drške mrtli da bih napravio mačeve. A onda sam saznao da postoji nešto što se zove turpija. Bio sam oduševljeni tim genijalnim izumom.

 

Na žuljeve i tragove udaraca nisam obraćao pažnju, u tim godinama je zabavno bilo čupkati kraste sa izudaranih  kolena

Link to comment
4 hours ago, Bujodrag said:

Pričali mi matorci da sam otkrio eksere i čekić još pre nego što sam krenuo u osnovnu školu. Pa sam ih zakucavao svuda po kući, uglavnom u zidove jer je kuća imala starinske mekane zidove. A onda sam otkrio da čistači parka ostavljaju metle u nekom velikom žbunju  na Kalvariji pa sam ih krao i kuhinjskim nožem deljkao drške mrtli da bih napravio mačeve. A onda sam saznao da postoji nešto što se zove turpija. Bio sam oduševljeni tim genijalnim izumom.

 

Na žuljeve i tragove udaraca nisam obraćao pažnju, u tim godinama je zabavno bilo čupkati kraste sa izudaranih  kolena

:D

+1

nisu mi dali po kuci, ali je zato prag stare kuce i dan danas prepun eksera cavala

kad majstor zakuca, nema da mrda :fantom:

Link to comment

Одлична.Имаш још произвођача који су добри колико и ирком али јефтинија,типа невена кул.

Link to comment

E hvala, još da ne mora stara farba da se skine ihaaa 😉

E koliko sam se jebavao sa ovom račvom ventilom, kako god navijem izlazi mi ispadnu u gembav položaj 😉 

Al namestih ga nekako...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...