Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    528

  • Блок_64

    501

  • kud u maglu Simoviću

    409

Meni vraca sve teme na Maj 2011.

 

Tako na Shopingu uvek iznova gledam ZliGlija kako trazi jeftinu vijachu da kupi. I uvek se mahinalno samozapitam "pa jebote zar je jos uvek nije nasao"

 

btw. zna li neko gde ima dobar a jeftin stolar u Zemunu? Ja ga jos ne nadjoh, preporucene radnje se uglavnom pozatvarale

Link to comment

Ovo "pa jebote zar je jos uvek nije nasao" me podsetilo na situaciju kada Raja,Gaja I Vlaja resavaju domaci zadatak. Paja Patak ih pita sta rade, a oni kazu da traze najmanji zajednicki sadrzalac...  A Paja odgovara - To su trazili jos dok sam ja isao u skolu, zar ga jos nisu nasli...?

Link to comment

Tri dana za redom nalazim baricu iza frižidera, tj. tri dana od kako pratim.

Pre tri dana, ranom zorom, pronađem frižider propisno upišan, i iza i ispred i sa strane voda. Obrišem to i sutradan, juče, vidim da iza ima malo vode, obrišem, jutros opet, pomerio sam element i zavukao se da bolje osmotrim, zid zadnji je suv, ova posudica iza ima vode unutra ali je suva od dole. Jedino mesto gde se vidi voda je u desnom ćošku, na nosaču na kome stoji kompresor, i malo ispod kompresora, i od tog ćoška i ide barica.  Tako da bih trebao da organizujem majstora, šta da očekujem, ima li iko ideju?

Link to comment

Ne znam koji ti je tip frizidera...da nije zapusen onaj odvod koji je bio da se iz unutrasnjeg dela odvodi kondenz?A opet ovih dana je nenormalna vlaga u vazduhu moguce da instalacije vlaze, mislim one cevke do kompresora sto vode....

Link to comment

Stari gorenje sa frizom gore. Rekli su mi prijatelji da pogledam neku kolekcionu posudu ispod, ali mi izgleda kao da je ovaj nema, barem ne ispod, ima to nazad, što ima vode unutra, i to drži vodu, što se tiče odvoda moguće je vrlo da je tako nešto, zato sam i gledao te instalacije malo, samo ne vidim ništa, izgleda da ću morati da zovem nekoga ko zna šta traži :lolol:

Link to comment

pa to je to. a u samom frizideru bi trebao da ima otvor koji odvodi "vodu" u tu posudicu pozadi. pogledaj negde pri dnu unutrasnjosti frizidera da li ima takav otvor i da li je eventualno zapusen

Link to comment

Stari gorenje sa frizom gore. Rekli su mi prijatelji da pogledam neku kolekcionu posudu ispod, ali mi izgleda kao da je ovaj nema, barem ne ispod, ima to nazad, što ima vode unutra, i to drži vodu, što se tiče odvoda moguće je vrlo da je tako nešto, zato sam i gledao te instalacije malo, samo ne vidim ništa, izgleda da ću morati da zovem nekoga ko zna šta traži :lolol:

 

Moj prastari electrolux kako su mi rekli nema posudicu pozadi, nego je valjda predviđeno da voda polako kaplje na kompresor koji je topao pa yato voda polako isparava. Međutim, u neko doba mu se raštimovao termostat, pa se unutra nakupi dosta leda(*), koga on u zlo doba svojevoljno reši da otopi pa se grune puno vode koja ne stigne da ispari nego se napravi bara.

 

To sam delimično rešio tako što sam smanjio hlađenje u frižideru, sada se skoro ne hvata led, t.j. čim počne da se hvata termostat se aktivira, a to malo leda se otopi bez plavljenja.

 

(* led se hvata na isparivaču, onom limu pozadi u frižideru. tu ne bi trebalo da ima puno leda, t.j. kada se nahvata led, frižider bi trebalo da se automatski isključi dok se led ne otopi. ispod isparivača je kanalić - oluk koji usmerava napolje vodu što kaplje sa isparivača. može se desiti da se od prljavštine zapuši cev koja odvodi vodu van frižidera, ali u tom slučaju bi poplava bila u frižideru)

Link to comment

Stari gorenje sa frizom gore. Rekli su mi prijatelji da pogledam neku kolekcionu posudu ispod, ali mi izgleda kao da je ovaj nema, barem ne ispod, ima to nazad, što ima vode unutra, i to drži vodu, što se tiče odvoda moguće je vrlo da je tako nešto, zato sam i gledao te instalacije malo, samo ne vidim ništa, izgleda da ću morati da zovem nekoga ko zna šta traži :lolol:

Možda je voda iz te posude. Verovatno skuplja više nego što ispari.
Link to comment

jel ima neko tefal peglu? treba da je dekalcifikujem, ali ne razumem uputstvo u slikama koje sam dobila. pliz help ko ume. 


 


 


nasla na netu, fala, ne treba pomoc. 


Edited by darling
Link to comment

Imao nesreću da sam u 3 dana imao problem sa dva bojlera.

 

1. bojler kod mene u stanu: na kratko je zavorena voda zgradi i posle se pojavilo curenje iz bojlera. Otvorio sam poklopac i video da je labav dihtung flanšne grejača i da tu curi. Naknadnim čačkanjem sam ustanovio da je dihtung prosto presečen na 3 dela.

 

Naravno da sam morao da istočim bojler i da zamenim dihtung (a i grejač jer ga je kamenac obložio).

 

Tada sam i primetio da je neispravan sigurnosni ventil jer je dopuštao vodi da se vraća. To je, ujedno, bio i uzrok curenju i sečenju dihtunga jer je na mestu flanšne stalno dolazilo do "rada".

 

Zamenio sve, uključujući i sigurnosni ventil.

 

Nakon punjenja bojlera vodom i provere spojeva primetio sam da voda kaplje iz odlivnog otvora sigurnosnog ventila. Dakle: opet posuda ispod da skuplja kapi.

 

Istraživao sam po internetu i sa majstorima, sa prodavcem SV i svuda je odgovor sličan: svi su ventili takvi, pritisak vode u cevima varira od uobičajenog (oko 5 MPa) do fantastičnih 13 i da je jedina pomoć ugradnja ventila za regulaciju pritiska. Problem je što bi ovo moralo na čitavu zgradu, a po nekim iskustvima ni to ne pomaže.

 

Onda sam se zapitao kako je u drugim stanovima/kućama i da li svuda kaplju sigurnosni ventili. Ili, ako ne kaplju, da li su neispravni kao ovaj moj prethodni i da li su u svim stanovima gde ne kaplju bojleri zapravo opasni?

 

2. Kod mojih roditelja je procureo kazan. Morao sam da kupim novi bojler, "izbor" je pao na Gorenje (zbog cene, garancije itd..).

 

Instalirao sam ga u subotu, kazan je čelični, duplo emajliran, ali mi se ne dopada što je na dnu kazana već prisutna korozija i ljuskanje. Fotkao sam i poslao Gorenju na sud.

 

Ugradio sam i ovde novi SV i ovde je prisutno kapljanje čim se pojača pritisak u kazanu (grejanjem vode).

 

Već pomalo frustriran, počinjem da čitam uputstvo za upotrebu i tamo nalazim neverovatnu informaciju:

 

ПРИКЉУЧИВАЊЕ НА ВОДОВОД
Довод и одвод воде су означени бојама на цевима грејача. Довод хладне воде је означен
плавом, а одвод топле воде, црвеном бојом. Грејач можете прикључити на водоводну
мрежу на два начина. Затворени систем (под притиском), омогућава одузимање воде
на више места, док отворени (без притиска), дозвољава само једно одузимно место. 
Са обзиром на систем прикључивања који изаберете, морате да уградите и адекватну
батерију за мешање.
Код отвореног система (без притиска) морате испред грејача уградити противповратни
вентил, који спречава изливање воде из котла, ако у водоводно о мрежи нестане воде. 
Код овог система прикључивања морате уградити проточну батерију за мешање. У грејачу
се због загревања, повећава волумен воде, што изазива капљање из цеви батерије за
мешање. Јаким затезањем ручице батерије за мешање, нећете спречити капљање, већ
можете само покварити батерију. 
Код затвореног система прикључивања (под притиском), на одузимним местима морате
уградити батерије за мешање, намењене за рад под притиском. На одоводну цев треба
ради сигурности рада обавезно уградити сигурносни вентил или сигурносну компоненту, 
која спречава пораст притиска у котлу за више од 0,1 МПа изнад номиналног. Отвор
за истакање на сигурносном вентилу мора обавезно да има излаз на атмосферски
притисак.
Кад се вода у котлу загрева, повећава се и притисак, али до границе коју дозвољава
сигурносни вентил. Јер је враћање воде у водоводну мрежу блокирано, може доћи до
капљања воде из одливног отвора сигурносног ветила. Те капљице воде можете усмерити
у одвод преко посебног изливника, који морате наместити испод сигурносног вентила. 
Одводна цев, смештена под испустом сигурносног вентила, мора да буде намештена у
смеру право надоле и у околини где не смрзава.
У случају ако због неодговарајуће изведене инсталације немате могућности да воду која
капа из повратног сигурносног вентила спроведете у одвод, капање можете да избегнете
тако да на доводну цев грејача уградите експанзионе посуде волумена од 3 л.
За правилан рад сигурносног вентила морате сами периодично да обављате контролу. Код
проверавања, помицањем ручке или одвијањем матице завртња (овисно о типу завртња) 
отворите истицање из повратног сигурносног вентила. При томе, кроз млазницу вентила за
истицање мора протећи вода, што је знак да је вентил беспрекоран

 

.

Dakle, bez obzira što je SV atestiran na 9 MPa, kapanje je gotovo nemoguće izbeći. 

 

A ni posudu za skupljanje kapi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...