Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

pa ok, ima ih i sa druge strane koji su ocekivali nekakve nacionalizacije i kojesta :fantom:

 

meni je iskreno najbolji podatak, pored toga da je nd ostala druga, onaj o maloj izlaznosti. a najvise mi je zao sto lafanazis nije uspeo da udje naustrb kke, od tih fosila nikakve vajde.

Link to comment

Poređenje trenutnih (prilično stabilnih) rezultata sa januarskim izborima, Potami najveći gubitnik, PASOK posle Unije centrista koja je prvi put ušla u parlament najveći dobitnik. Zlatna zora uzela samo 2 mandata više.

 

Siriza 145 (-4)
Nova demokratija 75 (-1)
Zlatna zora 19 (+2)
Pasok 17 (+4)
Komunistička partija Grčke 15 (=)
Potami 10 (-7)
ANEL 10 (-3)
Unija centrista 9 (+9)

 

EDIT: Cipras već razgovarao sa Kamenosom o nastavku saradanje u novoj vladi.

 

EDIT 2: Profesor politikologije na Jejlu Statis Kalivas ocenjuje današnje izbore:

 

CPXVeOeWgAA4ylY.jpg

https://twitter.com/SKalyvas/status/645656837044457472

Edited by vememah
Link to comment

Da, pala je u međuvremenu kako pristižu rezultati, sada je izlaznost na 55% na prebrojanih 51% glasova. Raspodela mandata se nije menjala otkako je prebrojana trećina biračkog tela, mislim da se može pretpostaviti da će ostati ista ili gotovo ista (promena vlasništva nad jednim ili dva mandata) do kraja.

Link to comment

EDIT 2: Profesor politikologije na Jejlu Statis Kalivas ocenjuje današnje izbore:

 

CPXVeOeWgAA4ylY.jpg

https://twitter.com/SKalyvas/status/645656837044457472

 

Mislim da nije toliki paradoks. Siriza i ANEL nisu samo anti-austerity partije, već antisistemske partije - tj. nisu ND i Pasok. Grčki birači ipak nisu toliko glupi - znaju da su ih ND i Pasok uvalili u govna, i da nisu uspeli da ih iz govana izvade. Siriza i ANEL su probali nešto skroz drugačije, pa nisu uspeli, ali očigledno masa Grka i dalje ide logikom je da je bolje da se ne vraćaju oni koji su sranje napravili i da se da još šanse ovima koji to nisu i koji su to samo nasledili. Možda se tako može tumačiti i neuspeh Lafazanisa - hardkor anti-austerity glasači već imaju svoje partije - ZZ i KKE. Biračko telo koje ciljao Lafazanis je uglavnom reklo ,,nećemo ove stare, ali nećemo ni konfrontaciju sa EU".

Link to comment

Mislim da nije toliki paradoks. Siriza i ANEL nisu samo anti-austerity partije, već antisistemske partije - tj. nisu ND i Pasok. Grčki birači ipak nisu toliko glupi - znaju da su ih ND i Pasok uvalili u govna, i da nisu uspeli da ih iz govana izvade. Siriza i ANEL su probali nešto skroz drugačije, pa nisu uspeli, ali očigledno masa Grka i dalje ide logikom je da je bolje da se ne vraćaju oni koji su sranje napravili i da se da još šanse ovima koji to nisu i koji su to samo nasledili. Možda se tako može tumačiti i neuspeh Lafazanisa - hardkor anti-austerity glasači već imaju svoje partije - ZZ i KKE. Biračko telo koje ciljao Lafazanis je uglavnom reklo ,,nećemo ove stare, ali nećemo ni konfrontaciju sa EU".

 

Moze se tako tumaciti, no sta je od tog anti-sistema ostalo?

Da, data je jos jedna sansa, kampanja se jeste gradila na tome da mi nismo PASOK/ND i fokus se sa zlih Nemaca pomerio na domace lopove, a domaci lopovi jesu standardna prica sistemskih partija.

 

Sa druge strane, analiticar je u pravu da nije jasno sta je sada SIrizin mandat, posto je suvise politickih protivrecnosti u igri.

 

E, sad, da li ce Cipras osveziti mandat hapsenjem Miskovica i pretovirti se u autoritarnog populistickog lidera bez ideologije gde sve moze, ili ce biti natezanja sa tankom vecinom u skupstini od +5, videcemo.

 

Jedino sto je sigurno da od povratka ideologije u politiku nije ostalo nista.

 

 

 

Sto se Lafazanisa tice, verovatno si u pravu.

Link to comment

Moze se tako tumaciti, no sta je od tog anti-sistema ostalo?

 

Ostalo je da nisu na vlasti isti ljudi i iste interesne grupe koje se smenjuju decenijama...malo li je? Šta bi se tačno dobilo povratkom ND na vlast, verovatno zajedno s Pasokom? Ništa. Ne mora ništa ni da bude od Sirize, al jebiga i oni uvek mogu da zglajznu za 4 godine.

Link to comment

Ostalo je da nisu na vlasti isti ljudi i iste interesne grupe koje se smenjuju decenijama...malo li je? Šta bi se tačno dobilo povratkom ND na vlast, verovatno zajedno s Pasokom? Ništa. Ne mora ništa ni da bude od Sirize, al jebiga i oni uvek mogu da zglajznu za 4 godine.

 

U tom smislu.

 

 

 

Mr Tsipras caused a media storm this month when his eldest son enrolled at one of Greece’s most prestigious and expensive private schools. Meanwhile, he spent the summer at a villa owned by a wealthy Greek shipowner, commuting to his office by helicopter.

 

 

Mislim, i Vucicevi su zamenili ono koji su se muvali 15 godina, nominalno, pa je, eto, dosao 1 Goran Vesic i 1 Beba Popovic.

 

Te promene tek treba da vidimo.

Link to comment

U tom smislu.

 

 

 

Mislim, i Vucicevi su zamenili ono koji su se muvali 15 godina, nominalno, pa je, eto, dosao 1 Goran Vesic i 1 Beba Popovic.

 

Te promene tek treba da vidimo.

 

Poređenje s Vučićem je promašeno, Vučić-Dačić koalicija predstavlja povratak onoga što je bilo do pre 15 godina, a ne nešto skroz novo. Siriza je do pretprošlih izbora bila grupa totalnih političkih autsajdera, do januara nikada nisu bili na vlasti.

 

Ne branim ja sad nešto Sirizu niti kažem da će biti išta od tih promena. Mož da bidne al ne mora da znači. Ja samo kažem da potez grčkih birača nije uopšte nerezonski i paradoksalan u ovom slučaju. Doveli su u januaru neke nove face, koje do sada nisu pored svega ipak izlizale tu svoju prednost - da su nove. Zato su i opet dobile izbore. Kako će to izgledati sve za par godina, bog te pita.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...