Jump to content
IGNORED

Regionalizacija Srbije - apolitička


Milogled Bluff

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    9

  • MayDay

    9

  • msmodesty

    8

  • pacey defender

    7

Kanadezi u Floridu, Kaliforniju, Arizonu... (EDIT: ovo beše nadovez na Modestu)...Nego, ovo za tugu provincije ne važi samo u Srbiji. I u kanadskoj provinciji je horor za ljude koji su naviknuti na grad. Mada, ima tu razlike. Recimo, u delovima zemlje koji su gušće naseljeni, kao južni Ontario, jug Britanske Kolumbije, ili jug Kvebeka je i život u provinciji podnošljiviju nego život u nekoj selendri u dubokoj preriji. Opet, sve zavisi od infrastrukture i od pristupa većim centrima. Mada, realno i gradovi tipa Saskatoona ili Edmontona su prava noćna mora ako mene pitate. Sad, ima jako mnogo ljudi koju žive na selu, što u ovim pitomim i prelepim selima južnog Ontarija, što po onim zabitima u Alberti, a da se ipak nikad, ni za živu glavu, ne bi preselili u neki veliki grad. A onda postoje tolike zajednice na severu zemlje gde se ljudi drogiraju, opijaju, i ubijaju skoro svakodnevno. Sve ovo u Evropi malo drugačije funkcioniše (u nekim delovima) samo zato što su razdaljine manje, a gradova koji pružaju makar nekakve sadržaje ima više. Ovde se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Ali opet, ja to govorim iz perspektive Toronta. Ima jako mnogo ljudi koji nalaze sadržaje koji im trebaju i u manjim gradovima u kojima bih ja crko posle tri dana. Ovo što sam na ovoj temi pročitao o životu u srpskoj provinciji zvuči stvarno tužno. ...Inače, nešto što razdaljine i naviknutost na njih čine čoveku: Meni je ništa da sednem u kola i odem 150 km odavde autoputem. A u Srbiji kad ideš iz Beograda u Vršac pakuješ kofere i pišeš oproštajna pisma.

Edited by bus
Link to comment
Isto tako, ima nesto i u Beogradu. Nije sve u u jeftinoj klopi u kafani "Kamiondzija" i jeftinoj pijaci u Svrljigu.Opet, mozemo da pricamo zasto je tako. To svakako nije do Svrljiga. Odnosno, delimicno jeste, ali ne dominantno.
naravno da nije samo jeftinoca razlogCAK! meni nije ni u prvih 5paradoks koji imamo ovde je da je kvadratni metar u selu skuplji nego u graduopet, ljudi zive po selima zbog svih razloga koje niko ovde ne navodi - bliskost, bezbednost, mogucnost da pustis dete da se igra u sokaku sa ostalom decom a da se ne plasis da ce d ga zviznu kola ili prdje nepoznat chika da ga odvede na sladoled...mleko koje odes i uzmes cim komsinica pomuze kravu, krenes sa autobuske stanice u svoju kucu pa kod komsinice u basti kupis dve salate koja ona pred tobom isece i da par jaja na poklon, mir i tisina, kukurikanje petlova. rostilj u basti, tvoje jabuke, kafica sa komsilukom.meni - dosta.edit - concerti tipa massive attac, chemical brothers, prodigy, the editors -et, bas juce, su mi na 7km...prema jugu, jos dalje od glavnog grada... Edited by msmodesty
Link to comment
meni - dosta.
I meni bi bilo. Naravno, uz velegradsku platu, a ne ono što gazde dole vole da udeljuju sirotinji. Plus mi treba Internet i kablovska, a toga dole nema u suvišku. Ostale velegradske blagodeti i ne koristim nešto posebno... Ali mi je lepo u velegradu. U pravu je ovaj pejsi, ima nešto. Mada, lux selo i rs selo nisu baš za poređenje. Nije da sam video lux selo... Nego, ovde čak i u delovima tzv. grada sva govna ispplivaju pri malo većem vodostaju, a sela postanu odsečena od civilizacije kad padne veći sneg. Ali april je lep, lep...Inače, znam lika koji je završio fax i otišao da radi malo južnije. Dogurao sa 29 godina do direktora. Ne ide mu loše. Jedan od retkim pismenih u preduzeću :D Povremeno uzme odmor da pomogne oko berbe malina.E sad, on je već provincijalac, nije rođeni bgđanin, pa mu valjda bilo lakše. Imao je muka da nađe stan sa CG u mestu gde radi, pa živi u susednom gradu. Dobar mu net u firmi.
Link to comment

Kako mu ne ide loše kad mora da radi sa "nepismenima"? :( Kud će gore? Misliš, ima da jede? Pa, dobro, i to je neko dostignuće u odnosu na delove Afrike, ali zaboga...

Link to comment
I meni bi bilo. Naravno, uz velegradsku platu, a ne ono što gazde dole vole da udeljuju sirotinji. Plus mi treba Internet i kablovska, a toga dole nema u suvišku. Ostale velegradske blagodeti i ne koristim nešto posebno... Ali mi je lepo u velegradu. U pravu je ovaj pejsi, ima nešto. Mada, lux selo i rs selo nisu baš za poređenje. Nije da sam video lux selo... Nego, ovde čak i u delovima tzv. grada sva govna ispplivaju pri malo većem vodostaju, a sela postanu odsečena od civilizacije kad padne veći sneg. Ali april je lep, lep...Inače, znam lika koji je završio fax i otišao da radi malo južnije. Dogurao sa 29 godina do direktora. Ne ide mu loše. Jedan od retkim pismenih u preduzeću :D Povremeno uzme odmor da pomogne oko berbe malina.E sad, on je već provincijalac, nije rođeni bgđanin, pa mu valjda bilo lakše. Imao je muka da nađe stan sa CG u mestu gde radi, pa živi u susednom gradu. Dobar mu net u firmi.
pisala sam o realnom selu u Srbiji, 45km od Terazija. Imaju i internet! i nista od gore rechenog. ne znam o kkavim govnima je rec - ljudi imaju sepricka jame. put je ciscen cesce nego ulice po Beogradu.a o podeli na "rodjene beogradjane" i " provincijalce" ...ne bih mnogo. mogu da kazem svasta posto mi sad, posle 15 godina van Beograda i srpske provincije ta podela zvuci tako ...cudno. da ne potezem neke teze rechi.ovde te niko ne pita za mesto rodjenja - ili si gospodin ili nisi, ili si uspesan ili ne, zanimljiv i duhovit ili dosadan.
Link to comment
a o podeli na "rodjene beogradjane" i " provincijalce" ...ne bih mnogo. mogu da kazem svasta posto mi sad, posle 15 godina van Beograda i srpske provincije ta podela zvuci tako ...cudno. da ne potezem neke teze rechi.
To je jedna manifestacija obesnaženosti pojedinca da kreira svoj život za sebe na pošten način, pa mora da se oslanja na druga, nemoralna, nelegitimna ili čak nelegalna sredstva (ima ih raznih, a poreklo je jedno od njih). Da bi manifestacija statusa funkcionisala, to mora konstantno da se radi, zato oko nekih ljudi postoji oreol "meni pripada bolji život zato što sam ..." (popuniti po želji, recimo sa "rođen u Beogradu", a može i "član XXX partije", "tatin sin", "pravoslavac", whatever... bilo šta osim "vredno radio i postigao rezultate koji se mogu verifikovati").
Link to comment
To je jedna manifestacija obesnaženosti pojedinca da kreira svoj život za sebe na pošten način, pa mora da se oslanja na druga, nemoralna, nelegitimna ili čak nelegalna sredstva (ima ih raznih, a poreklo je jedno od njih). Da bi manifestacija statusa funkcionisala, to mora konstantno da se radi, zato oko nekih ljudi postoji oreol "meni pripada bolji život zato što sam ..." (popuniti po želji, recimo sa "rođen u Beogradu", a može i "član XXX partije", "tatin sin", "pravoslavac", whatever... bilo šta osim "vredno radio i postigao rezultate koji se mogu verifikovati").
ja bih zdrav zub cupala ljudima koji svoj identitet zasnivaju na stvarima koje su dobili rodjenjem, a ne sopstvenim izborom i zalaganjem.a prever je bio sladak kad je reko da sve sto je dobro dolazi iz provincije, pa i sena izmedju ostalog...sladak, ali ne i u pravu...
Link to comment
pricas o.... kome tacno?
pricham o tome da u gradu ima mnogo ljudi koji zive u gradu, a iskreno zale za selom i zele da zive u selu. i mada bi mogli da zive u selu, i dalje ostaju u gradu.jer ima neshto i u gradu. kao shto rekosmo.
Link to comment
ja bih zdrav zub cupala ljudima koji svoj identitet zasnivaju na stvarima koje su dobili rodjenjem, a ne sopstvenim izborom i zalaganjem.a prever je bio sladak kad je reko da sve sto je dobro dolazi iz provincije, pa i sena izmedju ostalog...sladak, ali ne i u pravu...
sta ti derle radis budna vako rano?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...