Jump to content
IGNORED

Na Savi ćuprija


Zmitjkoe

Recommended Posts

Hajde da malo insajderišem... Informacije su iz prve ruke. Znači ovako: konkurs za projekat mosta je bio javan, otvoren za sve projektante i izvođače, nije bilo ni idejno rešenje dato, uslov je bio da se uradi idejno rešenje, a zatim i projekat mosta za data opterećenja i gustinu saobraćaja, uz glavni uslov da nema stubova u Savi. Kad su se pojavila prva idejna rešenja pojavila se i anketa na sajtu grada gde su posetioci mogli da biraju najlepše od idejnih rešenja, bez informacija o ceni za laike (ja sam u istoj zgradi u kojoj je Renne bio u prizemlju otišao sprat više, otuda i informacije iz prve ruke). Naravno, Joe Public je sasvim slučajno (sic!) izabrao ono što se zvalo žirafa... Sasvim slučajno, projekat je uradila firma iz EU, a kredit je posle dala EBRD...Kad je došlo do tendera za projekat i izvođenje, postavljeni su uslovi koje nije mogla da ispuni ni jedna domaća firma, uslov za izvođenje je bio da firma ima izvedene objekte u vrednosti nekoliko stotina miliona evra u prethodnih 5-10 godina (a onda su sve domaće firme angažovane kao podizvođači)... Projekat mosta koji je uradio tim profesora sa beogradskog građevinskog fakulteta (čelični gredni most, mnogo manje atraktivan od ovog, recimo slično Brankovom mostu, da ne detaljišemo) je bio jeftiniji za izvođenje od ovog između 30 i 50%, ali je postavljen uslov koji fakultet nikako nije mogao da ispuni: poreska prijava, fiskalizacija, kako već... Fakultet nije preduzeće, i nema to nešto što su tražili... Slučajno.Evropa kreditira, daje pare firmi iz EU koja skida kajmak i plaća domaćim izvođačima da urade ono što bi znali i bez strane firme, a onda mi plaćamo kamate...Ali lepo izgleda, spektakularno. Da je moglo i jeftinije - jeste. I bilo bi jednako funkcionalno, ali manje spektakularno.
to glasanje nije imalo nikakav uticaj na izbor projekta gradnje mosta, ovo sto se gradi nema veze sa zirafom.ovo je zirafazirafa_001.jpga prema ovom se gradi ("igla")adamost1.jpgrazlika je više nego očigledna.ovo govorim posto se stalno kroz medije provlaci prica kako je ovaj most izabran na internet glasanju sto je apsolutno netacno.
Link to comment
  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Idioteque

    49

  • Аврам Гојић

    48

  • Frank Pembleton

    27

  • kud u maglu Simoviću

    25

to glasanje nije imalo nikakav uticaj na izbor projekta gradnje mosta, ovo sto se gradi nema veze sa zirafom.
To i ja kažem. Priča o internet glasanju služi za "tražili ste - gledajte". Poenta je u samoj konstrukciji mosta. Most koji se radi (i slika drugog koji si postavio) je most sa kosim kablovima, za mnogo manje para je mogao da se uradi gredni most, manje atraktivan, a jednako efikasan, ali to je neka druga priča...Inače, razlika izmeđi dva rešenja na tim slikama je u građevinskom smislu minimalna, isti statički sistem, isti način izvođenja, varijanta sa zakrivljenim pilonom bi samo zakomplikovala situaciju i malo podigla cenu. Edited by fanjo
Link to comment
Hajde da malo insajderišem... Informacije su iz prve ruke. Znači ovako: konkurs za projekat mosta je bio javan, otvoren za sve projektante i izvođače, nije bilo ni idejno rešenje dato, uslov je bio da se uradi idejno rešenje, a zatim i projekat mosta za data opterećenja i gustinu saobraćaja, uz glavni uslov da nema stubova u Savi. Kad su se pojavila prva idejna rešenja pojavila se i anketa na sajtu grada gde su posetioci mogli da biraju najlepše od idejnih rešenja, bez informacija o ceni za laike (ja sam u istoj zgradi u kojoj je Renne bio u prizemlju otišao sprat više, otuda i informacije iz prve ruke). Naravno, Joe Public je sasvim slučajno (sic!) izabrao ono što se zvalo žirafa... Sasvim slučajno, projekat je uradila firma iz EU, a kredit je posle dala EBRD...Kad je došlo do tendera za projekat i izvođenje, postavljeni su uslovi koje nije mogla da ispuni ni jedna domaća firma, uslov za izvođenje je bio da firma ima izvedene objekte u vrednosti nekoliko stotina miliona evra u prethodnih 5-10 godina (a onda su sve domaće firme angažovane kao podizvođači)... Projekat mosta koji je uradio tim profesora sa beogradskog građevinskog fakulteta (čelični gredni most, mnogo manje atraktivan od ovog, recimo slično Brankovom mostu, da ne detaljišemo) je bio jeftiniji za izvođenje od ovog između 30 i 50%, ali je postavljen uslov koji fakultet nikako nije mogao da ispuni: poreska prijava, fiskalizacija, kako već... Fakultet nije preduzeće, i nema to nešto što su tražili... Slučajno.Evropa kreditira, daje pare firmi iz EU koja skida kajmak i plaća domaćim izvođačima da urade ono što bi znali i bez strane firme, a onda mi plaćamo kamate...Ali lepo izgleda, spektakularno. Da je moglo i jeftinije - jeste. I bilo bi jednako funkcionalno, ali manje spektakularno.
1. to što napisa ti nisu insajd info, no baljezganja koja non-stop iznosi (u rubrici Među Nama u Politici) uvređeni prof. na Građevinskom, kome je najveći domet da napravi gredni limeni most. Inače, projekat mu je bio nepotpun, te zbog toga nije prošao- nije ispunjavao sve tehničke zahteve... i onda neko kalimero sranje kako je sve to neravnopavno. 2. "daje pare firmi iz EU koja skida kajmak" - ja sam mislio da se od te sranje demagogije alla Fokus radio odustalo posle pokušaja da se po svaku cenu daleko jednostavniji posao da jednoj "našoj" firmi, a sve zbog toga kako se to završilo. Nibens, Milo Đ., severni deo Koridor X. FALA BOGU pa nisu nekoj "našoj" firmi dali da gradi most- finansijski bi se zaglavili na izlivanju pilona na 15om metru. a koja bi uopšte naša firma mogla da izgradi ovaj most? samo nemojte da pominjete Mostogradnju i da pri tome ispadnete smešni.3. to da je "moglo jeftinije", to ponavljaju oni uvređeni što su im vratili projekat. Hajdin - jedini pravi autoritet u toj oblasti - tvrdi da je cena ovog mosta od 2ipo iljade evra po kvadratu ispod proseka. Ja nemam razloga da mu ne verujem.
Link to comment

jel danas kod nas prikazivanje epizode s05e05?ovde piše da jeste, ali ima nekoliko vrsta diskaverija u nekoliko vremenskih zona, pa ne znam gde tu dođe naša kablovska.

Link to comment
1. to što napisa ti nisu insajd info, no baljezganja koja non-stop iznosi (u rubrici Među Nama u Politici) uvređeni prof. na Građevinskom, kome je najveći domet da napravi gredni limeni most. Inače, projekat mu je bio nepotpun, te zbog toga nije prošao- nije ispunjavao sve tehničke zahteve... i onda neko kalimero sranje kako je sve to neravnopavno. 2. "daje pare firmi iz EU koja skida kajmak" - ja sam mislio da se od te sranje demagogije alla Fokus radio odustalo posle pokušaja da se po svaku cenu daleko jednostavniji posao da jednoj "našoj" firmi, a sve zbog toga kako se to završilo. Nibens, Milo Đ., severni deo Koridor X. FALA BOGU pa nisu nekoj "našoj" firmi dali da gradi most- finansijski bi se zaglavili na izlivanju pilona na 15om metru. a koja bi uopšte naša firma mogla da izgradi ovaj most? samo nemojte da pominjete Mostogradnju i da pri tome ispadnete smešni.3. to da je "moglo jeftinije", to ponavljaju oni uvređeni što su im vratili projekat. Hajdin - jedini pravi autoritet u toj oblasti - tvrdi da je cena ovog mosta od 2ipo iljade evra po kvadratu ispod proseka. Ja nemam razloga da mu ne verujem.
Povlačim se sa ovog topika, da ne baljezgam više. Insajderska informacija dobijena od ovog čoveka. Doviđenja, prijatno.
Link to comment
Jedna od mojih fascinacija još od detinjeg doba je kako šljakaju oni kranovi. Otprilike se čudim kao nekad babe i dede otkud televizor radi a nema nikog u njemu. Tako i kad vidim onaj na vrh mosta, ježim se i divim u isti mah.
http://www.youtube.com/watch?v=4OOg7vL3rNY&feature=player_embeddedИли било који од стотина сличних на http://cars.failblog.org/?s=crane Edited by расејан
Link to comment
  • 2 weeks later...

pa i Hitler je dok je bio u opoziciji lupetao protiv izgradnje autobanova. cista demagogija.by the way, smjehotresna konstrukcija recenice zloupotreba sluzbenog polozaja a mozda i krivicna odgovornost. nikad ne bi polozio krivicno sa takvim lupetanjem.

Link to comment
Evropa kreditira, daje pare firmi iz EU koja skida kajmak i plaća domaćim izvođačima da urade ono što bi znali i bez strane firme, a onda mi plaćamo kamate...Ali lepo izgleda, spektakularno. Da je moglo i jeftinije - jeste. I bilo bi jednako funkcionalno, ali manje spektakularno.
Ovo je praksa sa svim projektima u svijetu. I nisam siguran da je neka domaca firma bila u mogucnosti da napravi jedan tako kompleksan most (tu mislim i na taj jeftiniji greda most) to jest da isprati finansijski i u kvalitetu.
Link to comment
Kako je riješen problem sa bankrotiranim SCTom?
posle bankrota SCTa posao su dobili slovenacko Primorje i PORR. 6812 metara pristupnih saobracajnica sa novobeogradske strane (petlja Jurija Gagarina) za 40.8 mil.€.
Link to comment

Pogledajte: U Kini otvoren najduži most na svetu VIDEOBeta | 30. 06. 2011. - 10:12h 11:25h | Komentara: 59 Najduži pomorski most na svetu Djiaodžou Bej bridž (Jiaozhou Bay bridge) dug 42 kilometara otvoren je u Kini, nakon četiri godine gradnje.Kineska državna televizija Si-Si-Ti-Vi (ČTV) je javila da je most sa 5.000 stubova koji povezuje istočnu kinesku luku Djingdao i ostrvo Huangdao koštao više od 1,5 milijardi dolara. Prema podacima Ginisove knjige rekorda, najduži most do sada bio je na jezeru Pontčartrejn, u saveznoj američkoj državi Luizijani. Taj most je dugačak 38,42 kilometara.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...