Jump to content
IGNORED

Jagode


Recommended Posts

uh :) ove sezone ne mogu da se brinem o njima valjano. al' uzeo bih ih naredne godine.ali ako je kao što kažeš, a verujem ti, je l' znaš možda lokaciju u beogradu gde mogu da se kupe sadnice?kalenić, ili tako neka lokacija?kad se setim tog ukusa, a dobro mi se urezao u sećanju... kao one šumske :wub:
Претпостављам да је Каленић ОК, свакако и неки од Гарден центара, а већ годину и кусур се по новинским ТВ додацима бесомучно рекламира и нека фирма која преко поште продаје саднице.
Link to comment
Претпостављам да је Каленић ОК, свакако и неки од Гарден центара, а већ годину и кусур се по новинским ТВ додацима бесомучно рекламира и нека фирма која преко поште продаје саднице.
hvala ti :)meni to hobi, onako laički. ne znam previše o takvim stvarima.a i super je stvar kad možeš nekome da odneseš činiju jagoda u septembru.
Link to comment
оно што си написала као првобитни план је уједно и најбољи план.
I ja mislim da je ovo najbolje.
Претпостављам да је Каленић ОК, свакако и неки од Гарден центара, а већ годину и кусур се по новинским ТВ додацима бесомучно рекламира и нека фирма која преко поште продаје саднице.
Na netu postoje diskusije u vezi oglasa firme Vita Natura d.o.o koja pouzećem prodaje jagode penjačice sorte Mont Everest, većina tvdi da je u pitanju prevara i da nisu nikad ništa dobili, nekima su sadnice došle u lošem stanju i prekasno, a manji broj je zadovoljan. Moj deda je pročitao oglas i insistirao da mu kupim te sadnice, jedva sam ga odgovorila, a i inače imam veliku muku da ga odvratim od raznih kupovina iz fotelje, pomoćnih lekovitih sredstava i onih reklama „ako niste zadovoljni vratićemo vam novac“, te sam stalno na oprezu kao da čuvam dete. Edited by halloween
Link to comment
Јашта да смеш, у винограду крај Крчедина имам брескву и бадем који расту тик уз леју са месечаркама, 1 права несврстана мирољубива коегзистенција.
I ne samo da to sme, nego sad čitam da se u razmake između jagoda sadi luk, tako se oni pospešuju međusobno. To je neka organska poljoprivreda. link :mellow:Halloween, te jagode penjačice nisu isto što i vertikalno gajene jagode? link Ovo mi se dopada, ali da ne fantaziram, ipak je to previše za mene. Ja zasadih ovo što sam imala. Bojim se da je moj rođak u pravu, nije lak posao..
Link to comment
Ok, nisam mislila ozbiljno da mi trebaju samo stručni saveti, dobrodošlo je svako praktično iskustvo sa jagodama.
onda mogu i ja da ti kazem nesto: moji roditelji imaju bastu, koja se granici sa jednom drugom bastom, u kojoj su sadjene jagode.nama su jagode samo dosle na "treritoriju"... kako ne znam, ali od tada is "gajimo" i jedemo...poenta price: opusteno, izgleda da ne mozes (mnogo) da pogresis...
Link to comment
I ne samo da to sme, nego sad čitam da se u razmake između jagoda sadi luk, tako se oni pospešuju međusobno. To je neka organska poljoprivreda.
permokultura, koncept sadjenja biljaka na malim povrsinama
Link to comment
I ne samo da to sme, nego sad čitam da se u razmake između jagoda sadi luk, tako se oni pospešuju međusobno. To je neka organska poljoprivreda. link :mellow:Halloween, te jagode penjačice nisu isto što i vertikalno gajene jagode? link Ovo mi se dopada, ali da ne fantaziram, ipak je to previše za mene. Ja zasadih ovo što sam imala. Bojim se da je moj rođak u pravu, nije lak posao..
Ne znam tačno sorte jagoda, ali pretpostavljam da jagode penjačice nisu vertikalno gajene jagode i da se ove druge mogu gajiti i horizontalno.Isto tako, u vrtovima se sadi carska krunada bi oterala štetočine koje jedu korenje drugih biljaka, jer ima neprijatan miris. A ima i lep cvet.
Link to comment

moja majka vec godinama uspesno gaji jagode na hacijendi i vremenom je stekla nekoliko korisnih iskustava, a i oseti se pri jedenju.nije toliko bitno koliki je razmak izmedju sadnica, koliko je vazno posaditi izmedju ili bokvicu, ili ovo sto haloween kaze, sto se inace u podavalskoj oblasti zove curetak.ali najvaznije je slucajno otkrice: cim malo prodzikljaju, uzmes plasticni balon za vodu i preseces na pola, ili trecinu, zavisno od velicine, i sa donje, sire (deblje) strane proguras biljku da izadje kroz ovaj uzi deo, tako da polubalon sluzi istovremeno kao zastita od zderanja listova, a jacaju grancice na gore gde je cvet, pa plod i nikako nisu dodiru sa zemljom.u pocetku malo ruzno izgleda, ali bar kod nje, jagode tako brzo izrastu da prekriju sve.ona ima srece jer na avali ima dosta podzemnih voda, pa leti ne mora non-stop da zaliva, ali dovoljno je propustiti jedan dan, i skroz se sparuse. sto se uvek desi kad ja moram da brinem o njima, naravno.

Link to comment
Čekaj Rase! El smem na metar od jagoda da zasadim neku drugu voćku, breskvu na primer? Da li one smetaju jedne drugima na toj udaljenosti?
Meni je u sredini zasada jagoda rasla jabuka (cuj "zasad", 3x4 metra otprilike), i nit' je smetala jabuka jagodama niti su jagode smetale jabuci (rahmetli jabuka je nekoliko godina kasnije pocela da smeta meni). Elem, jagode, bar po mom iskustvu, su skoro pa kao korov, nista im ne smeta i sve im prija :)Edit: rastu i ispod vinove loze, i tik uz stablo tresnje, i ispod visnje, desi se da predjem kosilicom preko njih, ali rastu i dalje :) Edited by fanjo
Link to comment

Zahvaljujem i na savetima i na ohrabrenju. Malo me samo brine da li će uopšte da se prime. Ne znam koliko im odgovara vreme ovih dana, temperatura pada tokom noći ipod 10 (ne mnogo, ali ipak, a vidim da će tokom vikenda pasti na 4 stepena). Nešto mi je sumnjivo, na nekoliko sadnica su se listovi već malo opustili. Brine me i to što one sada jesu u dodiru sa zemljom, kako-gde, možda sam ih malo duboko zasadila. Pogledaću koliko sutra da malo razgrnem tu zemlju okolo. Lubo, shvatila sam tu foru sa plastičnim flašama/balonima, samo i za nju mi treba da malo porastu što je sada još uvek neizvesno.

Link to comment

Samo da vam kažem da sam ovo primenila, naravno u varijanti prilagođenoj malom "uzrastu" sadnica:

ali najvaznije je slucajno otkrice: cim malo prodzikljaju, uzmes plasticni balon za vodu i preseces na pola, ili trecinu, zavisno od velicine, i sa donje, sire (deblje) strane proguras biljku da izadje kroz ovaj uzi deo, tako da polubalon sluzi istovremeno kao zastita od zderanja listova, a jacaju grancice na gore gde je cvet, pa plod i nikako nisu dodiru sa zemljom.
Sekla sam plastične flaše na kolutove širine do 5cm i to nabijala preko sadnice u zemlju tako da listove prebacim preko te plastike i tako odvojim od zemlje. Kad malo porastu, staviću im druge, veće "podupirače".Na nekoliko sadnica se po par listova osušilo, ali mogu ponosno da izjavim da se na 2 komada pojavio po cvetić. Krenulo je :D
Link to comment
  • 1 month later...

El imao neko ovo: jagodnjak? :wub: Piše da je to zimzelena vrsta :huh:Ima mirisne cvetove i jestive plodove..Znate nešto više o njoj?Ja ću da je naručim, verovatno...Inače, ako vas zanima, jagode koje sam posadila su počele da crvene, zeleni plodovi su se pojavili još pre par nedelja. Samo par sadnica zaostaje u rastu, ostalo se sve primilo fino..

Link to comment

posto avalskim jagodama ne mogu da se hvalim jer su jadne ko u martu od hladnoce, evo je sa terase. kupljena na pijaci, bez ikakvih prethodnih priprema i dziklja ko luda i u visinu i u sirinu. ne smeta joj hladno, samo stalno trazi puno vode.a jagode, neki neobican sumsko-zemaljski ukus, samo su sitne, pretpostavljam zbog hladnoce.telefon096.jpgtelefon118.jpgtelefon126.jpg

Link to comment

Wow, svaka čast. Više lišća, cveća i plodova ima u toj 1 saksiji nego u mojoj bašti sa 30 sadnica. Ja sam mislila da je prednost ako ih zasadiš u zemlji, računam da imaju više prostora da se razvijaju, ali avaj.. Sačekao me horor kad sam se danas vratila kući posle nekoliko dana odsustva, mada im ne bih mogla pomoći ni da sam bila tu. Elem, polovina plodova kojima sam se pohvalila, sada je trula - od vodurine i vlage, pretpostavljam. Voda je nekako izrovarila onu zemlju okolo, podigla ponegde onu zaštitu od plastičnih flaša, te su istrulile one koje su bile u dodiru sa vlažnom zemljom. Čini mi se da će se ostatku desiti isto, jer ovo govno od kiše i vlage nikako da prestane i da malo jadne jagodice vide sunca.. A taman sam se bila napržila na poljoprivredu, razmišljala sam i o malinama, kupinama i ostalom jagodičastom voću. Zasadila sam i neke ribizle koje sam našla u cvećari (pojma nemam na šta će tek to izaći). Sad preispitujem te svoje ambicije. Vidiš šta je poljoprivreda, moraš stalno da gledaš u nebo. Sav trud može začas da ode u nepovrat zbog lošeg vremena. Jagodnjak sam naručila, ali to nije to. Sad mi je kasno, ali sledeće godine ću i ja jagode da gajim samo u saksijama. A ovima koje sam zasadila, šta bude..

Link to comment
Wow, svaka čast. Više lišća, cveća i plodova ima u toj 1 saksiji nego u mojoj bašti sa 30 sadnica. Ja sam mislila da je prednost ako ih zasadiš u zemlji, računam da imaju više prostora da se razvijaju, ali avaj.. Sačekao me horor kad sam se danas vratila kući posle nekoliko dana odsustva, mada im ne bih mogla pomoći ni da sam bila tu. Elem, polovina plodova kojima sam se pohvalila, sada je trula - od vodurine i vlage, pretpostavljam. Voda je nekako izrovarila onu zemlju okolo, podigla ponegde onu zaštitu od plastičnih flaša, te su istrulile one koje su bile u dodiru sa vlažnom zemljom. Čini mi se da će se ostatku desiti isto, jer ovo govno od kiše i vlage nikako da prestane i da malo jadne jagodice vide sunca.. A taman sam se bila napržila na poljoprivredu, razmišljala sam i o malinama, kupinama i ostalom jagodičastom voću. Zasadila sam i neke ribizle koje sam našla u cvećari (pojma nemam na šta će tek to izaći). Sad preispitujem te svoje ambicije. Vidiš šta je poljoprivreda, moraš stalno da gledaš u nebo. Sav trud može začas da ode u nepovrat zbog lošeg vremena. Jagodnjak sam naručila, ali to nije to. Sad mi je kasno, ali sledeće godine ću i ja jagode da gajim samo u saksijama. A ovima koje sam zasadila, šta bude..
Bez suvišnog nerviranja, moliću fino :) Za koju nedelju stići će ti nova tura koju ćeš u slast prvo slikati a potom slistiti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...