Jump to content
IGNORED

Jagode


Recommended Posts

Nači™, ovako. Bila sam na pijaci i kupila 30-ak sadnica jagoda. U čašama su od jogurta. Nemam pojma koje su vrste, nisam to ni pitala. Zemljište nisam pripremila jer nisam planirala ovu akciju. Računam - šta ima da se mislim: iskopam rupu, postavim sadnicu i zatrpam. Posle zalivam. I to je to. No međutim, prevarim se i krenem po netu u 1 research o sadnji i uzgajanju jagoda, da vidim šta kažu stručnjaci, možda postoji nešto što ne znam. Kobna greška, rekla bih, jer sad tek ništa ne znam. Čitam da se zemljište priprema i mesec dana ranije, potrebne su neke hemijske analize i dubinske pripreme, potom razne vrste đubriva. Zatim, postoje razne vrsta jagoda, a svaka vrsta želi neke posebne uslove, 1 hoće ovo – 2. hoće ono. Neke se sade u jesen, neke se beru u jesen, neke su u saksijama, neke u staklenicima... Imala bih koga da pitam o ovim stvarima (1 bliski rođak), ali bih sa njim morala da prođem i 1 psiho-torturu tipa: šta će tebi to, nije to za tebe, ti to ne umeš, poljoprivreda je 1 krvav posao a ti ništa teže od knjige nisi u životu podigla, uostalom jagode uvek možeš da kupiš, i sve u tom pravcu. Znači, bolje da se odmah obesim. I pre nego što potonem u očaj, i pobacam ovo što sam kupila, rekoh da vidim da nema među vama dobranamernih stručnjaka za ovu materiju. Trebaju mi neki praktični saveti i to maksimalno uprošćeni. Dakle, kako da posadim ovih 30 sadnica bez previše dodatnog posla. Razmak između sadnica oko 20cm? Dubina rupe oko 20 cm? Ili više?

Edited by Luka
Link to comment

Ok, nisam mislila ozbiljno da mi trebaju samo stručni saveti, dobrodošlo je svako praktično iskustvo sa jagodama. Ja mislim da ću ovako: sadim na 30 cm razmaka, u rupama dubine 30 cm, u tri reda. Pa kako bude.

Link to comment
Ok, nisam mislila ozbiljno da mi trebaju samo stručni saveti, dobrodošlo je svako praktično iskustvo sa jagodama. Ja mislim da ću ovako: sadim na 30 cm razmaka, u rupama dubine 30 cm, u tri reda. Pa kako bude.
Отприлике тако. Ми смо на два места имали јагоде, и уопште није битно да ти нешто узнапредују или да уопште роде прве године, само да се приме. Оне ће после да се шире, онако адвентис'ћки, и ако почну да цркавају с једног краја, ићи ће на други. Један расад јагода нам је ладно преживео изградњу гараже на месту где је сађен, јер се већ био преселио на други крај баште :).Препоручујем егзактну методу одокативне шацометрије. Сви ти стручњаци се углавном баве економиком, тј како извући што више из улагања. Пошто не верујем да намераваш да се бавиш јагодама у виду заната/предузећа/шеме за богаћење и како провести остатак живота негде на Карипском мору, оно што си написала као првобитни план је уједно и најбољи план.
Link to comment

šta će tebi to, nije to za tebe, ti to ne umeš, poljoprivreda je 1 krvav posao a ti ništa teže od knjige nisi u životu podigla, uostalom jagode uvek možeš da kupiš

Link to comment

ako si pazarila mesečarke, biće tu plodova do jeseni.davno beše, ali se sećam da im je prijala sunčana strana stana, i da su bile na razmaku sigurno manjem od 30cm.plodovi mali, ali vrlo ukusni.a mogu i u saksijama da se uzgajaju.

Link to comment

uh, toliko baš nisam verziran, ali ove naše su bile dosta neuglednije.a mesečarke se zovu zato što rađaju svakog meseca, do septembra/oktobra/novembra. samo što ne verujem da bi sad mogle da prežive avgust na temperaturama 40+. mi ove gajili u stambenim uslovima, ali u vremenu kad se el ninjo nije bio razgoropadio.sećam se da im nisu bili potrebni neki posebni uslovi, zalivanje jednom dnevno, i to je bilo sve.

Link to comment
uh, toliko baš nisam verziran, ali ove naše su bile dosta neuglednije.a mesečarke se zovu zato što rađaju svakog meseca, do septembra/oktobra/novembra. samo što ne verujem da bi sad mogle da prežive avgust na temperaturama 40+. mi ove gajili u stambenim uslovima, ali u vremenu kad se el ninjo nije bio razgoropadio.sećam se da im nisu bili potrebni neki posebni uslovi, zalivanje jednom dnevno, i to je bilo sve.
Уз редовно заливање нису препрека ни већ уобичајених београдских сахарских 40+, испитано :)
Link to comment
Čekaj Rase! El smem na metar od jagoda da zasadim neku drugu voćku, breskvu na primer? Da li one smetaju jedne drugima na toj udaljenosti?
Јашта да смеш, у винограду крај Крчедина имам брескву и бадем који расту тик уз леју са месечаркама, 1 права несврстана мирољубива коегзистенција.
Link to comment
Уз редовно заливање нису препрека ни већ уобичајених београдских сахарских 40+, испитано :)
uh :) ove sezone ne mogu da se brinem o njima valjano. al' uzeo bih ih naredne godine.ali ako je kao što kažeš, a verujem ti, je l' znaš možda lokaciju u beogradu gde mogu da se kupe sadnice?kalenić, ili tako neka lokacija?kad se setim tog ukusa, a dobro mi se urezao u sećanju... kao one šumske :wub:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...