Jump to content
IGNORED

Vremenska diletacija


Dankan Ajdaho

Recommended Posts

Dakle, ne radi se o zajebanciji.Pre par nedelja, u kući moje drage (blizu NS), svi satovi (5 ako se ne varam) - na satelitskom risiveru, kvarcni na zidu, dva na mobilnim telefonima, mislim da postoji još jedan, ali ga se sada ne mogu setiti- su preko noći zakasnili 15 minuta, što je tokom dana utvrđeno neslaganjem vremena sa emisijama na Tv-u, tj. vremenu koje se prikazuje na raznim televizijama.Dakle, svi satovi u kući su tokom noći zakasnili 15. minuta.Ne pada mi na pamet neko racionalno objašnjenje, sem SF teorija (kosmičke strune, džepovi super prostora i slične egzotične stvarčice). Jako bih voleo da čujem, naročito mei i ostale koji se razumeju teorijsku fiziku, šta bi moglo da bude objašnjenje za ovaj fenomen.Ako treba, saznaću tačan datum kada se to desilo.

Link to comment

Ne. To mi je prvo palo na pamet, nije reč o nameštaljci. Niti s njene strane, niti od treće osobe. Postoji razlog zbog kojeg znam da je tako, ali koji ne mogu ovde da iznesem.P.S. Apsolutno sam svestan kako ovo ludački zvuči. I sasvim sam siguran (glupo mi je da se ovako virtuelno kunem) da nije reč o šali, nameštaljci, šta god. Imam dokaz da je tako (koji zaista ne mogu javno da obznanim).

Edited by laki21
Link to comment

koje sad dve?ne znam, i meni je tu nesto sumnjivo.ocigledno se nesto stvarno cudno desilo, ali ako je moguce da su satovi svi spontano zakasnili, moguce je i da se neko tu umesao.ipak moramo i tu mogucnost uzeti u obzir.ja bih cak rekao da je ona verovatnija. ipak.

Link to comment
koje sad dve?ne znam, i meni je tu nesto sumnjivo.ocigledno se nesto stvarno cudno desilo, ali ako je moguce da su satovi svi spontano zakasnili, moguce je i da se neko tu umesao.ipak moramo i tu mogucnost uzeti u obzir.ja bih cak rekao da je ona verovatnija. ipak.
Шгјз, дилатација се догађа при релативистичким брзинама. Дилетација... хм, дилетант летео?
Link to comment
Ne. To mi je prvo palo na pamet, nije reč o nameštaljci. Niti s njene strane, niti od treće osobe. Postoji razlog zbog kojeg znam da je tako, ali koji ne mogu ovde da iznesem.P.S. Apsolutno sam svestan kako ovo ludački zvuči. I sasvim sam siguran (glupo mi je da se ovako virtuelno kunem) da nije reč o šali, nameštaljci, šta god. Imam dokaz da je tako (koji zaista ne mogu javno da obznanim).
prvo dokaz na sunce pa cemo onda poceti da racunamo.da nije bio neki majstor za bojler?
Link to comment

Jesu li svi satovi koji su zakazali na struju ?Da li je blizu neka trafo-stanica ?Imali smo mi internu vremensku diletaciju koja se dešavala kada drug, udaljen 180m, kaže "krećem" preko telefona i pojavi se 25 minuta kasnije tvrdeći kako je odmah krenuo i još žurio pride :DNe stvarno, sećam se sličnog problema, ali sam tada bio mlad i po prvi put gledao dosije X pa su i zaključci bili u skladu. Nadam se da ćeš rešiti problem.

Link to comment

laki, i ja se nadam da ćeš da razrešiš misteriju kašnjenja tih časovnika, koja ne uključuje:slučaj a) dilataciju vremena usled: i) velike zakrivljenosti prostor-vremena (usled velike mase i/ili energije tj. tenzora energije-impulsa) ii) ekstra vremenskih i/ili prostornih dimenzija iii) kombinaciju i) i ii) slučaj b) usporenje kvarcnih oscilatora usled ekstremnih promena temperature (neverovatno, pošto časovnici usporavaju tek nekoliko minuta na godišnjem nivou kada rade na ~ desetak stepeni van sobne temperature).good luck!

Link to comment
High-intensity radiation can stop the oscillator by inducing photoconductivity in the crystal and transistors; with a swept crystal and properly designed circuit the oscillations can restart within 15 microseconds after the radiation burst. Quartz crystals with high level of alkali metal impurities lose Q with irradiation; Q of swept artificial crystals is unaffected. Irradiation with higher doses (over 105 rad) lowers sensitivity to subsequent doses. Very low radiation doses (below 300 rad) have disproportionally higher effect, but this nonlinearity saturates at higher doses. At very high doses, the radiation response of the crystal saturates as well, due to finite number of impurity sites that can be affected.[20]Magnetic fields have low effect on the crystal itself, as quartz is diamagnetic; eddy currents or AC voltages can however be induced into the circuits, and magnetic parts of the mounting and housing may be influenced.
Linak - Stability and aging Edited by cika tale
Link to comment

Laki je postavio ovu temu jer ga zanima racionalno rešenje, a ne extra-D, mirror universe i slično. crne rupe, ekstra dimenzije & dilatacija vremena, a i ravnice i podrumi, su apsoluto nepoželjeni za objašnjenje Lakijevog problema sa časovnicima, kao i za dalje zezanje ovde.o.k. su komentari o spoljnjim uticajima na frekvencije kvarcnih oscilatora (kao Cika Tale). ako ne bude više ovakvih komentara, tema će biti ubrzo zaključana ili prebačena na neko drugo mesto. p.s. ko je zainteresovan za dilataciju vremena, može i o tome (mada bi to bilo bolje uraditi na nekoj novoj temi), ali bez pozivanja na slučaj časovnika iz uvodnog posta ili pokušaja da se dilatacijom Lakijevo pitanje "objasni".

Link to comment

Да је бар један часовник био механички, или бар електромеханички - онај са падајућим ламелама, или са клатном гураним на струју, било би занимљиво. Такође ми је чудно за мобилне - ниједан не узима тачно време са торња?Је ли у кући било укључених рачунара преко ноћи?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...