Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

Nema sumnje da je najelpsa maglina u sazvezdju Pramca, koliko je kristalno cista. Ali, meni je najinteresantnija ona prva objavljena, zbog galaksija koje vire verovatno s ivice vidljive Vaseljene, zbog uticaja gravitacionog sociva. Jedva cekam da vidim prve analize.

  • +1 4
Link to comment

Ja sam se raspekmezio i oduševio slikama, a onda opet strašno rastužio. Koliko smo mi daleko. Kao vrsta.

Nije teško uništavati prirodu, ljudski duh, ekonomiju, ratovati i preganjati se ko je prvi počo a da se unca te energije usmeri na jače i veće uređaje, na to kako ćemo dosegnuti makar do prve planete a kamoli do zvezde, samo šaka izabranih koji svake godine drhte u hladnim holovima pružajući ruke za jadne budžete....

 

Vrtlog galaksija, epitaf istraživanju svemira.

 

Habl je otišao gore 1990., pre 32 godine. I sećam se nekog članka, kada je JW bio u toku kako je budžet za njega bio toliko suludo veliki da su morali manje programe da gase, recimo prepolovio je nasin budžet za astrofiziku na pola za osam godina. Vredelo je, zaista mislim da jeste, ali šta bi ti ljudi sve mogli da izbace da imaju para, joj bobe dragi, šta bi sve mogli videti jož dok smo i mi živi, a kamoli oni koji dolaze posle nas.

 

Sorry guys, my 2 cents today, malo buđava al šta da se radi :/

  • +1 6
Link to comment

ja sam mislio da će osnovna svrha jw biti analiza sastava atmosfere planeta oko nama obližnjih zvezda, kako bi se potvrdilo postojanje života u drugim sunčevim sistemima, ali avaj glupi astronomi žele samo malo oštriju sliku galaksija udaljenih 13 milijardi svetlosnih godina u odnosu na već postojeće fotografije habla...

- one im neće pomoći da saznaju bilo šta novo o nastanku univerzuma niti će im obezbediti novi ciklus finansiranja za sledeće generacije naprednijih teleskopa, sa druge strane potvrda života na 5 ili 10 svetlosnih godina od nas bi nedeljama punila stupce novina, podigla interesovanje javnosti, te posledično dovela do povećanja budžeta za nasu i ubrzanijeg razvoja drugih misija, čovek na marsu i robotske sonde na evropi....

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, gone fishing said:

sa druge strane potvrda života na 5 ili 10 svetlosnih godina od nas bi nedeljama punila stupce novina, podigla interesovanje javnosti, te posledično dovela do povećanja budžeta za nasu i ubrzanijeg razvoja drugih misija, čovek na marsu i robotske sonde na evropi....

 

http://i.giphy.com/3oEduEXUqdFxXwJejS.gif

 

Do toga bi došlo samo ako bi našli neki redak mineral na Marsu ili Evropi, koji bi omogućio zaradu nekome...

 

  • +1 3
Link to comment

Stoji da bi mogli da upere na neke daljine od 50-100+ i pročačkaju™ malo to. :D Na stranu što mislim da ako isčačkaju slučajno neku vanzemaljsku civilizaciju na nivou iznad naše, bili bi annihilated u roku od čim stignu. Svemir je suviše opasno mesto da ne stvara surove pobednike evolucije (sa boljim fundingom za space program od nas :D).  

 

 

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

 

http://i.giphy.com/3oEduEXUqdFxXwJejS.gif

 

Do toga bi došlo samo ako bi našli neki redak mineral na Marsu ili Evropi, koji bi omogućio zaradu nekome...

 

 

Nas je sve vise na Zemlji, ubrzano trosimo sve raspolozive resurse, tako da ce nam trebati uskoro svega. Vreme je za svemirski soping..

 

I naravno da ce neki zaraditi na tome. Nece rude i minerali sami da dodju do nas..

Link to comment
6 hours ago, gone fishing said:

ja sam mislio da će osnovna svrha jw biti analiza sastava atmosfere planeta oko nama obližnjih zvezda, kako bi se potvrdilo postojanje života u drugim sunčevim sistemima, ali avaj glupi astronomi žele samo malo oštriju sliku galaksija udaljenih 13 milijardi svetlosnih godina u odnosu na već postojeće fotografije habla...

- one im neće pomoći da saznaju bilo šta novo o nastanku univerzuma niti će im obezbediti novi ciklus finansiranja za sledeće generacije naprednijih teleskopa, sa druge strane potvrda života na 5 ili 10 svetlosnih godina od nas bi nedeljama punila stupce novina, podigla interesovanje javnosti, te posledično dovela do povećanja budžeta za nasu i ubrzanijeg razvoja drugih misija, čovek na marsu i robotske sonde na evropi....

 

Bukvalno je jedna od prvih pet slika bila analiza sastava atmosfere

 

https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2022/nasa-s-webb-reveals-steamy-atmosphere-of-distant-planet-in-detail

  • +1 2
Link to comment

nisam napomenuo ali imho koga zabole za sastav atmosfere vrelog jupitera, koji se kupa u radijaciji i temperaturi od 1000 stepeni, gde godina traje 3,65 dana :happy:

- jasno je da tu nećemo naći tragove života, već proučavanjem desetina do sada otkrivenih kamenitih planeta, koje se nalaze u zoni zlatokose, koje su približne veličine kao naša planeta

- da se ja pitam :happy: narednih 5 godina bi potrošio isključivo na posmatranje 10-20 takvih planetana 10-50 svetlosnih godina od nas, nadajući se da će jwst otkriti tragove biosfere na nekoj od njih, sanjajući jackpot, otkriće gasova koji upućuju na industrijsko zagađenje, što bi bio dokaz civilizacije poput naše u ranoj fazi razvoja, koja je možda ostala zaglavljena u steam punk fazonu :D jer se još nije rodio genije koji bi ovladao tajnama struje, pa nikada nisu izumeli radio i tv, te ih zato nismo detektovali :happy:

- takvo otkriće bi garantovalo 50 milijardi za naslednika jwst i poljulalo svetske monoteističke religije, posebno religiju mira, što bi kroz 2 najviše 3 decenije :happy: dovelo do uslova da se vaistinu uspostavi mir i saradnja na planetarnom nivou...

Edited by gone fishing
Link to comment
On 13.7.2022. at 20:13, Time Crisis said:

Znači potrošiti sve to na još jedan SETi program :lol: Mislim da bi to jedino garantovalo da više ne bi nikakvo finansiranje dobili :tongue:

ne, seti program je traženje igle u plastu sena, ono što ja predlažem je traženje plasta sena :happy:

- tog plasta nema na svakoj njivi ali ako su procene nekih astrobiologa tačne, biće ga na svakoj petoj ;)

- neka svaki peti sunčev sistem ima planetu sa životom na njenoj površini, to će biti vaistinu revolucionarno otkriće i potvrda da zemlja nije ništa posebno, da nije jedna u bilijardu...

 

Link to comment
52 minutes ago, gone fishing said:

ne, seti program je traženje igle u plastu sena, ono što ja predlažem je traženje plasta sena :happy:

 

 

 

Plastova sena ima isto kao i igala, na milijarde

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...