Jump to content
IGNORED

Astronomija - opšta tema


Jolly Roger

Recommended Posts

...to liči na neki pionirski projekti (sa 1-2 uzvišenja, sa 1-2 teleskopa), prilično čudno za 21. vek.
Pa i website im je kao da sam ja pravio (i to pre 15 godina). Ali, to ne znaci da projekt nece biti funkcionalan.
Link to comment

Nema (prave) kinte dok negde ne zvekne, eno Ruje krecu (navodno) u 2mlrd projekt za odbranu od meteoro/astero/i inog svemirskog kamenja.Da se zaleti nesto ovako na Oklahomu, sutra bi kongres dao NASI kesharac da se to realizuje...Plus i dalje nije sasvim jasno sta treba da se napravi da bi nadzor bio potpun (i da li je uopste moguce napraviti takvo sto).

Link to comment
Pa i website im je kao da sam ja pravio (i to pre 15 godina). Ali, to ne znaci da projekt nece biti funkcionalan.
Ne kažem da neće biti funkcionalan (ako uopšte nađu pare za to), ali cenim da bi bilo funkcionalnije iskoristiti postojeću mrežu satelita.edit: ovaj link sam već kačio ranije, tabela sa "Earth approaching objects (objects that are known in the next 30 days)" je na dnu stranice:http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php Edited by CTale
Link to comment
... cenim da bi bilo funkcionalnije iskoristiti postojeću mrežu satelita.
Pa da, pod uslovom da na njima ima neke optike koja moze da otprati ovo svemirsko kamenje. Bice i to jednom sigurno reseno, a ako je suditi po statistici, ne bi trebalo u narednih 100 godina nista znacajnije da padne. :fantom:
Link to comment

Ne moze svaki satelit da se okrene i da gleda svuda i da vidi sve. Kao sto je neko vec primetio, ni DA14 nismo gledali sa teleskopa u orbiti, nego sa zemlje.Trazenje i nadzor ne moze da se radi povremeno, kad je teleskop slobodan, mora da se ima sprava koja se bavi samo time, non stop.Da bi se izbegao suncev sjaj, taj neki zamisljeni teleskop mora da se izvuce ljudski daleko iz orbite, pretpostavljam bar u L4/L5 (Lagrange points), a da bi mogao da vidi ovo sto se sad ne vidi - kamenje iz pravca Sunca.I pored napredne tehnologije, stvar nije uopste tako jednostavna, i to razne NASE i Svemirske agencije cesto podvlace.

Link to comment
Bilo kako bilo - nikako mi nije jasno da niko nije primetio da se taj šunja.Gledao sam NASA DA14 Live i tu je jedno od pitanja bilo šta ako se neki od satelita nađe mu na na putu. Lik je odgovorio da mu je putanja poznata i da su svi sateliti uklonjeni sa putanje.Pa neverovatno je da ni jedan od satelita koji prate kretanja objekata blizu Zemlje nije uočio ovo od 17m. To da je došao iz pravca Sunca isto mi ne deluje kao dovoljno dobro objašnjenje, pa nije valjda da je monitoriing baziran samo na vizuelnom? Zapravo, čak i da jeste, mogli su da aktiviraju "motion detection" opciju.. Prilično sam zbunjen.. Ispada da je iz pravca Sunca moguće da doleti bilo šta i da to niko ne primeti.Naročito što je nedugo posle DA14 nešto zazviždalo iznad Kalifornije i Kube (ne znam da li je to jedan ili dva objekta, šture su info oko toga).
Je li tebi jasno uopste koji je osnovni instrument u astronomiji?Teleskop.Koliko imamo teleskopa van Zemlje (sto ce reci u Zemljinoj putanji, s obzirom da Mesec i Mars jos uvek nismo krenuli da kolonizujemo)? 1. Jedan, i slovima. A i taj jedan se ne bakce sa kamencicima, vec pokusava da dokuci tajne ove nase Vaseljene. To sto se u zemljinoj putanji nalazi na tone gvozdjurije koje nazivamo satelitima, ako isti nemaju nesto poput200px-Maksutov-Cassegrain-Telescope.svg.pngpisi propalo. A nemaju. Sta ce kog kurca gps satelitima teleskopi? Ili onima koji prate atmosferske turbulencije? Ili seizmoloskim? A vojne, spijunske, komercijalne i kojekakve satelite da ne pominjem. I dakle, ostasmo na nasem Hablu... Tacno, ima jos (ili je bilo u proslosti, sad bas i ne znam ko je i da li je aktivan) i UV i IR i tome slicnih teleskopa, ali se oni koriste ili su se koristili za sasvim deveta posmatranja, sigurno ne za kamenjare...
Ma lupam za "motion detection" u smislu da danas svaki idiot (kamera) ima opciju za registrovanje pokreta. Analogno, sateliti koji posmatraju udaljene objekte (planete i zvezde) imaju fiksnu tačku koju posmatraju, sve što im uđe u vidokrug bi moglo i moralo da bude detektovano jer se kreće brže od posmatranog objekta. Taj meteorit je sigurno imao neki svoj trag (bar neku refleksiju), a broj satelita nije mali da bar jedan od njih nije mogao da bude u povoljnom uglu u odnosu na Sunce.Takođe, prenos kretanja DA14 je takođe bio sa zemaljskog teleskopa (Australija), ne kapiram da nije moglo da se organizuje i nešto iz orbite.
DA14 se video iz Australije, kao i iz Spanije i iz drugih krajeva, samo zato sto je ranije bio otkriven, a zatim mu odredjena putanja. A putanja nekog tela se ne izracunava tako lako, da bi se znali svi elementi putanje (ima ih 6), potrebna su posmatranja iz najmanje dve revolucije, odnosno, treba jedno nepoznato telo i bukvalno dva puta otkriti.Sto se refleksije tice, kako je ti zoves, odnosno albeda, ona je bedna. Dakle, znamo da samo zvezde isijavaju svoju svetlost (i hvala Bogu, toplotu), a da sva ostala tela istu reflektuju. Sto je veci procenat refleksije, odnsono veci albedo, sjajnije je i telo. Albedo Meseca je 0.12, odnosno Mesec odbija 12% Sunceve svetlosti, sto je nista, ali je on blizu, pa ga to vadi, Zemlje je 0.39, a Venere je cak 0.75 (sneg je 0.9)! Prosek za male planete je 0.1 (krece se od 0.05 do 0.25), sto ce reci da je i asfalt sjajniji od njih... A kad se pri tome uzme i njihova malecnost, kakva je mogucnost da se primete? Gotovo nula. Mi govorimo o magnitudama reda 22 i nize (misli se na vece brojke). U teoriji covek moze da vidi do magnitude 6, ali je u praksi to 5, naravno, van gradova i svetla. Granicna magnituda najmocnijih teleskopa na svetu je 25, sto u teoriji znaci da bi oni mogli da "vide" I najsitnije kamenje, pod uslovom da samo to rade. A kako nisu potrosene milijarde dolara, evra i inih para u posmatranje djubreta, vec u dokucivanje kojekakvih nevidljivih materija i energija, slaba vajda.
Pa ne mora valjda sa Zemlje da se posmatra, to je bio moj ugao gledanja.
A odakle bi ti, leba ti? S Jupitera?
Plus i dalje nije sasvim jasno sta treba da se napravi da bi nadzor bio potpun (i da li je uopste moguce napraviti takvo sto).
Nije moguce, uvek ce postojati sansa da nesto uleti kad ne treba. Ali ono sto moze da se uradi je da se smanji rizik, odnosno da sta god proleti kroz hipoteticku mrezu bude toliko malo da ne predstavlja armagedonsku pretnju.
Ne moze svaki satelit da se okrene i da gleda svuda i da vidi sve. Kao sto je neko vec primetio, ni DA14 nismo gledali sa teleskopa u orbiti, nego sa zemlje.Trazenje i nadzor ne moze da se radi povremeno, kad je teleskop slobodan, mora da se ima sprava koja se bavi samo time, non stop.Da bi se izbegao suncev sjaj, taj neki zamisljeni teleskop mora da se izvuce ljudski daleko iz orbite, pretpostavljam bar u L4/L5 (Lagrange points), a da bi mogao da vidi ovo sto se sad ne vidi - kamenje iz pravca Sunca.I pored napredne tehnologije, stvar nije uopste tako jednostavna, i to razne NASE i Svemirske agencije cesto podvlace.
Lagranzeve tacke nemaju veze sa zastitom od Sunca. One su samo tacke u kojima se gravitacija dva tela ponistava, pa sateliti imaju stabilnu, moze se reci geosinhronu, putanju u njima. A nalaze se jezivo daleko od Zemlje, pa bi za ovu priliku bile potpuno neadekvatna mesta za posmatranje, obavestavanje i uzbunjivanje. Uostalom, ene ga Habl, na 300 km iznad nasih glava, ic mu ne fali posle svih ovih godina. Guzom je okrenut uvek Suncu, pa mu isto ne smeta optici.
Sa'ce Rusi da prepakuju Elipton...
Ceo clanak je na nivou jednog Pinka, u92 i Kurira. No, jedan deo jeste ostvariv:
Lidia Rykhlova from the Institute of Astronomy (RAS) who presented the project, reported that Russia will need to modernize and fully computerize the 60 cm lens telescopes it already has. Several larger telescopes with 2 meter lens will have to be additionally installed.

Rykhlova announced that an analytical center will be created to collect the data from various sources and analyze it in real time mode.

However, Deputy Prime Minister Dmitry Rogozin has denied reports about the Russian government’s intentions to spend 58 billion rubles on asteroid defense system.

Professor of the Moscow State University, head of the laboratory for space monitoring Vladimir Lipunov told Interfax news agency that it will take about two years to modernize all Russia’s existing nine telescopes with the diameter of the lens of 40 centimeters and unite them into one network. A network of larger telescopes across the globe could be ready in five years.

Pojma nisam imao da je pre mesec dana umro Milivoj Jugin :( .
Jbt, ja nisam znao ni da je ovolio covek poziveo, bio je mator jos kad sam ja isao na faks... U svakom slucaju smo izgubili jednog velikog coveka, pionira srpske astronautike. Vjecnaja pamjat, Milivoje. :cry:
Link to comment

Naravno da mi je jasno da se posmatra teleskopom, a na drugo pitanje ne znam šta bih ti odgovorio a da bude pristojnije od pitanja.Pisao sam ovde kao laik, i to sasvim običan i nenaložen, i detektovao stvari koje su već decenijama mogle da budu urađene.Gore imamo taj jedan teleskop, a moglo je da ih bude još 300 manjih, na svakom satelitu po jedan u nekoj mreži.Gore imamo jednu međunarodnu stanicu koja je takođe mogla da bude na putanji ovog šunjavca od 17 metara i 10.000 tona.Generalno mi deluje da se polako nazaduje (izuzev poslednjih misija na Mars, a i tu je bilo čuđenja oko toga koliko se naša predstava o tome kako bi morao da izgleda jedan rover na planeti sa takvim uslovima na površini razlikuje od stvarnog dizajna).

Link to comment

Naprotiv, napreduje se, i to vrlo krupnim koracima, samo je tesko nama laicima da ukapiramo slozenost problema sa kojima se istrazivanje svemira (u bilo kom pojavnom obliku) suocava - pri cemu kinta nije glavna kocnica progresa...

Link to comment

Comet Panstarrs to make once-in-a-lifetime appearance in the evening sky this monthRare comet has taken millions of years to travel out from the Oort cloud - a huge colony of icy objects at the edge of the Solar SystemSlightly hyperbolic orbit of PanSTARRS indicates that it's a fresh comet from the outer Oort Cloud being warmed by the Sun for the first time. Such comets have quite a history of brightening early with the promise of great things to come, and then weakening after a thin, virgin coating of volatiles on the nucleus evaporates off.

Comet-Panstarrs_Mar-7-20_556px.jpgLook west after sunset in early and mid-March for Comet PanSTARRS. Binoculars may be needed to pick it out of the sunset glow. Look too early and the sky will be too bright; too late and the comet will be too low. On the altitude scale at left, 10° is about the width of your fist held at arm's length.This diagram is drawn for a viewer near 40° north latitude. If you're south of there, the comet will be a little higher above your horizon early in the month than shown here. North of 40°, it will be even lower in early March than shown here, but higher than here as it fades after midmonth.
Comet%202011%20L4%20Panstarrs-1740601.jpgThere could be good picture opportunities on March 12 and 13 when it brushes past the crescent moon.However, it might be difficult to see the object without binoculars or a telescope.Panstarrs is not expected to revisit our skies for 110,000 years.

Another comet is expected to make a more dramatic appearance in November.

Comet Ison will fly closer to the Sun, causing it to light up. Experts say it could be bright enough to see in daylight.

Link to comment
Samo da prebacim ovo i ovde:
Bez namere da kvarim zabavu (fina je ovo vezba za srednjoskolce, da se razumemo), ali na zalost ovi kolumbijci nisu mogli nista vise da urade osim da nagadjaju. A koliko vidim, iz ovog njihovog abstrakta, ni u nagadjanju nisu bas najbolji.
In February 15 2013 a medium-sized meteoroid impacted the atmosphere in the region of Chelyabinsk, Russia. After its entrance to the atmosphere and after travel by several hundred of kilometers the body exploded in a powerful event responsible for physical damages and injured people spread over a region enclosing several large cities. We present in this letter the results of a preliminary reconstruction of the orbit of the Chelyabinsk meteoroid. Using evidence gathered by one camera at the Revolution Square in the city of Chelyabinsk and other videos recorded by witnesses in the close city of Korkino, we calculate the trajectory of the body in the atmosphere and use it to reconstruct the orbit in space of the meteoroid previous to the violent encounter with our planet. In order to account for the uncertainties implicit in the determination of the trajectory of the body in the atmosphere, we use Monte Carlo methods to calculate the most probable orbital parameters. We use this result to classify the meteoroid among the near Earth asteroid families finding that the parent body belonged to the Apollo asteroids. Although semimajor axis and inclination of the preliminary orbit computed by us are uncertain, the rest of orbital elements are well constrained in this preliminary reconstruction.
Da pojasnimo boldove.Da bi dobili preliminarne (a ne i konacne) rezultate putanje, koristili su Monte Karlo metodu, sto je manje vise, ajd da guramo dok ne udje metoda, odnosno teraj sine dok nam se rezulati ne dopadnu (i sam sam svojevremeno stelovao putanje, doduse dvojnih zvezda, pa znam kako to ide, doduse ne ovom metodom) najverovatnijih putanjskih parametara, odnosno, moz da bidne al ne mora da znaci. Ne bi to bilo nista strasno da se ti verovatni parametri imaju sa cim da uporede, ali kako najverovatnije nema, cini mi se da je ovaj trud malkice uzaludan. Dalje, autori tvrde da je Celjabinski meteoroid NEO i to iz Apolo porodice. Prema definiciji, NEO se smatraju sva tela ciji se periheli nalaza na manje od 1.3 AJ, sto znaci unutar putanje Zemlje i Marsa (srednja Marsova udaljenost je 1.5 AJ, ali je u perihelu na 1.38, a u afelu na 1.67AJ). A prema gornjoj simulaciji vidimo da se putanja male planete prostire daleko iza Marsove putanje, tako da kad bi to bio slucaj, po samoj definiciji ne bi mogao da bude jedan Apolo, pa cak ni NEO. Naravno, ja ne tvrdim da Celjabinski meteorid nije Apolo, samo da autori sami sebe pobijaju... Uostalom, u poslednjoj recenici su sve kazali: nemaju pojma koliki je radijus-vektor (odnosno da li zalazi ili ne iza Marsove putanje), a ni inklinacija (stepen udaljenosti putanje male planete u odnosu na ekliptiku), dva faktora bez kojih se ne moze odrediti polozaj tela u prostoru!!! Licno, voleo bih da vidim ostala cetiri elementa koja su izracunali, mada pretpostavljam da su to neke usrednjene velicine za Apolo tela...
Comet Panstarrs to make once-in-a-lifetime appearance in the evening sky this monthRare comet has taken millions of years to travel out from the Oort cloud - a huge colony of icy objects at the edge of the Solar SystemSlightly hyperbolic orbit of PanSTARRS indicates that it's a fresh comet from the outer Oort Cloud being warmed by the Sun for the first time. Such comets have quite a history of brightening early with the promise of great things to come, and then weakening after a thin, virgin coating of volatiles on the nucleus evaporates off.Comet%202011%20L4%20Panstarrs-1740601.jpgThere could be good picture opportunities on March 12 and 13 when it brushes past the crescent moon.However, it might be difficult to see the object without binoculars or a telescope.Panstarrs is not expected to revisit our skies for 110,000 years.

Another comet is expected to make a more dramatic appearance in November.

Comet Ison will fly closer to the Sun, causing it to light up. Experts say it could be bright enough to see in daylight.

Mozda bi moglo da se ode van Njujorka, na neko osamljeno brdo za vikend, petnaestog... Ako bude bas toliko sjajna kao sto vele (oko 0!!!), mogao bi i smorrior sa mnom, da vezba slikanje nebesa.
Link to comment
  • Redoran changed the title to Astronomija - opšta tema
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...