Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Е, никада нисмо имали трола на овом топику. Постављаш стандарде, безвезе су Ниче и Кроули у овој причи. Какве 22, они су за 16 и то средином осамдесетих, раме уз раме са Џој Дивижн и Ајнштруценде Нојбатен.

 

Ја бих за тријумвират очајника нашег доба номиновао још Уелбека и Прилепина. 

Link to comment
3 minutes ago, Host said:

Ne pratim Obamu, jel stvarno preporucuje? Poceo sam da citam jer sam pogresno pretpostavio da ima veze sa kognitivnom psihologijom. Zanimljivo citanje, svakako, mada ni izbliza ne doseze do hajpa. Podataka ima dovoljno, a da li su cinjenice ili ne zavisi i od tumacenja. 

 

Uglavnom je zakljucak poznat od ranije - napredujemo u svakom pogledu koji knjiga razmatra (*), s tim sto je to vidljivije u manje razvijenim delovima sveta.

 

Nije lose ukrstiti citanje sa The Broken Ladder da bi se dobila objektivnija slika za nas iz bogatunskih zemalja. 

 

Ne sumnjam da je zanimljivo... ali zar nije to ono "pola nas jede kupus druga polovina meso u proseku jedemo sarmu". Moja inicijalna pozicija je da ne sumnjam u podatke koje recimo izlaže Rosling (koji je efektivan komunikator), međutim to se više puta dosad pokazalo kao dvosekli mač. (Recimo, svojevremeno ultrapopularni Freakonomics se ispostavilo da je blago rečeno netačan, posebno u delu gde se bavi statistikama u vezi abortusa). (Takođe sam bio dosta naivan u svom inicijalnom divljenju Stevenu Pinkeru generalno, a posebno kad je u pitanju Better Angels... što je u najboljem čitanju jedna zanimljiva ideja, svakako ne iole dokazana hipoteza). 

 

Kad vidim da neke autore mnogo hvale ljudi kao Obama ili Bill Gates (koji je takođe pun hvale za Roslinga), pa ja razumem da je njima sve sjajno. I kad hoćeš da tako gledaš na stvari, mislim, možeš. A možeš i da jednostavno ignorišeš sve ono što se ne uklapa u tu sliku... Nemam više vremena za te lepe slike, čak i obožavani David Byrne sa njegovim Reasons to be Cheerful mi ... izaziva nelagodu.

 

Postojalo je vreme kad su me impresionirali Ted talks (tamo sam i video Roslinga), ali je to vreme za mene nepovratno prošlo. Mada sam svestan da je ceo svet razlike između umnih ljudi kakvi su Rosling pa i Gates i režimskih mandrila tipa Thomasa Friedmana... Ipak. Demotivišući negativno-misleći* autori mi sad mnogo više leže i na kraju se daleko bolje poklapaju sa onim što ja vidim i osećam na svojoj koži... naravno, i to je vrlo pristrasno. Ali, eto.

 

 

*Sarkazam

 

Link to comment

Naravno, Bernhard, i dalje Hodanje.

"... U Holenštajnerovom slučaju, kaže Eler, imamo primer ophođenja države prema neobično bistrim i značajnim glavama. Godinama je Holenštajner moljakao za sredstva koja je koristi za svoje istraživanje, kaže Eler, godinama se Holenštajner ponižavao pred birokratijom koja je najodvratnija na svetu, samo da bi došao do svojih sredstava, godinama je Holenštajner pokušavao ono što je pre njega pokušavalo na stotine izuzetnih i genijalnih ljudi: da sprovede u delo jednu značajnu naučnu ideju, značajnu ne samo za Austriju, već nesumnjivo za čitavo čovečanstvo, i to uz pomoć države. Ali, morao je da uvidi kako u Austriji ništa ne može da se sprovede uz pomoć države, bar ništa izuzetno, ništa značajno, ništa epohalno... Onda jedna takva priroda poput Holenštajnerove mora da shvati  kako egzistira u državi koja, to moramo reći bez ustezanja i sa najvećom, beskrupuloznošću prema toj državi, mrzi sve što je izuzetno i ništa ne mrzi dublje nego ono što je izuzetno... Ako saberemo lepotu ove zemlje sa pokvarenošću ove države, kaže Eler, rezultat je samoubistvo..."

 

Link to comment
On 18.10.2018. at 11:44, Sundance Kid said:

valja li novi paul auster? 4 3 2 1, u odnosu na mesecevu palatu, levijatan i knjigu opsena koje su mi sjajne.

 

je l` citao neko? 

 

Da ne smaram mnogo.

Ako su ti se dopali ti romani, svakako ce ti se dopasti i ovaj, ako nista zbog tema kojima je ostao dosledan - kako jedan sekund u zivotu menja sve (pad u Levijatanu, otkrice protagoniste koje ga tera da zivot posveti glumcu u KO, telefonski poziv u Trilogiji itd.), politika i kako i politika i desavanja i ratovi uticu na pojedinca (Palata, Covek u mraku), potraga za svojim pravim ja (prakticno svi njegovi romani), cesta izolacija (opet Levijatan, opet Trilogija)...

Meni se licno dopalo to inace volim tu temu kako slucajnost utice na ljudski zivot, ali kao roman mi nije na nivou nekih njegovih drugih. Opet, nije mi ni na nivou Bruklin, pa nekima jeste :) tako da, ako imas vremena za triput obimniji roman od onoga sto inace pise, citaj

Link to comment

Zavrsavam Ulica Eureka, posto me je odusevio Ripli Bogl,  od R.M.Vilsona i ova prva me jako uvlaci u S.Irsku i rat koji se tamo vodio u drugoj polovini proslog veka pa me zanima preporuka na tu temu.

Link to comment
On 18.10.2018. at 22:23, Host said:

Nisam dao vrednosni sud jer nisam procitao do kraja, ali analiza definitivno nije sarma i Rosling i sam naglasava da je uzimanje u obzir sredine pogresan pristup. Umesto toga, poredi zivotni standard na vremenskoj skali unutar nekoliko grupa koje pravi po nekoliko parametara, sto vec ima smisla. U appendixu bi trebalo da su izvorni podaci koje bi bilo zanimljivo procesljati. 

...

 

Priznajem da sam vrlo pristrasan, i to možda baš zbog Gatesove hvale. Sad vidim da je Rosling umro dok je pisao tu knjigu, pa se osećam malo krivo zbog pucanja s boka. Elem, pročitaću, ako postignem.

Link to comment

 Vitgenštajnov sinovac, a potom ću Vaten: Zaostavština.  Potom malo da odahnem od Bernharda.

U pauzi- Sudska medicina Milovan Milovanović, reprint iz 1982, da malo obnovim znanje. 

Jedino udžbenik- klasik ima tragove čitanja, podvlačeno i štikirano, pa malo i prosute užine.

 

 

Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...