Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Puno hvala i još samo jedno, posljednje pitanje. Na ovoj staroj mašini imam W7 prof. SP1 32 bit. Tako treba biti i na novoj, ili da idem na 64bit? Ako ću skidati sa tog linka iznad ili zvati Microsoft, koji će mi sad trebati? Ili je to svejedno?

Link to comment

Puno hvala i još samo jedno, posljednje pitanje. Na ovoj staroj mašini imam W7 prof. SP1 32 bit. Tako treba biti i na novoj, ili da idem na 64bit? Ako ću skidati sa tog linka iznad ili zvati Microsoft, koji će mi sad trebati? Ili je to svejedno?

 

Ja bih ti preporučio 64bit pre svega zbog memorije, jer 32bitni Windows može da "vidi" samo 4GB.

E, sad iskreno ne znam kako ide to oko 32bitne i 64bitne verzije što se licenci tiče, opet tu informaciju lako možeš da dobiješ na Microsoft Hrvatska.

Link to comment

Dakle zavrzlame i ciklame.

Zvala MS, nešto muljala, plakala da mi se potrgao instalacijski disk. Javio se neki tip i kao sve 5, riješit ćemo... pitao me za key, ja mu uredno izrecitirala. I onda je krenuo zez. Pitao me nešto o kutiji, reko daaa, sve piše na kutiji. Ali ne piše, kaže on, jer mi po licenci vidimo da je to instalirano u OEM mediji. 

Pitao me jel imam laptop, rekla sam da ne (druga greška) jer OEM prodaju HP laptope - i oni valjda po tome vide... i  tip je skužio i rekao OK, imate validan key i to je u redu, ali zovite HP, dao mi korisnički broj, i uputio me da im smuljam :D da mi je nešto potrgano i da me upute kako da skinem te iste Windose. Zvala HP i oni rekli da oni ne znaju, da su oni prodavali laptope sa W7 home i premium. Neka im kažem broj produkta koji piše na bateriji od laptopa...

Hvala, doviđenja, rekoh ja... 

End of story.

Preostaje mi da skinem s linka što je postao Jozo, i da ih pokušam  aktivirati. Ako je uspjelo na mom compu koji NIJE laptop i nema nikakve veze s OEM, onda možda upali... jedino što to moram  skinuti na USB stick... 

Link to comment

Oem verzija je jeftinija, vezana je za motherboard, planirana je da se koristi samo na jednom kompjuteru dok taj traje. tu obično samo daju recovery disk, ili ga napraviš sama. ako ta ploča crkne za kratko vrijeme, možeš da tražiš od Microsofta da ti da novi product key, za novu instalaciju. Ako je to staro x godina, onda vjerovatno vise neće.

 

Ako hoćeš, trebalo bi da možeš da ponovo instaliras isti win7 koji si imala tu, i product keys bi trebalo da rade. Ako hoćeš win7 64bit, to neće moci sa oem (tako bar kažu, probak ako ti se da).

Edited by djili
Link to comment

Khm, pa ne, retail bi traebalo da ne trpi gotovo nikakve promene hardvera dok će OEM prihvatiti sve osim menjanja ploče što je mnogo duži peroid teoretski. Takođe OEM bi trebalo da se kupuje samo sa kompom a retail u radnji na disku. Ali te razlike su u nas zaista kozmetičke i ljudi kupuju šta se ima za najmanje para i ne haju za sitna slova. Kojih je zaista previše.

 

Generalno, ako ima neki win kod, istu tu verziju bi trebalo da može da aktivira ponovo na drugoj mašini i to najčešće prolazi, a ako i ne često microsoft call centar, ali onaj automatksi ume da jako pomogne. Tako da bi to bila prva opcija. E sad, ne mogu d se setim kako 64bit prihvata 32bit SN, ali...valja probati, samo da verzija bude ista.

Link to comment

Ma zanemarite OEM. :D Ja uopće nemam laptop, niti sam imala, nego običan stolni comp. na koji su ti windowsi instalirani. Prema tome, ako su ti windowsi i bili origigi vezani uz OEM, bez problema su stigli na moj comp. I aktiviran je ključ. To možda znači da ću moći nešto smrdati, samo me muči koja verzija. Šta ako instaliram 64bit pa se ne aktiviraju windowsi? A krivo mi je da idem sa 32bit na novom compu.

ne znam što ću, smislit ću valjda nešto...

Link to comment

Nema veze da li je laptop ili desktop. OEM verzija je vezana na kompjuter na kome je prvo instalirana. Možeš da je kupiš u pravoj radnji, instaliras na svom kompjuteru i onda su njih dvoje par zauvijek. Tacnije ta oem windows product key je onda vjerna druga motherboarda u tvom kompjuteru. Možeš da staviš drugi operativni sistem, ali ne možeš da taj oem instaliras i aktiviras na drugi kompjuter (legalno,bez budjenja).

 

Iz onog sto pises zvuci da ti je tvoj drug instalirao legalnu oem windows7 verziju, možda su imali visak. To ti je i microsoftov tech support rekao, da imas validan oem product key. Ne možeš da taj isti product key iskoristis na drugom kompjuteru. Mozes na tom istom kompu da uradis upgrade sa windows7 na windows10, i 32 i 64 bita, ako imaš hardver za to.

Edited by djili
Link to comment

Ništa onda, morat ću se snaći nekako drukčije, neću se ni zezati s tim. Ili ću pronaći neke preko ebaya, ili ne znam još...Hvala puno svima na strpljenju. 

Link to comment

Ma zanemarite OEM. :D Ja uopće nemam laptop, niti sam imala, nego običan stolni comp. na koji su ti windowsi instalirani. Prema tome, ako su ti windowsi i bili origigi vezani uz OEM, bez problema su stigli na moj comp. I aktiviran je ključ. To možda znači da ću moći nešto smrdati, samo me muči koja verzija. Šta ako instaliram 64bit pa se ne aktiviraju windowsi? A krivo mi je da idem sa 32bit na novom compu.

ne znam što ću, smislit ću valjda nešto...

 

Izgleda da se Product key vezuje samo za verziju, ne i za strukturu:

 

 

Product key to install Windows 10

When you’re asked to enter a product key, please enter one of the following keys depending on the edition of Windows 10 you’re installing or activating.

Windows 10 Home: KTNPV-KTRK4-3RRR8-39X6W-W44T3

Windows 10 Pro: 8N67H-M3CY9-QT7C4-2TR7M-TXYCV

Windows 10 Enterprise: CKFK9-QNGF2-D34FM-99QX2-8XC4KThese product keys can be used to activate all preview builds of Windows 10 that are officially released by Microsoft, which also means that the key might not work on leaked Windows 10 builds!

Note that the above mentioned Windows 10 product keys work irrespective of the flavour of Windows 10, meaning they support both 32-bit and 64-bit. Just make sure that you’ve typed the 25-character correctly, without any mistakes. Note that all these Windows 10 product keys are offered by Microsoft.

 

Da sam ja ti, ja bih uradio sledeće: softverski bih izvukao serijski broj iz verzije koju sada koristiš, zapisao i uneo po upitu pri instalaciji.

 

To bi trebalo da reši problem.

Link to comment

zoe, ja ovo pisem kako su rekli da radi. ti mozes da probas da taj oem win7 instaliras na drugom kompu, nece explodirati. u najgorem slucaju potrosices nesto vremena a i naucices nesto.

Link to comment

Izgleda da se Product key vezuje samo za verziju, ne i za strukturu:

 

 

Da sam ja ti, ja bih uradio sledeće: softverski bih izvukao serijski broj iz verzije koju sada koristiš, zapisao i uneo po upitu pri instalaciji.

 

To bi trebalo da reši problem.

 

 Hm. Ako sam te dobro shvatila, misliš da je moguće na posve novi comp s praznim OS-om, samo skinuti instalaciju w10? Serijski broj imam, to nije problem. 

zoe, ja ovo pisem kako su rekli da radi. ti mozes da probas da taj oem win7 instaliras na drugom kompu, nece explodirati. u najgorem slucaju potrosices nesto vremena a i naucices nesto.

 

Nemam instalacijski disk za ove Windowse koje sada koristim (W7 professional SP1). Sve što imam je product key. :D

Edit: znam sama instalirati. Više puta sam sama instalirala Windowse xp, pa valjda i ove druge verzije nisu kompliciranije. Ne treba tu neka mudrost, fine su upute step by step. 

Edited by Zoe
Link to comment

 Hm. Ako sam te dobro shvatila, misliš da je moguće na posve novi comp s praznim OS-om, samo skinuti instalaciju w10? Serijski broj imam, to nije problem

 

 

 

Hm.. pa da: na jednom kompu sam uradio upgrade na 10, a za drugi ću uraditi clean install, preko formatiranog hd.

 

Dovoljno je spremiti instalaciju na flash ili dvd i, naravno, key.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...