Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Oduvek sam bio alergican na rec "celeron"

 

Atom mi ni blizu tolko ne smeta.

 

edit: nema boljeg mesta od notebookcheck za bilo kakav info za laptopove

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-Celeron-N3050-Notebook-Processor.146637.0.html

 

Pa ovaj N3050 je i atom i celeron pride.

 

Ja ovaj Braswell ne bih uzimao osim za vrlo specifičnu namenu - da bude neki HTPC media player tipa Kodija, download mašina ili tako nešto, kod kojeg cpu snaga nije bitna, a troši šaku vati pa smeš da ga ostaviš stalno upaljenim. GPU dovoljno jak u video smislu da pusti full HD, navodno i 4K, mada sam tu za N3000 i N3050 malo skeptičan. Za sve ostalo, cpu je takav da treba imati strpljenja ili neznanja da to može inače i brže da ide.  I za decu eventualno dovoljno dobar da se uče na tome, mada bi - kad već mora takva kilavost da se uzme uzeo radije N3150 ili J3160 koji barem ima četiri jezgra umesto dva, a košta maltene isto i tima isti TDP. Uz napomenu da od igara na tome mogu da teraju iks-oks, što nekad može biti i prednost.

Link to comment

Pa seleroni su valjda procesori koji nisu prošli neke kontrole i testove, dakle zvanično lošije verzije. Ne znam ko bi pri zdravoj pameti uzeo istog. :)

 

Nije ovo '97.

Link to comment

To je SHDD, hibridni disk od 500GB, koji unutra ima i 8GB SSD, koji služi kao keš praktično.

 

@Sky,

Ima i pentiuma i celerona, koji su za dete prihvatljiviji, ali poenta je da zaobiđeš ove koje počinju sa N, pošto su Atom linija, Bay Trail. Ako nađeš povoljno i3 ili i5, super. Ali ako gađaš stvarno što nižu cenu, taj HP (i ne samo on) nudi i jeftine laptopove sa recimo Broadwell Celeronima, koji su već bolji od Atoma. Modeli sa recimo celeron procesorima kao što su 3805U, 3855U, čak i 3205U koji bi trebalo da koštaju koliko i taj N3050, a da su bolja kupovina, jer daju više za te pare. A prodavci hoće da ih se rešavaju sa lagera da bi stavili tu Skylake generaciju.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Ja sam probao neki prastari Atom i to je bilo bolno iskustvo. Win 10 na Atom A270 (procesor na tržištu u drugom kvartalu 2008, Q2'08), sam laptop valjda kupljen početkom 2009. To je sada 7 godina staro, ali ja i dalje imam predubeđenja. Pre bih uzeo Celeron, mada noviji Atomi imaju out-of-order-execution i kudikamo bolje performanse.

Link to comment

Ja sam probao neki prastari Atom i to je bilo bolno iskustvo. Win 10 na Atom A270 (procesor na tržištu u drugom kvartalu 2008, Q2'08), sam laptop valjda kupljen početkom 2009. To je sada 7 godina staro, ali ja i dalje imam predubeđenja. Pre bih uzeo Celeron, mada noviji Atomi imaju out-of-order-execution i kudikamo bolje performanse.

U #normalnijim zemljama u takve krsheve jeftine laptopove stavljaju po obavezno 2Gb RAMa i to je - po meni - sramota. Ono - XXI vek, 2016ta, Win 10 a mi teramo k'o da je neki Pentium od pre 12 godina... Mrak. 

Inace, donese zena pre neki dan neki ACER (valjda ili ASUS) Chromebook - satire. Ja sam skeptican u principu al' mi kazu deca da su (srednje) skole pune takvih i slicnih. Ja sam im uzeo pre 3-4 godine 2xHP, jedan i5 i drugi nekakav HexaCore (kriza, ne?)... oba po 8Gb, jedan je imao SSD kesh a ovaj drugi strejt HD, obican. Vuku svaki dan, sipaju supu preko njih i tako...

Link to comment

jel se neko razume ovde u internet kafee? jel tu mora da se tera mreza kroz zicu ili recimo 15 masina moze preko bezicne mreze da ide? ne zahteva se svemirska brzina nego pristojnost.... plus admin sistema, kontrola vremena itd?

Edited by yolo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...