Jump to content
IGNORED

Колонизација или colony-zacija?


расејан

Recommended Posts

Koliko vidim na Politikinom sajtu, dobio je jendoglasnu podršku.Ako je hteo da kaže da postoje ljudi koji upotrebom starnih reči koje ni sami ne razumeju pokušavaju da ispadnu pametni, htenje mu se ostvarilo; to se znalo i bez njega. Ako je hteo da se naruga nerazumljivom rečniku veštački proizvedenih naučnika, i tu mu je htenje uspelo, i to smo znali.Meni osobno Mandić ide na živce. Poznavao je Kiša, branio drugima da ga poznaju. Melanholično gunđalaštvo ume da bude simpatično kod nekih, meni kod Mandića nije.Zapravo je ovo slučaj kada neko želi da bude veći katolik od pape.Pokojni Fekete nikada ne bi napisao ovakav članak.Previše jeftin.Amateri lingvisti po pravilu imaju osobinu da im nije toliko stalo do jezika već da ispadnu pametni, kao đak kada šapuće u školi da bi ga čula učiteljica. Toliko reči s tog spiska koristim, "kemp" "relevantno" "artikulisanje" "diskurs" (po Radomanu Kordiću, diskurs je današnje ime za duh vremena), "recepcija" "(re)valorizovanje", "imanentan" i ...uspeo sam u životu?! Jebote, posle dva meseca (lepe, zdrave) pauze, kupim tu subotarsku Bolikitu i tako mi i treba kada slabovoljno odustanem od apstinencije (ujeee, strana reč, ubiti me ubiti me), naletim na mudrosera kome je fotka veća od "članka". Slikao se kao James Bond. maneken. A džemper mu zacelo nije pirotski niti su hlače iz Kluza, to može da bude uvozno. Kao Kalajićeva lihvarska filozofija u burberry mantilu u miomirisu italijanskih espresâ.Ma koga ovo može da impresionira? N.B.Osetljive politčiki korektne dušice neka ne čitaju tekst u pokvarnjaku

Prosvetarke-naccškinje sigurno su ovlažile na Mandin tekst.

editovani fipteleri

Edited by kud_genijalci
Link to comment
  • Replies 615
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    187

  • bus

    61

  • hazard

    37

  • Roger Sanchez

    27

  • 3 weeks later...
Odgovor I. Medenice na onaj Mandićev izliv u današnjem dodatku. Svidelo mi se, a izdvajam neke delove:
Ко год је изучавао филозофију и научне или уметничке теорије, а Мандић очито није, добро зна да је српски језик веома сиромашан у области апстрактног мишљења, те да је ту свако „посрбљавање“ врло штетно...... у популистичкој злоћудности Мандићеве „тезе“.Пре него што дођем до најдубљег проблема овог, заправо, веома плитког текста, разградићу Мандићеву тезу у два потеза и то на њеном терену. Пре свега, нису све речи са његовог списка стране и нејасне. „Својеврсно“ је наша реч и значи (или се тако може тумачити) оно што је „од своје врсте“, што се издваја из ширег круга, а истог порекла је и „значењско“ – оно што припада „пољу значења“ (а не, рецимо, емоционалног дејства) текста и/или дела. Неки појмови имају страну реч у основи, али ону која се у српском не преводи, јер би то било бесмислено: „проблематизује“ се оно што се преиспитује, што се поставља као проблем или питање, а „тематизује“ се појава која се уздиже на ниво теме уметничког дела, разговора... Речи „кемп“, „симболички“, „концептуалан“ односе се на одавно познате и признате појаве, стилове или поступке у уметности, па је невероватно, а изазива чак и осећај непријатности, да било који (и какав) интелектуалац у њиховој употреби види жељу да се буде паметан а неразумљив. ...Желео то Мандић или не, ово грубо уопштавање има недвосмислену идеолошку последицу. Оно је још један допринос нашем традиционалном неповерењу, чак презиру према учености. Овде се никада није ценила моћ знања, већ (некад) само политичка моћ (краљевска, маршалска, председничка), а данас финансијска. Када смо код моћи новца, тужно је да Мандићу, као редовном читаоцу „културних рубрика“, више смета ретка појава нетачне и непримерене (али и тачне и примерене!) употребе страних теоријских појмова, него метастаза појаве – а под изговором „захтева тржишта“ – да се смањују те исте рубрике, гуше критика и колумне с интелектуалним садржајем, протерују било какве сувисле мисли из наших медија... ...
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
  • 6 months later...

ovoga...

 

zakay ste vi Srbi, bar na telki, totalno prešli s časova na sate, i s odsto na posto?

 

#hrvatizacija

 

:P

Link to comment

ovoga...

 

zakay ste vi Srbi, bar na telki, totalno prešli s časova na sate, i s odsto na posto?

 

#hrvatizacija

 

:P

 

Ето, ко ће да примети тако нешто него Рођа. Ја никад не бих приметио, за шта има седам јаких и ваљаних разлога (под један, немам телевизор).

 

И шта ћете сад, да пребаците да се код вас на тевеу каже часова?

Link to comment

Ma kakvi. Kad do kraja naučite sindarin, zanavljat ćemo Jugoslaviju, ali onakvu kakva je trebala biti, sa sj/r/edištem u Zagrebu. Možda vam dovedemo i Habsburgovca za kralja.  :fantom:  Jer bez kralja #nevalja.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Ma kakvi. Kad do kraja naučite sindarin, zanavljat ćemo Jugoslaviju, ali onakvu kakva je trebala biti, sa sj/r/edištem u Zagrebu. Možda vam dovedemo i Habsburgovca za kralja.  :fantom:  Jer bez kralja #nevalja.

 

Хабзбурговца или ништа! Да имамо у шта да гађамо, онако из принципа.

Link to comment

Хабзбурговца или ништа! Да имамо у шта да гађамо, онако из принципа.

Zar vam nije bilo dosta jedno stoljeće nesreće? :wacko:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...