Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Mogao bi da prokomentarise i cifre iz ove tabele:

 

Venecuela_Nafta_Cene_zpsgnjwlyd8.jpg

 

Zasto samo 1930?

Kakvo je to kratko istorijsko pamcenje?

Gde su tu Kortes, Pizaro, kolonijalizam i Spanci?  :mad:

Bez toga se ne moze razumeti Madurova vladavina.

Link to comment

Zasto samo 1930?

Kakvo je to kratko istorijsko pamcenje?

Gde su tu Kortes, Pizaro, kolonijalizam i Spanci?  :mad:

Bez toga se ne moze razumeti Madurova vladavina.

Budjavi, samo sam ti skrenuo paznju na neke istorijske interesantnosti™, nesto si videh i naucio pa se cisto i iznenadio, ukazao da postoji i istorijski deo problema, ogradio se glede nedovoljnog poznavanja trenutne situacije i to je bilo to.

Umesto da se zahvalis, eventualno prokomentarises, ti uobicajeno i ocekivano potezes andurilovski argument, diskvalifikujes metodom poznatom kao 'mucenje crnaca, potezes ideologiju, itd, itd...

Podatak kao sto je onaj o dugogodisnjoj preradi venecuelanske nafte u rafinerijama kod ostrvskih komsija vredeo je tvog objasnjenja ili barem pokusaja jer si ti cini mi se neki ekonomista, mozda je imalo smisla pokusati procackati i po istorijskim uzrocima: umesto toga ti si se utekao konstatacijama o zarobljenosti u epohi kao da istorija sa sve venecuelanskim i ostalim problemima pocinje 1990. ili tu negde kad si se ti opasuljio i otkrio trziste™.

Nece biti, tako da sto se mene tice mozes da nastavis sa andurilisanjem, a mozes i da odjebes.

Tvoj izbor.

Link to comment

Budjavi, samo sam ti skrenuo paznju na neke istorijske interesantnosti™, nesto si videh i naucio pa se cisto i iznenadio, ukazao da postoji i istorijski deo problema, ogradio se glede nedovoljnog poznavanja trenutne situacije i to je bilo to.

Umesto da se zahvalis, eventualno prokomentarises, ti uobicajeno i ocekivano potezes andurilovski argument, diskvalifikujes metodom poznatom kao 'mucenje crnaca, potezes ideologiju, itd, itd...

Podatak kao sto je onaj o dugogodisnjoj preradi venecuelanske nafte u rafinerijama kod ostrvskih komsija vredeo je tvog objasnjenja ili barem pokusaja jer si ti cini mi se neki ekonomista, mozda je imalo smisla pokusati procackati i po istorijskim uzrocima: umesto toga ti si se utekao konstatacijama o zarobljenosti u epohi kao da istorija sa sve venecuelanskim i ostalim problemima pocinje 1990. ili tu negde kad si se ti opasuljio i otkrio trziste™.

Nece biti, tako da sto se mene tice mozes da nastavis sa andurilisanjem, a mozes i da odjebes.

Tvoj izbor.

 

Ponavljas se.

 

I zamenjujes teze.

 

Dakle, diskusija je pocela oko sadasnjeg stanja i pretece gladi u Venecueli. Raspravljano je gde je tu poljoprivreda. Onda si uskocio sa interesantnim podatkom o 1930im, nafti, rentama i rafinerijma. Zanimljiv podatak, ali koji prilicno nista ne objasnjava u smislu danasnjeg stanja u Venecueli i jednako je relevantan da opise konkretnu situaciju danas kao i spanska kolonizacija koju sam potegao. To jest, 1930 su relevantne za neku siru sliku kontinenta, ali ne mogu opravdati niti objasniti sada vec vrlo autoritarnu i budalastu prirodu konkretnog rezima u konkretnoj Venecueli konkretno danas koji zemlju vodi u gradjanski rat. Potezanje nerelevantnog istorijskog argumenta moze se, u tom kontekstu, tumaciti samo kao zamucivanje vode i opravdavanje rezima.

 

Mislim, tom analogijom mozes tako i za greatleap forward Mao Cetunga da okrivis Britance.

Link to comment

Pa dobro jel im USA zabranila da tokom bogatih godina ulože koji dinar u razvoj strateške domaće proizvodnje hrane? To je ipak više posledica lošeg lokalnog režima, a vidim imali su i eksploziju populacije, 1950te stanovnika koliko i Srbija, 2015te skoro 30 miliona. 6stostruko uvećanje ljudi koji svi treba negde da žive i nešto da jedu, a izgleda da ništa ne prave.

Čitam sad i za crime rate, za 15 zadnjih godina 200 hiljada ubistava. Otprilike imaju rat u Bosni bez rata.

Buđo kako ova stopa kriminala korespondira sa drugim južnoameričkim zemljama?

Link to comment

Bila je ubedljivo najveća po UN-ovim podacima o stopi ubistava za 2012, koji su po Venecuelu osetno povoljniji od današnjih po dva osnova - jer je trend rastući i jer drugi izvori daju veću stopu.

 

WlD8rhs.png

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate

 

Poređenja radi, Srbija ima stopu 1,5, Francuska 1,2, Velika Britanija 1,0, Italija 0,8, Nemačka 0,7, a Španija 0,6.

 

8m9iszB.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_Venezuela

Edited by vememah
Link to comment

Bolje porediti sa zemljama u okruženju. Brazil npr ima 25, iako ima mnogo raznovrsniju ekonomiju i generalno je stabilnija zemlja.

Link to comment

Pa zato sam i okačio tabelu za celu Južnu Ameriku, evropske zemlje sam naveo da se vidi gde generalno stoji Južna Amerika u odnosu na Evropu.

Link to comment

Pa zato sam i okačio tabelu za celu Južnu Ameriku, evropske zemlje sam naveo da se vidi gde generalno stoji Južna Amerika u odnosu na Evropu.

 

 

Ne bismo bili mnogo bolji nego izumiremo pa valjda fali te dece da popunjavaju brojno stanje bandi.

Link to comment

Ne bismo bili mnogo bolji nego izumiremo pa valjda fali te dece da popunjavaju brojno stanje bandi.

To je i meni prvo palo na pamet... 

Link to comment

Ne bismo bili mnogo bolji nego izumiremo pa valjda fali te dece da popunjavaju brojno stanje bandi.

 

Naravno da bismo bili bolji. Sve da je i omladine duplo vise, i sve i da postoji linearna veza izmedju broja mladih i stope ubistava, opet bi Srbija i ostali Balkan bili negde kao Cile, ili bolji.

Link to comment

Pa dobro jel im USA zabranila da tokom bogatih godina ulože koji dinar u razvoj strateške domaće proizvodnje hrane? To je ipak više posledica lošeg lokalnog režima, a vidim imali su i eksploziju populacije, 1950te stanovnika koliko i Srbija, 2015te skoro 30 miliona. 6stostruko uvećanje ljudi koji svi treba negde da žive i nešto da jedu, a izgleda da ništa ne prave.

Čitam sad i za crime rate, za 15 zadnjih godina 200 hiljada ubistava. Otprilike imaju rat u Bosni bez rata.

Buđo kako ova stopa kriminala korespondira sa drugim južnoameričkim zemljama?

 

Po statistici se kolju sa Hondurasom za prvo mesto.

U drugim zemljama, ukljucujuci Kolumbiju, je znatno sigurnije.

Da, u Ekvadoru je moguce da te odzepare, uzmu racunar, uz pomoc kucne pomocnice odnesu sve iz kuce, ali je relativno mala verovatnoca da ce da te ubiju.

Link to comment

Mrtva trka u Austriji: Desničara i bivšeg Zelenog deli 0,4

 

 

Dojče vele: Austrijska desnica se dodvorava Srbima

 

 

DW tvrdi da je "populizam deo strategije slobodnjaka, u to se austrijska javnost mogla uveriti i tokom brojnih duela predsedničkih kandidata" i dodaje da to "strategija koja se pokazuje efikasnom i kod klijentele u kafani "'Lepa Brena', gde se već u prepodnevnim satima uz rakiju sluša turbo-folk".

 

 

:lol:

 

Čuvena kafana na Brunenmarktu, ne mogu da nađem fotku nigde, a slikao sam je svojevremeno.

 

Ovaj iz DW nije primetio da se tamo pije isključivo Lav pivo.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...