Jump to content
IGNORED

Izlozbe


BraveMargot

Recommended Posts

35 minutes ago, ultra plasticni said:

bio sam ja.

katalog nema.

ogroman je ono prostor za tu realtivno malu kolicinu radova, pa izgleda kao da su ga svodovi, zidovi i stepenice pojele.

inace sam isao da vidim rad crisis/ornet coleman u beogradu.

fotke mogu da izbacim kasnije ako te zanima

 

postavi fotke molim te kad budes imao vremena. hvala :)

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Kiša i sneg su prestali, čak nas je i sunce obasjalo. Plan u nedelju je bio da nakon što odvezem gosta prošetam pored reke negde na potezu od Hotela YU do Ušća.

No, vreme je tog dana bilo hirovito, pa je crni niski oblak koji se nadvio nad Savom i novobeogradskom stranom i koji smo posmatralai prelazeći Gazelu, opet doneo sneg.

Od Ušća sam nevoljno morao da odustanem, produžio sam dalje, a kako su padavine opet naglo prestale, odlučio sam da ostanem u gradu. Ogroman, tek izašao puni mesec posmatrao sam sa Trga. Pojavio se na parčetu vedrog neba tik iznad Staklenca. Otac sa detetom u kolicima zastao je da fotografiše Knez Mihailovu sa njenog početka (njega ću kasnije opet sresti dublje u ulici i videti kako opet fotografiše). Ulica je bila retko popunjena ljudima, a dobar deo njih će zalaziti po prodavnicama u potrazi za komadima preostalim od crnog petka. Vazduh je bio hladan i oštar, povremeno bi se podigao vetar. Pločnici su bili mokri od padavina, sa odbleskom svetla po površini. Miris pečenog kestena uvek dobar.

 

U Galeriji SANU izložen je slikarski fond Narodne bibioteke pod nazivom Oslikavanje hrama knjige.

 

https://nb.rs/oslikavanje-hrama-knjige-izbor-iz-likovne-zbirke-narodne-biblioteke-srbije/?pismo=lat

 

https://www.sanu.ac.rs/izlozba-oslikavanje-hrama-knjige-izbor-iz-likovne-zbirke-narodne-biblioteke-srbije-u-galeriji-sanu/

 

Na drugom linku može se preuzeti katalog izložbe.

 

Najpre o slikama koje ne volim, kojih se sećam iz devedesetih i koje, kao odjek vremena u kojem su nastale ne želim da gledam ni danas, kao ni onda. To su slike na kojima se odjednom pojavljuju krstovi i patrijaršije i Nikole Tesle kao Snupiji, ili gore debla nad Vračarom (Milić od Mačve, Katalog izložbe str. 121).

 

Na svu sreću, mnogo je dela koje uživanje posmatrati i proučavati.

Neka od slika prepoznajem sa reprodukcija (Boža Ilić - Devojčica, str. 82 ), a opredmećene blistaju u svojoj lepoti (Rogić - Žena sa knjigom, str. 116). Drugih nekih kao da se prisećam, ali mi izmiče vreme i mesto susreta (Muslim Mulići - Prosvećivanje ispred kule, str. 104).

Pred nekim samo stojim stojim i pokušavam da odgonetnem zbog čega su mi privlačne, a di mi potpuno izmiče značenje (Ljubodrag Janković - Porodica, str. 84; Mikalački - Mufloni , str. 98, Melita Vlahovljak - Valis, str. 65)?

Ogromna kompozicija Danice Baste Raspeće (str. 58) postavljena je tačno iza klavira, ali dinamiku i ritam muzike zapravo hvata njen drugi izloženi rad Zapisi (str. 59).

Tu je i jedan uobičajeno dosadni Cile Marinković Žene dolaze (str 93), ali i jedan prepun seksualnog naboja, puteni ili čak i skaredni Suzana i starci (str. 92).

Pored slika, zastupljene su i druge tehnike, poput sjajnih grafika Vladimira Veličkovića (str. 63. i 64) ili kolaža Svetislava Pešića Vitez reda jednog oka (str. 110).

Ne znam ni sam kako bih opisao i preneo lepotu raskošnog kolorita slika Olivere Kangrge Enterijer noću (str. 85) i Motiva iz Topčidera Dragomira Lazarevića (str 90), fragilne pastelne i prozračne površi Cuce Sokić Bela Ćasa (str. 119)intigrantnog Portret Ljudmile Mihajlović (Ličenoski, str. 90)?

Slika Đure Jakšića Žena u srpskom (str. 83) najstarija je izložena, čini se jednostavnom, a zapravo je prefinjeno majstorsko delo.

 

Na kraju, Portret Crnjanskog (Sava Šumanović, str. 128) delo je magične privlačnosti i zapravo me je i uvukao unutra. Nadahnuti tekst Vladimira Pištala o Šumanoviću i Crnjanskom integralni je deo izložbe, a nalazi se i u Katalogu. Da je bilo sreće, zidove beogradskih kancelarija umesto mračnog Tapijevog Tesle krasile bi reprodukcije Šumanovićeg nadčoveka!i  

 

 

Po izlasku iz galerije, igre na nebu su se nastavile. Sa Terazijskog platoa red crnog oblačnog neba na horizontu tačno iznad Novog Beograda. Gore iznad, tamnoplavo, gotovo ljubičasto oblačno nebo. Između ta dva crnila, neobična uska traka svetlosti na umoru.

 

Spoiler

embed?resid=30485E1F704BB219!29712&authk

 

Edited by Ras
  • +1 2
  • Wub 6
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pogledao sam nedavno ovu izložbu.

Radi se o manjem broju slika velikog formata, a Đile, kao i u slučaju benda mu, iznova uspeva da pronađe način da ne zapadne u manirizam, ostane svež i provokativan.

Njegove c/b radove mi je teže da čitam, valjda zbog obilja sadržaja i mnoštva isprepletanih karikaturalnih likova koji su na njima prikazani.

No, razgledanju je prethodio manji incident, jer je mog prijatelja, odmah po ulasku u galeriju pčela ubola u vrat!

Verujem da je to bila jedina pčela aktivna u ovom delu Univerzuma. Intervenciju vađenja žaoke odradili smo odmah, dok je nesrećna životinja skončala na podu.

Kasnije, nakon što je dumao o tom događaju, moj je prijatelj izneo pretpostavku da je pčelu privukao miris ulja, jer smo se našli nakon njegove masaže kod Mace.

Sve što biste mogli da pomislite o masaži kod maserke koja se zove Maca, pomislio sam i ja.

 

No, nedavno mi je pažnju privukla i najava za jednu potencijalno zanimljivu izložbu u SKC-u, pod nazivom Nove tendencije šezdesetih.

Prethodni tunjavi vikend sam hteo da iskoristim i svratim tamo, međutim izložba je otvorena tek od 12. decembra. Do kad traje - nemam pojma!

Svakako ću otići neki dan, pogotovo nakon retrospektivne izložbe radova Mire Brtke od pre par godina, koja mi je još iu živom sećanju.

Evo najava:

https://www.danas.rs/kultura/predstavljena-izlozba-nove-tendencije-60-i-clanovi-naucnog-saveta-fondacije-mira-brtka/

https://www.danas.rs/kultura/svecano-otvaranje-nove-tendencije/

https://nova.rs/kultura/kad-je-mira-dosla-u-rim-donela-je-svetlo-u-vecni-grad-omaz-italijanskoj-umetnosti-na-izlozbi-nove-tendencije-60/

Edited by Ras
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, ultra plasticni said:

ja sam se sokirao da su kasete Supernauta po 50€ na trzistu kupinda

Verovatno su retke, a nisam siguran da su dostupna reizdanja.

Supernaut sam gledao pre dve godine (?) i odlični su bili.

Link to comment
  • 1 month later...

Vasa Pomorišac ponovo otkriven među publikom: Izložba u Galeriji Matice srpske privukla veliku pažnju u Novom Sadu

https://www.danas.rs/kultura/vasa-pomorisac-ponovo-otkriven-medju-publikom-izlozba-u-galeriji-matice-srpske-privukla-veliku-paznju-u-novom-sadu/

 

Publika će moći da vidi izložbu „Pomorišac – Vasa Pomorišac“ do 29. februara 2024. godine, a svakog vikenda u 13 sati posetioce očekuje i vođenje kroz izložbu.

 

Video sam ovu izložbu kad sam išao da pogledam Klimta i Paju Jovanovića.

Apsolutna preporuka!

 

  • Wub 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Galerija ULUSa, Andrej Bunuševac (Kostin sin)  Za mene već izložba godine, iako neće dobiti veliku pažnju. Lik se baš nije štedeo. Nevelik opus, ali dovoljan da napuni galeriju i, malo je reći, jebitačan. 

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...