Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

Kime, aj definisi sta je za tebe "imperijalizam", da znamo o cemu pricamo.

pa cekaj to je tzv. oral history. stavise i nije oral nego pisano svedocanstvo. osim toga obiluje i podacima. mozes uvek da citas i izvestaje karnegijeve fondacije.
Podaci su ok. O karakterizaciji moze da se prica. Tu onaj ko direktno ucestvuje nije nimalo u boljoj poziciji od nekoga 100 godina kasnije ko zna i sta je taj prvi doziveo i jos stosta drugo.
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa cekaj to je tzv. oral history. stavise i nije oral nego pisano svedocanstvo. osim toga obiluje i podacima. mozes uvek da citas i izvestaje karnegijeve fondacije.yoda, jasno je da je jedan od ciljeva kampanje vojske kraljevine pacifikacija albanaca i/ili njihovo proterivanje u velikom broju. zlocini albanskih bandi (kako kaze nusic 'u drenici nema ni zaklona ni boga') su bas to: zalocini bandi. sam kazes da ne postoji jasan i ujedinjen albanski nacionalni pokret ali zato ne postoje dileme u vecem delu srpske elite ko su, sta su i kako treba da budu tretirani albanci. i tu jeste nesto sto ima jasne odlike imperijalne politike. znaci zlocina, planskih i koji nisu samo rezultat odmazde vec i kampanje terora, ima tokom trajanja celog sukoba. i ako sto sam kazes: to su nase elite naucile na zapadnim skolama zajedno sa merenjima lobanja i drugim carima novog veka.
Mnogo ti je sarenija ta prica. Imas veliku ljubav Apisa i Ise Boljetinija, Azema Bejte i Koste Pecanca, Nikole Pasica i Esad pase, kralja Aleksadra i Zogua. Imas u zlocinima i prilicno izrazen ,motiv osvete za ranije zlocine. Igre velikih sila. Ne relativizujem, jer me zlocinometrija u principu ne zanima, samo je to tvoje svodjenje na imperijalnu politiku vise stvar ideologije nego istorije.
drugo, na primer ilindenski usatnici su pozvali muslimane da im se pridruze. stavise kada smo vec kod toga u pitanju je prva republika na teritoriji balkana u novijoj istoriji i jasno je da VMRO nije samo velikobugarska organizacija vec ubrzano prerasta u nesto vise. stavise to nesto vise i rezultira u njihovom rascepu. podrska komunistima nije isla samo zato sto su oni bili pioni bez svesti velikobugarskih ambicija (kako proizilazi iz ovoga sto pises) vec zato sto su komunisti imali drugaciji pogled na makedonsko pitanje.kosovo i alzir su se susreli u svojim krajnjim konsekvencama. brutalni zlocini i masovno iseljavanje (u slucaju alzira ljudi koji su tu ziveli duze nego mnoge srpske porodice na kosovu).
Vidi, to oko Ilindenskog ustanka je bugarska kuhinja, gotovo u potpunosti. Gomilu stvari mi ne znamo, jer smo ziveli u bratstvu i jedinstvu koje je podrazumevalo i reviziju istorije, pa je po njoj i Samuilo bio car Makedonaca. To je vrlo klizav teren, jer mislim da nasa istoriografija jos uvek nije spremna da se suoci sa nekim temama.Kad smo vec kod Makedonije, pa nije se nesto komunisticki pokret proslavio u njoj izmedju dva rata. Imas gomilu frakcija, od koje one pod uticajem bugarskih komunista imaju prevlast sve do negde 1942, kada Tito salje ekipu da spasava stvar. I, da, neke frakcije komunista bile su izbusene ljudima Vance Mihailova. Ali, to su posebne teme. Edited by Yoda
Link to comment
pa cekaj to je tzv. oral history. stavise i nije oral nego pisano svedocanstvo. osim toga obiluje i podacima. mozes uvek da citas i izvestaje karnegijeve fondacije.yoda, jasno je da je jedan od ciljeva kampanje vojske kraljevine pacifikacija albanaca i/ili njihovo proterivanje u velikom broju. zlocini albanskih bandi (kako kaze nusic 'u drenici nema ni zaklona ni boga') su bas to: zalocini bandi. sam kazes da ne postoji jasan i ujedinjen albanski nacionalni pokret ali zato ne postoje dileme u vecem delu srpske elite ko su, sta su i kako treba da budu tretirani albanci. i tu jeste nesto sto ima jasne odlike imperijalne politike. znaci zlocina, planskih i koji nisu samo rezultat odmazde vec i kampanje terora, ima tokom trajanja celog sukoba. i ako sto sam kazes: to su nase elite naucile na zapadnim skolama zajedno sa merenjima lobanja i drugim carima novog veka.
I što je najbitnije, cenu tih albanskih zločina je platila Osmanska imperija. Pravdati politiku države Srbije zločinima arbanaškog etnikuma već je...najblaže rečeno neumesno. Ali bar nudi odgovor na pitanje zašto je projekat tako propao. Edited by dillinger
Link to comment
moguce ali zapravo bi to bila zamerka socdemokratama uvek i svugde, zar ne? i ne vidim kakve to direktne veze ima sa cinjenicom da ocigledno dobar deo ppp javnosti reaguje kada se avantura kraljevine u albaniji okarakterise kao imperijalizam te se podvuce da je to akcija zasnovana na planskim okrutnostima i etnickom ciscenju. kada sam napisao da je to isto od teksasa do sibira (kavkaza?) prvenstveno sam mislio na metod.nisi ti srbija ali srbija je prilicno nedvosmisleno prihvatila kroz instituciju koja pretenduje da bude krovna za tzv. srpsku pamet - SANU jednu vrstu istine o tim dogadjajima. bogdanoviceva knjiga o kosovu je zapravo odlican primer za to. tu se zapravo direktno kaze da, bez ikakvih dokaza, tucovic i novakovic lazu te se ostatak svodi na k&k propagandu. s druge strane cak i danas dobrica cosic moze da ponovi reci koje kao da su prepisane iz nekog pamfleta/novinskog teksta iz 1921. godine i da to ne naidje na reagovanje javnosti osim od strane odavno prokazanog treceg sektora. herojska vojska, divlja plemena, oslobodilacki rat, zapad vs. orijent, hriscanstvo protivu islama jesu opozicije u kojima se deo nase kulturne elite i dalje krece. sto se makedonije tice mislim da tu mozemo da zahvalimo jednostavnoj cinjenici zajednicke borbe i AVNOJevskog izvlacenja makedonije iz drzavnih granica srbije. mozda da je kosovo bilo republika danas bi imali potpuno drugacije odnose i svest o toj teritoriji. ovo poslednje samo da nerviram praslina i vasica.
Ja nisam citao bogdanovica tako da taj sanu hive mind opasno fejluje vec na izlasku iz zgrade u knez mihajlovoj :D sto valjda iz tvoje tacke gledista potvrdjuje moju tezu da ja nisam srbija. To sto otac nacije i vecina drugih ponavljaju price od pre 80 godina nije cudno. Posto srpsko nacionalno pitanje ionako nikad nije raspravljano u jugoslaviji, ni kraljevskoj ni komunistickoj posebno, nego je ostalo kao kusur nakon sto su resavana ostala nacionalna pitanja, sta je drugo moglo nego da se u utvrdjivanju tzv srpskog stava krece od 0, tj od 1918? lepo je to opisivao nikezic (i mnogi drugi, koji se medjusobno uopste nisu slagali, te je teza samim tim i legitimnija) da su se avnoj, ustavi i slicno prihvatali u srbiji u vidu posipanja pepelom usled prihvacene kominternovske teze o primordijalnoj srpskoj krivici za medjuratni period (tamnica naroda, zandari jedu ljude i sl), dakle nikad elaborirano, nikad raspravljano bez hapsenja i robijanja, i stoga nikad prihvaceno sire i bez poze.Sto je sve jednom koncizno ispricala zorica stipetic, da je utisak srpske premoci u jugoslaviji bio toliki da se uopste nije uvidelo da postoji poseban problem srpske nacionalne artikulacije, da socjugoslavija nije imala ni sluha ni volje da to resava nakon sto se bavila egzistencijom tzv malih naroda, te da je surogat resenju smatrano samo postojanje jugoslavije kao okvira za "svi srbi u jednoj drzavi". Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment
Ja nisam citao bogdanovica tako da taj sanu hive mind opasno fejluje vec na izlasku iz zgrade u knez mihajlovoj :D sto valjda iz tvoje tacke gledista potvrdjuje moju tezu da ja nisam srbija.
Pre ce akademici do neta, nego ti do knez Mihailove :ss1: : http://www.rastko.rs/kosovo/istorija/knjiga_o_kosovu/index_c.html
To sto otac nacije i vecina drugih ponavljaju price od pre 80 godina nije cudno. Posto srpsko nacionalno pitanje ionako nikad nije raspravljano u jugoslaviji, ni kraljevskoj ni komunistickoj posebno, nego je ostalo kao kusur nakon sto su resavana ostala nacionalna pitanja, sta je drugo moglo nego da se u utvrdjivanju tzv srpskog stava krece od 0, tj od 1918? lepo je to opisivao nikezic (i mnogi drugi, koji se medjusobno uopste nisu slagali, te je teza samim tim i legitimnija) da su se avnoj, ustavi i slicno prihvatali u srbiji u vidu posipanja pepelom usled prihvacene kominternovske teze o primordijalnoj srpskoj krivici za medjuratni period (tamnica naroda, zandari jedu ljude i sl), dakle nikad elaborirano, nikad raspravljano bez hapsenja i robijanja, i stoga nikad prihvaceno sire i bez poze.
Kominternovski aksiomi se nikad ne dokazuju!
Sto je sve jednom koncizno ispricala zorica stipetic, da je utisak srpske premoci u jugoslaviji bio toliki da se uopste nije uvidelo da postoji poseban problem srpske nacionalne artikulacije, da socjugoslavija nije imala ni sluha ni volje da to resava nakon sto se bavila egzistencijom tzv malih naroda, te da je surogat resenju smatrano samo postojanje jugoslavije kao okvira za "svi srbi u jednoj drzavi".Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Ili da obrnemo stvar - resavanje egzistencije malih naroda resavalo je samo po sebi, jugoslovensko iskustvo srpske nacionalne integracije (by Petranovic)
Link to comment
Ili da obrnemo stvar - resavanje egzistencije malih naroda resavalo je samo po sebi, jugoslovensko iskustvo srpske nacionalne integracije (by Petranovic)
Mrzelo me bas da to nacinjem, ali z stipetic je takodje primetila da je unutrasnji smisao jugoslavije bio u ocuvanju egzistencije malih naroda. Ok, ne zelim da se poseravam tek tako po vrlo sirokim i sarenim procesima, samo da podvucem ono sto sam rekao o tome zasto je srpska elita prespavala na casu komunizma i prepisivala domaci za tanku 2. Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Link to comment
Mrzelo me bas da to nacinjem, ali z stipetic je takodje primetila da je unutrasnji smisao jugoslavije bio u ocuvanju egzistencije malih naroda.Ok, ne zelim da se poseravam tek tako po vrlo sirokim i sarenim procesima, samo da podvucem ono sto sam rekao o tome zasto je srpska elita prespavala na casu komunizma i prepisivala domaci za tanku 2.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Pa, kakva elita, takvi i epigoni. Prva ili druga Srbija, svejedno.
Link to comment

tesko da je petranovic zagovornik primordijalne srpske krivnje. znaci nije bas istoriografija tako izgledala. pre ce biti da je jedan odredjeni narativ o kosovu (i uopste o dogadjajima o kojima pricamo) postao dominantan. inace, ja se secam da je bogdanoviceva knjiga bila takoreci hit a on jedan od najmladjih stalnih clanova SANU ever. da ne idemo sada u kanale distribucije tog i takvog misljenja.sto se ocuvanja malih naroda tice (by z.stipetic) mozemo reci da je ona to bila zato sto se postavila kao mirror opposite prvoj jugoslaviji (d. jovic). krajnosti, ekstremi i tako to.inace, ja se secam samuila kao bugarina bas kao i delceva. ne znam da li je to samo do moje nastavnice istorije ili je bilo deo plana i programa. ili lazno secanje?@manc: teritorijalna ekspanzija, kolonizacija, represija radi promene etnicke slike teritorije/rezim aparthejda, narativ o istorijskoj neminovnosti ekspanzije. na primer.

Edited by kim_philby
Link to comment

Kod mene u osnovnoj je Samuilo bio Makedonac. Doduse, pomenuto je da ga je pobedio Vasilije Bugaroubica, ali da je taj nadimak deo bugarske propagande.Samo Delcev? A Karev, Sandanski...?

Link to comment
Kod mene u osnovnoj je Samuilo bio Makedonac. Doduse, pomenuto je da ga je pobedio Vasilije Bugaroubica, ali da je taj nadimak deo bugarske propagande.Samo Delcev? A Karev, Sandanski...?
nastavnica a ne profesorka. dobro je pomenula i delceva.
Link to comment
kada ti spavas covece? :P
Nema spavanja dok se ne povrati carstvo Dušanovo. A ni brijanja :s_c: Sad na netu pokusavam da nadjem nesto od koste novakovica u pdf. Skinuo sam dimitrija bogdanovica i izvestaj one grupe medjunarodne.Preporuke, linkovi?
Link to comment

Vladimir Corovic, Odnosi izmedju Srbije i Austro-Ugarske u 20. veku. Ima sve sto treba da bi se razumeo kontekst citave igre na Balkanu.To mu je najbolja knjiga.edit: Kime, samo da znas da mu je Stojadinovic drzao knjigu pod kljucem da ne bi Corovic nervirao Germane. Ionako je Gestapo prvo njega trazio u Bgd.

Edited by Yoda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...