Jump to content
IGNORED

Kitchen Appliances


Allegra

Recommended Posts

Imam ekspres lonac i koristim ga baš za te fabulozne šnicle
daj receptda,vidiš više ima smisla za mesa nego za povrće...ali se prvo moram upoznati sa principom funcionisanja,fizikom i održavanjem..
Link to comment

ima smisla i za zito, pasulj i razno zrnevlje sto se kuva satima. ja ga imala celo detinjstvo, kad odrastes s njim nemas strah, samo sad ne kuvam nista sto se dugo kuva.mojoj komsinici pre dvadesetak godina eksplodirao ekspres lonac dok je kuvala skembice. kad se setim slike kuhinje pokrivene skembicima od poda do plafona (narocito plafona) i danas osetim smrad.

Link to comment

jes, dobro, iracionalno, ama ja ozbiljno zazirem i po čašu vode da odem u kujnu dok kod tašte krčka u EL.a ti kojima je eksplodirao lonac, ostali nepovređeni?

Link to comment

hehe nisam jedina :)a bojim se i od gasa u kući, da dakad je svojevremeno bila potencijalna opcija da živimo neko vreme u Španjolskoj prvo sam pitala "a da li je moguće nekako iznajmiti stan bez gasa?"inače stvarno mi objekat nikada nije bio potreban niti sam ga poželela, što neko reče kad nemam vremena prosto ne spravljam ništa što dugo traje, a kad imam vremena uživam u tome :)

Link to comment
a ti kojima je eksplodirao lonac, ostali nepovređeni?
potpuno, eksplodirao je dok nikog nije bilo u blizini lonca, ali eksplodirao je zato sto je bio neistravan i to se znalo. ne ubija on tek tako, prosta je to sprava, ako ti je cist ventil, i ne otvaras ga dok ventil jos radi, sve okej. guma sto ne dihtuje nece da ubije, samo umanji efekat pritiska, pa moras da kuvas malo duze. Edited by cmrlj
Link to comment

i valjda kad eksplodira izbije samo poklopac u vis a u tom pravcu se ugl krece i sadrzaj dok ne stigne do plafona..ne bih znala...mama jos ima sam lonac,koristi ga onako klot kao sepru i dan danas

Link to comment
daj recept
Uzmeš nekoliko lepih velikih junećih šnicli od buta, ne debelih, dobro izlupaš, dobro uvaljaš u brašno. Pržiti na malo ulja, vrlo kratko, onako napola, neka meso ostane krvavo. Najbolje je pržiti u samom ekspres loncu (što je zametno jer mora jedna po jedna). Bitno je da na šniclama ostane poheraja, a u loncu ulje sa brašnom što preostane od prženja. To mu dođe umesto zaprške.Poređaj po dnu lonca mladog krompira ili isečenog običnog. Pomešati sa tim ulja (ako nije ostalo u loncu), naseckanog peršuna, malo sitno seckane zeleni za supu. Posoliti, naliti vodom skoro do ispod vrha (ili manje, ako ima puno krompira). Šnicle poređati preko krompira, onako u krug da naprave poklopac i zadihtuju krompir (možda to nije bitno, ja uobražavam da to ima veze).Zatvorti lonac i meti na vatru. Kada propišti, možeš malo smanjiti vatru i ostaviti da pišti još 15-20 minuta. Isključi ringlu, pusti da se lonac ohladi.Generalno, ovih nekoliko jela što kuvam u loncu treba naliti vodom najmanje toliko da ne ispari sva voda, da ne zagori. Otprilike do pola ili da ogrezne, kako koje. Za sva je potrebno i dovoljno da lonac pišti 15-20 minuta, posle toga je jelo gotovo. Ostaviti lonac na ugašenoj ringli. Pištanje će se brzo utišati. Posle 10 - 20 minuta pomeriti onaj veliki ventil sa tegom (zavisi od modela lonca), u svakom slučaju ventil na koga je lonac pištao. Otvori (pomeri) taj ventil - ako ne izlazi para, poklopac sme da se otvori. Pre toga protresi još jednom, pa pomeri ventil da izađe zadnji izdisaj - možda se još malo pritiska nabilo pri protresanju.Ako pri otvaranju lonca poklopac "neće da se otvori", to verovatno znači da je unutra i dalje para pod pritiskom, a da glavni ventil zeza i daje lažnu sliku. Ako je lonac pod pritiskom, poklopac neće moći da se otvori, osim silom. Meni se to nije desilo, ali znam za par slučajeva eksplozija, gde su silom otvarali lonac dok je još bio pod pritiskom pa je sadržaj bljunuo uvis po plafonu. Ako iz nekog razloga nisi sigurna, ostavi lonac da se ohladi skroz naskroz, pa je onda bezbedno otvoriti. Edited by Frile
Link to comment

kad prestane da pišti, ali je još uvek pod pritiskom, lonac se stavi u sudoperu pod mlaz hladne vode, a kad pusti poslednji izdisaj, poklopac se lako i bezbedno otvori.

Link to comment

Znao sam da će ova priča o pretis loncu loše da se završi....Žena stavila previše vode i sprava se mučila mučila , a onda kad je krenula da kulja voda kroz ventil kukuuuu

Link to comment

zar nemas one crte unutra, minimum-maximum?mislim, i da nemas, trecina lonca mora da ostane prazna, ili vise od toga, a trecina mora da bude najmanje puna. znaci punis lonac od trecine do dve trecine.

Link to comment
zar nemas one crte unutra, minimum-maximum?mislim, i da nemas, trecina lonca mora da ostane prazna, ili vise od toga, a trecina mora da bude najmanje puna. znaci punis lonac od trecine do dve trecine.
Mislim da nema a i nisam ja punio lonac žena je.Mislim da će ovaj slučaj biti dugo u opticaju kod rasprava u kuhinji ;)Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Link to comment

razmišljam nešto ovih danaimam nekoliko recepata gde bi valjalo baš dobro umutiti bademe ili lešnike ili take neke, mislim ne da se samelju nego da se pretvore u pastu/putere sad, posedujem jedan blenderoliki sokovnik koji koristimo je li za sokove, ali nemam pojma da li bi taj objekat mogao to da lepo odradi, ili da ipak kupim multipraktik?koalicija tvrdi da može i u ovome i da barem probam, ali ja opet nisam sigurna da li bi možda eksplodirao™

Link to comment

meni pokojni secko (ono sto ide u kompletu sa stapnim mikserom, ima isto secivo ko sokovnik) mleo vocke cudnovate u masu, trajalo malo duze, ali radi. ako seckalica ima dovoljno snage, samlece sta god hoces.edit. mozda je u redu da napomenem da sam jednom sprzila seckalicu na cokoladu, to bolje ne insistiraj da ti samelje.

Edited by cmrlj
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...