Jump to content
IGNORED

Dokumentarci


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

dok je u ranijim dokumentarcima on uvek suzdrzan, nemo Oko - posmatrac dogadjaja, koji se svesno samoizolovao od toka radnje ne bi li sto vernije preneo sta se desava, ovde je on [tj. njegova vizura stvari], glavni protagonist, nezaobilazna prizma kroz koju posmatramo film. i stoga je je Encounters at the End of the World mnogo opusteniji, licniji od svih dokumentaraca sto je do sada pravio. sto mu se dakako i moze - jer mator je covek, a faca samo takva :)
U vezi s ovim utiskom- morala sam da sačekam da odgledam Grizzly Mana, da se ne bih frljala impresijama na veličanstvenom uzorku od 2 filma (ovaj od 3 je daleko pouzdaniji)^_^ . Primetila sam i ja razliku u broju i intenzitetu Hercogovih intervencija: ogromna razlika izmedju Bells from the Deep, gde se (malte ne) i ne čuje iza kamere i ova poslednja dva. Vidi se razlika i izmedju Grizlija i Encountera- u ovom prvom ima komentara, ali su pretežno neutralni i/ili predstavljaju rekapitulaciju Tredvelovih stavova, osim u dva slučaja: na samom kraju i kad se smori od lamenta nad mrtvom lisicom, bar sam ja samo ta dva primetila; dok je u Encounteru sve on, što je super jer čovek govori jednostavno koliko treba, niti gnjavi nit je štur. :)Opet u vezi s vizurom- ne mogu da se otmem utisku da je nevidjeno zadužio Tredvela načinom na koji je napravio ovaj film i što ga je uopšte napravio. Znam da ovo zvuči apsurdno, s obzirom na okolnosti, ali rekla sam to jer mi se, dok sam ga gledala, neprestano u glavi vrtelo: Stvarno treba biti faca pa snimiti ovako dobar film o jednom histeričnom, njanjavom, samodopadnom, delirantnom idiotu (i onim dvema zjakastim frendicama)*. Iako sam se sve vreme nervirala, nijednom mi nije palo na pamet da zaustavim film i obrišem ga s kompa, što je obično slučaj u takvim situacijama. E sad, pošto ja po prirodi nisam tolerantna, mora da je do reditelja. Mora da je uspeo da prenese bar deo Tredvelove posvećenosti onako kako ju je on doživljavao (koja, kao takva, nije negativna, naprotiv), ali na neki umereniji način. Cenim da me je to sve vreme odvraćalo od frenetičnog lupanja po dilitu.Summa summarum: kudos to Herzog. Tredvel dobio što je tražio.*imho Edited by Joshua
Link to comment
U vezi s ovim utiskom- morala sam da sačekam da odgledam Grizzly Mana, da se ne bih frljala impresijama na veličanstvenom uzorku od 2 filma (ovaj od 3 je daleko pouzdaniji)^_^ . Primetila sam i ja razliku u broju i intenzitetu Hercogovih intervencija: ogromna razlika izmedju Bells from the Deep, gde se (malte ne) i ne čuje iza kamere i ova poslednja dva. Vidi se razlika i izmedju Grizlija i Encountera- u ovom prvom ima komentara, ali su pretežno neutralni i/ili predstavljaju rekapitulaciju Tredvelovih stavova, osim u dva slučaja: na samom kraju i kad se smori od lamenta nad mrtvom lisicom, bar sam ja samo ta dva primetila; dok je u Encounteru sve on, što je super jer čovek govori jednostavno koliko treba, niti gnjavi nit je štur. :)Opet u vezi s vizurom- ne mogu da se otmem utisku da je nevidjeno zadužio Tredvela načinom na koji je napravio ovaj film i što ga je uopšte napravio. Znam da ovo zvuči apsurdno, s obzirom na okolnosti, ali rekla sam to jer mi se, dok sam ga gledala, neprestano u glavi vrtelo: Stvarno treba biti faca pa snimiti ovako dobar film o jednom histeričnom, njanjavom, samodopadnom, delirantnom idiotu (i onim dvema zjakastim frendicama)*. Iako sam se sve vreme nervirala, nijednom mi nije palo na pamet da zaustavim film i obrišem ga s kompa, što je obično slučaj u takvim situacijama. E sad, pošto ja po prirodi nisam tolerantna, mora da je do reditelja. Mora da je uspeo da prenese bar deo Tredvelove posvećenosti onako kako ju je on doživljavao (koja, kao takva, nije negativna, naprotiv), ali na neki umereniji način. Cenim da me je to sve vreme odvraćalo od frenetičnog lupanja po dilitu.Summa summarum: kudos to Herzog. Tredvel dobio što je tražio.*imho
odgledah i ja grizzly mana, ima ga na youtubu. tredvel je bio alkoholicar. verovatno je jednog dana udario glavom u zid i pokusao da nadje smisao. medvedi su mu sluzili kao izgovor da njegovo zivot ima smisla, da nije gubitnik...ja bas nemam takav negativan stav prema njemu, cak mogu i da ga razumem na neki nacin. meni je najjaci utisak je to sto je i njegova devojka izgubila zivot. u filmu mozemo da vidimo da se ona plasila medveda i da nije htela da pobegne kada je medved napao tredvela, vec je pokusala da ga spasi, zbog cega je i stradala. verovatno je bolelo uvo za medvede, ali je dosla u onu vukojebinu da bi bila pored njega. ona je pravi junak u ovoj prici.
Link to comment
odgledah i ja grizzly mana, ima ga na youtubu. tredvel je bio alkoholicar. verovatno je jednog dana udario glavom u zid i pokusao da nadje smisao. medvedi su mu sluzili kao izgovor da njegovo zivot ima smisla, da nije gubitnik...ja bas nemam takav negativan stav prema njemu, cak mogu i da ga razumem na neki nacin. meni je najjaci utisak je to sto je i njegova devojka izgubila zivot. u filmu mozemo da vidimo da se ona plasila medveda i da nije htela da pobegne kada je medved napao tredvela, vec je pokusala da ga spasi, zbog cega je i stradala. verovatno je bolelo uvo za medvede, ali je dosla u onu vukojebinu da bi bila pored njega. ona je pravi junak u ovoj prici.
Da, da, znam da je bio alkos. Napisala sam samodopadni zbog onih antigovernment rantova i kenjaže ne može mi niko ništa, ja sam pravi medved. Idiotsko ponašanje kojim je svoj život doveo u opasnost. što je najcrnje, nije ubio samo sebe već i devojku. Slažem se s tim što si napisao u vezi s njom.
meni je film ok sve do samog kraja tj. do scene kad hercog govori o tome kako nece da stavi audio zapis pogibije u film. normalno je da nece. nenormalno je da prica o tome kad vec nece.
Kapiram da je objasnio zašto neće jer je, najverovatnije, svako ko je gledao film očekivao bar 3 sekunde urlikanja u agoniji, pa makar i za vreme creditsa.I da- dobro je da nije stavio audio zapis, izvulgarisao bi film da jeste.
Link to comment

"Manda Bala" (Send a Bullet) :Hail:200px-Manda_bala_poster.jpgSao Paulo... 20 miliona stanovnika, favele, bogatasi, korupcija, otmice, politicari. Fenomenalan film!(bio je nedavno i na "Slobodnoj zoni")

Edited by Takeshi
Link to comment
  • 3 weeks later...

molba: ako se neko seti, molim da mi preporuci dokumentarce koji se bar delimicno bave nasiljem medju klincima/tinejdzerima. bilo bi dobro znati i gde preporuceni filmovi mogu da se nadju. hvala.

Link to comment
Prvo mi na pamet pada Frederick Wiseman?Pogledaj ovaj pdf i ovaj link sa kratkim opisom njegovih dokumentaraca. Ako mislis da nesto od toga dovoljno odgovara opisu, saznaces gde moze da se nadje. Preciziraj malo kakav te oblik nasilja interesuje (heh), pa da nastavimo sa predlozima. U principu je neiscrpna tema i ima mnogo dokumentaraca koji se ovim bave.
za pocetak, hvala mnogo :)film bi trebalo da bude jedan od segmenata malo sire price koja se bavi prevencijom vrsnjackog nasilja. ne mora da ima gotovo naravoucenije, dovoljno je da se bavi temom i da moze posluziti kao podsticaj za razgovor.od ovih koje sam nasla u linkovima, juvenile court zvuci upotrebljivo, jedino sto vidim da je duzi nego sto bi nam odgovaralo, mada se i delovi mogu iskoristiti.
Link to comment

Evo nekih predloga,mislim da nista od ovoga nije vec u igri...Man on Wire (2008)http://www.imdb.com/title/tt1155592/Goddo supiido yuu! Burakku emparaa (1976) aka "Godspeed You! Black Emperor"http://www.imdb.com/title/tt0261555/Streetwise (1984)http://www.imdb.com/title/tt0088196/Mr. Untouchable (2007)http://www.imdb.com/title/tt1086340/Dark Days (2000)http://www.imdb.com/title/tt0235327/Za hip-hop fanove i sve dobre & slobodoumne ljude:Scratch (2001)http://www.imdb.com/title/tt0143861/Freestyle: The Art of Rhyme (2000)http://www.imdb.com/title/tt0262424/Bomb It (2007)http://www.imdb.com/title/tt1002535/Pozdrav svima,uzivajte!

Link to comment
  • 2 weeks later...
Religulous (2008) "izasao" - DVDScr XViD-BaLD ;)
:Hail: Jezivi uvid u religiozno ludilo veceg dela covecanstva, a istovremeno i nevidjena kome(n)dija. Ima tu svega: od Isusa koji se vec vratio, Diznilend hriscanstva u Americi, anticionistickih Jevreja, militantnog islama i njihovih zlocina, do smaka sveta koji nam (realno) preti, ali ne od boga vec od ljudske gluposti.
Link to comment
:Hail: Jezivi uvid u religiozno ludilo veceg dela covecanstva, a istovremeno i nevidjena kome(n)dija. Ima tu svega: od Isusa koji se vec vratio, Diznilend hriscanstva u Americi, anticionistickih Jevreja, militantnog islama i njihovih zlocina, do smaka sveta koji nam (realno) preti, ali ne od boga vec od ljudske gluposti.
Jes vala, pizdarija film!
Link to comment
Odgledao Religulous. šta znam, meni je to previše blago...
takodje! bez nekog jasnog koncepta, samo nabacni snimci i razgovori sa raznoraznim ljudima, i na kraju zakljucak. ne svidja mi se.
Link to comment

svestenik iz vatikana mi je najbolji lik (u pozitivnom smislu) u religulous-u, sa sve grimasama i odmahivanjem rukom.drugi na listi (u zabavnom smislu) su gledaoci u hrist-diznilendu koji pustaju suze tokom performansa.film je o.k. -zabavan, i u tom smislu nije na odmet pogledati ga.

Edited by mei
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...