Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

ovih dana se bavim kompletiranjem dokumentacije (tekstualnog dela) za neki (arhitektonski) projekat.kako ne postoji jasan propisan pravilnik šta projekat sve treba da sadrži, projektanti ta rešenja, potvrde i izjave maksimalno kopipejstuju godinama, prelivaju se iz projekta u projekat, iz firme u firmu, pa se dešava da citiraju zakone iz 1973. ili JUS standarde koji odavno ne važe.jedan papir mi stalno bode oči - a to je izjava projektanta da je projekat uradio prema svim važećim zakonima i propisima iz oblasti građevinatstva. da ne pominjem da odgovorni projektant već ima licencu inženjerske komore srbije koju izdaje država - meni je suludo da uopšte igde moraš da izjaviš da ne kršiš zakon ili pravilnik? jel šta? ako ne izjaviš i potpišeš - onda je ok?

Link to comment

potpisivala sam ko bela lala izjavu da svu svi primerci projekta identični (da, i to se negde traži i to verovatno ne bez razloga).u jednoj beogradskoj opštini referentica je tražila da napravim, potpišem i udarim pečat na izjavu da krečenjem! ne ugrožavam elemente konstrukcije, ni konstrukciju objekta u celini. pošto me je angažovao prijatelj da mu uradim, po nalogu opštinske inspekcije, projekat tekućeg održavanja, nisam se raspravljala sa referenticom, da ne sekiram plašljivog prijatelja, već sam uradila svaku budalaštinu koja je tražena.

Link to comment

Hm, hm, trebam pomoc.Pre nekoliko dana nam je iz kuce nestalo odredjena suma novca. Kako nije u pitanju bila provala nismo hteli da se zalecemo i prijavljujemo slucaj policiji, pre nego sto budemo u potpunosti sigurni da je novac zaista nestao i da nije kojim slucajem novcanik zavrsio ispod kreveta, regala... U medjuvremenu smo dosli do zakljucka da je samo jedna osoba to mogla da uradi. "Drugarica" moje sestre je iskoristila to sto je moja majka zaboravila novcanik u sobi moje sestre, verovatno pogledala sta je unutra kada je ostala sama u sobi i ostalo je istorija.Problem je sto ne vidim kako bi prijavljivanje policiji moglo da pomogne, nije bas da imamo neke cvrste dokaze protiv nje. Neko najnormalnije resenje bi bio razgovor sa roditeljima najverovatnije pociniteljke, posto mi deluju kao normalni ljudi. Sta ako je ne urazume, a gotovo da sam siguran da nece? Oprastanje od tog novca mi nije bas draga opcija.

Link to comment
pitaću da mi citiraju službeni glasnik u kome je to objavljeno.
Da li su ti odgovorili? Koji je organ u pitanju, ako nije poslovna tajnasmile.gif
Link to comment

@crtamorasiZavisi od iznosa. Ako je iznos manji od 15k dinara onda ide privatna tuzba jer je u pitanju sitna kradja. Preko 15k nadlezan je javni tuzilac.Postoje samo indicije, posredni dokazi. Nece ti proci privatna tuzba.

Edited by nautilus
Link to comment

U tom slucaju je nadlezan javni tuzilac. Trebas zvati policiju, dati izjavu itd.... S obzirom da je maloletna, imace advokata koji ce je savjetovati da nista ne prizna. Drugih dokaza nema. Eventualno da policija uvidjajem nadje neke otiske ali je to veliko pitanje. Presuda se moze zasnivati na osnovu indicija samo u jednom slucaju, da su sve druge mogucnosti, koliko god bile lude iskljucene. U to se ne bih pouzdao.Moj savjet ti je da zovnes njene roditelje i prvo porazgovaras sa njima. Da provjere ljudi da li je sakrila pare ili kupila sebi nesto novo. Mislim, niko ne voli da im se dijete bavi sa tim. Izbjeci ces ogromnu zezanciju tako.

Edited by nautilus
Link to comment

Hvala na odgovoru. Moracemo da razgovaramo sa ljudima koliko god to bilo neprijatno. Jedina sansa je da joj roditelji (njeni naravno) pretresu sobu i pronadju novac, ako ga je uopste tu sakrila. Nisam nesto optimista.

Link to comment

Klinci rade glupe stvari iz uzbudjenja. To je osnovni motiv. Ne vjerujem da je to uradila zato sto nema. Ne treba biti grub, urlikati ili ne daj Boze tuci nekoga. Smireno objasni ljudima da su ti nestali novci i da su u sobi bile samo njih dvije. Kazi da ne namjeravas zvati policiju, dizati tuzbu, pretiti ili raditi nesto slicno i da bi najvise volio da se stvar rijesi mirno i tiho, bez buke.Ali, to vise i nije pravni savjet :D

Edited by nautilus
Link to comment

Pitala me drugarica za savet jer zna da na forumu ima nekoliko pravnika, ali u principu ako bilo ko ima neku ideju ili savet oko sledećeg, bio bih zahvalan.Ona i njena porodica žive u Americi i izdaju stan u Beogradu nekoj firmi. 2 ili 3 godine su ovi uredno plaćali, ali poslednjih meseci su prestali + nakrcali su povelike račune za telefon, struju, infostan i kablovsku (sve se vodi na ime vlasnika stana, tj oca moje drugarice). Vlasnik stana želi da se ovi što pre isele, a oni izgleda ne mrdaju iz stana i ignorišu zahteve. Koliko sam shvatio iz priče, postojao je ugovor o izdavanju, ali je valjda bio na ograničeno vreme koje je isteklo pre nekoliko meseci, mada ugovor nije bio zakonski overen u sudu, već samo sklopljen i potpisan između firme, vlasnika stana i čoveka koji je posredovao iz agencije za izdavanje nekretnina koji ih je spojio. Oni su se obratili njemu za savet, ali mislim da on predlaže neka "neformalna" rešenja koja baš i nisu željena opcija, valjda da unajmi nekoliko žestokih momaka sa asfalta i da popriča sa ljudima iz te agencije, što ne miriše na nešto dobro svakako.Naravno da je prirodna opcija "uzmite advokata", na čemu već rade. Nego je čisto pitanje ako se neko već susretao sa ovakvim situacijama, šta se može očekivati, i ono važnije, koliko zamlaćivanja i otezanja po sudovima i slično se može očekivati?

Link to comment

ja mislim da se to u srbiji resava najbolje tako sto posaljes momke da ih isele, i otpises zaostale kirije i neplacene racune. tako bih ja.moj stanodavac je meni na "ugovor" napisao da ako kasnim sa kirijom 3 dana, odmah ce me iseliti :lol:

Edited by rajka
Link to comment

Tuzba za iseljenje, prinudno izvrsenje. Pun djavo zezancije.Mozda bi bilo bolje da proba iskljuciti struju i telefon. Podnese zahtev elektrodistribuciji i telekomu.

Link to comment
ja mislim da se to u srbiji resava najbolje tako sto posaljes momke da ih isele, i otpises zaostale kirije i neplacene racune. tako bih ja.moj stanodavac je meni na "ugovor" napisao da ako kasnim sa kirijom 3 dana, odmah ce me iseliti :lol:
Pa možda je tako najbolje i najbrže, ali potpuno razumem što im takoreći upotreba sile nije baš plan A. Otpis dugova takođe nije baš optimalna stvar, pošto se u ovom trenutku sve zajedno bliži cifri od skoro 2000 evra, mada ne verujem da ni oni sami misle da mogu nečemu da se nadaju ako ovi ne mogu ni kiriju da plate. Više se radi o bezobrazluku da ovi neće da se isele iz tog stana.
Tuzba za iseljenje, prinudno izvrsenje. Pun djavo zezancije.Mozda bi bilo bolje da proba iskljuciti struju i telefon. Podnese zahtev elektrodistribuciji i telekomu.
E pa to je u stvari pitanje, taj "pun đavo zezancije". Da li se to odužava na nekoliko meseci, i može li advokat sa punomoćjem otprilike sve da uradi? Čovek ipak živi u Americi, niti je šala samo cena avionske karte, niti je vremenski moguće odvajati toliko vremena za zamlaćivanje po sudovima.Inače, telefon im je skoro isključen, sad rade na tome da im isključe i kablovsku, jer preko kablovske ide internet. Ali opet, to nije garancija ako se ovi zainate i iz čistog jeda odluče da stvaraju probleme. BTW, to za struju, ona mi pomenu nešto što me je malo šokiralo, kaže iako je dug za struju baš dosta veliki, EPS valjda nema ovlašćenje (ili mogućnost) da im isključi struju, da li zato što su u stambenoj zgradi, da li zato što nemaju neko zakonsku mogućnost?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...