Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Član 118

(1) Ako se naslednik primio nasleđa ili se odrekao nasleđa, mora izjavu o tome potpisati on sam ili njegov zastupnik.

(2) Potpis na izjavi o primanju nasleđa ili o odricanju od nasleđa, koju je pismeno podneo sudu, kao i potpis na punomoćju, moraju biti overeni.

(3) Uz izjavu treba navesti da li se naslednik prima, odnosno odriče dela koji mu pripada po zakonu ili na osnovu testamenta, ili se izjava odnosi na nužni deo.

(4) Izjavu o odricanju od nasleđa naslednik može dati pred ostavinskim sudom i pred svakim drugim stvarno nadležnim sudom. Ovu izjavu sa istim pravnim dejstvom naslednik može dati i pred konzularnim predstavnikom ili diplomatskim predstavnikom Republike Srbije koji vrši konzularne poslove.

(5) Prilikom davanja izjave o odricanju nasleđa sud će naslednike upozoriti da se može odreći nasleđa samo u svoje ime.

Link to comment

Onda sam se ja nesto zeznuo, izvinjavam se. Tj advokat moze samo sa specijalnim punomocjem da da naslednicku izjavu ali to ne dira u pravo da se da naslednicka izjava pred drugim nadleznim organom.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment

Ima li neko pametnu ideju sta raditi kada tuzilastvo postupajuci po krivicnoj prijavi saslusa prijavljenog kao gradjanina (preko mupa), a odbije da mu da podatak ko je podneo krivicnu prijavu i odbije da mu prijavu da na uvid, sa obrazlozenjem da je krivicna prijava odbacena, a od prijavljenog je samo uzeto obavestenje kao od gradjanina, a ne kao od okrivljenog/osumnjicenog (sto je koliko ja znam suprotno ZKP).

Ima li legalan nacin da se dodje do te prijave sa pozivom na ZKP, ili mozda na Zakon o zastiti podataka o licnosti?

Link to comment
On 12.2.2020. at 15:10, Hamlet Strašni said:

Član 118

(1) Ako se naslednik primio nasleđa ili se odrekao nasleđa, mora izjavu o tome potpisati on sam ili njegov zastupnik.

(2) Potpis na izjavi o primanju nasleđa ili o odricanju od nasleđa, koju je pismeno podneo sudu, kao i potpis na punomoćju, moraju biti overeni.

(3) Uz izjavu treba navesti da li se naslednik prima, odnosno odriče dela koji mu pripada po zakonu ili na osnovu testamenta, ili se izjava odnosi na nužni deo.

(4) Izjavu o odricanju od nasleđa naslednik može dati pred ostavinskim sudom i pred svakim drugim stvarno nadležnim sudom. Ovu izjavu sa istim pravnim dejstvom naslednik može dati i pred konzularnim predstavnikom ili diplomatskim predstavnikom Republike Srbije koji vrši konzularne poslove.

(5) Prilikom davanja izjave o odricanju nasleđa sud će naslednike upozoriti da se može odreći nasleđa samo u svoje ime.

 

1) To znaci da moj otac, koji ne moze da dodje u sud da da naslednu izjavu povodom ostavine iza moje pokojne majke, moze da dozove notara, i da da naslednu izjavu da se odrice u korist svoje dece, moje sestre i mene, i taj papir bice dovoljan dokaz da on vise nije naslednik, nego sestra i ja po pola?

 

2) posto moja sestra zivi u Holandiji, ona ode u ambasadu u Hag i da tamo izjavu i posalje mi u BG. I sa tim papirima ja odem kod sudije/notara koji vodi ostavinski postupak i sam resim to, bez njih dvoje prisutnih?

 

3) Ako se sestra odrice u moje ime, to se racuna kao poklon i ja moram da platim porez na nasledje?

 

4) Kad dobijemo ostavinsko resenje, sestra moze mene da ovlasti da u njeno ime podignem pola para sa racuna i da odradim sve vezano za stan koji nasledjujemo po pola (katastar, izdavanje, prodaja, pojavljivanje pred poreskom upravom...)

 

Hvala na besplatnom savetu i odgovoru :D 

Edited by Milosh76
Link to comment

Nisam uspela da pronađem podatak ni u zakonima sa Paragraf neta, a ni sa onog sajta za stambene zajednice, i moram ovde da pitam.

 

Novi upravnik zgrade koji još nije dobio Rešenje iz opštine, rekao nam je na sastanku kućnog saveta da je opština dala neke obrasce koje svi moramo da popunimo kako bi on to zajedno sa Zapisnikom i Odlukom o izboru odneo u opštinu i kasnije dobio Rešenje da je upravnik.

 

Na tim obrascima gore stoji opština... i zatim naša adresa, a podaci koje stanari moraju da popune su sledeći : ime i prezime vlasnika stana, da li je vlasništvo 1/1..kvadratura stana, da li vlasnik ima podstanare, JMBG  vlasnika, broj lične karte, ime i prezime i svojstvo osoba koje čine domaćinstvo vlasnika, broj telefona, imejl adresa.

 

I taj upravnik ( iz redova stanara ) kaže da je to po propisu donetom prošle godine?! 

 

Meni se čini da je prošle godine donet samo Zakon o kućnom redu u stambenim zgradama..a da su svi propisi vezani za stanovanje i stambene zajednice doneti ranije.

 

Da li je ovaj obrazac zaista propisala jedna bg opština ili će podaci o matičnom broju i broju lične karte biti zloupotrebljeni u druge svrhe ( idi izbori ) ?

 

Podatak o broju kvadrata za stan potreban je Infostanu i Poreskoj upravi, ali oni već imaju te podatke jer svi plaćamo i Infostan i porez..pa mi je ovo malo čudno..da je i opštini potrebno kako bi doneli rešenje o imenovanju novog upravnika? 

Link to comment

Našla sam, ali naš upravnik očigledno ne razume da to ne traži opština :) 

 

Odluka o opštim pravilima kućnog reda u stambeno-poslovnim zgradama na teritoriji grada Beograda

 

Čl.15

 

"Upravnik vodi evidenciju o vlasnicima posebnih delova, vlasnicima samostalnih delova i licima kojima su zajednički ili posebni delovi zgrade izdati u zakup, odnosno na korišćenje po drugom osnovu (za fizička lica ime, prezime i JMBG, a za pravna lica poslovno ime, adresa sedišta i matični broj). "

Link to comment

Eksplodirala mi radna ploca u kuhinji :huh: sama od sebe, Gorenje je u pitanju. Majka je bila u blizini i zaradila razbijenu arkadu i pola plavog lica, na svu srecu za sada nije nista ozbiljnije (nadam se da ce tako i ostati) i proci ce. Kuhinja otisla dodjavola, ulepljena od nekog sosa koji je bio na ploci i puna staklica.

 

Zvali smo Gorenje servis, oni su nesto dolazili, slikali tu neke stvari i plocu. Ploca je stara 10ak godina, definitivno nije pod garancijom, no s druge strane, ok je da crkne ali nije ok da eksplodira i nekoga ubije.

 

Da li imamo prava da trazimo neku odstetu? I da li ono glupo osiguranje kroz Infostan moze da pokrije neke troskove za restauraciju kuhinje, novu plocu, povrede?

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

 I da li ono glupo osiguranje kroz Infostan moze da pokrije neke troskove za restauraciju kuhinje, novu plocu, povrede?

VIdeti prvo koje osigurane slučajeve pokriva polisa, ali ovako napamet trebalo bi da pokriva makar materijalnu štetu na stvarima.

Link to comment

Kada sam 2018. kupila nov stan i išla u Infostan da se prijavim, tražila sam da u račun ide i to osiguranje-Dunav, čini mi se..Rekli su mi da to osiguranje više ne ide preko Infostana.

Edited by Dzudi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...