Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Da, da, a stambena zajednica se ogradi tako što na A4 papiru napiše "Pažnja, otpada fasada", pa se ti lepo skloni kad sa krova zafijuče grumen maltera, nije da ti nije rekao [emoji4]
 
Ne znam da li to na sudu prolazi, samo obaveštenje.
A mislim da po novo zakonu jesu SZ odgovorne...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Imam situaciju vezanu za nasledno. Otac je umro 2009.godine i  iza sebe ostavio ženu i sina. Nikad nije sproveden ostavinski postupak iza njega. Sin umre prošle godihne i pokrene se ostavina i majka bude jedini naslednik jer je otac preminuo. Sada smo pokrenuli ostavinski postupak za oca gde je po mom mišljenju majka jedini naslednik jer je sin preminuo i smatram da se gledaju ansledni redovi u trenutku smrti oca dok sudija tvrdi da se gleda trenutak pokretanja postupka i traži da na nasleđe bude pozvan očev brat. Ko je u pravu?

Link to comment
27 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ne znam da li to na sudu prolazi, samo obaveštenje.
A mislim da po novo zakonu jesu SZ odgovorne...



... Shiit has hit the fan...
 

 

Naravno da su odgovorne, ali ovo tako često viđam po gradu: ništa ograđeno, ništa obaveštenje malo dalje, već baš tu, gde padaju komadi, neretko na samom ulazu na zgradu gde moraš pa moraš da prođeš. Al da te obavestio, obavestio te.

 

Link to comment
33 minutes ago, Moća said:

Imam situaciju vezanu za nasledno. Otac je umro 2009.godine i  iza sebe ostavio ženu i sina. Nikad nije sproveden ostavinski postupak iza njega. Sin umre prošle godihne i pokrene se ostavina i majka bude jedini naslednik jer je otac preminuo. Sada smo pokrenuli ostavinski postupak za oca gde je po mom mišljenju majka jedini naslednik jer je sin preminuo i smatram da se gledaju ansledni redovi u trenutku smrti oca dok sudija tvrdi da se gleda trenutak pokretanja postupka i traži da na nasleđe bude pozvan očev brat. Ko je u pravu?

Imovina na naslednike prelazi u trenutku smrti ostavioca. 

Obično je praksa da se obe ostavine istovremeno rasprave. 

Dakle, ti si u pravu

Link to comment
51 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ne znam da li to na sudu prolazi, samo obaveštenje.
A mislim da po novo zakonu jesu SZ odgovorne...



... Shiit has hit the fan...
 

ne iskljucuje to obavjestenje odgovornost za stetu, ali moze eventualno da utice na visinu dosudjene stete.

princip je pojednostavljeno taj da te je upozorio, pa da si shodno tome trebao da postupas sa vecom paznjom nego kad upozorenja ne bi bilo.

Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

ne iskljucuje to obavjestenje odgovornost za stetu, ali moze eventualno da utice na visinu dosudjene stete.

princip je pojednostavljeno taj da te je upozorio, pa da si shodno tome trebao da postupas sa vecom paznjom nego kad upozorenja ne bi bilo.

 

Da li znaš koliko milisekundi prođe odkad opaziš leteći komad fasade do trenutka kad ti se sruči na glavu? 

A pročitao si obaveštenje (hvala, komšija), ali moraš da uđeš u zgradu, jer je to jedini ulaz u zgradu?

Link to comment
19 minutes ago, Tihajeza said:

 

Da li znaš koliko milisekundi prođe odkad opaziš leteći komad fasade do trenutka kad ti se sruči na glavu? 

A pročitao si obaveštenje (hvala, komšija), ali moraš da uđeš u zgradu, jer je to jedini ulaz u zgradu?

ne znam😁

pisem iz iskustva.

imali smo slucaj da je jedna zena pala u trznom centru i polomila nogu, jer je bio klizav pod.

na ulazu u centar stajalo je vidno istaknuto upozorenje da je pod klizav.

sud je obavezao tc da plati stetu, ali manji iznos od onog koji je bio realan.

 

ima tu i pitanje doprinosa ostecenog nastanku stete, ali to je duga tema.

Link to comment

Ok to. Pročitaš obaveštenje PRE ulaska u "opasnu" zonu, pa možeš da doneseš odluku da uđeš i snosiš rizik, pažljivo hodaš šta znam, ili da ne uđeš uopšte.

Šta kada je obaveštenje na ulaznim vratima stambene zgrade, upravo na mestu gde je opasnost na koju te upozorava, i na mestu koje moraš koristiti, jer tu jbg živiš?

Juče sam videla papirče a4 na fasadi koja je na trotoaru u živoj ulici, kojim prolazi hiljade ljudi i koje realno možeš pročitati tek kada si baš baš ispred njega i u fazonu da čitaš sve napisano u ulici. Da tada zaista padne fasada, prolazniku na trotoaru, kako je on bio obavešten?

Link to comment

Sestra i ja smo dobili poziv za ročište oko ostavine pokojne majke. Sestra živi u Australiji i želi da se odrekne nasledstva u moju korist.

 

Na sajtu nase ambasade u SAD nasao sam forme izjava koje mogu da se overe u konzulatu i to tri verzije:

 

- Da naslednik prihvata nasledstvo

- Da se u potpunosti odrice

- Da prihvata ali se odrice u korist toga i toga.

 

To su vrlo šture forme izjava, bukvalno jedna rečenica tipa "Ja dolepotpisani odričem se... u korist...".

 

Ukoliko ona potpiše da se odriče i overi u konzulatu i pošalje mi mejlom ili brzom poštom, da li je to dovoljno da se donese rešenje i da više ona neće morati da završava bilo kakve birokratske zavrzlame?

 

 

Link to comment
1 hour ago, Uskebasi said:

Imovina na naslednike prelazi u trenutku smrti ostavioca. 

Obično je praksa da se obe ostavine istovremeno rasprave. 

Dakle, ti si u pravu

 

Dok sam radio kao pripravnik u sudu, ušao sam neiskusno u raspravu sa sudijom po ovom pitanju. Nije htio ni da čuje za ovo što si napisao. Čovjek je umro nekako na početku rata, a njegov sin koju godinu poslije. Sin u momentu smrti nije imao nikakvu imovinu na sebi tako da nije ni sproveden ostavinski postupak. Sprovede se ostavinski postupak iza starog kojeg po rješenju o nasljeđivanju nasljeđuju njegov živi sin i njegovi živi unuci iza umrlog sina po pravu predstavljanja. Postavlja se pitanje: šta je sa majkom te unučadi? Ona je po redovnom toku stvari trebalo da bude nasljednik iza svog supruga no ovom divljom primjenom prava predstavljanja je preskočena.

 

Razlog zašto sam prigovarao je upravo ovo što si napisao - ostavina prelazi na nasljednika u momentu smrti ostavioca, a Rješenje o nasljeđivanju, kako obično pišu ZON-i, ima deklaratorni karakter.

Link to comment
15 minutes ago, Moća said:

Ne moze, moze jedino da ovlasti advokata u Srbiji da u njeno ime da takvu i takvu izjavu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Kakva je onda poenta tih naslednih izjava http://www.newyork.mfa.gov.rs/lat/consularservicestext.php?subaction=showfull&id=1348045877&ucat=117&template=MeniENG& . Cemu sluze ako to moze da se zavrsi samo ovlascenjem advokata u Srbiji?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...