Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Svako ko vrsi javni prevoz mora da ima obavezno osiguranje. E sad, cargo tvrdi da ne vrsi javni prevoz. Vlada se prema njima ponasa kao da ne vrse javni prevoz.  Po meni to je nezakonito, cargo jeste javni prevoz a ne pomoć na putu i trebalo bi da snose sve terete koje snose i taksisti. 

 

Ono, ili cete poslovati po srpskim zakonima ili necete poslovati. Ovde je, kao i u najvecem broju slucajeva, najveci lovac rupa u zakonu vlada.

Link to comment
8 hours ago, nautilus said:

Svako ko vrsi javni prevoz mora da ima obavezno osiguranje. E sad, cargo tvrdi da ne vrsi javni prevoz. Vlada se prema njima ponasa kao da ne vrse javni prevoz.  Po meni to je nezakonito, cargo jeste javni prevoz a ne pomoć na putu i trebalo bi da snose sve terete koje snose i taksisti. 

 

Ono, ili cete poslovati po srpskim zakonima ili necete poslovati. Ovde je, kao i u najvecem broju slucajeva, najveci lovac rupa u zakonu vlada.

Izlazi da je nemoguće poslovati ovu vrstu prevoza po srpskim zakonima jer je broj vozila taksi prevoza ograničen aktima lokalnih samouprava. Zato se (lako) iznalaze rupe u zakonu i dobija prećutna saglasnost i podrška vlasti za rad u sivoj zoni.

Siva zona je i "linijski" prevoz koji je organizovan između Pančeva i Beograda, delimično i Vršca i usputnih mesta pa nadležni ćute a individualci voze (i imaju "stajalište" kod Pančevačkog mosta.

Drugi primer za relacije ka Šidu je kod SC. 

Tako je godinama i to niko ne dira.

 

Niko ne dira ni situaciju kod aerodroma kao ni privatne ture koje se zakazuju između taksista i korisnika usluga - "divlje vožnje" bez uključivanja taksimetra.

 

Hoću da kažem da je problem u državi, u primeni i sprovođenju zakona i podzakonskih akata. Iza toga uglavnom stoje interesi.

 

@Host Verujem da je tužba jedini način da dođeš do odgovora i cilja.

Link to comment

Sad ovo mozda zvuci glupo i prenaivno, ne znam, ali - tuzis vozaca? A nek vozac tuzi kompaniju? Ako je sam verovatno ce ga izducjkati, ali ako skupi 10-20 saboraca mozda izboksuju nesto?

Link to comment

Da, ali bojim se da se kompanija brani od bilo kakve odgovornosti za bukvalno bilo sta kroz prihvatanje onih standardnih softverskih uslova koriscenja koje niko nikada ne cita.

I mnogo vece zverke od pomenutog prevoznika vrdaju na taj nacin.

Link to comment

Potrebno je da veštačim visinu naknade za imovinskia prava autora za seriju emitovanu bez ugovora. Koji veštak to radi? Ekonomista ili neko drugi?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment

једно питање. Да ли се код цивилне деобе примењује правило о пречем праву куповине из члана 170 ЗИО :unsure:

 

 

Link to comment
40 minutes ago, Hamlet Strašni said:

једно питање. Да ли се код цивилне деобе примењује правило о пречем праву куповине из члана 170 ЗИО :unsure:

 

 

Primenjuje se. A narocito interesantno bude kada dva, ili vise imalaca prava prece kupovine hoce da se koriste tim pravom. Jos interesantnije bude kada imaju jednako pravo (iste udele npr.)

.

Link to comment

Uf dobro pitanje. Ja mislim da da. Mada do civilne deobe obicno dolazi jer nijedna strana nema novca da isplati drugu. Mada i ako nijedna strana ne zeli da proda drugoj sta cemo ako obe kupe deo suprotne strane kao nosioci prava prece kupovine :lol:

Link to comment
1 minute ago, Moća said:

Uf dobro pitanje. Ja mislim da da. Mada do civilne deobe obicno dolazi jer nijedna strana nema novca da isplati drugu. Mada i ako nijedna strana ne zeli da proda drugoj sta cemo ako obe kupe deo suprotne strane kao nosioci prava prece kupovine :lol:

To ne moze. Prodaje se cela nepokretnost, a ne pojedinacni udeli

Link to comment

Tu nema pametnog resenja. Mora da se improvizuje, a kako god da se uradi neko ce opravdano ukazivati na nepravilnost.

Po meni, najbolje resenje je da u toj situaciji sud, ili izvrsitelj pozove imaoce prava prece kupovine da dalje licitiraju. Mali je problem sto ovo nema pokrice u zakonu. Ali je bolje od drugog resenja da se za kupca proglasi onaj ko se prvi javio da se koristi pravom prce kupovine.

Link to comment
9 hours ago, nautilus said:

Potrebno je da veštačim visinu naknade za imovinskia prava autora za seriju emitovanu bez ugovora. Koji veštak to radi? Ekonomista ili neko drugi?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ekonomista.

Link to comment

Da li izvornik presude koji je u spisima predmeta mora da bude identičan otpravku presude koji dobijaju stranke? Npr. da li presuda u spisima predmeta moze da ima 30 strana, a otpravak 20, a da je to posledica drugacijeg formatiranja strane (sadrzaj je identičan na prvi pogled) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...