Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

4 minutes ago, trustno1 said:

 

Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Ona tvrdi da ja lažem kad iznosim cene života u Njujorku. Sama je rekla da je za nju super život u iznajmljenom jednosobnom stanu i život od danas do sutra bez uštedjevine.

 

Sve što sam ja rekla je da ako želiš više od toga (bez da ikom namećem šta treba da želi), ako želiš više od jednosobnog stana, ako želiš da štediš, i tako dalje, onda ti 14,000$ mesečno sa porodicom u Njujorku, jednostavno, nije dovoljno. To je prosto nepobitna činjenica, ali ovde iz nekog razloga se zapelo da se nasuprot svim činjenicama Njujork proglasi za izuzetno jefitno mesto za život. :)

kad vec toliko ne lazes, ajde kvotuj gde sam ja napisala boldovano.
nepobitna cinjenica je da ti 14k nije dovoljno ako mora najbolja skola i stan od 10k. drugim ljudima je dovoljno. 

  • Hvala 1
Link to comment

 

1 minute ago, Aineko said:

za 10k bi morao i drugi roditelj da radi (ja nisam napisala da sa 10k mozes da posaljes dete u privatnu skolu, vrati se pa procitaj ako si zaboravila sa cime se raspravljas). sa 14k, eto ti taman za skolu od circa 50k godisnje, a prosecna cena za elemntarne je valjda oko 36k godisnje (posto ce te stan kostati, manje, ostane ti za racune/fun/stednju. ako oba partnera rade, ostane ti jos vise za to. ako imate dvoje dece i hocete da oba idu u privatne skole, morace oba partnera da rade). ako ti dete ide u vrtic, znaci da oba roditelja rade. jeste, jedna plata odlazi na vrtic/skole, ali tako ti je i u Sidneju i u Cirihu.

 

U redu, dvoje roditelja rade, zaradjuju 14K mesečno.

Prvo, što ne može jedan da radi za 14k?

Drugo, koliko platiš stan i koliko je taj stan i koliko platiš školu, mesečno? Jel stan 5 i škola 5 mesečno? (preko leta nema škole). To je onda 10 hiljada mesečno. Ostane ti 4 hiljade da platiš račune i sve ostalo. Je l to dovoljno? Koliko trošiš na hranu za vas troje? Je l putujete za odmor nekuda?

Ako oboje radite, ko ide po dete u školu? Nemate nikakvu pomoć u kući?

Šta se dešava ako imaš dvoje dece?

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

U nekom drugom gradu bi mogao ali ne u Njujorku. To je sve što kažem.

 

Koliko sam shvatio niste vezani poslom za NY? Onilike Virdzinije, Masacusetsi, Karolajne... sto ne promenite drzavu? 

Link to comment
1 minute ago, vladavsnarod said:

 

Koliko sam shvatio niste vezani poslom za NY? Onilike Virdzinije, Masacusetsi, Karolajne... sto ne promenite drzavu? 

 

To nije nesporazum ovde. Ja sam navela cene života u Njujorku, Aineko mi je rekla da lažem. Medjutim, problem je u tome što ne lažem ali ona i neki drugi ovde bi to silno želeli. Sad ne znaju kako da pokažu da ja lažem bez pozivanja na činjenice. Zeznut posao. :)

 

Ali, ogovoriću ti. Naravno da ćemo otići iz Njujorka, bože zdravlja, hvala na pitanju. Nisam u stanju da se spakujem sutra i odem ali, nadam se, u skorijoj budućnosti. To nije nikakav problem. Ja se uopšte ne žalim. Ja samo kažem koliko šta košta, to je sve. Ja nigde nisam napisla da patim i da mi je grozno. :) Mada mi se to učitava na svakom koraku. :) Niti patim, niti mi je grozno. Bukvalno sve što kažem je da opisujem život u Njujorku i da iznosim koliko košta.

Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:

 

 

U redu, dvoje roditelja rade, zaradjuju 14K mesečno.

Prvo, što ne može jedan da radi za 14k?

Drugo, koliko platiš stan i koliko je taj stan i koliko platiš školu, mesečno? Jel stan 5 i škola 5 mesečno? (preko leta nema škole). To je onda 10 hiljada mesečno. Ostane ti 4 hiljade da platiš račune i sve ostalo. Je l to dovoljno? Koliko trošiš na hranu za vas troje? Je l putujete za odmor nekuda?

Ako oboje radite, ko ide po dete u školu? Nemate nikakvu pomoć u kući?

Šta se dešava ako imaš dvoje dece?

sto ne moze jedan da radi za 14k? moze. onda stedis vrtic.
platis stan recimo 6.5k, u zoni OK public skole i ostane ti 7.5k za ostatak zivota. ne mora ni najskuplji stan. ni najbolja skola - simple as that.

nego, daj ti dokaz da sam ja rekla da mi je OK da zivim od danas do sutra, bez ustedjevine. 

Link to comment
13 minutes ago, trustno1 said:

 

Ne kažem. Svakog jutra se sva deca pomole bogu pa prionu na rad. Ko voli, samo napred. Takodje, škola nema dvorište i jako male učionice, ali bože moj.

A u tvojoj bolje zoniranoj skoli se pomole zastavi. Manje vise isti kikiriki. Na tebi kao roditelju je da peglas i jedno i drugo.

Link to comment
3 minutes ago, Aineko said:

sto ne moze jedan da radi za 14k? moze. onda stedis vrtic.
platis stan recimo 6.5k, u zoni OK public skole i ostane ti 7.5k za ostatak zivota. ne mora ni najskuplji stan. ni najbolja skola - simple as that.

nego, daj ti dokaz da sam ja rekla da mi je OK da zivim od danas do sutra, bez ustedjevine. 

 

U redu, ali nisi rekla kolik i kakav je taj stan za 6,500? Je l ima jednu sobu ili dve ili tri?

 

Seti se, ja sam rekla koliko košta stan sa dve ili tri spavaće sobe, u novijoj zgradi, zoniran za dobru školu. Ti si rekla da lažem.

 

Daću dokaz, samo moram da prekopam, daj mi malo vremena.

Edited by trustno1
Link to comment
1 minute ago, adam said:

A u tvojoj bolje zoniranoj skoli se pomole zastavi. Manje vise isti kikiriki. Na tebi kao roditelju je da peglas i jedno i drugo.

 

U redu. Ako vam je u redu da deca idu u katoličku školu sve je ok. :) Nisam znala da su na forumu ljudi toliko religiozni i pobožni. Jedva čekam da se u Srbiji otvore religiozne škole pri crkvama, ima svi da pohrlite.

Link to comment
9 hours ago, Aineko said:

Ne znam da li nisi dobro razumela ili namerno spinujes i ubacujes stvari koje ja nisam napisala. Kao token dobre volje, posto ne mislim da trolujes vec da si istinski nezadovoljna tu gde zivis (a ja znam koliko je takva situacija frustrirajuca) i da zato pises ovako, odgovricu ti na ovo. svako sledece spinovanje i podmetanje cu ignorisati.

 

Upitnik 1) Da nam neko ovog trenutka ponudi NY kao opciju, vratili bi se odmah. Ako nakon sto se svet sredi oko korone budemo mogli da biramo - razmislicemo da li NY ili AUS.

Upitnik 2) Ja bold nisam napisala, tako da ovo preskacem.

Upitnik 3) Zato sto verujem da postoji jako veliki value u tome da malo dete provede sto vise vremena sa babama, dedama i sirom porodicom. To je ujedno i jedini aspekt one tvoje price o zivotu blizu ljudi sa kojima si odrastao sa kojim se delimicno slazem. Ono u sta smo mi poceli da sumnjamo je koliku cenu treba platiti za to. Ako smo mi nezadovoljni tu gde jesmo onda cost/benefit analiza pocinje da izgleda drugacije (bitniji su srecni roditelji od blizine baba i deda).

 

 

Podvuceni bold je netacan (i proizvod je jos jedne tvoje generalizacije). Jedini u mom krugu bliskih poznanika koji su bili "navuceni na uspeh" su ljudi koji se bave ili sportom ili necim kreativnim, tipa moda. Ali to su talentovani ljudi koji bi grebali da uspeju sto vise apsolutno bilo gde. Ostatak bliskih prijatelja, koji su po ovim svakodnevnim profesijama, nema veze sa ovom tvojom tvrdnjom. Iako je raspon zarada tih ljudi bio veliki, svi su odlicno znali da je novac sredstvo a ne cilj i da je licni mir i zadovoljstvo bitnije od ispranze trke za "uspehom". (tj. da ti pojasnim - nisu definisali zivotni uspeh kroz novac)
Ali to je do toga sto svi biramo prijatelje slicne sebi, a u NY, kao sto adam rece, imas ogroman izbor. 

 

e, pa stani malo - neces ti meni definisati sta je meni potrebno za normalan zivot. :) po ovome zaista licis na noskica, a ja sam se pre nekoliko godina na njegovom topiku ubila objasnjavajuci zasto ja ne mislim da je posedovanje precenjene nekretnine neophodno za normalan zivot. necu to da ponavljam ali tl;dr je da mene kupovina nekretnine ne zanima i da mi je OK da zivim u iznajmljenom stanu, narocito u gradovima koji su prevashodno renterski, a Menheten i mnogi evropski gradovi su upravo takvi. Renta za dvosoban stan (sa washerom i dryerom, bilo u stanu bilo na istom spratu, kod vecih zgrada) je oko 5000 mesecno. Tako da to reze 10k sa tvoje mesecne kesh racunice. Izbaciti jos neke stvari sa kojima se ja principijelno ne slazem (npr stednja da se sutra detetu plati precenjeni univerzitet. ovo mogu da obrazlozim ako hoces, ali necu da davim u ovom postu) i ubaciti cinjenicu da nisu sve privatne skole 50k godisnje (i da ne mora da se ide u privatnu skolu), i dodje se do sume izmedju 10k i 15k mesecno (plus sto ja ne znam kako si ti izracunala ovih 27,050 kesha iz ovog sto si navela - ja bez privatne skole vidim samo 20k). Dve plate ovo mogu da pokriju. I to osnovne plate, ne racunam bonuse, akcije itd. Ne moras ti da zivis isto kao tvoj investment banker komsija i da se upinjes da keep up with the Joneses :) . Ljudi oko tebe imaju svoj zivotni put i prioritete, a ti mozes da imas svoj. Uzmes od NY ono sto se tebi svidja, ne trosis na ostatak i eto ti zadovoljnog zivota (naravno - ja se slazem da ti za ovo treba sestocifrena plata da bi mirno spavao, ali ne 400k i ne 80h working week).

Ja bih iz tvog pisanja pre rekla da je tebi uspesno prodata ta prica o uspehu koji se definise iskljucivo kroz novac/nekretninu i zivotu kao jednoj pravoj liniji: fakultet, porodica, nekretnina, dadilja, penzija. Ja zivot ne vidim tako i moj zivot ne izgleda tako. Ja npr ne zelim da se penzionisem (sto ne znaci da ne placam penziono, btw) vec hocu da zivot zavrsim kao recimo lekar u nekom seocetu na mediteranu (za sta cu prethodno morati da negde zavrsim medicinu, ali otompotom) dok deca po svetu jure svoju zivotnu putanju i svoju srecu. Ja mislim da je za decu bitnije da gledaju srecne roditelje dok odrastaju nego da im ti roditelji ostave u nasledstvo skupu nekretninu. I mislim da ne postoji jedan recept za zivot.

 

 

5000 mesecno za pristojan stan je 1 plata, bar tako statistika kaze. Meni to izgleda bas mnogo.

 

image.thumb.png.38ce503a59db8abe916086906df75940.png

 

image.thumb.png.170d2cf1d90de03ebd329cf97d223cc3.png

 

Podaci su za 2018.

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

U redu, ali nisi rekla kolik je taj stan za 6,500? Je l ima jednu sobu ili dve ili tri?

 

Daću dokaz, samo moram da prekopam, daj mi malo vremena.

pa dve, o dvosobnim stanovima pricam. smaras sa ovim - ajde daj tebi prihvatljive public scools.

sad ces, samo tetki da odneses lek. da ti skratim muke - neces to naci jer si umislila. ja sam napisala da necu namenski da stedim da deci placam faks.

 

 

Link to comment
1 minute ago, Budja said:

 

 

5000 mesecno za pristojan stan je 1 plata, bar tako statistika kaze. Meni to izgleda bas mnogo.

 

image.thumb.png.38ce503a59db8abe916086906df75940.png

 

image.thumb.png.170d2cf1d90de03ebd329cf97d223cc3.png

 poenta je ova recenica u postu koji si citirao: "(naravno - ja se slazem da ti za ovo treba sestocifrena plata da bi mirno spavao, ali ne 400k i ne 80h working week)"
treba ti sestocifrena plata da zivis pristojno na Menhetnu. ali ti ne treba pola miliona godisnje, kao sto trustno1 tvrdi. 

Link to comment
Just now, Aineko said:

pa dve, o dvosobnim stanovima pricam. smaras sa ovim - ajde daj tebi prihvatljive public scools.

sad ces, samo tetki da odneses lek. da ti skratim muke - neces to naci jer si umislila. ja sam napisala da necu namenski da stedim da deci placam faks.

 

 

 

Aineko, prosto, ja nisam lagala. Pokušavaš da pokažeš da jesam ali to je nemoguće jer - nisam lagala, iznela sam činjenice.

 

Evo ti nekoliko škola koje se smatraju za dobre: PS9, PS87, PS166, PS452.

 

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Aineko, prosto, ja nisam lagala. Pokušavaš da pokažeš da jesam ali to je nemoguće jer - nisam lagala, iznela sam činjenice.

 

Ma ne pričamo o tvojim lažima. 

Mene zanima gdje je to @Aineko lagala; može li se citirati?

Link to comment
1 minute ago, Aineko said:

 poenta je ova recenica u postu koji si citirao: "(naravno - ja se slazem da ti za ovo treba sestocifrena plata da bi mirno spavao, ali ne 400k i ne 80h working week)"
treba ti sestocifrena plata da zivis pristojno na Menhetnu. ali ti ne treba pola miliona godisnje, kao sto trustno1 tvrdi. 

 

Ja kažem da je pola miliona potrebno ukoliko imaš supružnika i jedno ili dvoje dece i želiš:

- Stan novije izgradnje sa dve ili tri sobe, zoniran za dobru državnu školu

- Želiš da štediš za crni fond, dečje školovanje i penziju

- Želiš na letovanje i zimovanje sa porodicom

 

Ako želiš te stvari, onda ti treba pola miliona. Ako ne želiš te stvari, ne treba ti.

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...