Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

4 minutes ago, Tpojka said:

Opa. Došli smo i do 14k keša. Daje l' neko više? :fantom:

Meni je jasno kako iz perspektive Srbije zvuči 14,000$ mesečno. Stvarno mi je jasno. Za ime sveta, znam kako iz perspektive Montreala ili nekog "normalnog" grada u Americi zvuči ista ta cifra - ludački. Prosto, kako je moguće da sa 10 ili 20 hiljada dolara mesečno može da se maltene jedva sastavlja kraj s krajem? Ali, jbg, tako je u Njujorku.

 

Većina ljudi misli da je u Njujorku prosto - strava, ili makar dobro. Da je to taj Zapad gde može normalno da se živi. Naravno da je Njujork genijalan, to niko ne spori. Ali to nije običan grad. Tu ne može da se živi običan život. Da bi napravio sebi neki običan život u Njujorku nije ti dovoljno tih 14,000. Pod običnim životom mislim na taj stan u kome deca imaju svoju sobu, roditelji svoju, da je stan noviji, ostalo.

 

Jebiga, jasno mi je kako to zvuči - kao naučna fantastika. I onda se ljudi prime kad neko dodje i kaže, ma laži, evo, meni je bilo strava u Njujorku. Ali, ako je bilo strava, zašto ode? Ne razumem. Ko još sedi kod kuće i misli, dobro mi je, imam sve što želim, nalazim se u neverovatnom genijalnom gradu. Ali odlazim, jer mi je jako teško što ima ljudi koji nemaju ovo što ja imam.

Link to comment
10 minutes ago, trustno1 said:

Meni je jasno kako iz perspektive Srbije zvuči 14,000$ mesečno. Stvarno mi je jasno. Za ime sveta, znam kako iz perspektive Montreala ili nekog "normalnog" grada u Americi zvuči ista ta cifra - ludački. Prosto, kako je moguće da sa 10 ili 20 hiljada dolara mesečno može da se maltene jedva sastavlja kraj s krajem? Ali, jbg, tako je u Njujorku.

 

Većina ljudi misli da je u Njujorku prosto - strava, ili makar dobro. Da je to taj Zapad gde može normalno da se živi. Naravno da je Njujork genijalan, to niko ne spori. Ali to nije običan grad. Tu ne može da se živi običan život. Da bi napravio sebi neki običan život u Njujorku nije ti dovoljno tih 14,000. Pod običnim životom mislim na taj stan u kome deca imaju svoju sobu, roditelji svoju, da je stan noviji, ostalo.

 

Jebiga, jasno mi je kako to zvuči - kao naučna fantastika. I onda se ljudi prime kad neko dodje i kaže, ma laži, evo, meni je bilo strava u Njujorku. Ali, ako je bilo strava, zašto ode? Ne razumem. Ko još sedi kod kuće i misli, dobro mi je, imam sve što želim, nalazim se u neverovatnom genijalnom gradu. Ali odlazim, jer mi je jako teško što ima ljudi koji nemaju ovo što ja imam.

zivotati, za koju si ti skolu bila zonirana kad ne umes da procitas jednostavnu recenicu "jer hocu da mi malo dete vidja siru porodicu na mesecnoj bazi"?

Link to comment
9 minutes ago, Aineko said:

pa ne bih placala skolu od 60k godisnje. Ti s ekoristis noskicevom taktikom - kad treba da das cenu necega ides obavezno ka naj/skupljim primerima.

ni dvosoban stan u dobroj zoni skole ne kosta 10000 mesecno. moze da kosta, ako hoces, ali to je onda druga prica. ja sad da ti nadjem primer bilo stana bilo skole, ti ces krenuti sa "e, ali sta je dobra skola!" - pa vidi, ako bi ti sve najbolje i najskuplje na Menhetnu, jbg, ne mogu ti pomoci.

 

Koliko bi ti plaćala privatnu školu i koja je to škola? Da, postoji škola koja košta manje od 10,000$ godišnje - katolička škola. U kojoj se deca mole bogu svakog dana i idu na misu jednom nedeljno. Ako ti je ok da ti dete uče katoličke časne sestre, to je sjajna opcija. Reci mi, koliko košta privatna škola na Menhetnu? Ja nisam rekla 60, nego 50,000. U proseku. Ima i za malo jeftinije.

 

Postoje ultra fensi škole za milijardere kao što su Dalton, Calhoun pa možda čak i Ethical Culture. Da vidimo jednu školu koja nije u tom prvom tier-u, za koju čak puno ljudi nije ni čulo - Trevor. Nalazi se na Upper West Side, tamo ne idu bogataši... Preko 50,000 godišnje je školarina.

 

YMCA je jedna od jefitnijih varijanti za vrtić. Taj vrtić je 2,600 mesečno bez hrane. Reci mi, je lto laž?

 

Za državne škole, postoji opšti konsenzus o tome koje su dobre škole, to nije nikakva tajna niti neki predmet rasprave. Glavni faktor cene rente je - škola. Tebi lično može da bude ok da ti dete ide u školu u Hells Kitchen ali to ne važi za dobru školu pa su i stanovi okolo puno jeftiniji.  Možeš da zanemariš sve drugo i gledaš samo rezultate testova dece i da vidiš koliko koštaju stanovi zonirani za škole u kojima deca imaju dobre rezultate.

 

Na kraju, i dalje nisi rekla, kako da sa tih 10 ili 14 hiljada mesečno koje si ti navela živi jedna porodica koja želi stan od barem dve sobe i da dete ili dvoje dece ide u dobru školu? Objasni mi, molim te.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Just now, Aineko said:

zivotati, za koju si ti skolu bila zonirana kad ne umes da procitas jednostavnu recenicu "jer hocu da mi malo dete vidja siru porodicu na mesecnoj bazi"?

 

U redu. :) Samo i dalje mi nisi ogovorila na pitanja. :)

Link to comment
4 minutes ago, Tpojka said:

 

Više sam rek'o jer mi fenomenalan tvoj input @Aineko -vih primanja. :fantom:
To za fascinaciju odnosa zarade i potrošnje - ima pojedin(a)ca na temi ovde.
 

 

Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Ona tvrdi da ja lažem kad iznosim cene života u Njujorku. Sama je rekla da je za nju super život u iznajmljenom jednosobnom stanu i život od danas do sutra bez uštedjevine.

 

Sve što sam ja rekla je da ako želiš više od toga (bez da ikom namećem šta treba da želi), ako želiš više od jednosobnog stana, ako želiš da štediš, i tako dalje, onda ti 14,000$ mesečno sa porodicom u Njujorku, jednostavno, nije dovoljno. To je prosto nepobitna činjenica, ali ovde iz nekog razloga se zapelo da se nasuprot svim činjenicama Njujork proglasi za izuzetno jefitno mesto za život. :)

Link to comment
3 minutes ago, Aineko said:

zivotati, za koju si ti skolu bila zonirana kad ne umes da procitas jednostavnu recenicu "jer hocu da mi malo dete vidja siru porodicu na mesecnoj bazi"?

 

Aineko the Trollslayer!

 

:smiley_hail:

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, radisa said:

Jbt, kako ljudi žive u paklu NewYorka... :fantom:

 

Tugica...

 

Pa jbg, izvestan pakao je kada se ubijaš od posla i nemaš vremena da spavaš dovoljno - nikada - i ne možeš da priuštiš stan sa dovoljno soba za sve članove porodice. U nekom drugom gradu bi mogao ali ne u Njujorku. To je sve što kažem.

Link to comment

Šta fali katoličkim školama? Kolegin sin završio u Bostonu jednu takvu srednju, pola djaka bilo van USA, uglavnom Kinezi, Koreanci i ostali Tajladjani... Svi zadovoljni, a taj sat nedeljno u crkvi ume da bude i zanimljiv, ne pričaju pastori baš gluposti...

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

Pa jbg, izvestan pakao je kada se ubijaš od posla i nemaš vremena da spavaš dovoljno - nikada - i ne možeš da priuštiš stan sa dovoljno soba za sve članove porodice. U nekom drugom gradu bi mogao ali ne u Njujorku. To je sve što kažem.

P A K A O... Gore nego Sidnej... 

Link to comment
Just now, radisa said:

Šta fali katoličkim školama? Kolegin sin završio u Bostonu jednu takvu srednju, pola djaka bilo van USA, uglavnom Kinezi, Koreanci i ostali Tajladjani... Svi zadovoljni, a taj sat nedeljno u crkvi ume da bude i zanimljiv, ne pričaju pastori baš gluposti...

 

Ne kažem. Svakog jutra se sva deca pomole bogu pa prionu na rad. Ko voli, samo napred. Takodje, škola nema dvorište i jako male učionice, ali bože moj.

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Na kraju, i dalje nisi rekla, kako da sa tih 10 ili 14 hiljada mesečno koje si ti navela živi jedna porodica koja želi stan od barem dve sobe i da dete ili dvoje dece ide u dobru školu? Objasni mi, molim te.

za 10k bi morao i drugi roditelj da radi (ja nisam napisala da sa 10k mozes da posaljes dete u privatnu skolu, vrati se pa procitaj ako si zaboravila sa cime se raspravljas). sa 14k, eto ti taman za skolu od circa 50k godisnje, a prosecna cena za elemntarne je valjda oko 36k godisnje (posto ce te stan kostati, manje, ostane ti za racune/fun/stednju. ako oba partnera rade, ostane ti jos vise za to. ako imate dvoje dece i hocete da oba idu u privatne skole, morace oba partnera da rade). ako ti dete ide u vrtic, znaci da oba roditelja rade. jeste, jedna plata odlazi na vrtic/skole, ali tako ti je i u Sidneju i u Cirihu.

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

Ne kažem. Svakog jutra se sva deca pomole bogu pa prionu na rad. Ko voli, samo napred. Takodje, škola nema dvorište i jako male učionice, ali bože moj.

Kontam, kad ljudi žive u paklu NewYorka, bar deca da se pomole svaki dan za izbavljenje, neće da škodi... :fantom:

  • Haha 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...