Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Prema mom iskustvu sa dvoje dece  i materijalima kojima sam ja citao (mahom DE/AT, francuska i delom americka standardna literatura o bebama i toddlerima) jedna godina je optimum za kvalitetan razvoj deteta. Slazem se u potpunosti sa tobom da to moze biti i pola sa ocem ali mora biti barem jedan roditelj. Naravno da postoje milioni dece na svetu koji nisu bili sa roditeljima prvu godinu zivota i nista im ne fali, ali na drugoj strani kod onih kojima fali cesto se moglo naci da su bili jako rano odvojeni od roditelja.  Ne mogu sad naci ali bila je cuvena francuska studija sa procentima dece koja su krenula u vrtic pre 1. godine, sa godinu, sa dve i sa tri i donekle je pokazivala da je veoma dobro za bebe da provedu sto vise vremena sa roditeljima. 

Link to comment
Just now, Aineko said:

pa stan od $3M i $27k kesha mesecno.

:D

 

Ne, ozbiljno sam pitao, zato sto mislim da srednja klasa u Srbiji, Kini i USA ne mora biti isto... Pa čak i srednja klasa u LA i NY ne mora biti iszo što i srednja klasa u Detroitu ili Kanzas Sitiju.. 

 

Zanima me kako to vide forumaši...

Link to comment
1 minute ago, bags said:

Prema mom iskustvu sa dvoje dece  i materijalima kojima sam ja citao (mahom DE/AT, francuska i delom americka standardna literatura o bebama i toddlerima) jedna godina je optimum za kvalitetan razvoj deteta. Slazem se u potpunosti sa tobom da to moze biti i pola sa ocem ali mora biti barem jedan roditelj. Naravno da postoje milioni dece na svetu koji nisu bili sa roditeljima prvu godinu zivota i nista im ne fali, ali na drugoj strani kod onih kojima fali cesto se moglo naci da su bili jako rano odvojeni od roditelja.  Ne mogu sad naci ali bila je cuvena francuska studija sa procentima dece koja su krenula u vrtic pre 1. godine, sa godinu, sa dve i sa tri i donekle je pokazivala da je veoma dobro za bebe da provedu sto vise vremena sa roditeljima. 

sve se slazem. mora biti roditelj ili osoba koja je emotionaly vested kad je dete u pitanju (baba, deda, tetka i slicno) jer su takvi staratelji vise responsive. i ne do prve, vec do druge godine zivota (po oneme sto sam ja citala). ali se ne slazem sa podrazumevanjem da to mora da bude majka, kao sto se podrazumeva u Austriji, Swiss, Nemackoj...

  • +1 1
Link to comment

U Austriji je srednja klasa sve izmedju 20og i 80og procenta na nivou tzv. ekvivalentnih kucnih neto primanja.

Tu ima  formula sa koeficijentom koja smanjuje po broju clanova porodice. 

 

image.thumb.png.83d1a3dbae283b86b9ceeb115209ae50.png

 

Od 20 do 50 je donja srednja klasa a od 50 do 80 je visa srednja klasa.

 

U Austriji tu ulazi sve od 15.000 EUR do 33.000 EUR. 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, Aineko said:

sve se slazem. mora biti roditelj ili osoba koja je emotionaly vested kad je dete u pitanju (baba, deda, tetka i slicno) jer su takvi staratelji vise responsive. i ne do prve, vec do druge godine zivota (po oneme sto sam ja citala). ali se ne slazem sa podrazumevanjem da to mora da bude majka, kao sto se podrazumeva u Austriji, Swiss, Nemackoj...

 

Dozvoili da se slozimo i oko ovog " emotionaly vested".   Hteo sam i ja to da napisem isto  ali nisam mogao naci izraz u momentu ni na jednom jeziku. :) 

 

Sto se tice ovog germanskog  da mora biti majka moguce je da tako iz nekog ugla spolja ali ovde su skoro svi iz mog okruzenja uzimali ovaj "papa monat" a ljudi sa dobrim finansijama i barem jedan mesec neplacenog. I uzeli bi ljudi i vise da je moguce. A dobar drugar je uzeo totalno obrnuto on 12 meseci a majka mesec jer je ona morala zavrsiti veliki projekat i funckionisalo je super. Problem je u stvari sto vecina ljudi u Becu nema babe/dede, vecina vrtica prima tek sa jednom godinom, a i tagesmutter uglavnom uzimaju tek kad dete moze da sedi. 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

Jbt, Germani sve računaju...

 

Ja sam znao ubijati sate i sate na statistik.at to je njihov zavod za statistiku. Pre nego sto cu posceti raditi posle faksa sam provodio bukvalno sate na tom sajtu. Neke stvari su mi jako koristile i naucile da razmiljam a ima i gomila trivie. Najludje je sto je zena mislila da tajno igram neki fantasy. hahahaha

 

Nisam bio nikad toliko dookon da proverm isti nemacki sajt. Tu tek mislim da je ludnica sta oni sve racunaju. Zamisli da se cak i Austrijanci sprdaju sa njima.

Edited by bags
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

:D

 

Ne, ozbiljno sam pitao, zato sto mislim da srednja klasa u Srbiji, Kini i USA ne mora biti isto... Pa čak i srednja klasa u LA i NY ne mora biti iszo što i srednja klasa u Detroitu ili Kanzas Sitiju.. 

 

Zanima me kako to vide forumaši...

ne znam kako bi se tacno definisalo. i ja bih ovako sa procentima. ovaj zivot koji je trustno1 opisala bi mozda bio neka upper-upper middle class na Menhetnu (zato sto je tih top 10% - 15%, ili manje %, ultra bogato i onda ovi od pola miliona godisnje ne mogu da budu upper class). 
sad, ako ima logike da sve sto nije top of the middle class jedva sastavlja kraj s krajem, onda jebesga.

Link to comment
2 hours ago, Ros said:

u nemackoj je zakonski minimum 25 dana godisnjeg, ali je 30 godina uobicajeno, majka moze ici na porodiljsko godinu dana a otac 2 meseca (ili obrnuto). obavezno zdravstveno i penziono osiguranje sa mogucnoscu dodatnog osiguranja. socijalna drzava na najbolji mogu nacin. 

 

Moram da ispravim Rosa, dete mu je veliko pa je verovatno zaboravio :D : porodiljsko se moze uzeti tri godine i moze bilo ko, sa tim da drzava placa sumu koja odgovara  12 x 67% (*) neto prosecne godisnje plate (* ima utvrdjeni minimum i maksimum, tako da onaj ko mnogo zaradjuje ostane na maksimumu isplate od, cini mi se, 1800 evra mesecno). Ja sam uzela porodiljsko prvo na godinu dana i tada mi je isplaceno to a onda produzila jos sest meseci, tokom kojih nisam nista dobila. Prijateljica je pak u startu planirala skoro dve godine (pasent tako da dete krene u vrtic u avgustu, jer tada bude smena) pa su joj parice bile isplacene srazmerno za svaki mesec tokom tih 20 meseci.

 

Pri tome, ove tri godine mogu da se rasporede kako zelis sve do detetove osme godine. Znam jednu porodicu u kojoj su uzeli nekoliko meseci porodiljskog pred kretanje u skolu.

 

Od svih mama i tata koje upoznah od kako sam dobila dete, samo jednu znam koja je pocela da radi odmah posle godinu dana, a posto su dobili sad i drugo dete pretpostavljam da je to malo i proracunato, da zena radi jos dve godine sa veoma dobrom platom te da ima dobru osnovu za sledece porodiljsko, za koje je u startu pisala - dve godine :) Znam zbilja preko 20 pari roditelja, i svi su ostajali po 1.5 godinu do 2 na porodiljskom, negde je bilo podeljeno izmedju polova, a u ostalima je otac uzimao ona dva koja se dobiju na konto toga ako barem jedan uzme 12 meseci. (Tu su polovi takodje nebitni, bitno je dakle da je jedan roditelj uzeo barem 12 meseci i drugi dobije automatski mogucnost da uzme 2, kada god on hoce u tom periodu). Moj ribar je npr. trenutno na porodiljskom "plus", sto znaci da moze da radi nekih 25% od uobicajenog vremena, i uzeo je to na sve tri godine.

 

Mislim da je sto se toga tice, porodiljsko i trudnicko carski odredjeno u Nemackoj. S druge strane je pak problem sa nedostatkom jaslica..Nigde nije idealno :)

 

  

26 minutes ago, Aineko said:

sve se slazem. mora biti roditelj ili osoba koja je emotionaly vested kad je dete u pitanju (baba, deda, tetka i slicno) jer su takvi staratelji vise responsive. i ne do prve, vec do druge godine zivota (po oneme sto sam ja citala). ali se ne slazem sa podrazumevanjem da to mora da bude majka, kao sto se podrazumeva u Austriji, Swiss, Nemackoj...


Nope, u Nemackoj nije podrazumevano. Dodjite ovde. :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
20 minutes ago, radisa said:

Jbt, Germani sve računaju...

:laugh:

 

Inace meni je racunanje srednje klase preko matematike bulja. Valjda je srednja klasa definisana nekim benefitima koje imas? Kako cemo onda definisati srednju klasu u drustvima gde 20% zivi do jaja a 80% skapava (kao pola africkih zemalja)? 

 

Po meni srednja klasa treba da ima:

1. Obezbedjene osnovne potrebe - hrana, smestaj, odeca, skola za decu, zdravstvena zastita

2. Mogucnost da porodica zivi osrednje sa jednom ili bogato sa dve plate 40h/w posla

3. Mogucnost ekstra aktivnosti tokom odmora, vikenda i uopste van posla - poput letovanja, zimovanja, kampovanja, obilazaka, u name it. 

4. Mogucnost da obezbedi da stvari pod tackom 1. budu bolje od nize klase. 

 

U tom smislu srednja klasa u Srbiji daj boze da cini 20% stanovnistva. 

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...