Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

3 minutes ago, Aineko said:

haha :) . nece biti. rekla si da takav stan mora da se kupi da bi se zivelo normalno.

 

naravno da nece biti ... rekla je to ovde

ne znam zasto gubis vreme

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

Takodje, tebi je ok da zauvek živiš u rentiranom stanu sa jednom sobom, sa detetom ili dvoje dece. I ok ti je da nemaš nikakvu uštedjevinu kada tvoja deca napune 18 godina. Recimo da požele da studiraju fakultet, kao i mama. Morali bi da žive sa roditeljima u jednosobnom stanu za vreme studija? Naravno, ako vam je to svima ok, to je vaša stvar.

 

Ja nemam tako progresivna shvatanja. Imam dosadno shvatanje da želim da deci obezbedim da ako žele da studiraju ne moraju sa mnom da žive. Ne samo zbog njih već i zbog sebe. Takodje, možda mi je ispran mozak snovima investment bankera, ali ja bih baš volela da svako u kući može da ima privatnost i ima svoju sobu.

 

Ali naravno, tebi nije ispran mozak i tebi je strava da deliš sobu sa detetom. Možda će i tvom detetu to biti fenomenalno kad bude imalo 17 godina. Svako je različit i ima različit recept za sreću. :)

 

ako ponovo procitas moj post videces da sam ja pisala o dvosobnom stanu. a za te pare koje sam ja pomenula (5 do 6 hiljada) moze da se iznajmljuje i trosobni (skok cene za 2 > 3  spavace sobe je manji nego skok cena za 1 > 2 spavace sobe). tako da si dzabe krecila ceo ovaj post. ko ti kriv kad ne citas pazljivo.

Link to comment
11 hours ago, trustno1 said:

Ako tvrdiš da se u Njujorku lepo živi, onda treba da kažeš koliko para na Menhetnu ti je potrebno da za svoju porodicu obezbediš neki normalan middle class život, i koliko treba da radiš da bi te pare zaradila? I kako ti je, za ime sveta, palo na pamet da odlaziš ako ti je sve bilo super? Kako čovek kome je sve strava reši da promeni život? 

 

Normalan middle class život znači: da kupiš kuću ili stan sa barem dve ili tri sobe, da ti dete ide u dobru školu, da štediš dovoljno za dečije školovanje, da uplaćuješ za penziju, da imaš dobro zdravstveno osiguranje, da odlaziš na letovanje i zimovanje. Za te stvari ti u Njujorku treba:

 

- Stan sa tri spavaće sobe u relativno novoj zgradi u dobrom stanju, sa veš-mašinom u stanu (znaš ono: New York, a city where washer and dryer mean youve made it) zoniran za dobru školu: 3,000,000$. Pošto si platila down payment - samo ne znam odakle ti 600,000 recimo za down payment, mesečno te rata i održavanje sve zajedno košta jedno 15,000, ako si uzela kredit na 30 godina.

 rekla je i ovde.

Link to comment
1 minute ago, Aineko said:

haha :) . nece biti. rekla si da takav stan mora da se kupi da bi se zivelo normalno.

 

Da. Ako želiš da kupiš takav stan, onda ti treba toliko para. Takav stan je ono što je uobičajeno ili normalno za srednju klasu. Ti si rekla da ja iznosim neistine. Medjutim, istina je da takvi stanovi toliko koštaju. Ne?

 

Ali naravno, svakom nešto drugo odgovara. Ne znam puno ljudi kojima odgovara da žive od danas do sutra sa decom u jednosobnobnom stanu. Ali tebi odgovara i to je ok.

 

To što tebi odgovara ovo a meni ono nije razlog da lažeš da ja lažem o Njujorku. Ja sam iznela činjenice. :)

Link to comment

ja sam je reportovao za taj post ... ta lavina gnoja u kojem prica nekome kako treba da zivi stvarno nije potrebna nikome

 

edit: uletila dva posta u medjuvremenu ... gnoj je ovde

Edited by cedo
Link to comment

 

3 minutes ago, cedo said:

ja sam je reportovao za taj post ... ta lavina gnoja u kojem prica nekome kako treba da zivi stvarno nije potrebna nikome

 

edit: uletila dva posta u medjuvremenu ... gnoj je ovde

 

Report za post u kome sam napisala tačno koliko šta košta u Njujorku? Ok :)

 

Link to comment
1 minute ago, trustno1 said:

 

Da. Ako želiš da kupiš takav stan, onda ti treba toliko para. Takav stan je ono što je uobičajeno ili normalno za srednju klasu. Ti si rekla da ja iznosim neistine. Medjutim, istina je da takvi stanovi toliko koštaju. Ne?

:lolol::lolol:

"ako zelis stan on 10 miliona onda ti treba 10 miliona. stan od 10 miliona kosta 10 miliona, kakve neistine ja iznosim?" 

ti si show, majkemi, smejem se na glas od ovog posta :lolol:.

neistina je da moras da kupis takav stan da bi na Menhetnu ziveo normalnim zivotom srednje klase. za pocetak - samo 30% ljudi na Menhetnu zivi u stanovima u vlasnistvu.  sta mislis, koliko ovih u vlasnistvu kosta $3M? sta je uopste tvoja definicija srednje klase? Mozes da iznajmljujes, mozes da kupis jeftiniji stan. vlasnistvo takvog stana nije requirement za normalan zivot na Menhetnu. to je neistina na kojoj insistiras.

Link to comment
45 minutes ago, Aineko said:

e vidis, to je super osim ako nemas dosta visoku platu i samo ti radis :). znam neke drugarice, ne u Becu ali u nekim drugim zemljama sa pokrivenih godinu dana, koje su bas u toj situaciji i onda opet moras da planiras i zagrabis iz ustedjevine ako hoces dete a da prozivis tih godinu dana isto kao sto si ziveo do tada. Meni licno se vise svidja 6 meseci na punoj plati (ali to oko materinskog odsustva je sve vrlo individualno. ja bih najvise volela da vidim zemlje/kompanije gde zene imaju opcije da sebi skroje leave kakav im odgovara).

 

Hm zanimljiva razmisljanja. Ovde da bi imao 2400 neto platu moras imati 3800 bruto sto nije bas jednostavno. A sa 2000 EUR mozes ziveti ekstremno dobro kao single majka. Ovde je tendencija da ljudi sa visokim platama uzimaju po 3-4 godine porodiljskog , jer jednostavno mogu to prisutiti i zele da provedu sto vise vremena sa decom. Slazem se da je dosta individualno ali garantujem da u Austriji ne bi mogla naci nikog ko bi uzeo 6 meseci full pre 12 meseci 80%. Pola godine je ekstremno kratak period za bebu! Kada su plate u Austriji bilo nenormalno visoke (70tih pa do pocetka 2000 tih) kod vecine bolje stojecih porodica (otac natprosecno ili oboje srednja klasa) bilo je uobicajeno da majka pauzira karijeru dok klinci nisu u mogucnosti da ostaju sami kuci (mozda 4. ili 5. razred po nasem sistemu). Sada je opet kod dosta ljudi slucaj da kad dobiju dete majka uzme barem 2 godine i za to vreme se zivi malo skromnije tj. bez nekih vecih investicija (kola,stan, putovanja...). I cesto je slucaj da zene koje su imale sjajne karijere uzmu prvo manji period i onda kad vide kako je sa decom produze porodiljsko. 

Link to comment
2 minutes ago, Aineko said:

:lolol::lolol:

"ako zelis stan on 10 miliona onda ti treba 10 miliona. stan od 10 miliona kosta 10 miliona, kakve neistine ja iznosim?" 

ti si show, majkemi, smejem se na glas od ovog posta :lolol:.

neistina je da moras da kupis takav stan da bi na Menhetnu ziveo normalnim zivotom srednje klase. za pocetak - samo 30% ljudi na Menhetnu zivi u stanovima u vlasnistvu.  sta mislis, koliko ovih u vlasnistvu kosta $3M? sta je uopste tvoja definicija srednje klase? Mozes da iznajmljujes, mozes da kupis jeftiniji stan. vlasnistvo takvog stana nije requirement za normalan zivot na Menhetnu. to je neistina na kojoj insistiras.

 

Ne, ja sam rekla da ako želiš da kupiš stan sa dve ili tri spavaće sobe u novoj ili relativno novoj zgradi zoniran za dobru školu na Menhetnu, to košta oko 3 miliona u proseku.

Je l to nije tačno?

 

 

Edited by trustno1
Link to comment
1 minute ago, bags said:

 

Hm zanimljiva razmisljanja. Ovde da bi imao 2400 neto platu moras imati 3800 bruto sto nije bas jednostavno. A sa 2000 EUR mozes ziveti ekstremno dobro kao single majka. Ovde je tendencija da ljudi sa visokim platama uzimaju po 3-4 godine porodiljskog , jer jednostavno mogu to prisutiti i zele da provedu sto vise vremena sa decom. Slazem se da je dosta individualno ali garantujem da u Austriji ne bi mogla naci nikog ko bi uzeo 6 meseci full pre 12 meseci 80%. Pola godine je ekstremno kratak period za bebu! Kada su plate u Austriji bilo nenormalno visoke (70tih pa do pocetka 2000 tih) kod vecine bolje stojecih porodica (otac natprosecno ili oboje srednja klasa) bilo je uobicajeno da majka pauzira karijeru dok klinci nisu u mogucnosti da ostaju sami kuci (mozda 4. ili 5. razred po nasem sistemu). Sada je opet kod dosta ljudi slucaj da kad dobiju dete majka uzme barem 2 godine i za to vreme se zivi malo skromnije tj. bez nekih vecih investicija (kola,stan, putovanja...). I cesto je slucaj da zene koje su imale sjajne karijere uzmu prvo manji period i onda kad vide kako je sa decom produze porodiljsko. 

hm da, aj nemojmo o vidjenju uloge zene u germanskoj evropi i ideji da samo majka moze da se stara o deci, narocito maloj :).  tu imam dosta da kazem ali nije tema. ne slazem se da je 6 meseci "ekstremno kratko za bebu" - po kojim parametrima? npr, moze onda otac/drugi partner da uzme 6 meseci. i tako dalje na tu temu.  u principu, ja bih volela da vidim razlicite opcije pa sta kome odgovara. 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, trustno1 said:

 

Ne, ja sam rekla da ako želiš da kupiš stan sa dve ili tri spavaće sobe u novoj ili relativno novoj zgradi zoniran za dobru školu na Menhetnu, to košta oko 3 miliona u proseku.

Je l to nije tačno?

 

 

ne, ti si rekla da je takva kupovina preduslov za normalan zivot u srednjoj klasi.

to nije tacno.

Link to comment

Čitajući ovo, meni postalo žao Njujorčana... 

 

Jbt,  ovi u Njujorku nemaju ništa, ni kuće, ni parkinga, a o štednji za crne dane i da ne govorimo... More vide samo na slici, kao i planinu...Koji moj i žive tamo, tko jadno i bedno?

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Čitajući ovo, meni postalo žao Njujorčana... 

 

Jbt,  ovi u Njujorku nemaju ništa, ni kuće, ni parkinga, a o štednji za crne dane i da ne govorimo... More vide samo na slici, kao i planinu...Koji moj i žive tamo, tko jadno i bedno?

 

pa jos dodju da se zale na ppp i drugima kazuju kako da zive

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...