Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

16 minutes ago, Aineko said:

Ne znam da li nisi dobro razumela ili namerno spinujes i ubacujes stvari koje ja nisam napisala. Kao token dobre volje, posto ne mislim da trolujes vec da si istinski nezadovoljna tu gde zivis (a ja znam koliko je takva situacija frustrirajuca) i da zato pises ovako, odgovricu ti na ovo. svako sledece spinovanje i podmetanje cu ignorisati.


Ja bih iz tvog pisanja pre rekla da je tebi uspesno prodata ta prica o uspehu koji se definise iskljucivo kroz novac/nekretninu i zivotu kao jednoj pravoj liniji: fakultet, porodica, nekretnina, dadilja, penzija. Ja zivot ne vidim tako i moj zivot ne izgleda tako. Ja npr ne zelim da se penzionisem (sto ne znaci da ne placam penziono, btw) vec hocu da zivot zavrsim kao recimo lekar u nekom seocetu na mediteranu (za sta cu prethodno morati da negde zavrsim medicinu, ali otompotom) dok deca po svetu jure svoju zivotnu putanju i svoju srecu. Ja mislim da je za decu bitnije da gledaju srecne roditelje dok odrastaju nego da im ti roditelji ostave u nasledstvo skupu nekretninu. I mislim da ne postoji jedan recept za zivot.

 

bold je jedini lek

 

+ koliko hoces na poslednji pasus

Link to comment

Da pojasnim ovu sestocifrenu platu konkretnim brojevima:

 

- sa platom od 250k nosis kuci svakog meseca najmanje 14k kesha (kazem najmanje, jer se isplacuje na svake dve nedelje pa par meseci u godini dobijes tri isplate).

- sa platom od 200k nosic kuci najmanje 11k kesha. 

 

Ovo su racunice bez poreskih povlastica za imanje dece.

 

Ovo je jedna plata. Ako i druga osoba radi za 5k - 10k kesha mesecno, racunajte kako se to uklapa u trustnovu racunicu.

 

Plata od 200k godisnje je normalna plata za ITjevca u boljim tech kompanijama na Menhetnu, i ne radi se 80h nedeljno za istu. (i idalje je mala plata u odnosu na zarade bankara i slicnih sa kojima bi trustno1 da se meri)

Edited by Aineko
Link to comment

Izvinjavam se, moram jos malo da branim Menheten. 

 

Ono sto vam trustno1 nije rekla je da se, zbog ogromnog prometa, u NY gomila stvari koje regularno mozda kostaju jako puno (pricam o odeci i slicnim dobrima) mogu lako naci na rasprodajama za smesne cene. Ovo je (iz mog iskustva) prilicno specificno za NY i uopste nije slucaj u drugim gradovima tipa Sidnej ili Cirih. 

Link to comment
4 minutes ago, samo_opusteno said:

Koliko kvadrata imaju ti stanovi koji se iznajmljuju i o kojima pricate?

Stan koji sam ja iznajmljivala u jako dobroj zgradi (20god stara zgrada, gym*, bazen*, dorman, ako se nesto pokvari dolazi neko u roku od sat-dva, pogled na Hudson...) je bio 60m2, jednosoban, $3100 mesecno. Dodaj kvadraturu za dvosobne stanove (ovo sto ja vidim je oko 70-90m2). ali NY ima gomilu zackoljica tu - moras da pazis da li je true 2 bedroom ili tipa 2 bedrom tako sto nema dnevnu sobu, i slicno. Inace je jedan od 'perks' NY i taj sto pristajes da zivis u malim stanovima (u odnosu na americki san o kucama od 400m2). To ti je tako, kao i smece koje preskaces po ulici.

 

*doplacuje se, ali je u zgradi.

Link to comment

Meni generalno USA deluje totalno nemoguca zemlja za zivot pogotovo ako imas porodicu. Kombinacija njihovih sati, radne etike, zivota 200 na sat cak i za fantasticne prilike u mom sektoru (IT)  mi jednostavno nije vredna. Ja sam pre nekoliko godina razmisljao o odlasku u Sijetl (posle odlaska par kolega)   ali jednostavno ne mogu dobiti slican kvalitet zivota kao u Becu (naravno puno veca plata nije upitna):

 

- 38.5h radna nedelja

- 30 dana odmora + praznici (15ak dana)

- porodiljsko za zenu da je barem godinu

- 25 min commute u jednom smeru

 

Stvarno se divim ljudim koji uspevaju da zive "normalnim" zivoitom u USA.

 

 

Edited by bags
  • +1 2
Link to comment
Meni generalno USA deluje totalno nemoguca zemlja za zivot pogotovo ako imas porodicu. Kombinacija njihovih sati, radne etike, zivota 200 na sat cak i za fantasticne prilike u mom sektoru (IT)  mi jednostavno nije vredna. Ja sam pre nekoliko godina razmisljao o odlasku u Sijetl (posle odlaska par kolega)   ali jednostavno ne mogu dobiti slican kvalitet zivota kao u Becu (naravno puno veca plata nije upitna):
 
- 38.5h radna nedelja
- 30 dana odmora + praznici (15ak dana)
- porodiljsko za zenu da je barem godinu
- 25 min commute u jednom smeru
 
Stvarno se divim ljudim koji uspevaju da zive "normalnim" zivoitom u USA.
 
 

Ima i toga. Moja bivsa je citav zivot sanjala o Americi i na kraju ode u Finiks, odmah se uda tamo za nekog naseg lika zbog papira (porodice im se poznaju), zavrsi tamo medicinu i sad radi kao doktorka. Sretnemo se ovde posle 10 godina i otprilike zivot joj je kuca - poso, 2 sata u saobracaju i ponekad navece teretana. Za 10 godina nijednom more, nijednom planina a da zlo bude vece ni ovog lika ne voli. Sta joj je to sve trebalo u zivotu pojma nemam.
Link to comment
1 hour ago, Aineko said:

Kad se vec pomenuo commute, ja npr ne bih nikad mogla da zivim u Bay Area i SF, prvenstveno zbog toga.

gde je generalno normalan zivot u US? kao u opisu @bags

Link to comment
7 minutes ago, Rowanoke said:

gde je generalno normalan zivot u US? kao u opisu @bags

 

Pa vidiš da je u Njujorku. Mislim, ako nisi paćenik koji traži neku finansijksu sigurnost koju su mu prodali investment bankers. Razmišljaj svojom glavom i dodji u Njujork u iznajmljeni jednosoban stan sa supružnikom i decom, nemoj da štediš i bog da te vidi. Poslušaj savet onoga ko je otišao iz Njujorka, uprkos fenomenalnom životu tamo.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...