Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Ko ti je to rekao? Je li to nesto novo po ovom sad zakonu sto treba da stupi na snagu (ili je vec stupio) ove jeseni?

 

Ja sam prosle ili pretprosle godine bez problema transferovao pare sa mog racuna u Srbiji na racun u USA i obratno.

Sluzbenici/ce u maltene svim bankama koje sam obisao raspitujuci se oko ovoga. Zakon je stupio na snagu nedavno, niko mi nije specificno rekao kada, a jedan lik u Intezi je zvao ceo kolegijum da ga 'podsete kako tacno to sad ide' :facepalm:

 

Ako si u Srbiji otvorio rezidentni račun (izvadio srpsku lk ili pasoš kao identifikacioni dokument kod otvaranja računa) za transfer u inostranstvo ti treba strani pasoš/lk/boravišna dozvola/radna viza

eventualno se još potpiše neka tipska izjava.

Ako si u Srbiji otvorio nerezidentni račun (identifikovao se stranim dokumentom) za transfer u inostranstvo ti ne treba ništa ako si sredstva stekao svojim uplatama/štednjom. Ako si ih stekao iz nekog posla tipa prodao si nepokretnost u Srbiji pa ti legla sredstva na račun, treba ti potvrda iz Poreske da nemaš neizmirenih poreskih obaveza u Srbiji.

Hvala puno na ovim informacijama!

 

Prelomio sam i izvadio devizni i dinarski u Raiffeisenu, iskljucivo zbog preporuka od par ljudi.

Link to comment

Ako si u Srbiji otvorio rezidentni račun (izvadio srpsku lk ili pasoš kao identifikacioni dokument kod otvaranja računa) za transfer u inostranstvo ti treba strani pasoš/lk/boravišna dozvola/radna viza

eventualno se još potpiše neka tipska izjava.

Ako si u Srbiji otvorio nerezidentni račun (identifikovao se stranim dokumentom) za transfer u inostranstvo ti ne treba ništa ako si sredstva stekao svojim uplatama/štednjom. Ako si ih stekao iz nekog posla tipa prodao si nepokretnost u Srbiji pa ti legla sredstva na račun, treba ti potvrda iz Poreske da nemaš neizmirenih poreskih obaveza u Srbiji.

 

Hvala, sad sam sve razumeo. :)

Link to comment

Ja bi pre probao kod nekog slabijeg menjača  ;)

 

Ako pod ovim podrazumevaš da pokuša da izradi menjača samo da podsetim da oni često dolaze iz polukriminalnog milljea pa rizikuje "korektivni lifting lica". Može da proba.

Link to comment

ma sigurno ce to neko da mi kupi, mislim meni sad nije zabranjeno to prodati kako znam i umem jelda?

 

edit: ima li neki pravni akt gde pise da je ova ili ovakva novcanica nesto drugo od numizmatike

Edited by Krošek
Link to comment

Da vidiš kako sam uvalio falsifikovane 2 hiljade nedavno...

moja prijateljica kupila u menjačnici 100 evra za koje se ispostavilo da su falsifikat kada ih je odnela u banku da položi na račun. Ovi iz banke zvali muriju  ^_^

Link to comment

ma sigurno ce to neko da mi kupi, mislim meni sad nije zabranjeno to prodati kako znam i umem jelda?

 

edit: ima li neki pravni akt gde pise da je ova ili ovakva novcanica nesto drugo od numizmatike

 

Postoje odluke centralnih banaka da neku novčanicu određenog datuma povlače iz opticaja. Za tvoje novčanice treba znati koji je apoen i godina izdanja. Verovatno da nije numizmatika i da može da se zameni u UK.

Menjačnice inače dobijaju od poslovnih banaka sa kojima su povezane informacije o novčanicama koje se povlače i nije baš verovatno da se daju lako prevariti.

Link to comment

Zapravo, dali su mi jos u menjacnici tu informaciju ("moze ali u engleskoj"), a na vebu boe ima i procedura: popuni se formular, priloze brojevi deviznog racuna i salje se postom - oni onda uplate.

 

Kapiram da ima dobru sansu da upali, ali opet mi nekako nerealno izgleda. Sta vi mislite?

 

Svestan sam da to nije obican papir kao sto je to sa drugim starim novcem, ali je opet novac van opticaja pa ne znam da li smem da ponudim preko neta da mi to kupi neko ko tipa ide u uk...ili je to glupa ideja ne znam

 

Pogledacu i taj sajt ali mislim da nema poente jer vec boe radi sta treba

Edited by Krošek
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...