Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Jel' prijavljivao neko godišnji porez na dohodak građana u elektronskoj formi? Ne razumem naravno ništa, ali najviše me trenutno škaklja:

Потписивање пријаве се врши коришћењем дигиталног сертификата, после подношења прилога.

 

Digitalni sertifikat se dobija u panduraciji, a potpisivanje se vrši kako tačno? Moram da imam čitač i da instaliram krš onog polusvarenog softvera, e da bi potpisao prijavu?

Ako sam dobro skontao, više nema varijante da se stvar završi drugačije nego elektronski?

 

Pasmater...

Читач картица са дигиталним сертификатом није прикључен на Ваш рачунар.

Без читача и одговарајуће картице са дигиталним сертификатом нећете бити у стању да приступите порталу еПорези.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Dakle očekivano: odem do poreske uprave, oni pojma blagog nemaju, crkoše od smeha. Kažu da će verovatno a) produžiti rok do ko zna do kad, b) možda vratiti papirnu predaju još malo, c) kaže žena "vi i kad bi sad popunili prijavu i poslali je elektronski, ja pojma nemam ni gde to ide, ni kako ja to da obradim. Ništa ne znamo, čekamo da nam objasne. LULZ.

 

Usput mi sračunala minus ovo i minus ono, i napisala da ne moram da predajem ništa.  :ss1:

Link to comment
  • 3 weeks later...

vidim prošla je neopažena ostavka predsednika io komercijalne banke ivice smolovića, a pred najavljenu privatizaciju najveće domaće banke

:blink:

Link to comment

Digitalni sertifikat se dobija u panduraciji, a potpisivanje se vrši kako tačno? Moram da imam čitač i da instaliram krš onog polusvarenog softvera, e da bi potpisao prijavu?

 

da. gde drugo da metneš ličnu kartu ako ne u čitač? :D

imaš li kakav za elektronsko bankarstvo npr?

Link to comment

Ma za ovu prilku sam se snašao tako da ne predajem prijavu, a vidim da u upravi prihoda nemaju tri blage šta bi i kako trebalo da se radi sa elektronskim prijavama...

Link to comment

Dakle očekivano: odem do poreske uprave, oni pojma blagog nemaju, crkoše od smeha. Kažu da će verovatno a) produžiti rok do ko zna do kad, b) možda vratiti papirnu predaju još malo, c) kaže žena "vi i kad bi sad popunili prijavu i poslali je elektronski, ja pojma nemam ni gde to ide, ni kako ja to da obradim. Ništa ne znamo, čekamo da nam objasne. LULZ.

 

Usput mi sračunala minus ovo i minus ono, i napisala da ne moram da predajem ništa. :ss1:

Elektronsko prijavljivanje šljaka za firme već godinu dana, i dosta pojednostavljuje život (uglavnom).

 

Ne znam da li po istom principu funkcioniše za fizička lica.

 

U suštini, ti kada dobiješ sertifikat, sve ide preko sajta Poreske uprave, ti ukucaš svoj neto ili bruto dohodak, on ti vrati izračunat iznos poreza, broj računa za uplatu s pozivom na broj i rok. I nema nikakvog odlaska u poresku upravu niti išta.

 

I naravno da ćate u opštinskoj filijali ne znaju ništa, to sve ide direktno u kompjutor™ tj. potpuno se preskače ceo taj deo posla koji radi ćata u lokalnoj pu.

Edited by hazard
Link to comment

Treba mi tekst (ili vise njih) o delovanju MMFa u Srbiji.

Istorijat, aktuelna situacija, itd.

Neki college essay je u pitanju

 

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment

Vodi li ko ovde kakvo Udruženje građana? Mislim, znam za +1 

 

Treba mi, može na PM, kakve su obaveze u smislu obaveze vođenja knjiga i plaćanja poreza ako nema finansiranja?

 

Isto to i ako se desi neko finansiranje.

 

Hvala unapred!

Link to comment

Vodi li ko ovde kakvo Udruženje građana? Mislim, znam za +1 

 

Treba mi, može na PM, kakve su obaveze u smislu obaveze vođenja knjiga i plaćanja poreza ako nema finansiranja?

 

Isto to i ako se desi neko finansiranje.

 

Hvala unapred!

 

Удружење грађана мора да води архиву, књигу улазних рачуна, благајну и да плаћа порез на поклон на донације, уколико је донација изнад суме Х (не знам тачно, а то зависи и од активности удружења, за гомилу ствари се порез неће наплатити).

 

Удружење грађана не би смело да издаје рачуне, тј. да се бави комерцијалном делатношћу, тј. може за потребе сопственог финансирања а то не знам тачно како иде, претпостављам да се регуларно плаћа ПДВ и остала срања.

 

Завршни рачун се шаље сваке године АПР-у и Пореској управи.

Link to comment

Удружење грађана мора да води архиву, књигу улазних рачуна, благајну и да плаћа порез на поклон на донације, уколико је донација изнад суме Х (не знам тачно, а то зависи и од активности удружења, за гомилу ствари се порез неће наплатити).

zavisi jako od prirode udruzenja, humanitarna, recimo bolesnichka udruzenja se oslobadjaju od skoro svega u smislu poreza kada su u pitanju donacije. s tim shto treba biti zestoko uporan (ili lep, moze i to ^_^) u poreskoj upravi kad su bilo kakava prava u pitanju, jer oni ne praktikuju mnogo da misle, chak uopshte...

 

 

 

Удружење грађана не би смело да издаје рачуне, тј. да се бави комерцијалном делатношћу, тј. може за потребе сопственог финансирања а то не знам тачно како иде, претпостављам да се регуларно плаћа ПДВ и остала срања.

 

Завршни рачун се шаље сваке године АПР-у и Пореској управи.

mislim da uopshte ni ne sme da ima komercijalnu delatnost, u smislu da neshto pravi pa prodaje, za to mora da se pravi preduzece, to je bilo tako i po starom i po novom zakonu. ako nisu neshto dodavali po tom pitanju...

Link to comment

zavisi jako od prirode udruzenja, humanitarna, recimo bolesnichka udruzenja se oslobadjaju od skoro svega u smislu poreza kada su u pitanju donacije. s tim shto treba biti zestoko uporan (ili lep, moze i to ^_^) u poreskoj upravi kad su bilo kakava prava u pitanju, jer oni ne praktikuju mnogo da misle, chak uopshte...

 

mislim da uopshte ni ne sme da ima komercijalnu delatnost, u smislu da neshto pravi pa prodaje, za to mora da se pravi preduzece, to je bilo tako i po starom i po novom zakonu. ako nisu neshto dodavali po tom pitanju...

 

Hipotetički: raspitujem se za udruženje koje bi se bavilo bezbednošću u saobraćaju.

Link to comment

Hipotetički: raspitujem se za udruženje koje bi se bavilo bezbednošću u saobraćaju.

hipotetichki ne znam nishta o tome. prouchi svakako zakon o udruzenjima, i rachunaj da je dosta opushten, vecina stvari koje tebe interesuju pashce u druga dvorishta, tj zakon o udruzenjima se nece odnositi.

 

ali dobri odnosi sa poreskom upravom je neshto shto se vazda savetuje ^_^

Link to comment

Hipotetički: raspitujem se za udruženje koje bi se bavilo bezbednošću u saobraćaju.

Srecno!

 

Svakako predlazem da se detaljno raspitas. Prvo ti trebaju osnivaci. Takodje, morate ispuniti one formalne obaveze, da napravite statut, izaberete rukovodstvo. To ume da bude formalnost ali nemoj posle da se posvadjate i da sve ode u tri lepe. Biraj s kim ulazis u posao. Jer, u perspektivi, to moze da ti bude posao. A i bezveze je da dobra ideja propadne zbog toga sto ne mislite isto. 

 

Nije neophodno da funkcionises po principu clanstva.

 

Udruzenje moze da pruza komercijalne usluge ali u umerenom obimu i zato predlazem da dobro razmotris koju ces delatnost udruzenja izabrati i dovesti je u vezu sa statutarnim ciljevima.

 

Na primer, neko angazuje tvoje udruzenje da odrzi trening za, lupam, srednjoskolce o vaznosti postovanja propisa u saobracaju. Ili, neko angazuje tvoje udruzenje da izradi strucnu analizu efekata primene zakona o bezbednosti u saobracaju. To je sve u redu. 

 

Samo je vazno da se drzis toga da je udruzenje neprofitno. Znaci, ako udruzenje naplacuje odredjene usluge, moras platiti honorar predavacu/autoru analize, pratece troskove, itd i trudis se da ne budes u plusu, to jest da nista ne ostane kao profit.

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...