Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Pocetkom jula bi trebalo da otputujem u Nigeriju i da tamo pocnem da radim. Koleginica koja je tamo mi je savetovala da otvorim racun negde u inostranstvu i da preko tog racuna primam novac. Kaze i da bi morao da placam porez ako bi primao novac preko racuna koji imam u Srbiji. Da li neko zna kakva je regulativa kod nas po tom pitanju? Da li mozda ipak nasigurnija varijanta da uradim kako kaze koleginica koja preporucuje da racun otvorim u BIH kao nerezident?

Edited by BarryWhite
Link to comment

Ne znam je li pravo mesto da pitam (nadam se da nećete zamerit' ako nije), imam banca intesinu internet karticu i danas sam potpisao uslugu internet bankarstva, međutim kada pokušam da proverim stanje na računu i kartici, javlja mi da oni nisu povezani na e-banking. Probah da dođem do informacija preko korisničkog servisa, ali niko se ne javlja. Zna li možda neko od vas šta bi mogao da bude problem tu?

Link to comment

Mislim da si sam odgovorio, internet kartica i pripadajući račun nisu obuhvaćeni elektronskim bankarstvom. Možda ti usluga još nije aktivirana s obzirom da si danas potpisao ugovor. Proveri u svakom slučaju preko kol centra.

Link to comment

Za softver se priznaju normirani troskovi 34% bruto prihoda, u zavisnosti od tvog radno-pravnog statusa placaju se porez 20%, porez i pio 24% ili porez, pio I zdravstvo 12.3%.

Opterecenje u odnosu na neto je cc 15%; 40% ili 60%.

Obveznik je isplatilac prihoda, tj kupac. Muslim da na sajtu poreske uprave ima kalkulator i sifrarnik za sve prihode van radnog odnosa.

Ovo što si mi naveo je za ugovore o autorskom delu (i za njih se od početka godine ne plaća zdravstvo u bilo kojoj varijanti). Mislio sam da ima nešto za intelektualnu svojinu koja već postoji u trenutku prodaje a ne nešto što se naručuje ugovorom o autorskom delu, dakle ne ugovara se nikakav rad već prodaja postojeće svojine. No hvala svejedno.

 

Sent from my SM-T520 using Tapatalk

Link to comment

Pocetkom jula bi trebalo da otputujem u Nigeriju i da tamo pocnem da radim. Koleginica koja je tamo mi je savetovala da otvorim racun negde u inostranstvu i da preko tog racuna primam novac. Kaze i da bi morao da placam porez ako bi primao novac preko racuna koji imam u Srbiji. Da li neko zna kakva je regulativa kod nas po tom pitanju? Da li mozda ipak nasigurnija varijanta da uradim kako kaze koleginica koja preporucuje da racun otvorim u BIH kao nerezident?

 

Gdje ides tacno u Nigeriju?

Link to comment

Da li neko zna koji je najjeftiniji način slanja para u Srbiju? Da li je moguće slati preko Paypalla? Izračunao sam da preko  direktnog bankarskog transfera gubim 10%, isti slučaj je sa Moneygramom I Western Unionom.

Link to comment

@hazard

 

Mislim da intelektualna svojina, podleze zakonu o autorskim pravima. Ako je software tvoj, kupac je duzan da plati koriscenje, bez obzira na vreme kada je software napisan.

 

Kod autorskih prava za pisce zdravstvo se placa i ove godine.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Port Harcourt, Rivers State.

Bar Barakuda, zapamti ovo ime :D

Nikad nisam vidio veci haos kao u tom gradu.

Kada smo se vracali iz gore navedenog bara pukla nam guma, sofer je htio da promjeni gumu bez da nas pusti da izadjemo (kao opasno je).

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne mogu da neđem topik o srpskoj ekonomiji ali moram da pitam...

 

 

Ikea traži izmeštanje Bubanj potokaIZVOR: B92, TANJUG

Beograd -- Da bi švedska Ikea što pre počela gradnju prvih objekata u Beogradu, uslov je, između ostalog, i izmeštanje naplatne rampe autoputa u Bubanj potoku.

 

Takođe, neophodan preduslov je i izgradnja nove petlje Tranšped, objavljeno je na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture posle sastanka delegacije kompanije Ikea sa predstavnicima Ministarstva prošle nedelje.

Delegacija kompanije Ikea je istakla i važnost infrastrukturnog povezivanja lokacija na kojima će se nalaziti budući prodajni objekti. 

Razgovor je bio posvećen rešavanju infrastrukturnih pitanja, koja su preduslov da do kraja 2016. u Beogradu budu otvorene prve robne kuće najvećeg svetskog lanca za prodaju nameštaja. 

Otvaranje proizvodnih, distributivnih i prodajnih kapaciteta kompanije Ikea je od izuzetne važnosti za Srbiju, rečeno je na sastanku, objavljeno je na sajtu ministarstva. 

Tim ministarstva je predvodio državni sekretar Dejan Trifunović. 

U cilju efikasnije realizacije narednih koraka predloženo je da ministarstvo, zajedno sa nadležnim javnim preduzećima i Direkcijom za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, potpiše protokol o saradnji sa Ikeom kojim bi bile definisane obaveze svih strana. 

To su preduslovi da bi što pre počela gradnja prvih objekata kako bi Beograd, kako je navedeno, zadržao status budućeg regionalnog centra Ikee za jugoistočnu Evropu. 

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Privredne komore Srbije.

 

Da li je ovo previše ulaganja samo za prodajne objekte? Ili je Ikein prodajni objekat jak mamac za novce sa Kosova, Makedonije i Crne gore?

 

Šta znači regionalni centar? Jel to znači i neku proizvodnju ovde?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...