Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

... da, dovoljno je i smatram Basarin tekst romanom, dapače odličnim romanom. On sadrži u sebi dovoljnu dozu fikcionalnosti, koja ga bez obzira na svu dnevnopolitičnost čini delom koje se visokokvalifikuje za književnost.Basarin roman deluje kao intertekstualno čvorište...Umetnost više nije pakovanje stvarnosti/jezika koji je konstruiše (pristupali pitanju mimetički ili ne) u lepu formu, već čin koji ruši tabue....drugim rečima nešto što će gledaoca, slušaoca, čitaoca naterati da mućne glavom, a ako pri tome nešto i oseti (a da to nije miris bleog luka)...To tekst čini očuđujućim, ergo književnim.Prosto, u tom i takvom slučaju naratologija i naše opisivanje umetnosti moraju da se menjaju, da se šire.
Džizus! :isuse: Psihopatonaratologija.Samo da proverim da li je pomenuo vinjak... Jeste, dobro barem to. Edited by Blueberry
Link to comment
Džizus! :isuse: Psihopatonaratologija.Samo da proverim da li je pomenuo vinjak... Jeste, dobro barem to.
:lolol:Ja inače stvarno više ne razumem tu akciju spasavanja redova Basare. Pa ni on sam sebe više ne uzima za ozbiljno i štancuje romane bez puno truda i iz razloga komercijalnih. Nisam čitao Bunu protiv dahija, ali sam čitao Mein kampf i to je prosto jedan niz dosetki i ništa, ali ništa više. Po svemu sudeći, isto je i sa ovim. Čemu sad ta prenemaganja - menjajte naratologiju, Basara uneo kolumnu u roman, k'o Dišan pisoar u muzej. Ma nije nego. Edited by Syme
Link to comment

po mom misljenju, knjizevno delo koje se ne moze citati izvan jezika na kome je pisano - tesko moze da se zove romanom. ogled, esej, eksperimentalna prozna forma, sve OK. ali Basarina recentna palanacka naklapanja zvati romanom, pa to je svetogrdje prema literaturi.

Link to comment
to sam i ja tvrdio pa su mi neki tražili argumente.
Па кад ниси политички освешћен. :)Иначе, онај одломак што имају на свом сајту издавачи овогодишњег лауреата је онако...passe. Мртви Фердунанд и Совија проричу рат...
Link to comment
  • 6 months later...

taman sam mislila da sam, onomad, s dobricom ćosićem, završila, kad eto gatalice. iz mazohističkih razloga pročitah "veliki rat". nema prave teme za ovo, pa ajd, nek stoji uz nagradu.nije najgore što sam ikad čitala, ali je prilično loše, na prilično načina.kompozicija: nema je.pisac sledi načelo: sve što se bilo gde događalo, a ušlo je u moju knjigu - podjednako je važno. i tako sve to stoji, ali ne kao kocke koje tek zajedno čine građevinu, nego kao analogni niz sličica koje, i ako se gledaju 24fps, ipak ne čine film. možda bi bolje rešenje bila zbirka priča.likovi: svi su a. gatalica. i svi pričaju kao a. gatalica. onako, baš lepo, ko fini i načitani ljudi.ovo je istorijski roman. da, little tomorrow.v. arsenijevic je negde napisao nesto, kao, "gatalicina izuzetna studioznost" (kakvi su tek ostali, što nisu tako temeljni :isuse: ). a-ham, čovek je brantom iz našeg sokaka: pisalo u novinama, reče mi jedan čoek, i takoto; romanovi pozajmljeni iz akunjina; hotel vila (Hôtel de Ville) - samo jedan od mnogih detalja koji pokazuju da pisac zna engleski i nemački, ali ne i francuski i ruski. a u parizu je verovatno samo prošetao avenijom petra I.neznalaštvo, površnost i opasni, diskretni miris staare srbije. "istorija" iz koje će neki učiti istoriju.istinabog, pisac ima rečenicu (iako ga ponekad buni 3. l. mn. aorista :s_d: ).ali. pripovedanje je više od skupa lepih rečenica.poz

Link to comment

Hvala ti puno na ovom izveštaju, potvrdila si sve moje preptostvke, koje me stvarno mrzelo da potvrđujem sam, čitajući roman. Prelistao malo u knjižari i došao do zaključka da je u pitanju poor man's Pavić, ili radije, Deksa Pantelejski za malo načitanije (otud i toliko mažnjavanje od drugih autora).

Edited by Syme
Link to comment

Mislim da si mu čak dao kredit plus sa ovim postom.lpn nad tobom je učinila ono šta ja nisam želeo ni da konstatujem (jer - em me je bilo blam da bilo šta pišem o tom dometu, em što bih time oktrio da sam protraćio izvesno vreme svog života probijajući se kroz idiotizam tog ukoričenog besmila, istina do 80. stranice).NIN-ovatm je odavno postala šarlatanska lizalica i ne znam da li je u poslednjih x godina neki (iole pismeniji) srpski pisac sa više od 3 objavljena romana nije dobio. Izuzetak je Tišma, ali se dobro sećam te sramote kada su mu je uručivali kao neku vrstu milosrđa.

Edited by Blueberry
Link to comment

Ne znam šta sam uradio, ali - wtf?EDIT: Izvinjavam se na troduplom postu, zaista ne znam kako se to dogodilo.Da li uopšte postoji opcije za brisanje?

Edited by Blueberry
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...