Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

procitao sam u nemackom "weltu" da su ukucani telefonski obavesteni da ce kuca biti uskoro gadjani, ali da su se ukucani oglusili o tu informaciju.
Da te pitam još jednom: znači, ti si komandant akcije i ti odlučuješ o lansiranju i telefonski si obavestio ukućane. To ti je dovoljno da rezonuješ: ok, ako izađu pre rakete super, ako ne izađu neka ih bog rasporedi? Znači, ne pričamo o izraelskom oficiru nego o tebi. Da li bi tebi telfonsko upozorenje bilo dovoljno da mirno odeš na spavanje?Mislim, deca koja su se oglušila o upozorenje? Sva sreća pa su ta deca odlučivala da li će napustiti kuću ili neće...Nije ovde bitan redov Rajan i njegova deca, oni su samo jedna u nizu tragičnih epizoda ovog sukoba. Poenta je u tome da Izrael maljem ubija muvu, služeći se pri tome taktikom spaljene zemlje i nekim drugim taktikama čiju primenu su neke druge zemlje platile isporukom kompletnog vojnog i političkog rukovodstva pred međuanrodni sud. Tako da mi nije baš najjasnije otkud sad odjednom toliko razumevanja za takvo ponašanje. Zato što su mnogo puta u istoriji bili žrtve? Super, postoji li negde granica onoga što Izraelci smeju da urade u ime činjenice da su mnogo puta bili žrtve? Status istorijske žrtve im daje tapiju na neograničenu upotrebu nasilja? Koja je bre to logika?
Link to comment
Nije ovde bitan redov Rajan i njegova deca, oni su samo jedna u nizu tragičnih epizoda ovog sukoba. Poenta je u tome da Izrael maljem ubija muvu, služeći se pri tome taktikom spaljene zemlje i nekim drugim taktikama čiju primenu su neke druge zemlje platile isporukom kompletnog vojnog i političkog rukovodstva pred međuanrodni sud.
Misliš, oni su zvali telefonom ove u Srebrenici da im jave da napuste opkoljenu enklavu ili će biti etnički počišćeni. Mislim zaista da se to ne može porediti sa ovim Izraelskim napadom ni po uzrocima, ni po načinu vođenja rata, ni po posledicama. Pri tome ne želim da amnestiram Izrael odgovornosti jer mislim da ona postoji, ali poredjenje je neumesno.
Link to comment

Čini mi se da ovde nije reč o obimu posledica određene taktike, već o doktrini kao takvoj - tj. nedopustivoj po pravilima ratovanja.edit:Evo, pa ko je sutra besposlen može da se pridruži, a na čast organizatorkama što, u skladu sa svojom vrlom tradicijom, podrazumevaju da su protiv rata samo nezaposleni, pripadnici slobodnih zanimanja i zaludni NVO aktivisti:"Nevladina organizacija Zene u crnom organizova}e sutra u Beogradu protest protiv izraelske opsade Gaze.Ta organizacija je saopstila da ce protest biti odrzan na Trgu Republike, od 14 do 16 casova".

Edited by vasudeva418
Link to comment

Izrael ne ubija baš maljem, kada bi počeo da mlati maljem malo bi se promenila karta tog regiona. E sad dal ubija muve...fazon je u tome da Izrael ne dopušta da te muve postanu nešto veće i onda periodično poubija glavne muve pa onda muve moraju ispočetka sa larvama i tako ukrug...

Link to comment
Da te pitam još jednom: znači, ti si komandant akcije i ti odlučuješ o lansiranju i telefonski si obavestio ukućane. To ti je dovoljno da rezonuješ: ok, ako izađu pre rakete super, ako ne izađu neka ih bog rasporedi? Znači, ne pričamo o izraelskom oficiru nego o tebi. Da li bi tebi telfonsko upozorenje bilo dovoljno da mirno odeš na spavanje?Mislim, deca koja su se oglušila o upozorenje? Sva sreća pa su ta deca odlučivala da li će napustiti kuću ili neće...Nije ovde bitan redov Rajan i njegova deca, oni su samo jedna u nizu tragičnih epizoda ovog sukoba. Poenta je u tome da Izrael maljem ubija muvu, služeći se pri tome taktikom spaljene zemlje i nekim drugim taktikama čiju primenu su neke druge zemlje platile isporukom kompletnog vojnog i političkog rukovodstva pred međuanrodni sud. Tako da mi nije baš najjasnije otkud sad odjednom toliko razumevanja za takvo ponašanje. Zato što su mnogo puta u istoriji bili žrtve? Super, postoji li negde granica onoga što Izraelci smeju da urade u ime činjenice da su mnogo puta bili žrtve? Status istorijske žrtve im daje tapiju na neograničenu upotrebu nasilja? Koja je bre to logika?
a sta mi je alternativa? hamas deluje uvek iz gusto naseljenih mesta. ako se necu zadovoljiti time da obavestim da ce neka meta biti gadjana vec cu potpuno prestati sa vojnim akcijama, onda kao izraelski oficir mogu samo da naredim povlacenje svih jevreja iz izraela ili se prepustiti hamasovim raketama i samoubicama nadajuci se da ce hamas doci jednom bar do tog nivoa svesti da jave kad i gde ce napasti. naravno da se ne radi o deci koja su se oglusila o upozorenje vec o rajanu koji je svesno zrtvovao sebe i svoju porodicu. i da se u startu ogradim da ovde diskutujem samo o konkretnom rajanu, a ne o svrsishodnosti i opravdanosti izraelske vojne akcije. to je dublja prica u koju nisam bas najupuceniji.
Link to comment
Misliš, oni su zvali telefonom ove u Srebrenici da im jave da napuste opkoljenu enklavu ili će biti etnički počišćeni. Mislim zaista da se to ne može porediti sa ovim Izraelskim napadom ni po uzrocima, ni po načinu vođenja rata, ni po posledicama. Pri tome ne želim da amnestiram Izrael odgovornosti jer mislim da ona postoji, ali poredjenje je neumesno.
Ja sam zapravo povukao paralelu sa Drenicom i Donjim Prekazom, ne sa Srebrenicom. A kako se ne bismo uvukli u priču o Jupiteru, volu, posebnim slučajevima i različitim okolnostima, poenta je u onome što Vasudeva kaže - u pitanju je jednostavno neprihvatljiva doktrina. Ako se i može tužno uzdahnuti nad činjenicom da je takva monstruozna doktrina deo savremenog ratovanja, ostaje potpuno šokantan nivo razumevanja (malte ne do granice otvorene podrške) koji sa svih strana sveta stiže operaciji u kojoj je trenutno svaka druga poginula ili ranjena osoba žena ili dete.
Link to comment

Volio bih da mi neko upućeniji objasni tehničku stranu ove praxe slanja upozorenja prije ispaljivanja. Teoretski i osoba, primarni cilj napada, se onda može skloniti? A ovi to iz nekog razloga ne čine i još izlažu i djecu. U čemu je stvar?

Link to comment
Izrael ne ubija baš maljem, kada bi počeo da mlati maljem malo bi se promenila karta tog regiona. E sad dal ubija muve...fazon je u tome da Izrael ne dopušta da te muve postanu nešto veće i onda periodično poubija glavne muve pa onda muve moraju ispočetka sa larvama i tako ukrug...
Zanimljive su reakcije Egipta i Saudijske Arabije koji ,izgleda nemaju pametnija posla, negoda osude Hamas. Valjda im Obama tako reko.
Link to comment

Malo me ovo podseća na 1999. godinu i jednu prethodnu, vrlo skorašnju raspravu o civilnim žrtvama.Za mene, onaj ko granatira dete je ubica, isto kao i onaj ko je to dete uzeo za taoca. Nisi sposoban da tog i takvog Rajana rokneš snajperom, bombom ispod auta, otrovom, upadom tima diverzanata koji će ubiti samo njega, a ostale uspavati nekakvim gasom? Nemaš nijedno drugo taktičko rešenje koje ne podrazumeva raznošenje male dece na paramparčad? Onda priznaj poraz, ali nemoj da ubijaš decu zbog svoje nekompetencije.

Link to comment
naravno da se ne radi o deci koja su se oglusila o upozorenje vec o rajanu koji je svesno zrtvovao sebe i svoju porodicu.
Dakle, mogu li dobiti tvoj odgovor? Ti lično, u takvoj situaciji, da imaš moć odlučivanja, da li bi ga roknuo sa sve ženama i decom zarad višeg cilja?
Link to comment
Dakle, mogu li dobiti tvoj odgovor? Ti lično, u takvoj situaciji, da imaš moć odlučivanja, da li bi ga roknuo sa sve ženama i decom zarad višeg cilja?
ja licno ne bih, ali ja nisam izraelski oficir.
Link to comment
Volio bih da mi neko upućeniji objasni tehničku stranu ove praxe slanja upozorenja prije ispaljivanja. Teoretski i osoba, primarni cilj napada, se onda može skloniti? A ovi to iz nekog razloga ne čine i još izlažu i djecu. U čemu je stvar?
Ni u čemu. Niko nije rekao da svi dobijaju upozorenje, već je iz IDFa doprla vest da verovatno neke kuće lidera Hamasa bivaju pozvane telefonom pre napada, odakle su forumaši izveli zaključak da se ovo upozorenje svaki put šalje.Nije mi baš jasna svrha takvog napada: šta, žele da se Hamasovci više bave pregovorima sa građevinskim preduzimačima, nego terorizmom?
Link to comment
Malo me ovo podseća na 1999. godinu i jednu prethodnu, vrlo skorašnju raspravu o civilnim žrtvama.Za mene, onaj ko granatira dete je ubica, isto kao i onaj ko je to dete uzeo za taoca. Nisi sposoban da tog i takvog Rajana rokneš snajperom, bombom ispod auta, otrovom, upadom tima diverzanata koji će ubiti samo njega, a ostale uspavati nekakvim gasom? Nemaš nijedno drugo taktičko rešenje koje ne podrazumeva raznošenje male dece na paramparčad? Onda priznaj poraz, ali nemoj da ubijaš decu zbog svoje nekompetencije.
Oli ce ova moderacija konacno da splituje ovaj topik cool.gif Za vreme one teshke artiljerije na Sarajevo i vreme kada su snajperisti bili glavni junaci,neki reporter sa nemackog RTL ,u nadi da ce tako postici slavu,plati nekom klincu (16 godina)da predje most.Klinac bude ubijen.Onda to sve ekipa RTL uredno snima,danima vrti na programu,onda kao bilo protesta, ali se nikome nije nista drasticno dogodilo.A decak mrtav.
Link to comment
ja licno ne bih, ali ja nisam izraelski oficir.
Naravno da nisi. Ali ako ti lično ne bi to uradio, onda me interesuje kojom logikom prebacuješ na onu Hamasovu budalu svu odgovornost za izraelski postupak kojem ti sam ne bi pribegao?
Link to comment
onog momenta kad su izraelci obavestili da ce rajanova kuca uskoro biti raketirana odgovornost za civilne zrtve prelazi na rajana. samim tim je svako onaj ko se svesno nadje u blizini vojnog cilja sam sebi kriv ako strada. cisto sumnjam da si se i ti nalazio u blizini kasarni vj kad je nato bombardovao srbiju.onog momenta kad neko sa tim stavovima dodje u situaciju da ih sprovede ili da moze da utice da se takvi stavovi sprovedu onda jeste, u ratnom stanju, legitimno likvidirati takvu osobu.
pogotovu sto je izraelcima taktika obavestavanja telefonom potencijalne zrtve poznata od ranije, osim ako su bile smetnje u vezama ili komunikaciji.kako se niko od vas ,smashing pumpkins, niko nije zapitao zasto je teroristicka meta, sa impresivnom istorijom :'The mosque where he preached was known as the Mosque of Martyrs, and he strongly advocated suicide bombing inside Israel. He even sent his 22-year-old son on a suicide mission in 2001 to the Elei Sinai Israeli settlement in Gaza, where he and two Israelis died and 15 others were injured. Rayan was also said to have directed and financed the attack on the Israeli port of Ashdod in 2004 in which 10 Israelis were killed'. zadrzao sa kompletnom porodicom dok su na sve strane sevale bombei leteli avioni?nas rajan je, za razliku od ostalih lidera koji su jos pre nedelju dana otisli underground ostao aboveground u kuci inace punoj eksploziva i oruzja i izabrao junacku smrt.
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...