Jump to content
IGNORED

Red Alert za Plavi Pasos


Tresko

Recommended Posts

Jap. Ceo idiotluk je u tome da oni ni za godinu dana neće uspeti da svima izdaju pasoše. Ja živim u nadi da ću to završiti za vreme "odmora" u Srbiji, ali gomila ljudi ne planira put u Srbiju tokom godine...

Link to comment
  • Replies 401
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    102

  • Tresko

    33

  • Razzmatazz

    15

  • kurdi

    13

Top Posters In This Topic

Jap. Ceo idiotluk je u tome da oni ni za godinu dana neće uspeti da svima izdaju pasoše. Ja živim u nadi da ću to završiti za vreme "odmora" u Srbiji, ali gomila ljudi ne planira put u Srbiju tokom godine...
Da, ali nije poenta da mora da se ide u Srbiju da bi se vadila/menjala dokumenta. Eno tamo pokusavam da objasnim to jednom dijasposrcu, ali ne ide...
Link to comment

meni nema ama bas nikakve logike da jos nisu poceli izdavanje pasosa u inostranstvu. jedino sto mi pada na pamet je da se neko veljinog smisla za biznis dosetio kako da zaradi. ladno ce da nam izdaju plave pasose za 185 evra negde do novembra pa ce u decembru volsebno da se pojave ovi novi, jeftini. alternativa je, naravno, da ljudi idu u srbiju (neki i jat-om) i da tamo nesto potrose, nesto da ostave roditeljima itd... kokosari, nista drugo...

Link to comment
ladno ce da nam izdaju plave pasose za 185 evra negde do novembra pa ce u decembru volsebno da se pojave ovi novi, jeftini.
nece, u decembru ce da produze rok vazenja plavih do 31.12.2010.
Link to comment

za one koji razmisljaju iz bilo kog razloga (poput mene zbog manka strana i letnjih putovanja) o novom plavom pasosu kao privremenom resenju, ovo je pre par dana poslato iz konzulata u americi...Information below is from Consular Section of the Embassy of Serbia inUSA and is useful for citizens of Serbia living in US.-------------------------------------Ambasada Republike Srbije obavestava da je usvojen novi Zakon orepublickim administrativnim taksama i da su diplomatska konzularnapredstavnista Srbije u SAD pocela sa primenom novih zakonskih odredbi.U skladu sa zakonom, znacajan broj konzularnih taksi je nizi u odnosuna iznose koji su se do sada primenjivali.Taksa za sve pasose na obrascu SRJ, tzv. plavi pasosi, bez obzira navaznost, je ista i iznosi 35 dolara, sto predstavlja znacajno smanjnjeu odnosu na dosadasnjih 225 dolara, koliko je iznosila taksa na pasossa rokom vazenja od 10 godina.Novim zakonom su ukinute takse na konzularne radnje u vezi sa vojnomobavezom, prijavama za upis u maticne knige i na dokumenta u vezi saprenosom posmrtnih ostataka. Kod ovih radnji, Ambasada ce naplacivatitzv. stvarne troskove, odnosno, troskove koje cediplomatsko-konzularno predstavnistvo objektivno imati u vezi sazahtevom. Tako ce se za zahteve u vezi sa regilisanjem vojne obavezeplacati samo iznos od 3 dolara.Istovremeno, uskladjivanjem sa novim zakonskim resenjima, konzularnetakse za zahteve u vezi sa drzavljanstvom i overama, odnosno,legalizacijom ce biti neznatno vise.S obzirom na promene iznosa konzularnih taksi, Ambasada savetuje svimpodnosiocima, koji zahtev podnose postom, da prethodno provere iznosvazece konzularne takse a zatim isti dostave Ambasadi sa odgovarajucimMoney Order-om.Za informacije o taksama posetite www.serbiaembusa.org ili seobrataite direktno Konzularnom odeljenju.Ambasada Republike Srbije i ovom prilikom obavestava srpske drzavljaneda jos uvek nije utvrdjen datum kada ce diplomatsko-konzularnapredstavnistva Srbije u SAD poceti sa prijemom zahteva za biometrijskepasose. Ambasada savetuje sve nase drzavljane da eventualni put uSrbiju iskoriste i tom prilikom podnesu zahtev za biometrijski pasos uzemlji. Sve nove informacije u vezi sa biometrijskim pasosima ce bitiobjavljene na sajtu Ambasade i preko ove E-mail liste Ambasade.

Link to comment
aha... povlacim rec... bice da ipak nije u pitanju kokosarenje.
Ako ikada poprave sajt ambasade u Londonu, mozda i mi saznamo nesto vise od
O troskovima izdavanja novog biometrijskog pasosa, kao i o preciznom datumu otpocinjanja prijema zahteva i uzimanja biometrijskih podataka obavesticemo naknadno.
Link to comment
Do pre godinu-dve, bitne razlike nije ni bilo...Ako nemaš, moraš da moljakaš za odobrenje stalnog boravka (koji nećeš dobiti) ili privremenih boravaka (koji su se ranije mnogo teže dobijali) do kalendarske godine u kojoj navršavaš 35-tu godinu. Kada to istekne, po zakonu tražiš da te prebacuju u rezervu. Ali vrlo retko Generalštam (sada MOD) odobrava privremene boravke posle 27-dme, 30-te, ili svakako do 35-te.
Boldovano je bitno za kurdija, jer je jedan od retkih kome su odobrili i posle 27 [mozda je i on pisao molbu cirilicom? :D ]
Da, mada treba zapamtiti onaj deo zakona "do kraja kalendarske godine u kojoj regrut navršava 35-tu godinu života". Ako je privremeni boravak odobren do 35-te, koliko još "međuprostora" ima u kojem mogu da te maltretiraju? Nekoliko meseci? Godina dana max?
elem... te detaljcice i ja pokusavam da utvrdim... ali mi situacija (po mene) deluje malo bolje nego pre nego sto mi je jms objasnio(da se neko slucajno ne zbuni, 35-ta godina zivota se navrsava na 35-ti rodjendan)meni su daklem uvek odobravali (latinicne) molbe, uglavnom na po godinu, par puta me usralo po dve godine u cugu... do sada nekih 15-ak resenja :Dnije neki savet, vise observacija, ali koliko sam shvatio kljuc za uspesno odlaganje je uvek bio upravo to sto sam se uvek redovno javljao da odlozim.zapravo svi za koje znam iz moje generacije su u istoj/slicnoj situaciji... s malim razlikama u mesecima, koje sada mogu ispasti bitne...daklem poslednji put su mi odlozili do jula kljucne godine (tj ove), sto je posle rodjendana mi, ali i dalje ostavlja neki prostor do kraja godine (nedovoljan za zavrsetak sluzenja, ali dovoljan za poziv). pri cemu sam ja trazio u decembru i do decembra, a oni odborili ali skratili do jula, kao da je taj jul neki specifican rok... u ambasadi su mi tom prilikom rekli da izgleda svima daju do jula (nemam predstavu na kolikom uzorku je ovaj zakljucak zasnovan), a zasto ne znaju.i sad sam se ja dvoumio da li da (apsurdno) opet trazim privremeno odlaganje do besmislenog roka koji je posle kraja kljucne godine, ili sta...posle vasih objasnjenja mi ipak deluje makar logicnije da sa istim tim razlozima (zasto ne mogu u sledecih godinu dana) trazim to prebacivanje u rezervu ("ne mogu u sledecih godinu dana, kada ce vec isteci kljucna godina, te stoga..." makar ne zvuci glupo)... ako to vec postoji definisana ideja/kategorija.naravno bolje bi bilo da je godina u trenutku pisanja molbe vec istekla, ali mi deluje nemoguce dobiti tkvo privremeno resenje.
Link to comment
Ako ikada poprave sajt ambasade u Londonu, mozda i mi saznamo nesto vise od
:lol: i ja sam odmah potrcao tamo da potrazim istu vest....ali ovo sto je razaslato iz vasingtona ce valjda vaziti svugde, makar i sa malim zakasnjenjem.
Link to comment
meni su daklem uvek odobravali (latinicne) molbe, uglavnom na po godinu, par puta me usralo po dve godine u cugu... do sada nekih 15-ak resenja :Dnije neki savet, vise observacija, ali koliko sam shvatio kljuc za uspesno odlaganje je uvek bio upravo to sto sam se uvek redovno javljao da odlozim.
slicna situacija i ovde [malo sam mladji, pa nemam jos 15 resenja :D] - izgleda je najbitnije to redovno odlaganje.
daklem poslednji put su mi odlozili do jula kljucne godine (tj ove), sto je posle rodjendana mi, ali i dalje ostavlja neki prostor do kraja godine (nedovoljan za zavrsetak sluzenja, ali dovoljan za poziv). pri cemu sam ja trazio u decembru i do decembra, a oni odborili ali skratili do jula, kao da je taj jul neki specifican rok... u ambasadi su mi tom prilikom rekli da izgleda svima daju do jula (nemam predstavu na kolikom uzorku je ovaj zakljucak zasnovan), a zasto ne znaju.
i moje trenutno resenje istice krajem juna 2010. a za boldovano - rodjendan u januaru ostavlja dovoljno i za ceo redovni rok <_<
i sad sam se ja dvoumio da li da (apsurdno) opet trazim privremeno odlaganje do besmislenog roka koji je posle kraja kljucne godine, ili sta...posle vasih objasnjenja mi ipak deluje makar logicnije da sa istim tim razlozima (zasto ne mogu u sledecih godinu dana) trazim to prebacivanje u rezervu ("ne mogu u sledecih godinu dana, kada ce vec isteci kljucna godina, te stoga..." makar ne zvuci glupo)... ako to vec postoji definisana ideja/kategorija.naravno bolje bi bilo da je godina u trenutku pisanja molbe vec istekla, ali mi deluje nemoguce dobiti takvo privremeno resenje.
i ja bih na tvom mestu trazio tada vec prebacivanje u rezervni sastav. ali mislim da i nije nemoguce dobiti privremeno resenje ako smatraju da nisi [jos] ispunio uslove za prebacivanje u rezervni sastav. jedino sto bi morao da predas molbu dvaput ove godine [i platis takse dvaput].
Link to comment
:lol: i ja sam odmah potrcao tamo da potrazim istu vest....
uopste mi nije jasno - taj sajt je bio sasvim ok, dok nisu uradili neki "update" i sad vise ne zna se sta je na srpskom, sta na engleskom, pogresni linkovi i sl.
Link to comment
Da, ali nije poenta da mora da se ide u Srbiju da bi se vadila/menjala dokumenta. Eno tamo pokusavam da objasnim to jednom dijasposrcu, ali ne ide...
Videla :lol: Saznala da je potpuno OK da u našim ambasadama ljude plaćamo da sede i lakiraju nokte dok mi za pasoše i ostala dokumenta idemo u Srbiju. Takođe saznala da mi nije problem da malo malo uzmem slobodne dane da skoknem do Srbije jer sam, kao i svi mi iz dijaspore, puna para. Prosvetli me čovek :wub:
Link to comment

da, postoji nov cenovnik usluga konzularne sluzbe. i meni je stiglo mailom 5og februara, ali nisam nesto preterano obracao paznju, obzirom da mi "plavi" vazi bar jos jedno 3-4 godine (ili dok ga ne ukinu).

Postovani, Na sajtu Ambasade u rubrici KONZULARNI POSLOVI ? CENOVNIK KONZULARNIH USLUGA se nalazi nova tebela administrativnih taksi za pojedine konzularne radnje na osnovu Zakona o izmenama i dopuni Zakona o republickim administrativnim taksama ( ZORAT ) od 22.01.2009. godine, koji je stupio na snagu 30.01.2009. godine. Ambasadra Srbije Madrid
u mailu je prilozen i pdf sa cenovnikom, a na sajtu ambasade je vec updatovan. pretpostavljam da su cene iste svuda u euro zoni.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...