Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Mogu da ti kažem da je ono pozicija koja se u realnoj turnirskoj borbi veoma lako gubi. Znači objektivno je remi, ali ne postoji direktan put da je nivelišeš nego moraš tokom dugo vremena da paziš da ne pogrešiš. Protivniku je lako, samo vrti okolo i čeka šansu. Puno puta sam tako gubio objektivne remi pozicije tog tipa ( i dobijao, da se ne lažemo :) )

Link to comment

Dajte, nemojte zajebavati. Ja prosto ne mogu da objasnim da iko elementarno sahovski pismen, a nekmoli vrhunski velemajstor, odigra potez 64. a4 i zakuje pesaka za polje boje protivnickog lovca.

Link to comment
  • 3 weeks later...
Sumnjam da bi to danas moglo da se izvede. Mislim, ja sam bio regularan glupi tinejdžer kada sam bio tinejdžer, sa svim pratećim sadržajima, ali sam sa drugarima redovno išao (u Dom Sindikata beše?) na turnire Investbanke i onda smo sedeli u publici i buljili u ogromnu tablu sa velikim uživanjem.Ne znam da li se tripujem, ali teško mi je da poverujem da bi danačni tipični tinejdžer sa tipičnim tinejdžerskim sadržajem mogao da sedi u publici i gleda u ogromnu tablu.
Takvi kao ti su uvek bili velika manjina. Pitanje je da li i dalje postoji ta manjina. Ja mislim da postoji. Evo u SD USCE gledam klince kako dolaze igraju sah i ne vidim da se nesto gubi.
kako me je skoro opet uhvatilo sahovsko ludilo, ja sam lepo iscitala ovu temu od pocetka do kraja, pa samo da se nadovezem na ovo gore sa 24. strane jednim licnim vidjenjem.ne bih se slozila sa bergasom da ta manjina klinaca (zainteresovana za sah) uvek postoji u relativno istom broju, nezavisno od stanja u drustvu kad je sah u pitanju. mislim da je za neosipanje te manjine, a narocito za uvodjenje tih klinaca u ozbiljnije vode itekako bitno kakva je background sahovska kultura u drustvu. ja isto kao lrd zakljucujem na osnovu poredjenja moje generacije i sadasnjih generacija.moj otac je svojevremno igrao, mislim, na nacionalnim turnirima (nemam pojma koji je nivo bio, to je bilo dosta pre nego sto sam ja rodjena a nikad ga nisam ispitivala). naravno da me naucio da igram sah (imao je neku pricu da me je naucio da postavim tablu sa 22 meseca ali to ne znam da li da mu verujem :D) i celo moje detinjstvo je ispunjeno sahovskim uspomenama (jedan od najdrazih i najpozitivnijih likova mog detinjstva mi i danas 'tepa' pacerka :P ). kod nas je stalno dolazila neka sahovska ekipa iz od kojih su sada uglavnom pokojni, secam se da su donosili onu tablu na savijanje :) itd. anyway,malo zbog tog sahovskog 'epicentra', a uglavnom zbog opste popularnosti saha, svi klinci u familiji i drustvu su znali da igraju i interesovali su se za sah. nama je bilo najnormalnije da kad odemo jedni kod drugih igramo sah, sto mislim da danas bas i nije slucaj (opet, mozda sudim samo po svojim utiscima, ali stvarno mi se cini da je u moje vreme mnogo vise dece znalo pravila saha nego danas, sto bi valjda bila osnova popularizacije - bas me intersuje sta drugi misle o ovome). uz sve one faktore nabrojane u ovoj prici o padu popularnosti, mislim da je smelo tvrditi da se "tu nista ne gubi".medjutim, kada je to interesovanje trebalo da se pretoci u nesto ozbiljnije vec su bile 90te i fokusi su bili pomereni na druge stvari. u selu naravno nije bilo nikakvih sahovskih dogadjaja a odvozenje i dovozenje na treninge/skole i slicno bas i nije bio prioritet. cale je nesto pokusao kod kuce da me trenira, medjutim ja i on se bas i nismo podnosili (tada je vec poceo da pije), plus je on uzasan ucitelj pa bi se uglavnom posvadjali i mene bi bolela glava od njegovih cetvorocasovnih lekcija, tako da me je na kraju sve to odbilo od saha. od njega mi je ostalo ubedjenje da se sah uci iz knjiga i teorije pa sam prosle nedelje ponovo skinula gomilu knjiga i bacila se na citanje :D. inace nisam odigrala ljudsku partiju bar 15godina, sad jedva ponekad pobedim onaj glupavi kompjuter na chess.com kad ga postavim na 800. a i vise ga koristim ka tactics trainer (posto ponavlja poteze iz partije u partiju). ne znam gde je dobar online community za pocetnike, posto mi je vise dosadno da igram sa kompjuterom... inace sam resila da se ponovo dohvatim saha kada sam gledala neku partiju i shvatila da moram da se podsetim en passant pravila (sto je strasno, jer sam sah bas volela ali, splet okolnosti...). inace sam kao i sva deca obozavala da lupam po satu, ali u principu ne volim brzopotezne partije.
Link to comment

pisalo se o klincima i sahukrivicom iliti entuzijazmom jednog nastavnika i kao posledica inercije posle njegovog odlaska u penziju u skoli se od prvog razreda praktikuje sahi kao izborni predmet i na dodatnim casovima i casovima razradne nastavemoj klinac ima vec drugu godinu izborni predmet sahuglavnom ga igra sa dedom kuci (deda bio nekad dobar sahista)ono sto mi je zanimljivo jeste kad se nadje sa drugarima van skole ide red igrica, red fudbala i koja partija sahai sam sam ga nekad igrao pa i u lovu, ali los sam :)

Link to comment

Dakle, u sahu se zaista bas sve moze dobiti (i izgubiti), samo ako se dovoljno zeli, cak i na najvisem nivou. Sta se onda ja koji moj nerviram sto sam milijardu puta izgubio slicne pozicije.http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1344046

Link to comment
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Nedavno sam sastavio šahovski problem u obliku krsta, u kome se traži samomat u 12 poteza. Da podsetim, kod samomata beli primorava crnog da ga matira, a crni to pokušava da izbegne.Budući da se u ovoj atipičnoj vrsti problema igra odvija duž svega jednog reda i jedne linije, razumljivo je da figure imaju ograničeno dejstvo. Na primer, u početnoj poziciji crni pešak tuče polje d4, ali ne može da se pokreće, a kretanje je takođe blokirano crnom topu i lovcu. S druge strane, beli skakač odigraće značajnu ulogu zahvaljujući svojoj sposobnosti da preskače polja i figure. Ugodna vam zabava! :)2b4n.jpg

Link to comment

Rešenje šahovskog problema: 1. Sd3 Kd7, 2. Sc5+ Kd6, 3. Sd7! Kd5, 4. Kd3 Kd6, 5. Kd4 Kd7, 6. Kd5 Kd8, 7. Dd4 Kd7, 8. Dc5 Kd8, 9. Ke5 Kd7, 10. Kf5 Kd8, 11. Db5 Kd7, 12. Dd5+ ! Td5 mat. Na 2... Kd8 beli takođe igra 3. Sd7, dok se 3... Kd7 isto svodi na glavnu varijantu.

Link to comment
  • 1 month later...

Na open turniru u Blagojevgradu nastupa i bugarski šahista Borislav Ivanov, koji je trenutno uz Karlsena i Ananda verovatno jedini igrač koji može da privuče veću pažnju svetskih medija. Naime, dotični tip prošle godine je na nekoliko turnira postizao spektakularne rezultate, pobeđujući čak i brojne velemajstore koji imaju 300-350 poena veći rejting od njega. Dobio je nadimak Hudini, pošto mu se većina poteza poklapa sa onim što u tim pozicijama predlaže kompjuterski program "Hudini" :D . U međuvremenu je postao FIDE majstor, rejting mu se popeo na 2324.Mada su ga organizatori turnira pretresali, nisu uspeli da dokažu na koji način vara. Ne znajući kako da mu doskoče, šahisti su počeli da mu predaju partije bez borbe, pa na jednom turniru nije dobio nagradu jer turnirski pravilnik je predviđao da igrač ne može osvojiti nagradu ako mu protivnici tri puta predaju bez borbe! Čak je dobio i zabranu igranja od bugarske federacije, ali kazna je istekla i izgleda da ćemo uskoro slušati o novim podvizima Ivanova.Inače, ovaj turnir organizuje klub čiji je on član, i domaćini su insistirali da se Ivanovu dozvoli učešće, obećavši da će uvesti neke detektore za metal i druge mere zaštite od varanja. Posle tri kola Ivanov ima 2,5 poena, danas mu je protivnik bugarski velemajstor Vladimir Petkov 2564, pa ćemo videti šta može da uradi na ovom turniru.Kao ilustracija igre ovog (po svemu sudeći) prevaranta, evo prošlogodišnje partije u kojoj je pobedio hrvatskog velemajstora Ivana Šarića (igrač sa rejtingom preko 2600) posle efektnih žrtava. http://www.chessgame...ame?gid=1703578

Link to comment

Ovo postaje zanimljivo. U četvrtom kolu je pukao od velemajstora iz Bugarske, onda je u naredna dva kola za protivnike imao igrače od oko 2100 i obe partije dobio, tako da sad ima 4,5 iz 6, svega pola poena manje od vodeće grupe. Inače, igrao je i na ovom turniru sa pomenutim velemajstorom Šarićem i nakon uzbudljive partije remizirao.U sedmom kolu igra belim figurama, protivnik mu je američki velemajstor i nekadašnji omladinski prvak sveta Maksim Dlugi (rejting 2524). Tipujem na "keca" :)

Link to comment

:lolol:Ivanov ponovo jaše. :DJel znate za slučaj kad mu je lik, na nekom turniru u Španiji, pre partije došao sa dvojicom koji kao da su telohranitelji nekog kolumbijskog narko bosa i zapretio mu da njih dvojica moraju remizirati ili će biti svašta :).... i remizirali su :D

Link to comment

Ipak ništa od nove senzacije, pobedio je Dlugi.Možda je to Ivanovu deo neke dugoročne strategije, da napreduje postepeno kao igrač, a ne da odmah taba velemajstore od 2600+ i time izaziva burne reakcije ;)A ko zna, možda je i Dlugi primenio tu strategiju "govori tiho i nosi grmalje sa sobom" :rolf:

Link to comment

Dlugi je pobedio kontumacijom, nakon što je Ivanov odbio da se podvrgne pretresu. Tako sam čuo, a biće verovatno dosta priče o tome u narednim danima. Pretpostavljam da će, ako je tačno, popiti dužu suspenziju ovog puta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...