Jump to content
IGNORED

PPP real estate


DarkAttraktor

Recommended Posts

2 hours ago, morgana said:

 

druga je stvar sto se novogradnja rasproda dok si reko vesic

 

 

Pa da l je moguce da se tolike pare operu kroz nekretnine?

Link to comment

Ja bih najradije prodao svoj stan u Becu, isplatio rutinski ostatak kredita i kupio kucu negde u Spaniji.

 

Jedan Ukrajinac je to upravo uradio. Sad je u Valensiji, imaju i on i zena manje plate nego ovde ali zato nemaju kredit i imaju more...

  • +1 6
Link to comment
16 minutes ago, bags said:

Ja bih najradije prodao svoj stan u Becu, isplatio rutinski ostatak kredita i kupio kucu negde u Spaniji.

 

Jedan Ukrajinac je to upravo uradio. Sad je u Valensiji, imaju i on i zena manje plate nego ovde ali zato nemaju kredit i imaju more...

a sta te sprecava?

Link to comment
1 minute ago, munze said:

a sta te sprecava?

 

Prvenstveno promena za decu gde ce morati uciti jezik iz pocetka. Eventualno mi se cini da je Austrija malo stabilnija nego Spanija u buducnosti za klince.

Kod ovog frenda je lakse bilo jer su deca 2 i 4 a jos ima nekoliko Ukrajinaca u tom istom mestu...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Koliko je m2 u Becu recimo do 3. bezirka?

 

Nemoj da te mami za decu je tu bolje sto se tice visokog skolovanja, i Spanci su pecalbari cesto i u velikom broju.  I mislim da je uz sve mane Austrija daleko organizovanija drzava. I bolja za dugorocnu integraciju ljudi naseg porekla. A Bec je grad tipa Strazbura i Brisela po mogucnostima. 

Edited by Moonwalker
Link to comment
56 minutes ago, Moonwalker said:

Koliko je m2 u Becu recimo do 3. bezirka?

 

Dosta je tesko pausalno dati cenu za bezirk. Naravno imaju jeftiniji i skuplji, ali nekad dosta zavisi od polozaja unutar bezirka i naravno stana,  zgrade, spratnosti, polozaja sunca, troskova ( tipa fond za popravke ili crkveno zemljiste) i sl.

 

Za treci bezirk koji je recimo negde u sredini je bar 8000 za stan koji ne treba renovirati i sl. Nova gradnja ide lagano preko 10.000.

 

Najveci problem trenutno je mala ponuda stanova na trzistu. Pogotovo sa tri i vise soba.  Samo oni najgori stanovi koji se ne mogu zavaljati zavrsavaju u oglasima. Dobar stan sa fer cenom uglavnom nestaje u prvih par sati. Cesto se dogodi da vidim oglas cim je postavljen, prosledim zeni link i ona kad pogleda za sat-dva vise nije tu. 

 

Na ovoj listi je Austrija na 9. mestu. Bilo bi zanimljivo iskopati podatke za Srbiju.

 

bloomberg.thumb.png.59817ed8b813dd694f350655b02b42c8.png

 

Za Beograd (uzeti sa rezervom jer su podaci sa Numbeo):

 

Rank
City
Price To Income Ratio
Gross Rental Yield City Centre
Gross Rental Yield Outside of Centre
Price To Rent Ratio City Centre
Price To Rent Ratio Outside Of City Centre
Mortgage As A Percentage Of Income
Affordability Index

 

5 Belgrade, Serbia                20.06               3.41                       3.76                        29.32                  26.57                             144.82

                      0.69

 

17 Vienna, Austria                15.90               2.51                       2.67                        39.77                   37.48                            97.66

                             1.02

 

 

 

 

Edited by bags
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Meni drugar baš reče kako je njegov kolega Nemac kupio skoro stan u Malagi ili mestascu pored, na obali, i sad je plan da ga izdaje veći deo godine a on sa porodicom da provede neko vreme, unapred dogovoreno sa agencijom koja mu odrzava i radi to izdajanje. Cena je bila (iz naše nemačke perspektive) mala, i bogami seli drug i ja da razmišljamo o tome. On je prvo hteo da kupi sebi stančić u Berlinu ali su cene tako podivljale da se oladio.

 

//Mi bismo nas stan sad mogli da prodamo za bar 100K evra više nego što smo ga platili pre skoro tri godine. Verovatno da naplatimo i baštu dodatno jer sad posle pandemije je svima jasan značaj takvog neceg. Do sad su uglavnom dosta manja i udaljenija mesta bila povoljna po cenama (ali sa druge strane im svašta fali, ja za pocetak nikad ne bih išla u mesto u kom sam osuđena na auto do većeg mesta) ali se sve više ljudi naselilo "bliže zelenilu i miru a dalje od većih gradova" tako da su cene i tamo baš skocile. Sapunica u ovoj našoj oblasti Rajna-Majna nikako da pukne, evo predviđaju već deset godina i - ništa, naprotiv. Za petnaest godina su cene nekretnina bukvalno postale duplo veće, baš sam slušala jednu emisiju o stanju na tržištu od 2017.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
On 15.6.2022. at 21:15, Zlurad said:

Od kad su po Beogradu onoooliko poludeli sa cenama stanova? Gajba u brace jerkovic, oko crvenong solitera 30 kvadrata 55K evra. 500 metara odatle lik prodaje 35 za 85 000. Neki babl nekretnina ili je to to?

 

Drugar pre par dana prodao 29m2  na vrhu ustaničke kod okretnice za 59k evra, poslednji sprat, ispod ploče, u zgradi bez lifta. Gleda neku novogradnju oko Tošinog bunara (sada taj kraj agenti zovu "Avenija":laugh:) za 2600. Kombinacija niskih kamata i opšte situacije gde nemaš gde ni da uložiš pare, a cene rentiranja krenule da rastu.

Link to comment
On 17.6.2022. at 17:55, boldrock said:

. Kombinacija niskih kamata i opšte situacije gde nemaš gde ni da uložiš pare, 

Kamate su krenule da ozbiljno rastu. Tako da je sada je bukvalno najgori trenutak za kupovinu - cene su još naduvane malim kamatama od pre par meseci, a kamate su već otišle (Euribor prvi put pozitivan od 2015te) pa je kreditno opeterecenje za kupce postalo enormno

 

Ovo će biti i test za poreklo para kojim se kupuju nekretnine u Srbiji - ako cene stanova ipak ne padnu, te pare su većinski iz nelegalnih izvora, ko sto svi i sumnjaju

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...