Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

odlican topik, jel zna neko koliko (u satima ili danima, svjedno) putuje sezonski voz beograd split sto petkom polazi iz bg a subotom se vraca iz st?
krene u cetiri popodne tamo je u 7 ujutro. nazad ne znam.
Link to comment
Nema to veze, voda se ne pretvara u vino pa koliko god da je ima."Srednja klasa" u zemljama u razvoju pocinje na nekih 5,000$ godisnjih prihoda. Stotine miliona Kineza po fabrikama su na ispod 2,500$ godisnje.Visokoobrazovani su na 400-500$ mesecno i nije da ne moze da u zivotu sedne u bullet train ali daleko od toga da to moze da radi rutinski kao njegov ekvivalent u Zapadnoj Evropi ili Japanu na 5,000$ mesecno.
Yoyogi,Mislim da gresis, visoko obrazovani u Kini imaju vece prihode. Na primer, Kina je danas najvece trziste automobila. Ako izuzmemo najskuplje modele, te automobile ne kupuju obicni sjakere vec srednje klasa. Tesko ce neko sa 5000 USD kupiti kola za 20000 USD. Slicno je i sa stanovima.Definitivno postoji srednja klasa i oni imaju para za mali "luksuz". Dodaj tome poslovne putnike i stalnu konstantu - veliki broj Kineza, i eto ti punih vozova na svakih par minuta.Pozdrav,X500
Link to comment
krene u cetiri popodne tamo je u 7 ujutro. nazad ne znam.
15 sati???? jbte postanskom dilizanskom preko travnika, mrkonjic grada, livna, duvna i govna bih stigao brze.
Link to comment

Sorry, jos sam pod utiskom putovanja Beograd-Sarajevo vozom u jesen 2009 :twak:Mada, sad kad se setim, ja sam 2002. isao vozom od Splita do Zagreba i to je bilo nekih 9-10 sati, tokom noci... Na to dodaj jos ZG-BG i eto 15 sati.

kom svakom, to je samo 1. ovaj voz ide preko zagreba.
Link to comment
U evropi sada ciljaju komercijalnu brzinu od 360kph. To jest u Francuskoj (i Spaniji mozda) jer se u Njemackoj ne isplati praviti vozove sa takvim brzinama (ima previse stanica).
Zar je to stvarno jedini razlog? Bas nisam stekao utisak da ICE staje cesce od jednom u 30-45 minuta. Uvek me kopkalo kako u sustini ne ide vise od 150 (bar ne u pravcima koje ja koristim), a cesto citam o brzinama poput ovih od vise od 300km/h.Inace, iako pocinjem lagao da prezirem Deutsche Bahn, moram da im cestitam sto su resili najveci transportni problem svih vremena. Moguce da je neko to vec uradio, ali citam da ce sledeca generacija (ICx) da ima sedista koja se ne obaraju unazad, vec klize unapred :Hail: . U principu i nije neki problem u njihovim vozovima, posto mesta ima dovoljno, ali stvarno retko sta moze da mi sjebe putovanje kao debil ispred, koji mi se opruzi na kolena.
Link to comment
Yoyogi,Mislim da gresis, visoko obrazovani u Kini imaju vece prihode. Na primer, Kina je danas najvece trziste automobila. Ako izuzmemo najskuplje modele, te automobile ne kupuju obicni sjakere vec srednje klasa. Tesko ce neko sa 5000 USD kupiti kola za 20000 USD. Slicno je i sa stanovima.Definitivno postoji srednja klasa i oni imaju para za mali "luksuz". Dodaj tome poslovne putnike i stalnu konstantu - veliki broj Kineza, i eto ti punih vozova na svakih par minuta.Pozdrav,X500
avioni skoro na svim linijama su puni, ne vidim zasto ne bi tako bilo i sa brzim vozovima.
Link to comment
Mada, sad kad se setim, ja sam 2002. isao vozom od Splita do Zagreba i to je bilo nekih 9-10 sati, tokom noci... Na to dodaj jos ZG-BG i eto 15 sati.
ja se secam da je '70-tih voz pod imenom Dioklecijan isao BG-Split za 8-9 sati.
Link to comment
ja se secam da je '70-tih voz pod imenom Dioklecijan isao BG-Split za 8-9 sati.
Unska pruga je u ratu izbačena iz stroja, od tad se ide Franc Jozef - Aleksandrovom kombinacijom i nije brzo.
Link to comment
avioni skoro na svim linijama su puni, ne vidim zasto ne bi tako bilo i sa brzim vozovima.
Na primer, do nekih industrijskih mesta u unutrasnjosti nema drugog pouzdanog prevoza a ni dobrih puteva, i da ima, predaleko je. Vidi samo prethodne postove o vozu Beograd - Split. Avion 45 minuta ili voz 15 sati. A ta razdaljina je nista za Kinu.Jos, avioni nemaju 1,500 sedista i ne idu na 3 minuta.Zna Kina sta radi, ako se danas i ne isplati, postojanje i dalji razvoj brzih pruga radi nesto jos vaznije: dize standard svega. Kao sto plima podigne sve barke u luci, ne samo jahte.
Link to comment
15 sati???? jbte postanskom dilizanskom preko travnika, mrkonjic grada, livna, duvna i govna bih stigao brze.
Nije to puno, sad u junu sam putovao 12 sati od Beograda do Titograda.
Link to comment
Zar je to stvarno jedini razlog? Bas nisam stekao utisak da ICE staje cesce od jednom u 30-45 minuta. Uvek me kopkalo kako u sustini ne ide vise od 150 (bar ne u pravcima koje ja koristim), a cesto citam o brzinama poput ovih od vise od 300km/h.Inace, iako pocinjem lagao da prezirem Deutsche Bahn, moram da im cestitam sto su resili najveci transportni problem svih vremena. Moguce da je neko to vec uradio, ali citam da ce sledeca generacija (ICx) da ima sedista koja se ne obaraju unazad, vec klize unapred :Hail: . U principu i nije neki problem u njihovim vozovima, posto mesta ima dovoljno, ali stvarno retko sta moze da mi sjebe putovanje kao debil ispred, koji mi se opruzi na kolena.
Ja negde procitao da u Nemackoj ICE mora da se takmici sa prevozom kolima ne samo po brzini nego i po komforu - tj. u Nemackoj i onako mozes da picis 250 km/h po autobanu, tako da za ICE nije dovoljno da bude samo brzi, vec mora da bude i komforan kao i prosecno nemacko vozilo. S druge strane u francuskoj TGV moze da dopusti sebi da se takmici skoro cisto po brzini, autoputevi su ograniceni (valjda na 120 km/h?) a i manje je razgranata njihova mreza a i placa se putarina (za razliku od autobana). Zato valjda francuzi jure brzinu, a nemci su odlucili da idu malo sporije ali da vozovi budu siri, duzi, sa vise mesta.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...