Jump to content
IGNORED

vize, vize, vize, ze, ze, ze...


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

nemaju spisak potrebnih dokumenata. treba da imas pricu zasto ides i zasto bi ti verovali da ces se vratiti i tu pricu moras potkrepiti dokumentima. ako si rekla da si stalno zaposlena, trebala bi da im dostavis na uvid radnu knjizicu i pismo od poslodavca. napravi kopije za svaki slucaj, da im mozes ostaviti ako ti traze. britancima pristup varira od slucaja do slucaja pa se tako i ponasaju. pozeljno je biti sto bolje pripremljen. sve informacije treba potkrepiti sa sto vise dokumenata i sve to nositi sa sobom. 

Link to comment

Da li se za britansku vizu srpski pasoš može predati ambasadi UK u Parizu, ukoliko je srpski državljanin rezident u Francuskoj?

svakako može, pitanje je jedino da li je obavezno ili možda može i u Srbiji

 

(ja sam uvek sve vize sređivala po ambasadama gde sam trenutno boravila)

Link to comment

inače gotovo sigurno nema ovako specifičnih slučajeva na forumu, no nikad se ne zna (a možda pomogne i nečijim drugarima, rođacima, itd)

 

elem, ako neko ima "family residence card" u EU zemlji X zato što je venčan sa EU državljaninom zemlje Y (Y!=X), ne treba mu viza za Irsku

(a ima i neka fora sa UK ali mislim da oni puštaju samo ako se ide zajedno sa narečenim EU mužem ili ženom)

Link to comment

hm, viza treba mojoj supruzi, treba da ide na konferenciju. ja sam državljanin EU (CRO) a ona ne ali smo zajedno u FRA. ona ima radnu dozvolu.

 

to znači da joj ne treba viza? jedino što se ja u FRA nisam prijavio kao državljanin CRO već SRB jerbo nam u venčanom listu piše da sam državljanin SRB.

Link to comment

hm, viza treba mojoj supruzi, treba da ide na konferenciju. ja sam državljanin EU (CRO) a ona ne ali smo zajedno u FRA. ona ima radnu dozvolu.

 

to znači da joj ne treba viza? jedino što se ja u FRA nisam prijavio kao državljanin CRO već SRB jerbo nam u venčanom listu piše da sam državljanin SRB.

A po kojoj osnovi i ti i ona imate boravak u FR?

 

ETA: nezavisno od tvog EU drzavljanstva, ako ona ide sama - treba joj UK viza.

Edited by jms_uk
Link to comment

e, nisam sigurna da važi za hrvatske državljane, pošto je hrvatska baš nova u EU :(

 

ček probaću da ti nađem sajtove na kojima sam ja sve to spoznala pa da možeš da nađeš detalje koji tebe zanimaju

Link to comment

UK i Irska su van Šengena, a ta pravila koja se tiču family residence card-a važe samo za područje Šengena. Za UK i Irsku trebaju vize(ako su i inače potrebne za pasoš koji imaš), bez obzira da li imaš residence i dozvolu za boravak u EU ili ne.

Link to comment

ona ima radnu dozvolu.

ovo na žalost ne zvuči dobro :(

 

trebalo bi da ima "family residence permit" ili tako nešto (pogledaj onaj link što sam ti upravo bacila) koji je dobila na osnovu toga što je udata za tebe, EU državljanina

 

ali, ako se ti nisi ni prijavio kao EU državljanin onda verovatno cela stvar pada u vodu (čak i da ne postoji potencijalni problem "svežine" HR u EU koji sam napomenula na samom početku)

 

 

izeš ga :(

Link to comment

ovo na žalost ne zvuči dobro :(

 

trebalo bi da ima "family residence permit" ili tako nešto (pogledaj onaj link što sam ti upravo bacila) koji je dobila na osnovu toga što je udata za tebe, EU državljanina

 

Ako sam dobro skapirao, i doktor ima radnu dozvolu.

Link to comment

UK i Irska su van Šengena, a ta pravila koja se tiču family residence card-a važe samo za područje Šengena. Za UK i Irsku trebaju vize(ako su i inače potrebne za pasoš koji imaš), bez obzira da li imaš residence i dozvolu za boravak u EU ili ne.

pogledaj dobro izuzetak koji sam napisala u mom prvom postu na temu + link koji sam dala na irski sajt o tome

 

dakle: ako imaš boravak u EU koji se zove "family residence card" za tu zemlju i dobio si je zato što ti je muž/žena iz neke druge zemlje EU, onda ti ne treba viza za irsku (+ nije samo rekla kazala, ja sam početkom nedelje bila tamo, nisu odmah svi znali za caku pa su zvali neke nadređene ali sve ide glatko i bez problema)

 

ono što sam čula, ali ne i lično proverila niti sam 100% sigurna je za UK -- da te puštaju s tim ali samo ako ide i tvoj muž/žena sa tobom

Link to comment

Ako sam dobro skapirao, i doktor ima radnu dozvolu.

nije to problem, nego to što ona po svemu sudeći nema tu neku "resident card for family members"

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...