Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Na poslednje tvoju nedoumicu ne mogu da dam odgovor, ili mogu da odgovorim pitanjem: a šta fali klasičnoj konstrukciji zvučnika u kutiji, bilo basrefleks, bilo zatvorenog tipa?

 

Tvoj post daje dosta pojašnjenja. Prijatelj ti barata aktivnom skretnicom i to se dešava u digitalnom domenu (da, dobro si shvatio, analogni signal gramofona pretrpeće konverziju).

Ovakav pristup verovatno je najnapredniji, jer dozvoljava svakome da kreira zvuk prema sopstvenim afinitetima i u sopstvenom ambijentu.

Ne vidim razloga da ne probaš i ne budi lenj da preneseš utiske.

Link to comment
35 minutes ago, Ras said:

Obzirom da je stav koji zastupaš prilično rigidan, dalja polemika će biti bespredmetna.

 

moj najrigidniji stav je da renomirane firme u svoje zvucnike ugradjuju jako, jako jeftine delove.

zbog toga postoji citava industrija koja se bavi unapredjivanjem firmiranih zvucnika.

to je, naravno, dosta skup sport posto su kvalitetni delovi jako skupi, cesto set za upgrade bez drivera kosta vise nego npovi zvucnici koji se upgradeuju.

imas li ti neke argumente da to nije tako?

 

Link to comment
3 hours ago, 3opge said:

 

ako uradis DIY na bazi nekog poznatog i priznatog projekta to mora biti bar 10 puta bolje od komercijalnih zvucnika za iste ili priblizno iste pare.

 

 

Bez obzira na margine zarade proizvođača gotovih zvučnika ovo ne može biti apsolutna istina i to je stav za koji sam rekao da je rigidan i da se ne može polemisati. Prethodno sam tvrdio da je u ekonomskoj klasi zvučnika proizvođačima teško konkurisati DIY projektom.

U svom drugom postu dao si dobar deo odgovora, a evo na čemu zasnivam svoje mišljenje:

  • pogrešno se uzima vrednost proizvoda kao zbir cene delova na koju treba dodati zaradu. Između ostalog u cenu proizvoda ukalkulisana je i njegova dostupnost, odnosno napor koji kupac mora da uloži da do proizvoda dođe. Da ilustrujem: KEF LS50 gotovo svuda u svetu dostupan ti je na jedan klik. Da bi izradio takav zvučnik potrebno ti je: nabroji sam šta sve,
  • na strani proizvođača je ekonomija obima,
  • na kvalitet krajnjeg proizvoda u pogledu cene upitan je uticaj kvaliteta ugrađenih pojedinačnih delova, drugim rečima u jeftin zvučnik ići će jeftin kondenzator, a pitanje je koliko ima smisla u takav zvučnik ugraditi bolji (skuplji) deo;
  • u cene delova koje kupujemo za svoje DIY projekte ugrađene su takođe visoke margine zarade, obzirom da se radi o specifičnom tržištu, možda čak i više no proizvođačima gotovih proizvoda;
  • slažemo se da postoji čitava industrija koja živi od "poboljšanja" gotovih proizvoda, pri čemu se proizvodima tih firmi vrlo često pristupa nekritički. Marketing tih firmi zasnovan je obično na razotkrivanju velikih istina o tehničkim manam proizvoda koje nam (je li?) veliki proizvođači podmeću, da bi nam onda prodavali svoja poboljšanja vođeni altruizmom, ili ekonomskim interesom?. Kolika poboljšanja? Po kojoj ceni? Sa kolikom marginom zarade? Primer ovoga ti je GR Reaserh, koji je neko već linkovao na ovoj temi - 90% onoga što oni prodaju je budalaština: zamena nekakvih frekvencijskih i impedancijskih nesavršenosti za neke druge, zamena konektora, kablova, ... Ma, daj!
Edited by Ras
Link to comment
6 minutes ago, Ras said:

Bez obzira na margine zarade proizvođača gotovih zvučnika ovo ne može biti apsolutna istina i to je stav za koji sam rekao da je rigidan i da se ne može polemisati. Prethodno sam tvrdio da je u ekonomskoj klasi zvučnika proizvođačima teško konkurisati DIY projektom.

U svom drugom postu dao si dobar deo odgovora, a evo na čemu zasnivam svoje mišljenje:

  • pogrešno se uzima vrednost proizvoda kao zbir cene delova na koju treba dodati zaradu. Između ostalog u cenu proizvoda ukalkulisana je i njegova dostupnost, odnosno napor koji kupac mora da uloži da do proizvoda dođe. Da ilustrujem: KEF LS50 gotovo svuda u svetu dostupan ti je na jedan klik. Da bi izradio takav zvučnik potrebno ti je: nabroji sam šta sve,
  • na strani proizvođača je ekonomija obima,
  • na kvalitet krajnjeg proizvoda u pogledu cene upitan je uticaj kvaliteta ugrađenih pojedinačnih delova, drugim rečima u jeftin zvučnik ići će jeftin kondenzator, a pitanje je koliko ima smisla u takav zvučnik ugraditi bolji (skuplji) deo;
  • u cene delova koje kupujemo za svoje DIY projekte ugrađene su takođe visoke margine zarade, obzirom da se radi o specifičnom tržištu, možda čak i više no proizvođačima gotovih proizvoda;
  • slažemo se da postoji čitava industrija koja živi od "poboljšanja" gotovih proizvoda, pri čemu se proizvodima tih firmi vrlo često pristupa nekritički. Marketing tih firmi zasnovan je obično na razotkrivanju velikih istina o tehničkim manam proizvoda koje nam (je li?) veliki proizvođači podmeću, da bi nam onda prodavali poboljšanja. Kolika poboljšanja? Po kojoj ceni? Sa kolikom marginom zarade? Primer ovoga ti je GR Reaserh, koji je neko već linkovao na ovoj temi - 90% onoga što oni prodaju je budalaština: zamena nekakvih frekvencijskih i impedancijskih nesavršenosti za neke druge, zamena konektora, kablova, ... Ma, daj!

 

dobro sam upoznat sa njima i pratim ih redovno.

ne, to definitivno nije budalastina, mozemo mozda! diskutovati o subjektivnom dozivljaju poboljsanja zvuka zvucnika pre i posle upgradea ali ako ti mislis da je

ispravljanje frekventne karakteristike i to dokazano merenjima u vertikalnoj, horizontalnoj ravni i stored energy merenjima budalastina, onda se zapitaj da li su svi ti ljudi koji mu salju zvucnike na upgrade bas totalni debili i da li bas bacaju pare ni za sta.  da ne govorimo da sa druge strane masa ljudi testira te zvucnike 'pre i posle' upgradea i oni, veruj mi, jako dobro znaju sta rade.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
31 minutes ago, Ras said:

Na poslednje tvoju nedoumicu ne mogu da dam odgovor, ili mogu da odgovorim pitanjem: a šta fali klasičnoj konstrukciji zvučnika u kutiji, bilo basrefleks, bilo zatvorenog tipa?

 

 aha, dobro pitanje... zapravo je tako pocela prica, to je neka istorija nase interakcije....

 

znaci on je pre 7 ili 10 godina samo imao skuplje stvari, koje jesu bile bolje, ali ok, kolko para tolko i muzike...

 

onda je poceo sam da pravi zvucnike u kutiji i tu je (po njegovom ukusu) vec postigao nesto bolje od komercijale... onda je posle x generacija odlucio da proba OB, i tu mu je nekako bio step-change u odusevljenju sta moze da postigne... a plus, mada postoje komercijalni OB, generalno je OB zajebaniji (i estetski i prakticno) od kutija tako da mi je imala smisla njegova prica da ako vec ides diy onda mozes OB koji je bolji ali manje zgodan za komercijlizaciju.

onda je posle y generacija probao i horne...

 

sad ima recimo 4 sistema koje koristio ili kuci ili u kancelariji... sto OB, sto horn, ali vise nista u kutijama.

 

generalno mu je mislim (u usima) prednost njegovih zvucnika u sound stage-u i razdvajanju zvukova... (imamo neka klasicna porednjenja, tipa kada se neil young nakaslje u on the beach :))

 

izmedju horni i OB  nema definitivno univerzalno misljenje ali oba su mu bolja od kutija... a i meni inetresantnije nesto sto je vise drugacije od poznatog mi.

ali ima razlika tipa da su mu horne vise direktional a OB ima vise problema za zadnjim zidom... i sl.

 

znaci on koji pravi, prodaje (za dzabe) horne i OB... inace ja ne znam sta fali kutijama.

 

Link to comment
11 minutes ago, 3opge said:

 

onda se zapitaj da li su svi ti ljudi koji mu salju zvucnike na upgrade bas totalni debili i da li bas bacaju pare ni za sta.
 

 

Retko gde kao u audiofilskom svetu ima kupaca snake oil-a, tako da to što neko baca pare samo po sebi ne znači ništa

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, 3opge said:

 

dobro sam upoznat sa njima i pratim ih redovno.

ne, to definitivno nije budalastina, mozemo mozda! diskutovati o subjektivnom dozivljaju poboljsanja zvuka zvucnika pre i posle upgradea ali ako ti mislis da je

ispravljanje frekventne karakteristike i to dokazano merenjima u vertikalnoj, horizontalnoj ravni i stored energy merenjima budalastina, onda se zapitaj da li su svi ti ljudi koji mu salju zvucnike na upgrade bas totalni debili i da li bas bacaju pare ni za sta.  da ne govorimo da sa druge strane masa ljudi testira te zvucnike 'pre i posle' upgradea i oni, veruj mi, jako dobro znaju sta rade.

 

 

 

 

 

 

 

Složiću se samo da postoji veliki broj ljudi koji ima višak para koje je spreman da pošalje Deniju. Svoj novac drugačije bih trošio.

Link to comment
On 31.1.2022. at 14:38, napadaj said:

Znam ta izdanja, imao sam ovaj artbook album. Digiji sa tvrdim koricama su mi prihvatljivi, imam ih nekoliko. Formati mediabookova mi nisu odgovarajući, pravi se haos na policama. :D Izbegavam sva deluxe izdanja, osim ako na njima nisu pesme kojih nema na drugim verzijama. Blekeri se posebno lože na te stvari, pa ubacuju pentagrame, sveće i slične gluposti u ta nabudžena izdanja.

 

Morbid Angel su svojevremeno pokušali da naprave foru kad je izašao Domination. Na njemu postoji pesma Where the Slime Live, pa su hteli da izbace disk koji bi u nekom omotaču kutije zaista imao slime. Earache angažovao jednu kompaniju da obezbedi tu tečnost, sve urađeno, diskovi stigli iz fabrike, kad zovu iz skladišta da curi nešto iz kutija, pravi rupe u garderobi radnika i na podu ostavlja zelene fleke koje ne mogu da se operu. Ispostavilo se da je u pitanju neka gadna hemikalija, pa su se ratosiljali svih tih diskova, s tim da nekih još ima u prodaji na Discogsu za ogromne pare (trenutno su tri CD-a u prodaji, jedan košta 700 funti, drugi 1200 evra i treći 2500 evra :lolol: ).

 

http://askearache.blogspot.com/2009/09/morbid-angel-famous-slime-pack-fiasco.html

 

 

Dobro kada je ovo propalo

Inače bi  Load dolazio u kompletu sa krvlju i spermom 

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Ras said:

Složiću se samo da postoji veliki broj ljudi koji ima višak para koje je spreman da pošalje Deniju. Svoj novac drugačije bih trošio.

 

mi ovde fakticki raspravljamo o tome da li se objektivnim tj tehnickim poboljsanjem izmerenih karakteristika zvucnika realno poboljsava njihov zvuk.

 

Link to comment
50 minutes ago, 3opge said:

 

mi ovde fakticki raspravljamo o tome da li se objektivnim tj tehnickim poboljsanjem izmerenih karakteristika zvucnika realno poboljsava njihov zvuk.

 

Da, zato što smatram da su često to samo izmene, a ne poboljšanja.

Druga važna stvar, GR Reaserch je izmenio proizvod i izmerio neke karakteristike u svojim uslovima, pri čemu zanemaruje na koji će način te izmene funkcionisati u prostoru korisnika.

@Time Crisisje spomenuo snake-oil, ali ne bih išao tako daleko kada su ovi u pitanju. Ne sporim njihovu tehničku potkovanost, ali je stavljena u funkciju pridobijanja korisnika (ne osuđujem!). Reći ću i da njihovi prilozi na YT imaju i edukativni kvalitet, ali je vremenom opao i ostao u senci komercijalnog.

Sa druge strane, korisnici će u svojim komentarima uglavnom opravdati promenu i uloženi novac, pretpostavljam da je to u ljudskoj prirodi.

Ponavljam, da ne bih dorađivao komercijalni proizvod na taj način. Ukoliko bih imao Diamond 10 npr, zapitao bih se čime sam to nezadovoljan, pa bih potražio neki drugi zvučnik koji bi mi više odgovarao.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Ras said:

Da, zato što smatram da su često to samo izmene, a ne poboljšanja.

Druga važna stvar, GR Reaserch je izmenio proizvod i izmerio neke karakteristike u svojim uslovima, pri čemu zanemaruje na koji će način te izmene funkcionisati u prostoru korisnika.

@Time Crisisje spomenuo snake-oil, ali ne bih išao tako daleko kada su ovi u pitanju. Ne sporim njihovu tehničku potkovanost, ali je stavljena u funkciju pridobijanja korisnika (ne osuđujem!). Reći ću i da njihovi prilozi na YT imaju i edukativni kvalitet, ali je vremenom opao i ostao u senci komercijalnog.

Sa druge strane, korisnici će u svojim komentarima uglavnom opravdati promenu i uloženi novac, pretpostavljam da je to u ljudskoj prirodi.

Ponavljam, da ne bih dorađivao komercijalni proizvod na taj način. Ukoliko bih imao Diamond 10 npr, zapitao bih se čime sam to nezadovoljan, pa bih potražio neki drugi zvučnik koji bi mi više odgovarao.

 

nista Deni ne zanemaruje, on ti daje najbolja moguca merenja i jasno pokazuje izmerena poboljsanja nakon potpunog redizajna crossovera i sa mnogo kvalitetnijim delovima.  zato sam naglasio da ovde pricamo o objektivnim merenjima, dakle merenjima koja slabo zavise od akustickih osobina prostorije.  uostalom potpuno je jasno da proizvodjaci cak i najskupljih zvucnika nemaju blage veze kako ce njihovi zvucnici zvucati u sobi korisnika. 

 

@Kurdi, ako zelis zaista revolucionarne zvucnike za ispod $50 preporucujem ovo:

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

izvinite sto uskacem kao padobranac ali cini mi se da nas Buja @Bujodrag koristi ili je koristio horne. mozda vam njegovo iskustvo pomogne.

a, ja hocu, ko hifi laik, da vas pitam kakve kablove za zvucnike treba da kupim jer su mi kerovi pojeli komada 2. onako na oko rec je o nekim gajtanima od 1mm precnika, licnasti. gde se to kupuje u bgd i posto je?

hvala.

Link to comment

Razni distributeri hifija, kanibal, buvljak...sve zavisi šta želiš i šta koristiš

Raspon cena od 100 rsd pa do par tisuća jura po metru.

Edited by Barti66
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...