Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Ja se slažem da su muzičari uvek u lošoj poziciji. To sam od početka tvrdio. U zavisnosti od perioda nekada su malo loše a nekada malo bolje prolazili. Ali uvek su u sranju. Mislim da se Ragasto i ja samo razilazimo u tome što ja vidim streaming servise kao način da se nešto promeni u korist autora.

Edited by Mercuzzio
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Mercuzzio said:

Ja se slažem da su muzičari uvek u lošoj poziciji. To sam od početka tvrdio. U zavisnosti od perioda nekada su malo loše a nekada malo bolje prolazili. Ali uvek su u sranju. Mislim da se Ragasto i ja samo razilazimo u tome što ja vidim streaming servise kao način da se nešto promeni u korist autora.

E, to. Ne vidim da će se išta promeniti u njihovu korist i mislim da će imati još manje prostora da dobiju iole pristojne uslove. 

Link to comment

@Ras i @Zet - veliko hvala na uloženom trudu oko testiranja strimljivosti RP-a :). Ras-e, ovaj softver Daphile deluje baš atraktivno, žao mi je što nemam prostora i strpljenja da gradim nekakav sistem Audio/PC komponenti koje bi sa Daphile-om činili sigurno vrlo fleksibilnu i kvalitetnu striming celinu. 

 

Sve u svemu, nakon nešto mozganja rešio sam da ipak zaobiđem Yamahu i potražim neki bolji bang for the buck. 

 

Recimo, ova spravica koju je predložio kolega @3opge deluje vrlo zanimljivo:

 

On 27.1.2022. at 23:19, 3opge said:

duplo manje para

51te7pARyjS._AC_SL1500_.jpg

 

Po ceni je tu negde kao Yamaha WXAD-10, ali nudi mnogo više, rekao bih. I deluje da je softver dosta funkcionalniji od Music Cast-a.   

Nažalost, uređaj nema da se uzme kod nas, ali nadam se da je moguće naručiti ga preko Amazona za neki razuman novac. 

 

Link to comment

Ja kupujem samo diskove, za ploče nemam živce. Prevelike su, teže je održavanje, baš nemam želju da ih kupujem, osim u slučajevima kada nešto izađe samo na ploči, što se u metal undergroundu dešava. Iz sličnih razloga ne kupujem ni digi diskove, pošto su kartonski, pa se oštećuju kako god da se koriste. Jewel case for life. Takođe mi treba i deck za kasete, pošto ima kojekakvih manijaka iz black i death metal undergrounda koji izbacuju demoe samo na kasetama, bez digitalnih izdanja i drugih formata.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Uh, ja bas volim DIGI izdanja :) stoji sve sto si napisao, ali sarenija su i cesto su bookleti lepsi. Od pre nekoliko godina se furaju i neka "Earbook" izdanja, kao velika knjiga u formatu korica od LP, umeju da budu bas dobra. Mana im je cena, takodje mana im je i ogranicen tiraz, pa najcesce odu u pretprodaji, a ja licno ne zelim da kupujem bas sve albume ako kvalitet muzike nije zadovoljavajuci, pa se svodi na neku lutriju, da li ces da rizikujes ili ne.

 

Maideni su poslednja dva albuma izdala u nekom formatu koji zovu "Mediabook" - kao mala knjiga A5 formata, spakovana u cvrstu kutiju. Opet isto vazi kao i za Earbook, ali onaj format mi se vise dopada, kad bi svi izbacivali to bankrotirao bih u najavi.

Link to comment

Znam ta izdanja, imao sam ovaj artbook album. Digiji sa tvrdim koricama su mi prihvatljivi, imam ih nekoliko. Formati mediabookova mi nisu odgovarajući, pravi se haos na policama. :D Izbegavam sva deluxe izdanja, osim ako na njima nisu pesme kojih nema na drugim verzijama. Blekeri se posebno lože na te stvari, pa ubacuju pentagrame, sveće i slične gluposti u ta nabudžena izdanja.

 

Morbid Angel su svojevremeno pokušali da naprave foru kad je izašao Domination. Na njemu postoji pesma Where the Slime Live, pa su hteli da izbace disk koji bi u nekom omotaču kutije zaista imao slime. Earache angažovao jednu kompaniju da obezbedi tu tečnost, sve urađeno, diskovi stigli iz fabrike, kad zovu iz skladišta da curi nešto iz kutija, pravi rupe u garderobi radnika i na podu ostavlja zelene fleke koje ne mogu da se operu. Ispostavilo se da je u pitanju neka gadna hemikalija, pa su se ratosiljali svih tih diskova, s tim da nekih još ima u prodaji na Discogsu za ogromne pare (trenutno su tri CD-a u prodaji, jedan košta 700 funti, drugi 1200 evra i treći 2500 evra :lolol: ).

 

http://askearache.blogspot.com/2009/09/morbid-angel-famous-slime-pack-fiasco.html

 

 

Edited by napadaj
  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Različiti principi rada zvučnika imaju neke svoje prednosti i mane, ali princip rada zvučnika ne donosi benefit sam po sebi. Krajnji proizvod je dobar ili loš zvučnik bez obzira da li je u pitanju zatvorena kutija, kutija sa basrefleks otvorima, da li su zvučne jedinice u hornama, ili je zvučnik bez OB (bez kutije), itd...

Brojni su razlozi da se ljudi odluče za izradu DIY zvučnika, pa na osnovu pretpostavki šta bi kod bio razlog pišem dalje.

Jedina prednost koju bi ti mogao da imaš od zvučnika koji ti neko drugi izrađuje je da zvučnik bude prilagođen tvojim potrebama. Ovo znači da taj neko ko izrađuje zvučnik  zna šta radi i spreman je da vrši merenja u tvojoj sobi i zvučnik prilagodi ambijentu i tvojim afinitetima. Ukoliko to nije slučaj za tebe je svejedno ko izrađuje zvučnik: neki zanatlija, ili je neka fabrika. Posmatraj ovo kao izradu odela po meri, u odnosu na kupovinu gotovog.

Hornama se bavio @gazza, i kroz DIY projekte, a mislim i da je posedovao i neke egzotične konstrukcije poput Oris Swing. Sa druge strane, horne ne moraju da budu nikakva egzotika, pa su ugrađene i u zvučnike koji su vrlo pristupačni cenom, pri čemu mi najpre na pamet padaju JBL i Klipsch.

Par godina sam koristio fullrange zvučnik (jedna zvučna jedinica za čitav fr opseg) u OB izvedbi i (nakon merenja u sobi) izrađenim filterom (R-L-C) koji je peglao frekventni odziv. To je bio vrlo detaljan zvuk, ali sa izostankom tela, odnosno fundamenta, zbog izostanka kvalitetnog bas odziva. U uslovima vrlo ograničenog prostora, sa smeštanjem zvučnika u same uglove sobe, ovo je bio nužni kompromis.

Međutim, slušao sam i OB sa više zvučnih jedinica (trosistemske), koje je radio moj prijatelj. Zvučnici su reprodukovali čitav frekventni opseg, takođe u sobi ograničenih dimenzija i u nearfield uslovima slušanja. Sami zvučnici bili su impresivnih dimenzija, obzirom da su za reprodukciju bas područja bile zadužene dve bas jedinice velikih prečnika po kanalu vezane u kontrafazi.

OB eliminiše probleme izrade i neke negativne efekte (izobličenja) koje donosi kutija, ali unosi nove. Najkraće, ukoliko postaviš samo jednu zvučnu jedinicu za reprodukciju bas područja moraš da računaš na poništavanje zvučnih talasa koji se od zvučne jedinice rasprostiru podjednako i napred i nazad. Problem bas odziva može se rešavati povećavanjem (znatnim!) dimenzija samog baffla.

  • +1 1
Link to comment

razumem da princip a priori nista ne garantuje.

pitao sam u smislu sta je optimisticno (i subjektivno) moguce ili nemoguce.

kod tog ortaka sam pre mozda 7 godina slusao b&w 802 i linn akurat 242, sto je bilo mnogo bolje od svega sto sam ja imao.

on je od tada presao na diy i kaze da se za mnogo manje pare prave zvucnici koji su potpuno druga klasa.

ali ja to nista nisam cuo :) (nismo na istom kontinentu)

bilo bi sve sa merenjima u mojoj sobi, ali me svejedno interesuju upravo iskustva tipa "horne nikad za rokenrol", "ma sta ljudi pricali meni OB ne radi bez 2 metra od zida", "horne ne vredi ako se kreces po sobi dok slusas", "meni nista ne pravi soundstage ko dobre horne" i tome slicno...

(on mi je inace isto rekao da su za 1000 dindzi kef ls50 dobar komercijalni izbor, ali kad sam je rekao da cu da kupim onda je rekao cekaj ipak, bolje ja da dodjem... ali meni glupo da se on polomi ako meni na kraju nece da se svidi...)

Link to comment

Hmmmm....

Projektovanje zvučnika za tvoj ambijent inženjerski je posao. Ukoliko ni ti sam nisi siguran šta tačno želiš, suočavaš se sa potencijalnim razočarenjem na kraju.

Lakši put je realizacija nekog od gotovih rešenja za DIY kojih ima mali milon na netu, ali to opet uključuje da ti čuješ takav gotov zvučnik i kažeš ovo mi se sviđa.

Moj kum je sebi (uz pomoć prijatelja voljnih da se angažuju oko izrade skretnice, ili merenja u sobi) već izradio jedno 10 pari zvučnika. Za izradu kutije angažuje se profesionalni stolar, pa one na kraju, u prirodnom furniru izgledaju zaista odlično.

Uz današnji dostupan softver, obilje iskustava dostupnih na mreži, jeftinu opremu za merenje, dostupne kvalitetne komponente (elektronika i zvučne jedinice), uz uloženo vreme za učenje, čitav projekat od početka do kraja može se izvesti u sopstvenoj režiji, pri čemu ne isključujem da se pojedini procesi mogu prepustiti drugima.

Da li se na ovaj način može doći do boljeg i/ili jeftinijeg rešenja od fabričkog, smatram da ne postoji nedvosmislen odgovor. Okoroli DIYeri će reći DA; od 10 ljudi kojima ćeš prezentovati zvučnik dvojici će se dopasti, trojica će reći ok, petroica onako, jer ukusi; neki drugi će ti isto reći super ti je zvučnik, ali će otići po kineski plastikaner na kojem stoji bedž B&O, itd.... Smatram da u ekonomskoj klasi teško ćeš nadmašiti cenu fabričkog zvučnika, uz odgovarajući kvalitet.

I da, registruj se na diyAudio forum, pa polako... :)

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Ras said:

Hmmmm....

Projektovanje zvučnika za tvoj ambijent inženjerski je posao. Ukoliko ni ti sam nisi siguran šta tačno želiš, suočavaš se sa potencijalnim razočarenjem na kraju.

Lakši put je realizacija nekog od gotovih rešenja za DIY kojih ima mali milon na netu, ali to opet uključuje da ti čuješ takav gotov zvučnik i kažeš ovo mi se sviđa.

Moj kum je sebi (uz pomoć prijatelja voljnih da se angažuju oko izrade skretnice, ili merenja u sobi) već izradio jedno 10 pari zvučnika. Za izradu kutije angažuje se profesionalni stolar, pa one na kraju, u prirodnom furniru izgledaju zaista odlično.

Uz današnji dostupan softver, obilje iskustava dostupnih na mreži, jeftinu opremu za merenje, dostupne kvalitetne komponente (elektronika i zvučne jedinice), uz uloženo vreme za učenje, čitav projekat od početka do kraja može se izvesti u sopstvenoj režiji, pri čemu ne isključujem da se pojedini procesi mogu prepustiti drugima.

Da li se na ovaj način može doći do boljeg i/ili jeftinijeg rešenja od fabričkog, smatram da ne postoji nedvosmislen odgovor. Okoroli DIYeri će reći DA; od 10 ljudi kojima ćeš prezentovati zvučnik dvojici će se dopasti, trojica će reći ok, petroica onako, jer ukusi; neki drugi će ti isto reći super ti je zvučnik, ali će otići po kineski plastikaner na kojem stoji bedž B&O, itd.... Smatram da u ekonomskoj klasi teško ćeš nadmašiti cenu fabričkog zvučnika, uz odgovarajući kvalitet.

I da, registruj se na diyAudio forum, pa polako... :)

 

ogromna je margina koju naplacuju tvrtke za zvucnike koji su napravljeni od najjeftinijih delova, tj djubreta, npr skretnice sa kalemovima sa gvozdenim jegrom, jeftini kondenzatori, cesto elektroliticki, gvozdeni tj feromagnetni prikljuchci itd.

ako uradis DIY na bazi nekog poznatog i priznatog projekta to mora biti bar 10 puta bolje od komercijalnih zvucnika za iste ili priblizno iste pare.

 

 

Link to comment

ok, razmahali smo se.... treba bolje da objasnim, jer ima tu jos dosta faktora koji mi za sada nisu jasni i koje treba da prodiskutujemo da bi minimizirali rizik, ili odustali...

 

njegov argument je ovo sto zorge kaze za drajvere.... kaze (neki) zvucnici od 10k imaju (neke) drivere od 100 dolara.

 

koliko sam razumeo arhitekturu, a nisam jos skroz, on radi cisto digitalni crossover pre multi-channel dac-a i onda svaki kanal ide na posebni power amp.

tu je jos nejasno gde nabadam gramofon (on samo streamuje) i da li je problem sto je cini mi se neizbezno da se digitalizuje negde u chain-u.... (ali i linn to radi...).

 

podesavanje na osnovu merenja u sobi se valjda najvise odnosi na taj crossover software? koji bi bio podesen na licu mesta i moze posle opet da se menja....

ovo sigurno nije bilo ocigledno.... pretpostavljam da neki diy prave pasivne zvicnike pa su crossovers projektovani jednom za svagda na osnovu merenja?

sto je indorektnije, ovde bi se podesilo na osnovu konacnog ishoda.

 

on bi poslao sve drajvere, sper ploce itd, i dosao kod mene da se sklopi i podesi.

drajvera ima i po kuci mnogo, mogli bi samo od tih verovatno.

 

ako mi se ne svidi, nikom nista... rasklopimo i posaljem ga kuci.... ionako mi nije neki ortak...

 

ali bih ipak da maksimiziramo sanse za uspeh.

 

i jedno pitanje koje sam u startu naivno postavio ovde je da li da idemo na horne ili OB... (mada ne znam zatso ne moze i kombinacija, ali on je do sada pravio jedno ili drugo)

 

edit:

rase, kakvu opremu ti koristis?

Edited by kurdi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...