Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

I prva fotka bi bila fenomenalna bez modela, tj. ženske... Ovako suviše vuče na neku reklamu iz Voguea ili sl., ali to sam samo ja. (EDIT. nisam izgleda samo ja, ubacio se Esdy... da, da, upeglana je baš prava reč - stvari moraju da budu upeglane sa glossy magazine).

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

I prva fotka bi bila fenomenalna bez modela, tj. ženske... Ovako suviše vuče na neku reklamu iz Voguea ili sl., ali to sam samo ja.
Nije mi tesko da zamislim sliku bez modela, ali je onda niko ne bi ni video, niti bi koga interesovala. Takodje nemam nista protiv "ispeglanosti" fotki, naprotiv. Oni koji slikaju za Vogue ili komercijalne fotografije su majstori svog zanata koji znaju da upravljaju svetlom. Ova fotografija je jednostavno savrsena, ne toliko zbog modela, koliko zbog kolorita, fenomenalnog svetla i dobro doziranog bokeha-a. Ne bi mi smetalo ni da je model sniman u studiju, pa pomocu PS potopljen u vodu. Danas, u digitalno doba, fotografija se stvara, kreira, a ne samo skljoca i preslikava stvarnost. Zato i volim fotografe kao sto su Dave Hill, Jamie Baldridge, Andrzej Dragan, Christophe Huet, Alex&Felix, Jan Gonzales, Jill Greenberg, Bill Simone...
Link to comment

OK, razlike su u pristupu. Ništa lično, ali meni su upeglane fotke dosadne (videti featured photos na photo.net kao odličan primer našta mislim). Ovde konkretno mi je model suviše napadan, i u tom smislu upeglan (jako lako na to mogu da dodam reklamu za neku kremu za negu vašeg tijela, ili neki šampon... ne znam, meni to kvari ugođaj.) Uporedi kako Tommy Oshima koristi bez sumnje takođe atraktivne ženske modele...tommyb.jpgMislim, da se razumemo, i ovo što si ti okačio (prvo) je za mene lično mislena imenica (čisto da ne bude zabune)... kao i Tommy Oshima, ali ovo drugo je nešto čemu se ja (više) divim.Inače, ako misliš da sam ja neki pristalica toga da fotke treba samo da "preslikavaju stvarnost", onda se negde nismo dobro razumeli. Moguće da sam ja kriv i da nisam dovoljno dobro objašnjavao neku moju "filozofiju"... ali, evo kao primer ova gornja fotka Oshime kao takva uopšte ne preslikava stvarnost (nešto bukvalno takvo isto naravno da nikad nije postojalo u stvarnosti).

Link to comment
Mike Tyson arrested after L.A. airport scuffleTo nije toliko neobično što piše u naslovu, već ovo iz teksta:
The Los Angeles Times, citing an unnamed source, said Tyson told police the photographer struck him in an attempt to provoke him, and the photographer claimed Tyson punched him in the face and tried to take film from his camera.
Pomalo neobičan moment za November 12, 2009... Ili se tekstopisac zajebao (možda je mislio na memory card).
Link to comment

Došao sam nekako do Olympusa EP-1. Ne pitajte kako, sad me malo blam jer uveliko premašuje moje fotografsko umeće. Barem me je naterao da mu se posvetim malo više, te se malo više posvetim izučavanju fotografije i svega u vezi iste (čak mi pada na pamete da uzmem i neke časove i da ispresecam nekoga sa jedno 140 pitanja za tipa sat i po).Elem, imam pitanje. Pošto uz njega ne ide blic, a blic koji za njega znam da pasuje, Olympusov FL-20 recimo košta boga fuckin' oca - da li mogu da zbudžim na njega neki polovan, druge marke?Blic ima Hot Shue mesto za konektovanje.

Link to comment
Došao sam nekako do Olympusa EP-1. Ne pitajte kako, sad me malo blam jer uveliko premašuje moje fotografsko umeće. Barem me je naterao da mu se posvetim malo više, te se malo više posvetim izučavanju fotografije i svega u vezi iste (čak mi pada na pamete da uzmem i neke časove i da ispresecam nekoga sa jedno 140 pitanja za tipa sat i po).Elem, imam pitanje. Pošto uz njega ne ide blic, a blic koji za njega znam da pasuje, Olympusov FL-20 recimo košta boga fuckin' oca - da li mogu da zbudžim na njega neki polovan, druge marke?Blic ima Hot Shue mesto za konektovanje.
Ne znam bas mnogo o Olympusovom sistemu bliceva (radi se zapravo o standardu 4/3), ali princip je sledeci:- mislim da svi blicevi proizvedeni u zadnjih tridesetak godina imaju srednji kontakt koji sluzi kao signal za okidanje;- pred ovog kontakta moderni blicevi imaju i nekoliko dodatnih kontakta koji im sluze za razmenu informacija sa apartom, pri cemu je glavna mofucnost da se parametri ekspozicije mere na aparatu (TTL - kroz objektiv);- ako stavljas blic nekog drugog proizvodjaca obavezno izoluj (izolir traka ili bolji selotejp koji nece lako da se odlepljuje) sve kontakte osim srednjeg na papucici aparata, takodje vodi racuna da ovo uradis tako da sprecis i da se kontakti na blicu kratko spoje preko aparata;- pre nego sto nakacis blic drugog proizvodjaca obavezno proveri koliki maksimalni napon aparat trpi na srednjem kontaktu i koliki je napon na sinhro kontaktu blica (ovo bi trebalo da nadjes na Internetu).Off topic:Razmisli da li ti uopste treba blic na aparatu. Blic je super stvar ako moze da radi kada se skine sa aparata i kada moze glava da mu se usmerava na plafon ili zidove, a ne direktno na objekat koji se fotografise.
Link to comment

Izbegni korišćenje blica, ako možeš. ;) Najozbiljnije - sa današnjom tehnikom, sve je manje razloga za dodatnim osvetljenjem. ISO 'ladno ide do 3200, bez mnogo šuma (ne znam kako je na tom Olympusu), moj Nikon ima npr. VR (vibration reduction) sa kojim sa tele-zoomom snimam iz ruke sa 1/3 sekunde ekspozicijom bez potresa (!!!), itd. Ako treba više svetla na subjektu, možeš ispolzovati neku reflektujuću površinu, obično lepše izađe.

Link to comment

Posto me je kamera kostala, sto kazu, djavoipo i osamsto, kupio sam samo EF 50mm f/1.8 II (nit jeftinijeg, nit ostrijeg obejktiva). Ali ce uskoro da padne neko L-staklence. Prvo na listi cekanja je EF 70-200L USM, a zatim EF 24-70mm f/2.8L USM. Dva objektiva koja sam koristio na 30D (jedan je Sigma 10-20) morao sam da prodam jer vise ne pasu na full body. Jebiga, Rubikon je pre(vazi)djen. Upravo fotka sa Ninom na prozoru je simbolicna jer oznacava moj prelazak na portretnu fotografiju sa studijskim/kontrolisanim svetlom (iako je ova fotka napravljena pod prirodnim svetlom).Fotke napravljene sa Canon EOS 5D Mark II + EF 50mm f/1.8 II:3977478060_f8957a1555_o.jpg3970212030_ef2d0cccfc_o.jpg4043960294_6f98ebe638_o.jpg(Fotke je napravio tip iz Izraela sa nikom Ofirabe (zainteresovani ga mogu naci na Flickr-u), a pod uticajem portreta Edd Carlile-a (takodje ima svoj photostream na F-u).

Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Dobra je 50-ica, imam ga i ja - jeftin a oshtar. Samo ga fokus kvari - spor i neprecizan.edit: i naravno, cestitke za kupovinu:)Hoces li se baviti i videom?

Edited by CowBoy
Link to comment
Dobra je 50-ica, imam ga i ja - jeftin a oshtar. Samo ga fokus kvari - spor i neprecizan.
Jebiga, za te pare ne treba sitnicariti. Sigurno cu preci na 50 f/1.4
edit: i naravno, cestitke za kupovinu:)
Hvala :)
Hoces li se baviti i videom?
To sto Canon 5d Mk2 snima fenomenalan video (HD - 1080p) je neka vrsta kolateralne koristi, kad sam ja u pitanju. Za sada nemam neke planove, nek stoji, 'leba ne jede.Obavezno pogledati.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...