Jump to content
IGNORED

"Mediteran kakav je nekad bio"


kyo

Recommended Posts

ajmo još...
ako cemo tako... <_< Picture389.jpglignjuni sa peskarije + krompir und blitva, ja pravio (prvo lignjune potopiti u kipucu vodu na minut, pa ocediti pa staviti u tiganj sa vrelim maslinovim uljem, kada uhvati boju dodati malo belog vina i belog luka)ko u Komizi hoce sam da sprema ribu (sto preporucujem jer vecina gazdi koji izdaju apartmane imaju terase sa gradelama) treba rano ujutro da poseti peskariju, ali cesto se desi da izbor nije velik jer restorani i lokalci trebuju ribu unapred... bez obzira, uvek ce se naci makar neka lokardica, skusa, lignjun ili nesto slicno za gradele). nastavak sledi...
Link to comment

ajmo još malo...sad rečimaona hobotnica u tepsiji je uvaćena od strane mene. lepo izmlaćena na kamenu, propisno skuvana, pa krčkana pod folijom u vugavi, hcmulju, maslinama, krompiru i začinima ubranim bukvalno na ulici. pošto lovim podvodnom puškom na dah - ali sam amater - razvalio sam na Komiži i okolini. Bogatije i čistije more nisam video na Jadranu. Dobio sam 7 hobotnica, najveća je imala metar i 20cm, umalo se nisam udavio zbog nje. bilo je i kirnji iz rupa, kao i jedna kavala - jedina do sad u mom stažu. na udicu sam sa klincima rasturao fratre, knezove i špare, a kad sam išao sam, na ozbiljnije, bilo je lepih šaruna, arbuna i po koja ušata. čak sam dobio i hobu na udicu.inače, u vezi sa tom ribljom pijacom, išao sam tamo i uvek je bila prepuna i to divlje ribe, što je retko u drugim turističkim mestima, a kad ustanem dovoljno rano, čekao sam koče i kupovao na rivi direkt iz kašeta. mislim da nije bilo da dana da ne jedemo nešto iz mora. pritom, riba i morski plodovi su bili prejeftini, pogotovo u odnosu na BG. jednom sam kupio toliko kozica (stoka alava :piggy: ) da je ostalo pola količine, pošto se nas četvoro razbilo predhodno.domaćinstva u Podšpilju su takođe vrh. odeš i za male pare, u ćakulanju sa domaćinima, slažeš redove domaćeg kozijeg sira, maslina, ulja, jaretine pod sačem, ribe, hobotnice opet pod sačem, pašticadu od tune... i tako redom.ona jedna fotografija odozgo je iz Jastožere, ozbiljnog restorana gde sam pojeo najbolji komad ribe u životu - šanpjer (kovač) pečen na usijanom kamenju...i tako...

Edited by banatjanin
Link to comment

eh, upadosmo u malo misto mode :lol:nase_malo_misto_2_DvD-a_-_366.jpgmoje najsvezije iskustvo je proslogodisnje, iz nekog razloga je ponuda na peskariji bila manja nego prethodnih godina, to su mi i lokalci potvrdili.takodje ne treba propustiti da se napravi dobar brujet, ako se na trznici naleti na kvalitetnog ugora, to pod obavezno. treba probati i komisku pogacu, salsa od pomidore, puno luka, maslinovog ulja, ruzmarina i slanih incuna. ne kupovati u pekari (jer je pekar dodjos i ima samo hleb dobar, ostalo 0 bodova), vec se raspitati u kom je restoranu dobra.obavezno probati domaci alkohol> lozu, travaricu i razne likere koje sami prave (mirta, rogacica, limoncelo), prosek isto, vrhunski je. sto se vina tice, forsiraju autohtone sorte (skoro ih je bila unistila filoksera pa im drzava daje subvencije da obnove proizvodnju), bugavu i plavac. nazalost, vise nema da se kupi bisevskog plavca (ako i ima uzasne su cene jer je poslednja berba bila 2002, 2003. je izgorelo celo ostrvo). nisam posetio jastozeru, nisam imao para za to zadovoljstvo... ali ko zna... jednog dana.

Link to comment
posto vec tuzakam crnugoru za bilborde, red je da spomenem i kroacijubilbordi "gotovina heroj, a ne zlocinac" svud uokolo...sa fotkom dakakone pisem to da bih se sa nekim svadjao nego da ovi sto oce da putuju u cro znaju sta ih ceka
Link to comment

sta ih ceka? papirnati gotovina?koji su bili pro-gotovina i pre osude i sad su i vice versaelem, komiza eve me! (sad mog mirno da gledam slike jer sam sita a i prosla plata => kupih evre i slike su mi sad realna opcija a ne SF :D)

Link to comment

pa ti ruskabajka nemoj da ideš. evo, nemoj molim te. sve go ustaša sa kamom u zubima tamo, znaš. eto to čeka sve koji idu u tu genocidnu tvorevinu. a i zašto bi mi njima ostavljali pare, bre? bolje ti zapucaj kod pravoslavne braće. nji da pomažemo. evo Grci baš u krizi, valja se

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...