Jump to content
IGNORED

Majstori fotografije


Mr.Smith

Recommended Posts

  • 1 month later...
Imagen14.jpgUvek sam voleo dokumentaristički, spontani stil ulične fotografije koji je bio popularan posebno u moje vreme (1980-tih), i sad naiđem na jednog Japanca koji baš to fura, ali onako kako samo Japanci to rade - do balčaka.Puca film, crno beli i zrnati, fotke prezentuje sa okvirom od filmskog kadra, sebe naziva "midnight boozer with Leica M5". Planira da "nestane zajedno sa filmom". Kako japanski! :D Džunku Nišimura Korisnici flickra mogu da ga prate tamo. Edited by Indy
Link to comment

I čemu toliki trud, kad rezultat liči na dete koje se igra sa filterima u photoshopu? Zaista ne razumem šta se ljudima dopada na takvim stvarima, ali naravno sasvim je OK da ja nešto ne razumem. Meni je to nešto sve kao za reklame i oglase u blještavim magazinima, a vremenom sam počeo to sve više da prezirem (iz mnoštva razloga, najmanje estetskog).Lično me najviše fasciniraju ovih dana likovi koji rade veliki format, koji sami prave svoje emulzije i hemikalije. Snime u proseku 2 fotke dnevno, od čega otprilike jedna završi na zidu galerije. To je mnogo zametno za mene, lenj sam, neću ići nikad iznad srednjeg formata, ali se divim tim ljudima.f72ff4ed465c71f87080b556a2294583.jpgBurke and James 8x10 view cameraNaravno, kad se nešto snimljeno s ovim digitalizuje, gubi se puno toga. Prvo, skeniranje traje 1 večnost. Rezultirajući fajl (ako se skenira najvišom rezolucijom) može biti 1GB! Potom se to stavi na sranje od ekrana na npr. mom laptopu, i liči na nešto lošije nego da je snimljeno cameraphoneom.7407378544_de28acbcc3_z_d.jpg"Willows" by SMBooth, flickr.Ko je imao prilike da vidi fotografije urađene na dimenzijama tipa 1m sa 80cm ili slično, zna da se to ne može prepričati na kompjuterskom ekranu (usput, kao što se ni reprodukcija npr. Caravaggioa na ekranu, pa čak i u dobro odštampanoj knjizi, ne može uopšte ni uporediti sa stajanjem ispred tog platna, odakle te žive oči portretisanog gledaju.)

Edited by Indy
Link to comment

(Ovo prenosim delimično sa teme o fotoaparatima izbora - mislim da ovaj čovek zaslužuje da se upiše ovde u "listu strelaca").NB.jpgnick_brandt_photography1_2.jpgRadovi Nick Brandta su stvar ukusa (nekima su fotke malo suviše doterane u Photoshopu - mada je glavni razlog "efekta" na njegovim fotkama upotreba crno-belih filtera), ali je činjenica da se poslednjih godina proslavio, a koristi Pentax 67. Između ostalog, njegove fotke su povećane na jedno metar i po dužine po dužoj dimenziji, a to je ono gde 6x7 format i njegovi detalji "iskaču".Koga zanima više o načinu rada Nick Brandta, postoji thread na forumu APUG (Analog Photography Users Group) koji ne samo da se time bavi, već na njemu učestvuje i sam Nick, koji mislim vrlo lepo objašnjava šta i kako radi, kao i da tu nema onoliko manipulacije koliko neki ljudi misle da ima (on, inače, nudi "nevernicima" da dođu i sami pogledaju njegove negative :D ). Dopada mi se kako je samokritičan u pogledu svoje "rane faze" (kada i sam kaže da je preterivao sa fotošopiranjem).Mislim da je možda najzanimljivije (obzirom na tematiku) da N. Brandt ne koristi teleobjektive, već "normalce" (ili približno). U tom smislu, svaka mu čast što dosad nije pojeden. :lol: Njegovu prošlu izložbu ovde (2010.) sam na žalost propustio, ali sledeći put biti ću nazočan.1%20Elephant%20Drinking.jpgAutor: Nick Brandt

Edited by Indy
Link to comment

Zadnjih dana me oduševljava misteriozni lik sa flickra, koji ide pod pseudonimom "3cm". Njegova Facebook stranica kaže da se zove Ephlin Cheng. Ima veoma zanimljiv stream, vrlo originalan...3cmf.jpg

Edited by Indy
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...